Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cum scap de cearcane?!

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
ura!, deci e genetic! gata m-am linistit! o sa trec in pasaport la semne distinctive

  :D



bine, ca acum inteleg de ce tine prietena mea sa ma ingrase atat.

#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Contrar asteptarilor, nu lipsa somnului este cea mai frecventa cauza de aparitie a cearcanelor. Cea mai frecventa cauza este congestia nazala (venele care dreneaza sangele de la nivelul ochilor spre nas se umfla si devin mai mari si mai inchise la culoare).
Poti dormi 10 ore pe noapte pentru tot restul vietii si tot sa ai cearcane.
Mecanismul de producere a cearcanelor este similar celui de producere a vanatailor. Sub ochi exista o foarte fina retea de capilare (vase sangvine de calibru mic). Celule sangvine, in speciale hematiile, se straduiesc sa treaca prin acele capilare una cate una, dar, neavand loc, mai scapa din interiorul lor. Asta nu ar fi o problema pentru ca organismul are mecanismele lui de protectie si incepe sa fagociteze acele hematii "pierdute". Aceste contin hemoglobina. Hemoglobina va fi si ea fagocitata la randul ei... problema aici apare. Compusii ce rezulta din descompunerea hemoglobinei dau acea culoare vinetie pe care o atribuim noi cearcanelor.
Treaba asta se intampla in multe parti ale organismului, dar sub ochi pielea este extrem de subtire si capilarele sunt foarte apropiate de piele. Acest lucru face vizibile cearcanele.
Cearcanele pot fi ameliorate si cu ajutorul cremelor ce contin vitaminele C si K.

Edit: Din punct de vedere genetic poti mosteni pielea extrem de subtire din jurul ochilor (uneori chiar translucida) sau hiperpigmentarea pielii datorita melaninei in exces.
Orice mancarime, usturime etc. ce te determina sa te scarpini la ochi poate contribui la aparitia cearcanelor (datorita lezarii capilarelor). Cand ne spunea mama cand eram copii "nu pune mana la ochi!" stia ea ce stia.
Alte cauze ar fi: medicamentele vasodilatatoare, anemiile, oboseala (doar pentru ca lipsa odihnei te face palid si cearcanele devin mai vizibile), sarcina si menstruatia (din cauza lipsei de fier), o circulatie sangvina mai slaba (exercitiile fizice mobilizeaza sangele si pot ameliora apectul neplacut al cearcanelor), boli hepatice sau renale si deshidratarea.

Concluzia: Beti multe lichide, nu va scarpinati la ochi, odihniti-va ca sa nu fiti palizi, faceti sport, mancati bine si sanatos si nu ramaneti insarcinate! :)

Edited by Tabu, 18 January 2007 - 20:43.


#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
pliculetele  care raman dupa ce preparati ceaiul verde aplicate pe ochi atenueaza cearcanele. sau daca nu pliculete, atunci doua dischete imbibate cu ceai verde si aplicate pe ochi. mie, cel putin, imi atenueaza vizibil cearcanele. si nu ustura ochii dup-aia  :OK:

#22
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006
Da, am auzit si eu de tratamentul cu ceai verde, dar nu am incercat. Am avut cearcane si la 5 ani(ma uit la poze si nu-mi vine a crede), ce sa mai cer la varsta asta? :confuzzled: Cu o crema pentru contur ochi(care de multe ori uit sa o folosesc) si un anticearcan, incerc sa mai compensez.

#23
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
De cearcane nu scapi. Ele sunt o deteriorare a tesutului de sub ochi care nu se mai reface. Poti doar sa le maschezi dar nu sa le refaci.

#24
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostAcerMate, on Jan 19 2007, 09:58, said:

De cearcane nu scapi. Ele sunt o deteriorare a tesutului de sub ochi care nu se mai reface. Poti doar sa le maschezi dar nu sa le refaci.


Mai voi chiar sunteti pesimisti :(

#25
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostAcerMate, on Jan 19 2007, 09:58, said:

De cearcane nu scapi. Ele sunt o deteriorare a tesutului de sub ochi care nu se mai reface. Poti doar sa le maschezi dar nu sa le refaci.
Citeste si posturile de mai sus inainte sa postezi ce nu trebuie.

#26
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003
cearcanele sint cool! nu stiu de ce ai vrea sa scapi de ele cand te fac sa arati mai interesant/tenebros.  :coolspeak:

#27
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003

View PostTabu, on Jan 19 2007, 13:23, said:

Citeste si posturile de mai sus inainte sa postezi ce nu trebuie.
Adica daca unu a scris altceva eu trebuie sa-mi schimb parerea? Pai atunci citeste tu ce am scris eu.

#28
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostAcerMate, on Jan 19 2007, 13:41, said:

Adica daca unu a scris altceva eu trebuie sa-mi schimb parerea? Pai atunci citeste tu ce am scris eu.
Cred ca Tabu vorbeste in cunostinta de cauza, mai ales ca e pe domeniul ei.  :peacefingers:

#29
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
Acum am realizat ce marire de salariu pot cere sefului pentru cearcanele de la ochi! Ii arat ce mult am stat dupa program. :coolspeak:


O sa incerc totusi sa pun in aplicare sfaturile lui tabu. Pare ca stie ce zice.

#30
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAcerMate, on Jan 19 2007, 09:58, said:

De cearcane nu scapi. Ele sunt o deteriorare a tesutului de sub ochi care nu se mai reface. Poti doar sa le maschezi dar nu sa le refaci.
adica faptul ca cearcanele mele dispar dupa o odihna buna si comprese cu ceai verde sa-l consider un miracol divin?

#31
deveritas

deveritas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2007
faceti cearcane daca stati prea mult in fata calculatorului si la tv, si daca va deranjeaza asa mult puneti'va ochelari de soare  B)

#32
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postwhitewizard, on Sep 6 2006, 17:49, said:

Dormi mult,sex mai putin [] ajuta foarte mult , iti spune un barbat
No offence, DAR WTF!?! Cum anume sexul mai putin ajuta foarte mult?

Offtopic: ce barbat esti tu nene, cum sa dai sfaturi d-astea, ai innebunit? Noi care incercam sa convingem femeile ca cu cat fac sex mai mult cu atat o sa fie mai sanatoase? :D

#33
SpectraWave

SpectraWave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2007
ziceti-mi si mie atunci un fond de ten bun pt acoperit cearcanele si un magazin de unde sa cumpar

Bucuresti si ar fi de preferat sa fie farmacie  :lol:

#34
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View PostSpectraWave, on Apr 15 2007, 19:32, said:

ziceti-mi si mie atunci un fond de ten bun pt acoperit cearcanele si un magazin de unde sa cumpar

Bucuresti si ar fi de preferat sa fie farmacie  :lol:


Eu folosesc anticearcan de la Revlon si sunt foarte multumita de el.
Nu am mai gasit produse din gama Arcancil.Erau foarte bune si se gaseau la Ina Center acum ceva anisori.
Nu e bine sa folosesti fond de ten in jurul ochilor.Eu am incercat o data de nevoie ca nu aveam anticearcan si ce pot sa-ti zic e ca mi-au lacrimat ochii toata ziua,rosii de parca taiasem ceapa 2 ore in continuu si nu mai zic nimic de usturime.....

#35
SpectraWave

SpectraWave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2007
aoleuu dap , am sa incerc un anticearcan atunci dar ma tem ca nu cumva cearcanele sa fie constitutionale la mine... atunci anticearcanu nu ar avea efect deloc :(

oricum am sa caut ce mi-ai zis ... nu stii un loc unde gasesc 100% sa nu ma duc degeaba ^^

#36
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View Postadeli_na, on Sep 6 2006, 15:55, said:

imi spuneti si mie cum pot scapa de cearcane? nu stiu de ce, insa la mine se vad tot timpul, si ziua si noaptea, si imi sta tare urat :crying:

nu mai vreau machiaj   :crying:  :crybaby:  :crybaby:

Incearca si tu sa dormi ca oamenii si sa nu mai pierzi noptile aiurea si poate iti trece buhaiala (scuza-mi termenul, poti sa citesti cearcane daca suna mai bine). Daca dupa ce te odihnesti bine inca mai ai cearcane (presupunand ca nu plangi intr-una sau nu traiesti intr-un mediu ostil) ti-as recomanda niste analize, deoarece acestea, cearcanele, pot aparea si cand ai probleme cu ficatul sau cu intestinele (mai exact cand ai lamblii). Faptul ca ai cearcane arata ca in organismul tau exista niste dereglari ce pot fi cauzate de lipsa de odihna sau de stresul acumulat sau mai pot fi cauzate de niste organe care nu functioneaza cum trebuie. In rest, sanatate multa si daca nu mai vrei machiaj nu te mai machia. Cine te place o sa te placa si cu cearcane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate