Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Despre croitorie

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#55
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007
Nu stiu daca e locul cel mai potrivit sa intreb, dar m-am gandit ca n-are rost sa mai deschid un topic nou. Vroiam sa stiu daca si-a facut cineva o rochie de ocazie la croitorie si daca a fost multumita de rezultat, raportul calitate/pret. Si daca da, unde si cat a costat manopera.  :kisstogether:

#56
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Stie cineva unde pot gasi niste nasturi mari? Pentru un sacou.

#57
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 Jaqueline, on Sep 18 2007, 20:08, said:

Stie cineva unde pot gasi niste nasturi mari? Pentru un sacou.
la mercerie :P - pt cantitati mici ( pe Pache P. langa ProTV, e un magazin la care gasesti sigur ceva de calitate)
cauta un furnizor de accesorii - pt cantitati mai mari

#58
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hello
vreau sa fac ( bine, vreau sa-mi faca cineva) un bolero tricotat....si nu prea stiu cum sa-i zic sa-l faca. ma gindeam ca poate aveti vreun tipar pentru asa ceva, sau ceva modele ( erau mai demult-or mai fi si acum, nu mai stiu- niste reviste de tricotat unde-ti dadeau tot felul de...tipare. ceva in genul ala). multumesc anticipat

#59
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 stefyb2003, on Sep 19 2007, 10:22, said:

la mercerie :P - pt cantitati mici ( pe Pache P. langa ProTV, e un magazin la care gasesti sigur ceva de calitate)
cauta un furnizor de accesorii - pt cantitati mai mari
Am nevoie de vreo 9. Ms, o sa incerc acolo. ^_^

#60
Mucinrov

Mucinrov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 02.09.2007
Vreau sa fac un goblen , ma ajuta careva sa imi zica cum sa fac ?

#61
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Wow :P

E cam greu de explicat cum se lucrează goblenul. Am făcut și eu unul pe jumătate, apoi l-am dat uitării. Ideea e că tre să faci x-uri de înnebunești. Fără zerouri :D

Să începi pe unul care e pictat deja, apoi pe măsură ce avansezi poți să le faci după "harta" pe care o au unele modele.

Edited by Dida, 19 September 2007 - 14:31.


#62
andreea.po

andreea.po

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare!

Sunt o pasionatade croitorie si design vestimentar.
Am urmat 2 ani de design vestimentar in Constanta la Scoala Populara de Arte. A fost frumos insa cred ca mai am multe de invatat.
Acum m-am mutat in Bucuresti si vreau sa urmez in continuare niste cursuri de croitorie sau design.

Exista o Scoala Populara de Arte si in Bucuresti, unde au sectie de design insa am ratat examenul pentru 2007 si nu as vrea sa astept pana in 2008.

Am cautat pe internet alte locuri unde pot urma cursuri de acest gen.
Cel mai des am gasit:
FAME
Durata: 2 luni
Frecventa: 2 sedinte a doua ore/saptamana
Pret: 300 RON / luna
Profesor: Doina Levintza


Univ. Populara Ion Dalles
Design vestimentar
Durata: 35 ore
Are loc: săptămânal, câte 3 ore (4 luni), sub rezerva înscrierii unui număr minim de cursanți.
Preț: 700 lei

sau
Confectioner produse textile - curs de calificare
Durata: 240 ore
Are loc: 6 luni, sub rezerva înscrierii unui număr minim de cursanți.
Preț: 700 lei

sau
Design, tehnologie modă, croitorie
Durata: 153 ore
Are loc: De trei ori pe săptămână, câte trei ore (4 luni), sub rezerva înscrierii unui număr minim de cursanți.
Preț: 900 lei

Ma poate indruma cineva catre o institutie de unde sa pot invata design vestimentar sau croitorie?
Deasemenea m-ar interesa si cursuri de desen (stiu ca te mai poti duce pe la unele facultati, la ateliere de creatie, desen, etc).

Nu stiu ce sa aleg din ceea ce am gasit mai sus si in acelasi timp mi-e frica sa nu dau banii degeaba.
Nu vreau cursuri banale, vreau sa invat lucruri noi si folositoare.

Voi cei care activati in domeniul asta, ajutati-ne sa ne implinim visul.

Va multumesc,
Andreea

#63
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 andreea.po, on Oct 2 2007, 14:56, said:

Salutare!
Ma poate indruma cineva catre o institutie de unde sa pot invata design vestimentar sau croitorie?
incearca aici >>>>>http://www.ucecom-sp....ro/cursuri.php

#64
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 09:54, said:

Acul cu bila e pentru materiale stretch, adevarat. Ce diferenta exista intre un ac normal si unul cu bila: acul cu bila nu "sparge" materialul. Nu rupe fibra, nu gaureste. Atat. In nici un caz nu ajuta la cusatura in sine...
Masinile noastre de cusut nu cred ca sunt capabile de o astfel de cusatura...

Pentru acel zig-zag, incearca tensionarea la nivelul "2".

Da, materiale ieftine gasesti in Europa sau pe Lipscani. Mie personal imi pare ca Oborul s-a cam scumpit.

Buna din nou...
Ai reusit sa faci pana la urma surfilare cu masina ta? (eu nu :-(, ma rog, a iesit o tentativa, dar nu as avea curaj sa fac asta pe haine).
Inca o intrebare, ca nu am ajuns din pacate pe Lipscani sau in Europa.... acolo se gaseste si jerse elastic? Daca da, great, dar masina noastra poate face cusaturi pe astfel de material? Macar sa stiu daca i-a mai iesit cuiva inainte sa ma apuc de stricat meteriale :-)
O zi frumoasa,
R

#65
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 rmc2007, on Oct 31 2007, 08:46, said:

Daca da, great, dar masina noastra poate face cusaturi pe astfel de material? Macar sa stiu daca i-a mai iesit cuiva inainte sa ma apuc de stricat meteriale :-)
O zi frumoasa,
R

Desi nu am asa o masina smechera ca voi, stie totusi sa coase in zig-zag. Am descoperit ca orice material elastic se coase mult mai bine in zig-zag, chiar si cusaturile, nu doar surfilatul. Eventual cu pas mai mare si neaparat cu ata mai putin tensionata.

In Europa eu nu am ajuns niciodata, dar pe Lipscani era plin de magazinase cu materiale, unele ieftine, altele - pretioase si scumpe. Mai sunt inca o gramada de raioane in Cocor si cred ca si in Unirea.

#66
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 rmc2007, on Oct 31 2007, 08:46, said:

Buna din nou...
Ai reusit sa faci pana la urma surfilare cu masina ta? (eu nu :-(, ma rog, a iesit o tentativa, dar nu as avea curaj sa fac asta pe haine).
Inca o intrebare, ca nu am ajuns din pacate pe Lipscani sau in Europa.... acolo se gaseste si jerse elastic? Daca da, great, dar masina noastra poate face cusaturi pe astfel de material? Macar sa stiu daca i-a mai iesit cuiva inainte sa ma apuc de stricat meteriale :-)
O zi frumoasa,
R


Well, sincera sa fiu, n-am mai incercat... Stau prost cu timpul liber si in general vara ma apuca croitul :D.

#67
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 Cazimi, on Oct 31 2007, 10:36, said:

Desi nu am asa o masina smechera ca voi, stie totusi sa coase in zig-zag. Am descoperit ca orice material elastic se coase mult mai bine in zig-zag, chiar si cusaturile, nu doar surfilatul. Eventual cu pas mai mare si neaparat cu ata mai putin tensionata.

In Europa eu nu am ajuns niciodata, dar pe Lipscani era plin de magazinase cu materiale, unele ieftine, altele - pretioase si scumpe. Mai sunt inca o gramada de raioane in Cocor si cred ca si in Unirea.

Multumesc mult de sfaturi ;-)
am facut azi o vizita pe Lipscani, si intr-adevar, ai de unde alege... Si eu stau f. prost cu timpul liber, dar abia astept sa incep sa ma "joc"...

#68
s5omena

s5omena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2007

 Cazimi, on Oct 31 2007, 09:36, said:

Desi nu am asa o masina smechera ca voi, stie totusi sa coase in zig-zag. Am descoperit ca orice material elastic se coase mult mai bine in zig-zag, chiar si cusaturile, nu doar surfilatul. Eventual cu pas mai mare si neaparat cu ata mai putin tensionata.

In Europa eu nu am ajuns niciodata, dar pe Lipscani era plin de magazinase cu materiale, unele ieftine, altele - pretioase si scumpe. Mai sunt inca o gramada de raioane in Cocor si cred ca si in Unirea.

Am si eu cateva sugestii. De cativa ani am hobby-ul acesta si am invatat cate ceva intre timp. Coaserea materialelor elastice este mai dificila, intr-adevar, dar depinde foarte mult de masina de cusut. Cele mai bune sunt masinile de cusut germane: Singer, Privileg... si la mana a doua au chiar preturi bune :)

In cazul materialelor elastice, de mare ajutor este intinderea moderata a materialului in timpul cusutului (coasere clasica), astfel incat patrunderea acului sa fie mai usoara. Altfel, mi se pare imposibila coaserea fara ruperea atei...

sper sa fie de ajutor :)

#69
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Acele "cu bila in varf", nu exista. Pt materiale elastice cereti la mercerii ace Stretch sau ace pt jerse elastic. La reprezentantele firmelor de masini de cusut ar trebui sa aiba. In Bucuresti e Pfaff pe B-dul Regina Elisabeta si Singer pe langa Unirii.
Pt surfilare eu folosesc cusatura zig-zag sau un fel de overcasting(exemplu am gasit la Brother: http://www.masinicas...ion=com_phpshop, este cusatura 13). Astea doua se gasesc cam la toate masinile de cusut. La materialele de jerse se recomanda sa se insaileze intai cusatura cu un pas mare sau manual si apoi sa se faca cusatura propriu-zisa. Si, intr-adevar merge sa cosi cu zig-zag-ul in loc de cusatura dreapta(si mai bine cu zig-zag elastic in 3 puncte, cusatura 14 de la masina Brother). Daca se poate regla presiunea piciorusului presor este bine sa fie cat mai mica si lungimea cusaturii sa fie la maxim. Tivul se face intotdeauna cu ac dublu la materialele elastice(marimea 70-75).

#70
luizaandra

luizaandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007

 rmc2007, on Nov 2 2007, 16:25, said:

Multumesc mult de sfaturi ;-)
am facut azi o vizita pe Lipscani, si intr-adevar, ai de unde alege... Si eu stau f. prost cu timpul liber, dar abia astept sa incep sa ma "joc"...


Sunt multe magazine de profil in bucuresti. Eu sunt pasionata de croitoreli de cand ma stiu pentru ca pana acum cativa ani in magazinele de haine nu gaseai decat üniforme" acum si-au mai revenit putin... in fine eu cumpar matariale: de pe calea Dorobanti, este un magazin nu stiu cum se cheama pe partea stanga cum te duci spre St cel Mare, pe Victoriei si Lipscani sunt mai multe magazine, de asemenea in magazinul Victoria, in magazinul Obor, pe bdv Regina Maria este unul cu materiale care se vand la kg, am auzit de el dar n-am fost, si probabil ca mai sunt...avem  de unde alege.

 blu26, on Nov 3 2006, 10:49, said:

daca esti din bucuresti te sui in tramvaiul 21 venind de la mosilor spre unirii. Cobori la prima statie unde se intersecteaza linia tramvaiului cu strada care vine din intersectie de la rosetti Deci cobori din tramvai si traversezi intersectia pe diagonala si acolo daca te uiti cu atentie o sa gasesti un atelier care lucreaza cu piele. tipul e unul super de treaba care face chestii imposibile ieftine si repede. este primul atelier pe partea stinga in directia tramvaiului spre unirii. un alt indiciu e ca are o nevasta tiganca care il ajuta.
daca nu gasesti mergi in continuare pe jos pe linia lui 21 si vei gasi mult mai multe ateliere si croitorii pt. piele.  Dar eu am cautat si nu am fost multumita nici de timpul de executie (o luna pt o mica transformare la un guler) si nici de pret. Deci ti-l recomand pe primul.
sper sa gasesti
Ce anume ti-ai confectionat acolo? Fac si posete? Si cam cat costa...concret. merci

Edited by Jaqueline, 31 December 2007 - 00:06.


#71
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
lolialinazal:

Quote

buna fetelor! M_am apucat si eu de croitorie pt ca imi place ft mult! Am facut cateva chestii pana acum, dar asi vrea sa imi fac o rochita dintr-un fel de voal si nu stiu unde asi putea sa gasesc! va rog sa ma ajutati!


#72
vidum27

vidum27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.06.2007
Buna fetele. Daca doriti tipare, gasiti pe burdafashion.com gratis. Se printeaza pe foi A4 si se lipesc.
Dati-mi si mie un sfat pt cumpararea unei masini de cusut cu mai multe operatii (inclusiv surfilare, butoniere), care sa nu coste mai mult de 600-700 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate