Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#2017
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Clar ca a avut o influenta faptul ca era baut . Cine stie ce s-a intamplat acolo , poate i-a lovit , sau i-a provocat cu ceva . Nu vreau sa iau apararea la rott numai asa , dar sigur ceva cauza a fost la mijloc

#2018
ciumpalak

ciumpalak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 26.09.2006
salut,
cat costa mancarea+intretinerea unui caine pe luna ? (adult)
eventual daca stiti si la pitbull...

mersi

Edited by ciumpalak, 22 April 2011 - 09:23.


#2019
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Depinde ce tratament vrei sa ii faci ( ma refer daca mergi pe mancare premium , mancare recomandata de altfel , vitamine , etc ) . Daca mergi pe premium te va costa de la 200 de lei in sus , in functie de cat de mult vrei sa investesti in el

#2020
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
buna ziua, am o femela rottweiler care a fatat recent 7 catei, in prima seara au trait toti, in a 2-a zi au murit 4, iar azi au murit si ceilanti, este a 3-a oara cand fata la mine, prima oara a fatat 10 si au trait doar 2, a s-a oara a fatat 8 si tot 2 au trait acu am schimbat masculu ca am zis ca o fi masculu vinovat si a fatat 7 dar au murit toti, din ce am observat eu catei nu sugeau la ea, este posibil sa nu aiba lapte?ultima oara cand mia fatat femela rottweiler a fatat si o maidaneza, daca in viitor mai fata amandoua in acelasi timp si iau catei de la rott si ii pun la maidaneza este vreo problema?

#2021
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postnika_florin, on 19th June 2011, 12:56, said:

buna ziua, am o femela rottweiler care a fatat recent 7 catei, in prima seara au trait toti, in a 2-a zi au murit 4, iar azi au murit si ceilanti, este a 3-a oara cand fata la mine, prima oara a fatat 10 si au trait doar 2, a s-a oara a fatat 8 si tot 2 au trait acu am schimbat masculu ca am zis ca o fi masculu vinovat si a fatat 7 dar au murit toti, din ce am observat eu catei nu sugeau la ea, este posibil sa nu aiba lapte?ultima oara cand mia fatat femela rottweiler a fatat si o maidaneza, daca in viitor mai fata amandoua in acelasi timp si iau catei de la rott si ii pun la maidaneza este vreo problema?
Nu cumva locul de fatare e prea mic se isi striveste puii? Si apoi cand ai o femela de rasa care are pui nou-nascuti, macar primele 3-4 zile trebuie supravegheati permanent. Daca ii vezi ca nu-i lasa sa suga, ii pui tu la mamelon si stai cu ei pina se satura. In afara de asta hrana care se da femelei gestante e foarte importartanta. II trebuie hrana superpremiu- junior in ultima luna de gestatie, vitamine si sa nu fie stresata. Iar cu laptele, e foarte simplu de aflat: ii storci un pic mamelele si daca ii curge lapte inseamna ca e-n regula si altele sunt motivele pentru care mor puii. Eu cred ca ii sufoca cand se culca asa ca mareste-i cusca.

Edited by Freddy12, 19 June 2011 - 13:26.


#2022
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Avand in vedere ca ti-au murit in primele 2 zile , nu cred ca se poate pune problema laptelui .Oricum cum a zis si freddy , este destul loc acolo ?

#2023
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

View PostFreddy12, on 19th June 2011, 14:23, said:

Nu cumva locul de fatare e prea mic se isi striveste puii? Si apoi cand ai o femela de rasa care are pui nou-nascuti, macar primele 3-4 zile trebuie supravegheati permanent. Daca ii vezi ca nu-i lasa sa suga, ii pui tu la mamelon si stai cu ei pina se satura. In afara de asta hrana care se da femelei gestante e foarte importartanta. II trebuie hrana superpremiu- junior in ultima luna de gestatie, vitamine si sa nu fie stresata. Iar cu laptele, e foarte simplu de aflat: ii storci un pic mamelele si daca ii curge lapte inseamna ca e-n regula si altele sunt motivele pentru care mor puii. Eu cred ca ii sufoca cand se culca asa ca mareste-i cusca.


penultima oara cand a fatat am bagt-o intr-o hala si iam adus cusca ei  de 1.5 metri lungime si 1,30 latime, atunci a fatat 10 catei, cand au murit 4 am zis ca este cusca prea mica si ca ii sufoca, si iam mutat in alta camera si nu iam mai pus cusca, iam pus o plapuma in mijlocu camerei, dar ea ia luat si ia mutat tot intr-un colt, acu cand a fatat tot in camera aia am puso si tot asa iam pus plapuma in mijloc si tot ia mutat, dupa am pus plapuma unde ii tinea ea si tot au murit.

#2024
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Nu cumva din cauza la plapuma ii sufoca ?

#2025
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

View Postadi_ab, on 20th June 2011, 22:47, said:

Nu cumva din cauza la plapuma ii sufoca ?


nu,pentru ca nu era dintraia facuta la tara de lana s-au din ce se face,era una cumparata si era ca o patura dar avea niste burete in ea, nu cred ca o sa o mai dau la monta pentru ca imi pare rau sa moara toti catei, fac si pacate.

#2026
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postnika_florin, on 21st June 2011, 13:12, said:

nu,pentru ca nu era dintraia facuta la tara de lana s-au din ce se face,era una cumparata si era ca o patura dar avea niste burete in ea, nu cred ca o sa o mai dau la monta pentru ca imi pare rau sa moara toti catei, fac si pacate.
Ar fi bine s-o si sterilizezi  ca sa nu faca mai la batranete vreun cancer mamar sau piometru.

#2027
Rasfatata91

Rasfatata91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.06.2011
Buna ! am si eu un mascul are 4 - 5 luni acum insa nu sunt sigura daca este  de rasa pura  din ce am citit pe aici comportamentul lui este exact ca al unui rottie

p.s s`a nascut cu coada mica

Attached Files



#2028
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Sa-ti traiasca. Este un metis . Odata cu trecerea timpului o sa apara mai multe diferente . Cat timp avea in poze ?

#2029
Rasfatata91

Rasfatata91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.06.2011

View Postadi_ab, on 28th June 2011, 09:39, said:

Sa-ti traiasca. Este un metis . Odata cu trecerea timpului o sa apara mai multe diferente . Cat timp avea in poze ?
in pozele cand era micut avea in jur de 2 luni ....in a 4`a poza   are 4 luni jumatate . .

#2030
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Mi se pare un pic cam micut . I-ai vazut parintii ?

#2031
Rasfatata91

Rasfatata91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.06.2011

View Postadi_ab, on 28th June 2011, 17:55, said:

Mi se pare un pic cam micut . I-ai vazut parintii ?
dap TATAl un rotti de talie mare . si mama   un rottie  cu ciobanec german ....mama este metisa  . asa  am zis si eu ca mi se  pare ca e micutz  dar am fost cu el la vet ieri  si mi`a  zis ca pentru un catel de 4 luni este kam mare

#2032
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostRasfatata91, on 28th June 2011, 23:53, said:

dap TATAl un rotti de talie mare . si mama   un rottie  cu ciobanec german ....mama este metisa  . asa  am zis si eu ca mi se  pare ca e micutz  dar am fost cu el la vet ieri  si mi`a  zis ca pentru un catel de 4 luni este kam mare
Daca mama e metis, cum sa fie puiul rasa pura? Rasa pura e un pui cu pedigree in care scrie cine i-au fost stramosii pina la a patra sau a cincea generatie. Puiul tau seamana a rott dar are botul ascutit de ciobanesc german dar e frumos, arata bine, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.

#2033
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Sunt mai multe semne care spun ca este metis , de la bot pana la amplasarea , culoarea si dimensiunea petelor

#2034
Rasfatata91

Rasfatata91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.06.2011

View Postadi_ab, on 29th June 2011, 09:44, said:

Sunt mai multe semne care spun ca este metis , de la bot pana la amplasarea , culoarea si dimensiunea petelor
Da  pai  nu stiu ce  sa zic  .. culoarea acum i s`a mai  inchis ... s`a facut un caramiziu  :-??

View PostFreddy12, on 29th June 2011, 01:47, said:

Daca mama e metis, cum sa fie puiul rasa pura? Rasa pura e un pui cu pedigree in care scrie cine i-au fost stramosii pina la a patra sau a cincea generatie. Puiul tau seamana a rott dar are botul ascutit de ciobanesc german dar e frumos, arata bine, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.
Multumesc :X  ma bucur de el   . am avut niste probleme  medicale  cu el  dar acum sper sa`si  revina. botul  knd  era mik  nu il avea  asa  de  ascutit

Edited by Rasfatata91, 29 June 2011 - 11:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate