Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre croitorie

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Pai tot din Burda inveti. Eu asa am facut, multe lucruri o depaseau pe mama mea si m-am apucat singura, din aproape in aproape. Gaseste un model cu o bulina si jumatate, ca astea sunt cele mai usoare si purtabile si apucate sa scoti tiparul. Eu folosesc hartie de copt transparenta(este ca si calcul) si nu e scumpa. Transcriu toate notatiile pe tipar si apoi pe material. Bine, normal ca mai si adaptez ca nu inteleg toate explicatiile din revista, dar in mare ies. Ideea e sa citesti primele explicatii si sa le pui in practica, abia dupa aia sa citesti ce urmeaza. Daca doar faci lectura, nu intelegi nimic daca esti la inceput.
Sau uite un site in engleza cu diverse modele simple al caror tipar poti sa-l faci singura. http://www.craftster...p?topic=76112.0
Bafta.

#38
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Salutare.
Vad ca nu prea se mai vorbeste pe acest topic.
HAIDETI SA VA DAU UN IMPULS
Eu m-am tot gandit si am tot studiat cum sa fac un site in care sa pot pune creeati si tipare productie proprie. Ce zici Bebeluska?
Bineinteles FREE sau cu niste preturi modice ca totusi sa iasa si ceva bani macar de intretinerea sit-ului(poate din publicitate).
Acum incerc sa gasesc solutia cea mai buna si sa trec la treaba.
Ceva sugesti?
Este cineva interesat de un asemenea site?

Edited by Jaqueline, 06 August 2007 - 17:45.
fara link-uri e genul ala


#39
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007
Buna,
Sper ca mai citeste cineva acest mesaj  :-)
Mi-am achizitionat de curand o masina de cusut Hyundai (668 parca scrie pe cutie...), si are mai multe programe care port fi selectate. In cartea de instructiuni am vazut ca pentru anumite cusaturi si in special pt materiale elasitice este nevoie de un "ac STRETCH".
- unde pot gasi de cumparat un ac Stretch (pt materiale elastice, cusaturi in zag-zag etc)?
- surfilatul, se poate face si cu un ac obisnuit? (in cartea de instructiuni spune - cusatura Overlock se face cu acul de mai sus...)

Multumesc mult pt ajutor...

#40
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 rmc2007, on Aug 29 2007, 09:29, said:

Buna,
Sper ca mai citeste cineva acest mesaj :-)
Mi-am achizitionat de curand o masina de cusut Hyundai (668 parca scrie pe cutie...), si are mai multe programe care port fi selectate. In cartea de instructiuni am vazut ca pentru anumite cusaturi si in special pt materiale elasitice este nevoie de un "ac STRETCH".
- unde pot gasi de cumparat un ac Stretch (pt materiale elastice, cusaturi in zag-zag etc)?
- surfilatul, se poate face si cu un ac obisnuit? (in cartea de instructiuni spune - cusatura Overlock se face cu acul de mai sus...)

Multumesc mult pt ajutor...

Buna. Ai cumparat masina ca a mea :D
Well: eu la zig-zac am folosit acul normal. Folosind un ac normal pentru materiale stretch, am avut probleme: am rupt acul, transportorul nu mai tragea, se rupea ata non stop. Desi ma pricep cat de cat la chestiile astea, de ac stretch n-am auzit. Dar promit sa ma interesez la cineva din fabrica si revin cu info :)

#41
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 09:38, said:

Buna. Ai cumparat masina ca a mea :D
Well: eu la zig-zac am folosit acul normal. Folosind un ac normal pentru materiale stretch, am avut probleme: am rupt acul, transportorul nu mai tragea, se rupea ata non stop. Desi ma pricep cat de cat la chestiile astea, de ac stretch n-am auzit. Dar promit sa ma interesez la cineva din fabrica si revin cu info :)

Merci mult, am ajuns la partea cu ruptul atei si eu  ;)  Insa zig-zag nu am reusit inca in cele cateva zile de incercari, mai incerc, poate e numai dela reglarea intinderii atei...
Cred ca acel minunat ac poate fi cel de care se vorbea mai devreme, "cu bila"???
Inca o intrebare scurta... de unde se pot cumpara materiale bune si ieftine in Bucuresti? Am auzit de Obor / Europa?

#42
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 rmc2007, on Aug 29 2007, 09:46, said:

Merci mult, am ajuns la partea cu ruptul atei si eu ;) Insa zig-zag nu am reusit inca in cele cateva zile de incercari, mai incerc, poate e numai dela reglarea intinderii atei...
Cred ca acel minunat ac poate fi cel de care se vorbea mai devreme, "cu bila"???
Inca o intrebare scurta... de unde se pot cumpara materiale bune si ieftine in Bucuresti? Am auzit de Obor / Europa?


Acul cu bila e pentru materiale stretch, adevarat. Ce diferenta exista intre un ac normal si unul cu bila: acul cu bila nu "sparge" materialul. Nu rupe fibra, nu gaureste. Atat. In nici un caz nu ajuta la cusatura in sine...
Masinile noastre de cusut nu cred ca sunt capabile de o astfel de cusatura...

Pentru acel zig-zag, incearca tensionarea la nivelul "2".

Da, materiale ieftine gasesti in Europa sau pe Lipscani. Mie personal imi pare ca Oborul s-a cam scumpit.

Edited by Bebeluska, 29 August 2007 - 08:55.


#43
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 09:54, said:

Acul cu bila e pentru materiale stretch, adevarat. Ce diferenta exista intre un ac normal si unul cu bila: acul cu bila nu "sparge" materialul. Nu rupe fibra, nu gaureste. Atat. In nici un caz nu ajuta la cusatura in sine...
Masinile noastre de cusut nu cred ca sunt capabile de o astfel de cusatura...

Pentru acel zig-zag, incearca tensionarea la nivelul "2".

Da, materiale ieftine gasesti in Europa sau pe Lipscani. Mie personal imi pare ca Oborul s-a cam scumpit.

OK, m-am lamurit de ac, o sa caut la vreo mercerie desi in cele in care am intrat pana acum nu aveau ace de masina.
Am retinut is partea cu zig-zag, insa poti sa imi spui daca si ce ai facut sa iti iasa surfilatul / cusatura overlock? ca mie nu imi iese deloc si am mare nevoie :(

#44
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu mi-a iesit.. Am folosit cusatura aceea, desenata ca un pieptene cu dintii oblici. Daca reusesti, let me now how...

#45
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 10:10, said:

Nu mi-a iesit.. Am folosit cusatura aceea, desenata ca un pieptene cu dintii oblici. Daca reusesti, let me now how...

OK, mai incercam si tre' sa iasa cumva... Unul din motivele pt care am cumparat acest model este pt ca producatorii se laudau pe ambalaj ca poate sa faca asa ceva...
O seara frumoasa si ne mai auzim,
R

#46
rmc2007

rmc2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007

 macrina, on Jan 25 2007, 20:11, said:

Ajutor! Am primit ieri o masina de cusut, TESCO se numeste, si are carticica cu instructiuni numai in limbile ceha, maghiara, sarba si slovaca. Deci...habar nu am sa citesc. Am cusut dupa semnele care erau indicate pe butoane, sau masina si totul a fost of, am ajuns la butoniera si apoi...brusc, acul nu se mai misca. Motorul merge, roata din dreapta, cea care misca acul se invarteste, dar acul sta pe loc. Ma poate ajuta cineva?

Poate te ajuta cat de cat dictionarul de pe acest site daca nu gasesti vreo cunostinta vorbitoare a uneia din limbile de care vorbesti... http://www.transylva...nary.php?lang=1

#47
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 07:54, said:

In nici un caz nu ajuta la cusatura in sine...
Pai daca nu ajuta, atunci de ce il folosesti?

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 07:54, said:

Masinile noastre de cusut nu cred ca sunt capabile de o astfel de cusatura...

Ba eu cred ca da, desi nu am lucrat cu asa ceva, doar am vazut.

 Bebeluska, on Aug 29 2007, 07:54, said:

Da, materiale ieftine gasesti in Europa sau pe Lipscani. Mie personal imi pare ca Oborul s-a cam scumpit.
Materiale ieftine, chiar foarte ieftine, mai gasiti in vechea APACA. Multe societati se desfiinteaza si vand stocurile
Puteti gasii char si produse(confectionate) bune si foarte ieftine. de ex: sacou -20ron , pantalon 10ron.

#48
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 stefyb2003, on Aug 31 2007, 21:49, said:

1.Pai daca nu ajuta, atunci de ce il folosesti?



2.Ba eu cred ca da, desi nu am lucrat cu asa ceva, doar am vazut.


Materiale ieftine, chiar foarte ieftine, mai gasiti in vechea APACA. Multe societati se desfiinteaza si vand stocurile
Puteti gasii char si produse(confectionate) bune si foarte ieftine. de ex: sacou -20ron , pantalon 10ron.
1. Nu ajuta cusaturii, ci materialului strech: cand acul cu varf ascutit impunge materialul, il poate gauri, il "sparge".

2. Cand faci cusatura overlock cu masina ta, anunta-ma si pe mine...

#49
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 Bebeluska, on Aug 31 2007, 19:59, said:

1. Nu ajuta cusaturii, ci materialului strech: cand acul cu varf ascutit impunge materialul, il poate gauri, il "sparge".

2. Cand faci cusatura overlock cu masina ta, anunta-ma si pe mine...

1. Stiu la ce ajuta, ca doar eu am explicat

2. Cusatura overloock(surfilat) am facut si fac cu masina mea, insa este spacial pt acest tip de cusatura.
Masina pe care o ai tu nu o cunosc. Daca pui niste poze cu ea poate reusesc sa i-mi dau seama cum poti face overloock.

#50
purpledot

purpledot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2007
sunt cam offtopic dar nu am gasit un un loc pe forum aici unde sa intreb chestia asta.

ma intereseaza numele unui material care mi s-a spus ca'l gasesc la librarie. este rgid si se decupeaza intr-un fel din el. pun aici si un link cu un sample ... poate isi sa seama cineva despre ce vorbesc si ma ajuta.

http://www.etsy.com/...ting_id=7022007

multumesc

#51
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 purpledot, on Sep 10 2007, 21:37, said:

sunt cam offtopic dar nu am gasit un un loc pe forum aici unde sa intreb chestia asta.

ma intereseaza numele unui material care mi s-a spus ca'l gasesc la librarie. este rgid si se decupeaza intr-un fel din el. pun aici si un link cu un sample ... poate isi sa seama cineva despre ce vorbesc si ma ajuta.

http://www.etsy.com/...ting_id=7022007

multumesc

Materialul din imagine seamana cu o pasla care se foloseste in general la dosul gulerelor de la sacourile barbatesti. si chiar asa se numeste PÂSLA. Acest material poate fi modelat foarte usor si nu se destrama pe nici o latura.
Mai poate fi si o stofa de lana mai groasa.

#52
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Este pasla.

#53
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 Bebeluska, on Sep 11 2007, 08:09, said:

Este pasla.
se pare ca ne trezim la aceeasi ora :D

#54
purpledot

purpledot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2007
va multumesc mult de tot

:hug:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate