Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cum scap de cearcane?!

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
adeli_na

adeli_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2006
imi spuneti si mie cum pot scapa de cearcane? nu stiu de ce, insa la mine se vad tot timpul, si ziua si noaptea, si imi sta tare urat :crying:

nu mai vreau machiaj   :crying:  :crybaby:  :crybaby:

#2
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006

View Postadeli_na, on Sep 6 2006, 15:55, said:

imi spuneti si mie cum pot scapa de cearcane? nu stiu de ce, insa la mine se vad tot timpul, si ziua si noaptea, si imi sta tare urat :crying:

nu mai vreau machiaj   :crying:  :crybaby:  :crybaby:
hmmmmmmmmmmm stiu si eu? dormi pt inceput?
serios acum, se vede dupa o saptamana de somn corect ... eu am avut o perioada in care ma trezeam la 5 si sa stii ca s-a vazut asta. cand am terminat programul, dupa o saptamana de somn normal, pana la 8 sa zicem, au disparut imediat.  :lol:

#3
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
nu neaparat somn... tot asa cerusem si eu un sfat pe alt forum si cineva mi-a zis ca depinde de culoarea cearcanelor asa e si rezolvarea lor; adica fiecare culoare cu "buba" ei; mi-a ramas in cap numai sfatul ptr cearcanele mele. desi am numai 18 ani am cearcane de cand ma stiu; probabil or fi si de la stilul de viata mai dat peste cap, somn putin/foarte mult/deloc, dar stiu ca cearcanele mov-violacee sunt de cele mai multe ori dobandite, si n-ai cum sa scapi de ele :console: o sa caut respectivul post de atunci si revin cu mai multe detalii.

#4
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Ai putea totusi sa incerci cu fond de ten :) Si imi amintesc ca exista o crema speciala pentru ascunderea cearcanelor de la Oriflame. Altfel, nu stiu , intreaba si tu la farmacie sau organizeaza-ti programul in asa fel incat sa te odihnesti mai mult :*

#5
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am culoare mai inchisa in jurul ochilor de cand ma stiu...deci sunt genetice, dar cu un pic de creion corector se rezolva. Pot sa dorm si 3 saptamani la rand ca tot nu dispar...se mai atenueaza cand sunt bronzata, dar pana la urma tot cu machiaj , nu abundent, le ascunzi. Incearca si cu un cartof crud pe ele...se spune ca le ia din intensitate.

#6
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postadeli_na, on Sep 6 2006, 13:55, said:

imi spuneti si mie cum pot scapa de cearcane? nu stiu de ce, insa la mine se vad tot timpul, si ziua si noaptea, si imi sta tare urat :crying:

nu mai vreau machiaj   :crying:  :crybaby:  :crybaby:
Dormi mult,sex mai putin si incearca masti cu castravete(sau crema cu) si pune pe ochi rondele de castravete , ajuta foarte mult , iti spune un barbat!In rest tine de serviciul pe care il ai , dupa 2-3 zile vei vedea ca am dreptate!Cel putin 8 ore de somn te va revigora si asta zilnic.Bye! :peacefingers:

#7
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Cearcanele atat de inestetice pot fi estompate print-o ingrijire zilnica adecvata. Demachierea corecta in fiecare seara si aplicarea dimineata a unui anticearcan potrivit tipului de ten sunt doar doua din metodele pe care le puteti folosi. Nu trebuie sa uitati insa de mastile hranitoare (ideale sunt cele cu castraveti). Acestea va ajuta sa scapati de cearcane si sa aveti un ten stralucitor asa cum va doriti.

sursa egirl.

cred ca poti gasi si pe ele, eva etc tot felul de sfaturi ca sa scapi de cearcane. important este sa incerci sa adormi inainte de ora 22.

#8
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
Vaiiii! Ce le stiu barbatii...

De cearcane nu scapi niciodata doar le poti ameliora:

Sa dormi toata viata inante de ora 22.
Sa le ascunzi cu un corector alb si va trebui sa folosesti doua culori de fond de ten, bej si putin mai deschis, ma rog in functie de culoarea pielii..
crema anticearcan..
multe lichide si vegetale , zilnic..

#9
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
eu, asa imi amintesc, nu stiu de ce, nu stiu de unde si cum, am auzit, ca unii au cearcane din cauza unor probleme cu ceva organ din corp... nu mai stiu ce...

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postflorina, on Sep 6 2006, 21:05, said:

eu, asa imi amintesc, nu stiu de ce, nu stiu de unde si cum, am auzit, ca unii au cearcane din cauza unor probleme cu ceva organ din corp... nu mai stiu ce...
eu stiam ca ai pungi cand ai probleme cu rinichii  :huh:
dar sa revenim la cearcane  -_-

Edited by Jaqueline, 06 September 2006 - 22:36.


#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
bai, io-s la medicina si nu stiam de nimic de genul asta  :huh:

#12
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostJaqueline, on Sep 6 2006, 23:35, said:

eu stiam ca ai pungi cand ai probleme cu rinichii  :huh:
dar sa revenim la cearcane  -_-

View Postrox, on Sep 6 2006, 23:46, said:

bai, io-s la medicina si nu stiam de nimic de genul asta  :huh:

am gasit
Cearcanele reprezinta un semn ca in interiorul organismului (sau la nivel emotional) exista dezechilibre. Semnele se pot vedea din exeterior - sunt obiective - in timp ce simptomele le simtiti si descrieti dumneavostra - sunt deci subiective.

Ochii sunt "ferestrele sufletului" si oglinda sanatatii noastre fizice. Ochii unei fiinte omenesti ascund multe secrete. Practicienii de Medicina Chineza spun ca ochii sunt in primul rand legati de energia Ficatului ("Ficatul se manifesta in ochi"). O defectuoasa functionare a ficatului produce dureri sau intepaturi (senzatie de nisip) in ochi, se inrosesc cand acesta face efort, creeaza in jurul ochilor binecunoscutele cearcane, sau nu pot suporta lumina. Emotiile, stresul, suferinta si varsta inaintata au un impact deosebit asupra functionarii ficatului si implicit asupra starii ochilor.

Se spune ca ochii unei persoane sanatoase pot face fata oricaror situatii: lumina orbitoare, frig, vant sau chiar taiatul cepei fara a lacrima… Daca ochii clipesc prea des, este semnul unui dezechilibru interior, de obicei la nivelul Ficatului. Consumul exagerat de dulciuri, grasimi, carne, si alcool duc implicit la obosirea si slabirea ochilor.

Deoarece Ficatul are o stransa legatura cu energia Rinichilor (asa cum lemnul depinde de apa) ochii depind la randul lor de buna functionare a Rinichilor. De exemplu, afectiunile Rinichilor au ca unul din semnele importante, pungile sub ochi. Excesele sexuale, lipsa de odihna si somn duc de asemenea la aparitia ceracanelor.


asa imi aminteam, de la o prietena parca, care are probleme cu ficatul...sau nu mai stiu, ideea e ca si ceva din organism poate face cearcane.

#13
Sarah Key

Sarah Key

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.08.2006
da, e posibil sa nu fie doar de la lipsa de somn. In ultimele luni dorm cam tot la fel ca si inainte, doar ca m-am mai stabilizat emotional si cearcanele mele parca au si disparut... plus ca m-am facut vegetariana, si cred ca si asta ajuta, pt ca ma simt super-bine, deci, daca va tine, renuntati la carne

#14
adeli_na

adeli_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2006
uf... :(
si eu am de cand ma stiu, n-am putut sa scap de ele in mod natural. dorm si cam putin ce-i drept, insa la mine ma gandesc ca poate fi din cauza ochelarilor, pentru ca nu am probleme cu rinichii :mellow:

o sa incerc chestia cu castravetii, ca oricum e perioada potrivita acum :)

#15
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

View Postadeli_na, on Sep 6 2006, 15:55, said:

imi spuneti si mie cum pot scapa de cearcane? nu stiu de ce, insa la mine se vad tot timpul, si ziua si noaptea, si imi sta tare urat :crying:

nu mai vreau machiaj   :crying:  :crybaby:  :crybaby:
exista in cabinetele de chirurgie estetica ( recomand pe dr dana jianu de la proestetica ) , posibilitatea sa-si injecteze acid hialuronic in zona de sub ochi cu cearcane ...efectul de estompare a cearcanelor poate dura intre 6 luni si un an ( in unele cazuri , depinde de pacient , poate dura chiar mai mult de un an ; acum de pinde de cat de 'norocoasa ' esti tu ) ...procedeul am auzit ca nu este deloc dureros ( iti va injecta un mic anestezic cu o seringa micuta ) . din cate am inteles pretul nu este exagerat de mare ( maxim 500 eu ) .zic eu ca merita , mai ales ca si dureaza o vreme iar efectul este vizibil .mama foloseste de ani de zile creme impotriva cearcanelor , dar nu se poate rezolva problema asta doar cu creme...mai ales daca e vorba de o circulatie proasta si de o problema cu rinichii. nu am reusit sa o conving pe mama pana acum sa mearga sa-si rezolve problema , dar sper ca am sa pot intr-un final

#16
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postberlinish, on Sep 9 2006, 17:05, said:

exista in cabinetele de chirurgie estetica ( recomand pe dr dana jianu de la proestetica ) , posibilitatea sa-si injecteze acid hialuronic in zona de sub ochi cu cearcane ...efectul de estompare a cearcanelor poate dura intre 6 luni si un an ( in unele cazuri , depinde de pacient , poate dura chiar mai mult de un an ; acum de pinde de cat de 'norocoasa ' esti tu ) ...procedeul am auzit ca nu este deloc dureros ( iti va injecta un mic anestezic cu o seringa micuta ) . din cate am inteles pretul nu este exagerat de mare ( maxim 500 eu ) .zic eu ca merita , mai ales ca si dureaza o vreme iar efectul este vizibil .mama foloseste de ani de zile creme impotriva cearcanelor , dar nu se poate rezolva problema asta doar cu creme...mai ales daca e vorba de o circulatie proasta si de o problema cu rinichii. nu am reusit sa o conving pe mama pana acum sa mearga sa-si rezolve problema , dar sper ca am sa pot intr-un final
Un medic estetician mi-a recomandat o metoda mai putin populara: injectii cu vitamina a. Nu sunt eficiente pentru toti, dar pentru unii indeparteaza complet neplacutele pete. Tot el mi-a spus ca exista si unele creme(in cateva zile o sa aflu si care anume!) care au un efect notabil.

#17
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
Am citit, dar tot nu stie nimeni exact ce sunt. Nu stie nimeni ce este sub piele acolo? de o face asa inchisa la culoare? ca nici eu nu mai suport! aproape scapasem de ele in armata, DAR stilul ala de viata e imposibil in mod normal. ce naiba sunt? fizic, adica, ce formeaza culoarea aia? sange strans? ce mama naibii e? eu am nu numai sub ochi, dar si in jurul lor.

M-am saturat.

o sa incerc si eu cu castraveti si cu multe lichide, dar cu sex mai putin nu cred  :naughty:

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postgutuie, on Jan 18 2007, 19:46, said:

Am citit, dar tot nu stie nimeni exact ce sunt. Nu stie nimeni ce este sub piele acolo? de o face asa inchisa la culoare? ca nici eu nu mai suport! aproape scapasem de ele in armata, DAR stilul ala de viata e imposibil in mod normal. ce naiba sunt? fizic, adica, ce formeaza culoarea aia? sange strans? ce mama naibii e? eu am nu numai sub ochi, dar si in jurul lor.

M-am saturat.

o sa incerc si eu cu castraveti si cu multe lichide, dar cu sex mai putin nu cred :naughty:


Am citit pe undeva ca: cearcanele apar mult mai repede la persoanele care nu au grasime in pometi si pometi bine conturati, pentru ca pielea "se lasa" o data cu inaintarea in varsta, lasand in urma cercul vanat din jurul ochilor.
Dar pot fi si mostenire genetica (ale mele de ex.)

Peseu: vai, daca e o mostenire genetica inseamna ca e o boala si am sa mor!  :roflmaofast:

Edited by Bebeluska, 18 January 2007 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate