Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Teac 24x10x40 Problem

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
koci

koci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2002
:help:
Salutare tuturor! ;)

Am un cdrw TEAC 24X10X40 NOU   si am urmatoarea problema: :eek:

Chiar daca stie sa scrie cu 24x, n-am reusit sa scriu cd-uri (Memorex 700mb /24x max slim) decat cu vreo 5x (15-16 minute).
Softul folosit este nero 5572, si a recunoscut unitatea cdrw.
Culmea este ca spune ca incepe scrierea la 24x, da' se misca groaznic, merge incet.
Iar si mai culmea este ca la sfarsit in msgbox-ul de final zice ca "write process succesfully at 24x" ?!?!? ;(
Si el a scris cd-ul in 15 minute ?!?!?  :@

Am pus writeru' pe ide2, master, singur pe panglica (e adevarat ca nu-i din aia cu 80 pini, da' am auzit ca nici nu-i trebe de-aia) pt. ca e doar udma33.

Sa fie ceva setari de facut pe sistem? (K7 @ 1.3GHz & 256Mb RAM & ABIT KT7A :eek: )

Cine poate sa m-ajute cu un sfat?
pls.

regards, :cya:

koci.

PS. Daca writerul e de vina, ceea ce e putin probabil,  m-am ars, ca desi il am de 1 luna, l-am cumparat de la regretatul Norbert, si nu stiu cine mi l-ar schimba, fiind inca in garantie.

#2
Barmaleus

Barmaleus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.01.2002
Am impresia ca nu ai bifat casuta "DMA". As zice aproape sigur ca asta e, dar imi rezerv o marja de eroare... ;)

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
CD-urile au fost scrise bine?

Ai incercat si cu alte blank-uri?

Greets,
Speedo

#4
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Cred ca blankul este de vina. Si eu am avut probleme cu Memorex. Nu le recunostea ca fiind de 24x ci de 8x.

#5
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
99% e vorba de modul DMA.

Cel mai probabil merge in PIO mode.

Si eu am tot Teac 24x, si nu are probleme cu CD-urile Memorex care le scrie perfect la 24x

Oricum e din cauza sistemului, pt ca modelul asta de Teac nu are mecanism care sa reduca viteza la CD-uri proaste.

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
MEMOREXURILE SINT OK.......MERG LA 24X...test facut la un prieten ieri ....asa ca nu mai vorbiti prostiii :)
HAWKIE are dreptate

#7
koci

koci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2002

Quote

Am impresia ca nu ai bifat casuta "DMA". As zice aproape sigur ca asta e, dar imi rezerv o marja de eroare...
Cum pot sa bifez casuta DMA? Unde o gasesc?

Quote

CD-urile au fost scrise bine?

Toate.

Quote

Ai incercat si cu alte blank-uri?
Nu. Doar cu 5 CD-uri Memorex 24x, ca sa testez unitatea.

Quote

99% e vorba de modul DMA.

Quote

Cel mai probabil merge in PIO mode

Si cum pot schimba chestia asta? Din bios n-am reusit sa gasesc DMA. Am placa de baza Abit KT7A.

Help plz.

Regards, :cya:

Koci.

#8
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Casuta DMA o gasesti astfel: click dreapta pe My Computer, Proprietis, Device Manager, CD-ROM, alegi cd-romul, settings si acolo o bifezi si restartezi.

#9
koci

koci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2002
Merci Intel!

Merci pentru toate sfaturile primite de la ceilalti.

Am bifat checkbox-ul DMA si acuma merge ok. Pt. un cd de 700MB il scrie cam in :confused:

Best Regards, :cya:

Koci.

#10
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Pai e super simplu: La un CD de 700 MB la 1x trebuie sa ii ia 80 de min. La 24x ar trebui sa ii ia cam 3 min si vreo 20 de secunde, insa nu este chiar asa pentru ca lead in si lead out se scriu la o viteza mult mai mica decat cea obisnuita.

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Uita-te AICI

Greets,
Speedo

#12
koci

koci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2002

Quote

Originally posted by horatzica
Pai e super simplu: La un CD de 700 MB la 1x trebuie sa ii ia 80 de min. La 24x ar trebui sa ii ia cam 3 min si vreo 20 de secunde, insa nu este chiar asa pentru ca lead in si lead out se scriu la o viteza mult mai mica decat cea obisnuita.

Exact de asta am intrebat. Pentru ca nu corespundea cu 3.6M/sec la 24x. De fapt cred ca intre 24x si 32x la scriere nu se castiga decat putin si nu cred ca se merita investitia pentru ca timpul de leadin si leadout devine mare in comparatie cu timpul efectiv de scriere a datelor.



Best Regards, :cya:

Koci.

ps. Pt. Speedo:

cool! :oK:

#13
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Diferenta apare deoarece nu scrie la 24x constant pe tot discul ci scrie pe zone.

Writerele 24x au 3 zone . La inceput pana la min 6-7 se scrie la 16x, dupa care se face trecerea la 20x, iar mai pe la jumatate abia se trece la 24x.

Lead-in/out nu se scriu cu mult mai incet decat viteza de scriere. Scrieti si voi in mod Disc-At-Once ca e mai rapid cu cateva secunde :)

Teac 24x scrie cam in 4 minute un CD de 650 MB respectiv 4'11" unul de 700 MB.
Timpul poate sa difere +/- cateva secunde in functie de tipul de CD.

La 40x, cel mai rapid writer este Teac 40x deocamdata, care scrie 650 MB in 3:06 (in cel mai fericit caz). In acest caz sunt 4 zone : 20-24-32-40x

Tehnologia se cheama Z-CLV

#14
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Nu iti iese socoteala din cauza "lead-in&out" care dureaza cam 1 minut indiferent de viteza cu care scrii.
Spor la treaba!

#15
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Scrierea Lead-in/lead-out dureaza cam 30 secunde nu 1 minut ! Sau chiar mai putin daca scrii in mod Disc-at-once !

#16
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
To Hawkie>> Nu te contrazic. Citisem nu shtiu unde, ca ar dura 1'. La cat de hotarat eshti s-ar putea sa ai dreptate. Am tot Teac 24-10-40 shi parca am vazut chestia asta in documentatia lui pe web. Oricum am sa ma documentez. Multumesc.

         Sincere salutari.

#17
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Poti sa scrii cu Nero in mod Track-at-once si sa cronometrezi la sfarsit din momentul in care scrie "writing lead-in/out" si pana termina cam 30 sec dureaza.

#18
alladin

alladin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.04.2002
Sal,
Cum gasesc DMA-ul in XP Pro? :Alcoholic

Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate