Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#2053
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
As vrea si eu un pui de rottweiler frumos (2-4 luni), de unde ma sfatuiti ca sa iau?
PS: sunt din Bucuresti

Edited by Frankie, 19 September 2011 - 19:55.


#2054
Kumentai

Kumentai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.01.2009
Salut...am si eu un puiut mascul de rotweiler de 7 saptamani. Il cheama Zoro. De asemenea am si un labrador de 3 luni...labradorul este foarte jucaus, tot timpul e calare pe rottweiler cand sunt impreuna. Mai in joaca, mai in serios, Zoro il musca pe labrador, maraie in draci...de cele mai multe ori labradorul bate in retragere. In general, as caracteriza totul ca o joaca, o harjoneala.
   Am mai observat inca ca uneori cand ma joc cu el si nu ii convine ceva, de exemplu cand il tin in brate, are momente cand maraie. E suficient atunci sa il scutur putin de ceafa si sa spun " Nu e voie!" si se calmeaza. Voiam sa stiu de la cei care au mai multa experienta cu aceasta rasa decat mine daca ar trebui sa ma ingrijoreze acest marait, daca indica o agresivitate exagerata sau daca fac eu oare ceva gresit :) .

#2055
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Ei invata de mici care o sa fie cainele alpha in haita . Rottweilerul normal ca se va impune in fata labradorului . El ceea ce face cu labradorul incerca sa faca si cu tine , tu insa trebuie sa te impui in fata lui , insa nu prin violenta .

#2056
Kumentai

Kumentai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.01.2009

View Postadi_ab, on 24th October 2011, 09:48, said:

Ei invata de mici care o sa fie cainele alpha in haita . Rottweilerul normal ca se va impune in fata labradorului . El ceea ce face cu labradorul incerca sa faca si cu tine , tu insa trebuie sa te impui in fata lui , insa nu prin violenta .
  Mersi de raspuns :) deocamdata scuturatul de ceafa si repetarea "Nu e voie!" rezolva problema. Sa speram ca nu va trebui sa caut si alte metode de impunere, excluzand aici,desigur, abuzul fizic.

Edited by Kumentai, 24 October 2011 - 21:21.


#2057
rutt

rutt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2011

View Postgeopsi, on 10th September 2006, 20:29, said:

nu de mult (mai precis 2 luni si 10 zile ) am un catel pe care mi l-am dorit de mult si anume un rottweiler... propun aici diverse discutii despre aceasta rasa minunata!
are coada taiata?

#2058
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Si anume ce relevanta are asta ?

#2059
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Salutare. Am un rott (o fetita)  de 7 luni si  de vreo o luna juma nu i-am facut baie de frica sa nu raceasca. Stau la casa si caninele este afara mereu si chiar daca il tin in casa dupa ce ii fac baie tot trebuie sa iasa sa  isi faca nevoile si atunci mi-e frica sa nu raceasca.
Intrebare: Poate sa sa  raceasca daca ii fac o baie si dupa 3-4 ore iese afar ?

Salutare de la Mura Posted Image

Attached Files



#2060
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca-l usuci bine cu foenul, n-o sa raceasca. Vezi ca are un par foarte scurt la baza celui vizibil, ala trebuie uscat foarte bine.

#2061
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostRazvanBV91, on 14 ianuarie 2013 - 22:32, said:

Salutare. Am un rott (o fetita)  de 7 luni si  de vreo o luna juma nu i-am facut baie de frica sa nu raceasca. Stau la casa si caninele este afara mereu si chiar daca il tin in casa dupa ce ii fac baie tot trebuie sa iasa sa  isi faca nevoile si atunci mi-e frica sa nu raceasca.
Intrebare: Poate sa sa  raceasca daca ii fac o baie si dupa 3-4 ore iese afar ?

Salutare de la Mura Posted Image

tu cat de des ii faci baie cainelui?

View Postadi_ab, on 24 octombrie 2011 - 08:48, said:

Ei invata de mici care o sa fie cainele alpha in haita . Rottweilerul normal ca se va impune in fata labradorului . El ceea ce face cu labradorul incerca sa faca si cu tine , tu insa trebuie sa te impui in fata lui , insa nu prin violenta .

daca nu te impui prin violenta, atunci cum o faci? Ii vorbesti? Il certi?

View PostKumentai, on 24 octombrie 2011 - 21:20, said:

  Mersi de raspuns Posted Image deocamdata scuturatul de ceafa si repetarea "Nu e voie!" rezolva problema. Sa speram ca nu va trebui sa caut si alte metode de impunere, excluzand aici,desigur, abuzul fizic.


Rott-ul isi cunoaste locul in haita iar locul il da seful haitei, pe care el si-l alege, daca nu se impune unul. Asa ca tu stabilesti cine, pe ce loc e in haita. Are temperament puternic si va incerca mereu sa isi renegocieze pozitia, asa ca ar fi bine sa il lasi sa si-o asume de la inceput. E in temperamentul lui, asa cum la labrador e joaca si s-ar putea cand nu esti acasa, sa il capaceasca rau pe labrador, mai ales daca amandoi sunt baieti.

merge corectat, fara sa il bati tot timpul, cu un ziar facut sul, niciodata cu mana. Si trebuie sa fi convins ca te asculta.

#2062
mihaimm1

mihaimm1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2013

View Postpierre_de_timp, on 22 ianuarie 2013 - 21:40, said:

tu cat de des ii faci baie cainelui?


daca nu te impui prin violenta, atunci cum o faci? Ii vorbesti? Il certi?
merge corectat, fara sa il bati tot timpul, cu un ziar facut sul, niciodata cu mana. Si trebuie sa fi convins ca te asculta.


Eu 3 rottweleri , 2 catele si 1 caine .Niciodata nu i0am batut sau atins cu ziarul in cazul domnului de mai sus.Nu sunt crescator profesionist sau dresor , pur si simplu intodeauna am avut o placere pentru rasa asta de caini .
Eu am invatat despre ei citind discutii similare pe forumuri si ceream sfaturi  din experianta altora .Ma mai uitam la Cesar Millan , Ian Dunbar sau altii ca sa invat cum se creste un rottweiler corect , pentru ca e un caine care are nevoie de timp ,afectiune dar si impunere.In timp ce cainele creste,iti definesti relatia cu el.
Nu cred ca e nevoie de violenta in cresterea unui caine , la urma urmei ce fel de om ai fi daca ti-ai lovii cel mai bun prieten?

E nevoie de multa munca si rabdare ,dar cred ca merita timpul pentru ca e o rasa extraordinara.

#2063
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am un rottweiler  de 8 luni  cum e mai bine pentru  caracterul lui in  lant sau in padoc ?
Multumesc.

#2064
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Depinde de lanț și de padoc. Toată lumea va spune padoc dar un lanț de 2-3m pus pe o sârmă lungă de 10 metri îi dă o libertate de mișcare mult mai mare decât un padoc de 2 pe 3 sau chiar 3 pe 5metri.

#2065
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Buna seara iubitori de Rottweiler !

As dorii sa trec si eu la un pui de rottweiler ( iubesc pur si simplu rasa asta ) , in trecut am mai avut un copoi ardelenesc si un labrador.Acum facem un upgrade la forta bruta :x.

Stau la casa , curte mare deci cred ca ii va placea. Sunt o fire iubitoare cu animalele , petrec multe timp cu ele.

Eu m-am gandit sa cumpar puiutul de la Canisa Premium care pretul per/pui 270 euro.

Am purtat o discutie telefonica cu o domnisoara de la departamentul vanzari care m-a impresionat cu cate acte si garantii vine micutul care in momentul de fata are 1 luna si 3 saptamani si ei ti-l trimit la 2 luni alaturi de carnet de sanatate Canisa Premium , vaccinuri la zii , garantie ( daca iti moare catelul de o boala ) iti returneaza banii inapoi , acte care demonstreaza suta la suta puritatea rasei , microcip , carte de origine romana cu parinti , bunici , stra bunici etc.. Transportul din cate am inteles se face printr-un camion specializat cu aer conditionat pana la domiciliul meu transportul fiind gratis.
Pretul mi se pare destul de bune atat femela cat si mascul talie mare 270 Euro.
Deci intr-un final eu m-au convins atat telefonic cat si pe site-ul lor ( care arata bine si iti da senzatia de calitate si profesionalism) sa le cumpar catelul.
As dorii totusi niste pareri daca sau ati auzit pareri despre aceasta canisa

Ce parere aveti ?

O alta alternativa este sa caut pe Mercador unde sunt multe oferte bune precum asta : http://mercador.ro/o...ler-IDKsth.html

Voi ce mi-ati recomanda..

M-am documentat bine despre rasa asta , stiu in mare parte comportamentul sau si forta cu care domina teritoriul.

Astept raspuns ! O seara faina

#2066
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ti-as recomanda să nu iei de la Premium. Nu sunt canisă ci niște intermediari (samsari) care cumpără en gros pui fabricati de puppy-miller și vânduți apoi la bucată. Mulți din ei sunt cu probleme, nu sunt vaccinați și deparazitati. Caută un crescător inscris la AChR de la care vei lua un pui cu pedigree adică rasă pură.

#2067
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
De anuntul de pe mercador ce parere ai ?

Mi-ai putea recomanda un site unde si pretul sa fie si el acceptabil ! Am sunat la Blackrosesrot si e 700 euro puiul.. N-am de unde atatia bani !

Edited by AndreiOC, 23 June 2013 - 20:15.


#2068
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
In Ardeal sunt prețuri mai mari la câini dar Premium e cea mai proastă variantă. De cei de pe Mercador, nu știu ce să zic. Sunt și acolo semne de întrebare în sensul că nu știi cu cine a fost împerecheată cățeaua-mamă, nu știi dacă a fost hrănită cum trebuie, nu știi dacă nu cumva a fost pusă la împuiat din 6 in 6 luni caz in care ies pui mai firavi, mai bolnăvicioși și ce e mai important părinții puiului nu au test de displazie. Eu te sfătuiesc să nu te grăbești, ia-o metodic, sună la toate anunțurile cu vânzări, vezi dacă sunt pui cu pedigree sau nu iar dacă banii nu-ți vor ajunge să-ți cumperi un pui cu pedigree, du-te personal să vezi puii, mama cățeilor și condițiile in care sunt ținuți. Interesează-te cu ce este hrănită mama puilor și dacă afli că ii dau hrană uscată de 3lei/kg, nu lua pui de acolo. Caută pe google testul Campbell și inainte să alegi un pui, fă-le testul acesta. Uită-te bine la pui și dacă sunt mai burtoși să știi că au viermi intestinali. E mai bine să iei un pui de 3luni decât unul de 6 săptămâni. Să nu le curgă ochii, să aiba blănița lucioasă, nu lânoasă. Mai caut și eu anunțuri și dacă văd ceva interesant îți trimit un pm. In ce zonă a țării stai și câți km poți să parcurgi pentru a prelua cățelul?

Edited by Freddy12, 23 June 2013 - 23:25.


#2069
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Multumesc mult pentru ajutorul tau. Apreciez fapta ta !
Eu sunt din Alba Iulia ! As putea merge pana la Sibiu , Deva si Cluj. :)

#2070
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Tot pe Mercador e un anunț din Târgu Mureș pentru niște pui cu pedigree și care în poză arată foarte bine. Vezi care e situația. Și mai e o femelă la donație în București. Ai grijă că este o rasă de ordonanță deci trebuie să fii major pentru a fi proprietar de rott.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate