Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

garmin 2d diferential and 3d navigation

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dannyb

dannyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 13.10.2004
Ok, intrebare, care este diferenta dintre 2d diferential si 3d navigation. Asta imi apare cand monitorizez satelitii. Cateodata imi apare un D pe bara de semnal pe foarte multi sateliti desi am 2d diferential, cateodata nu am nici un D si totusi am semnal foarte bun sub 6 m. Exista si 3d diferential ? Care este practic legatura intre aceste moduri si WAAS/EGNOS, este posibil sa am semnal mai prost cand am WAAS enabled si practic nu am semnal de la satelitul de corectie ?
Sper ca nu am spus tampenii foarte mari, thx.

#2
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
2D pozitie calculata intr-un sistem bidimensional (latitudine si longitudine) => necesari 3 sateliti
3D pozitie calculata intr-un sistem tridimensional (latitudine, longitudine si altitudine) => necesari 4 sateliti.


D-ul de pe bara de semnal inseamna DGPS. mai multe detalii aici

stai linistit. receptia cu waas/egnos enabled nu poate fi mai proasta decat cu waas/egnos disabled.

#3
dannyb

dannyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 13.10.2004
OK, in mare eram familiar cu corectia waas/egnos, insa acum imi dau seama ca dgps foloseste statii locale de corectie prin semnal FM pe cand waas/egnos sunt sateliti care retrimit corectia preluata de la statiile locale.
Faza cu waas/egnos functionala pe teritoriul Romaniei am simtit-o, pentru ca am de multe ori acuratete sub 6-5 metri pana la 2metri cel mai puti (in cazul meu).
Acum, ca sa beneficiezi de DGPS se pare ca deviceul nostru trebuie sa poata receptiona si acesta semnal FM.
Stie careva daca Garmin (Quest in cazul meu) poate prinde aceasta corectie, teoretic acuratetea ar fi sub 1 metru, si daca avem corectie DGPS in romania (bucuresti), pe pagina la RQA se pare ca asa zice(http://www.rqa.ro/euref-ip.php)

Thx

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate