Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre croitorie

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
So_ma

So_ma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2007

 roxiioan, on Sep 25 2006, 19:09, said:

tiparele nu prea se gasesc decit ca unele reviste mai au si cite 1-2 tipare la modelele prezentate...daca ai nevoie de citeva informatii ( cum se proiecteaza imbracamintea)te pot ajuta...  :console: [email protected]
pentru materialele elastice se folosesc ace de cusut de 70... de ce ? pentru ca aceste ace sunt foarte subtiri si materialul elastic este pretentios... folosind ace mai mari risti ca materialul sa fie spart  :)
Scuza-ma ca te contrazic putin: daca materialul e elastic cum se poate "sparge"? Problema e cum regleaza masina pentru o cusatura elastica.

#20
mihaelach

mihaelach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2005

 So_ma, on Jan 17 2007, 12:03, said:

Buna. Daca ai o masina performanta nu trebuie decat sa folosesti tipul de cusatura elestica. Vezi cartea de intructiuni! Acele variaza numai in functie de grosimea materialului, n-are legatura ce tipul materialului. Pot sa-ti dau mai multe detalii daca te intereseaza. Sunt in domeniu si cunosc bine. Pa

Asta-i problema! Am o Hyundai 500 FC, dar nu iese cusatura elastica si pace!

#21
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 mihaelach, on Jan 20 2007, 21:08, said:

Asta-i problema! Am o Hyundai 500 FC, dar nu iese cusatura elastica si pace!


Hai ca si eu tot din asta am. Trebuie sa reglezi si tensiunea la 2. Si la program, zig-zagul e cel "elastic".

#22
mimiko

mimiko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.01.2007
buna
sunt destul de multe elemente care conjuga la reusirea unei cusaturi perfecte...deci...dupa ce reglezi masina conform cusaturii pe care vrei sa o faci...schimbi acul in functie de finetea si consistenta materialului, si apoi verifici daca ata este de calitatea corespunzatoare...informatie pe care o afli tot din cartea de instructiunii a masini...sau cu un telefon la producator/dealer.
si apoi incerci tensiunea pe o bucata de tesatura...si incercvi pana iti iese cum trebuie...
Sunt sigura ca dupa ce ai facut tot de mai sus...si daca ai ceva experienta acolo..cu masina, vei reusi sa faci o cusatura dreapta si frumoasa


cat despre alt topic...hmmmm...Tiparele sunt destul de grele de facut, iar daca vrei sa faci ceva dupa unele deja existente...revistele de genul BUrda si Boutique ti-ar putea fi de ajutor. le gasesti la centrele de presa lunar, iar mai nou Burda este in limba romana.nu sunt foarte, foarte elaborate dar sunt cat de cat pe trend.iti doresc noroc

#23
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Ajutor! Am primit ieri o masina de cusut, TESCO se numeste, si are carticica cu instructiuni numai in limbile ceha, maghiara, sarba si slovaca. Deci...habar nu am sa citesc. Am cusut dupa semnele care erau indicate pe butoane, sau masina si totul a fost of, am ajuns la butoniera si apoi...brusc, acul nu se mai misca. Motorul merge, roata din dreapta, cea care misca acul se invarteste, dar acul sta pe loc. Ma poate ajuta cineva?

#24
Jo_jo

Jo_jo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.02.2005
Buna,

STie cineva:

Unde se poate urma in BUcuresti un curs de croitorie de incredere? Adica sa si inveti ceva daca tot te apuci sa-ti cheltui banii si timpul pe asta...

Multam

#25
alexandrusilviu2000

alexandrusilviu2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007

 macrina, on Jan 25 2007, 20:11, said:

Ajutor! Am primit ieri o masina de cusut, TESCO se numeste, si are carticica cu instructiuni numai in limbile ceha, maghiara, sarba si slovaca. Deci...habar nu am sa citesc. Am cusut dupa semnele care erau indicate pe butoane, sau masina si totul a fost of, am ajuns la butoniera si apoi...brusc, acul nu se mai misca. Motorul merge, roata din dreapta, cea care misca acul se invarteste, dar acul sta pe loc. Ma poate ajuta cineva?
salut!
cam tarziu am vazut (ma refer la data)ce ai patit cu masina.Cred ca a ramas blocata pe infilarea atei pe bobina(spon).in general cand incarci sponul sau bobina cu ata ptr. suveica nu se mai misca tija acului .urmareste daca aia facut toate manevrele necesare de revenire la normal ,adica de coasere.Sper sa fi inteles ceva din ce ti-am scris.
bafta si spor la lucru!

#26
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 alexandrusilviu2000, on Apr 30 2007, 08:43, said:

salut!
cam tarziu am vazut (ma refer la data)ce ai patit cu masina.Cred ca a ramas blocata pe infilarea atei pe bobina(spon).in general cand incarci sponul sau bobina cu ata ptr. suveica nu se mai misca tija acului .urmareste daca aia facut toate manevrele necesare de revenire la normal ,adica de coasere.Sper sa fi inteles ceva din ce ti-am scris.
bafta si spor la lucru!
Niciodata nu-i tarziu. Nu era asta. Un mecanism, nu ma pricep exact cum se numeste, dar semana cu arborele cotit de la automobil, era blocat...rugina pur si simplu. Acum calul de dar nuse cauta la dinti, ce sa mai zic. Insa iti multumesc mult ca ai raspuns...fata de alti "profesori" intalniti pe net, macar tu ai incercat sa ma ajuti.

#27
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 roxiioan, on Sep 25 2006, 17:09, said:

tiparele nu prea se gasesc decit ca unele reviste mai au si cite 1-2 tipare la modelele prezentate...daca ai nevoie de citeva informatii ( cum se proiecteaza imbracamintea)te pot ajuta...  :console: [email protected]
pentru materialele elastice se folosesc ace de cusut de 70... de ce ? pentru ca aceste ace sunt foarte subtiri si materialul elastic este pretentios... folosind ace mai mari risti ca materialul sa fie spart  :)


Buna, am descoperit intamplator acest topic si mi-a atras atentia o problema dezbatuta aici.

Mai intai de toate, trebuie sa va spun ca eu lucrez in aceasta industrie, si sunt <Tehnician constructor de tipare>

Deci ceea ce voi spune nu sunt doar niste pareri, ci sunt solutii la intrebarile voastre, de la o persoana avizata.

In legatura cu coaserea materialele elastice (ex : tricot ; jersey), este de preferat sa se coasa cu masini de tricot. Dar stiu, nu toata lumea are aceasta posibilitate. Exista totusi ace speciale ( ace cu bila ) care se folosesc la aceste tipuri de tesatura si care, ATENTIE nu sparg tesatura tricotata ( jersey sau tricot bbc ). Ele se pot folosi la masinile caznice (in functie de model).

Mai sus se vorbea de finetea acului ......70 / 80 / 90 .....- finetea acului se poate raporta la grosimea materialului dar nu si la tipul de tesatura . Astfel la un material subtire ( gen maieu, tricou) se pot folosii ace de 70 / 80 . daca materialul este mai gros ( ex Trening) va recomand sa fol ace mai groase de 90/ 100 , altfel riscati ca acul sa se rupa si sa va perforeze oricum tesatura.

Aceasta greseala o fac chiar si unii producatori autohtoni. ei pun la masini ace normale de 70 pentru a coase tricot si rezultatul il puteti vedea in magazine. Daca va uitati la un tricou ( de ex.) si veti vedea ca de-a lungul cusaturilor pe langa tighel exista mici gauri care se vor marii daca incercati sa trageti de material intr-o parte si alta a cusaturii.
este clar ca acele produse nu au o viata lunga.

Cred ca acum e clar pt toata lumea ca acele cu bila se fol pt tesaturi elastice (tricotate)
Si acele normale cu vrf ascutit se fol la materialele tesute.

Acum sa ve explic care este diferenta dintre ace normale si cele cu bila.

Acele normale au varful ascutit si ele au proprieltatea de a se infige in tesatura.

Acele cu bila au varful rotunjit (va mai aduceti aminte de andrelele bunicii , daca da in mod sigur aceste aveau varful rotunjit), numai ca acest lucru nu este foarte vizibil cu ochiul liber. Aceste ace au proprietatea de a se strecura printre ochiurile tesaturii tricotate fara ca sa  strice firul.

Va rog nu confundati acele cu bila cu acele care sunt bontite, acele boante pur si simplu nu mai sunt bune, ele pot rupe fire chiar si din materialul tesut.
Sper ca v-am fost de folos si nu v-am plictisit.
Daca mai sunt si alte intrebari legate de Croitorie in general, am sa incerc sa raspund in cel mai scurt timp posibil
Pana atunci,
Multa sanatate!

#28
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006

 Bebeluska, on Aug 31 2006, 23:16, said:

Buna fetelor! salutare si baietilor curiosi :P
Daca e vreo fata pasionata de croitorie... stiti vreun site pe internet unde pot gasi tipare? In caz ca v-ati lovit, poate din intamplare de un asemenea site!

Buna.

Am niste pantaloni de scurtat. Te bagi?  :bigwhitegrin:

#29
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 stefyb2003, on Jun 12 2007, 12:46, said:

Buna, am descoperit intamplator acest topic si mi-a atras atentia o problema dezbatuta aici.

Mai intai de toate, trebuie sa va spun ca eu lucrez in aceasta industrie, si sunt <Tehnician constructor de tipare>

Deci ceea ce voi spune nu sunt doar niste pareri, ci sunt solutii la intrebarile voastre, de la o persoana avizata.

In legatura cu coaserea materialele elastice (ex : tricot ; jersey), este de preferat sa se coasa cu masini de tricot. Dar stiu, nu toata lumea are aceasta posibilitate. Exista totusi ace speciale ( ace cu bila ) care se folosesc la aceste tipuri de tesatura si care, ATENTIE nu sparg tesatura tricotata ( jersey sau tricot bbc ). Ele se pot folosi la masinile caznice (in functie de model).

Mai sus se vorbea de finetea acului ......70 / 80 / 90 .....- finetea acului se poate raporta la grosimea materialului dar nu si la tipul de tesatura . Astfel la un material subtire ( gen maieu, tricou) se pot folosii ace de 70 / 80 . daca materialul este mai gros ( ex Trening) va recomand sa fol ace mai groase de 90/ 100 , altfel riscati ca acul sa se rupa si sa va perforeze oricum tesatura.

Aceasta greseala o fac chiar si unii producatori autohtoni. ei pun la masini ace normale de 70 pentru a coase tricot si rezultatul il puteti vedea in magazine. Daca va uitati la un tricou ( de ex.) si veti vedea ca de-a lungul cusaturilor pe langa tighel exista mici gauri care se vor marii daca incercati sa trageti de material intr-o parte si alta a cusaturii.
este clar ca acele produse nu au o viata lunga.

Cred ca acum e clar pt toata lumea ca acele cu bila se fol pt tesaturi elastice (tricotate)
Si acele normale cu vrf ascutit se fol la materialele tesute.

Acum sa ve explic care este diferenta dintre ace normale si cele cu bila.

Acele normale au varful ascutit si ele au proprieltatea de a se infige in tesatura.

Acele cu bila au varful rotunjit (va mai aduceti aminte de andrelele bunicii , daca da in mod sigur aceste aveau varful rotunjit), numai ca acest lucru nu este foarte vizibil cu ochiul liber. Aceste ace au proprietatea de a se strecura printre ochiurile tesaturii tricotate fara ca sa strice firul.

Va rog nu confundati acele cu bila cu acele care sunt bontite, acele boante pur si simplu nu mai sunt bune, ele pot rupe fire chiar si din materialul tesut.
Sper ca v-am fost de folos si nu v-am plictisit.
Daca mai sunt si alte intrebari legate de Croitorie in general, am sa incerc sa raspund in cel mai scurt timp posibil
Pana atunci,
Multa sanatate!

Ok, asta cu tipurile de varf ale acelor (R- normal, SPI- ascutit, SES - semirotunjit si SUK - rotunjit...etc mai sunt si altele dar la acele de casnica nu cred ca e cazul) am lamurit-o. Ce facem mai departe, cu tiparele?

#30
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Acum am descoperit topicul asta. :-)
Cine se ofera (pe bani, normal!) sa fabrice 2 perechi de bermude trei sferturi "dupa model dat" = am o pereche care s-a uzat foarte tare si nu gasesc "replica" de cumparat.  
Modelul e simplu de tot, fara buzunare ingropate, are numai 3 buzunare aplicate. Materialul ar fi...  de hanorac (se numeste glat?) si/sau din doc (cum e material de camuflaj).
Nu am materialele, astept si sugestii de unde sa le cumpar. :-)
Multumesc!

Daca nu se ofera nimeni sa le fabrice, pot spera macar la niste tipare? Ca sunt atat de simple incat pot sa ma bag si eu sa le cos -> dar tipare nu stiu sa fac. :-(

#31
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 Bebeluska, on Jun 12 2007, 11:53, said:

Ok, asta cu tipurile de varf ale acelor (R- normal, SPI- ascutit, SES - semirotunjit si SUK - rotunjit...etc mai sunt si altele dar la acele de casnica nu cred ca e cazul) am lamurit-o. Ce facem mai departe, cu tiparele?


Da, eu am punctat numai partrea cu acele portrivite pt stretch, si nu am vrut sa fol cuvinte prea tehnice, ca sa nu bag lumea in ceata.

Partea cu tipare e un pic mai complicata.......nu sunt site-uri care sa ofere tipare gratis, si nici ale surse (din cate stiu eu).
Dar nici foarte multi constructori de tipare nu mai sunt.
In momentul de fata este destul de greu chiar si pt. o firma sa gaseasca un om care sa faca aceasta meserie asa cum trebuie.
Asadar petru tipare exista doar cateva solutii gratuite:

1. Acele reviste care le stiti cu totii (burda,.....etc), dar care oricum pun niste vechituri.
         Tiparele pt imbracaminte se schimba periodic odata cu tendintele in moda.
          Nu poti folosii de ex. un tipar de pantalon de acum 5 ani ca sa-l faci ACUM, ca nu mai corespunde cu moda actuala. Nu?
2. Copierea unor tipare de la diferite firme producatoare de confectii (aici ai nevoie de ceva relatii). Dar atentie aceste nu trebuiesc folosite decat in scop personal.....altfel intrati in proces cu firmele care au ceeat originalul.
3. Punerea la dispozitie, de catre un constructor de tipare, pe internet a unor fisiere ce contin aceste tipare............dar atunci intervin alte probleme.
-Ele trebuiesc imprimate (Plotate) pe hartie la scara de 1:1 (ca sa va foloseasca la ceva), dar acest lucru este imposibil de facut acasa. Insa sunt firme specializate in plotare care ofera aceste servicii relativ ieftin ( la metru de hartie consumat....aprox 0.8 euro / metru)
Sau pur si simplu cea mai simpla solutie (dar nu e free), apelati la serviciile unui constructor de tipare.
Trebuie sa va mai spun ca tiparele sunt destul de scumpe si nu merita sa le achizitionati contra cost, doar pt a face un produs acasa. Ele sunt facute pentru productia de serie acolo unde investitia pt un tipar se amortizeaza in cantitatea productiei respective..
4. ........momentan nu-mi mai trece nimic prin cap dar lista ramane deschisa si pentru altii care mai au sugestii.....

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 ciureanuc, on Jun 12 2007, 13:09, said:

Acum am descoperit topicul asta. :-)
Cine se ofera (pe bani, normal!) sa fabrice 2 perechi de bermude trei sferturi "dupa model dat" = am o pereche care s-a uzat foarte tare si nu gasesc "replica" de cumparat.  
Modelul e simplu de tot, fara buzunare ingropate, are numai 3 buzunare aplicate. Materialul ar fi...  de hanorac (se numeste glat?) si/sau din doc (cum e material de camuflaj).
Nu am materialele, astept si sugestii de unde sa le cumpar. :-)
Multumesc!

Daca nu se ofera nimeni sa le fabrice, pot spera macar la niste tipare? Ca sunt atat de simple incat pot sa ma bag si eu sa le cos -> dar tipare nu stiu sa fac. :-(

pai daca ai modelul e simplu sa iti faci tu tiparul, pur si simplu descosi bermudele si treci tiparul pe foaie de hartie, faci semne unde se aplica buzunarele si tii cont de rezerva pentru cusut si surfilat.

#33
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Stefyb2003, merci ca ne impartasesti din experienta ta. Am avut si eu dificultati in a coase un marerial bi-elastic si n-am stiut de acele cu bila, m-am chinuit cu cele obisnuite si am reglat doar tensiunea in fir. Daca mai ai alte sfaturi pentru pasionatii de croitorie, eu le astept si cred ca si altii(altele, mai ales).
Cat despre tipare, eu le scot din revista Burda. Se gaseste la punctele de presa si costa 10 lei revista. Este tradusa in limba romana si modelele sunt noi, actualizate pe sezon. Urmeaza tendintele modei dar nu sunt chiar cele mai trendy. Sunt multe modele clasice dar si modele noi adaptate cerintelor actuale. Spre exemplu prezinta o serie de modelel ale lor, cu tipare si alaturat dau niste poze de la prezentarile de moda. Una peste alta, revista merita, daca te pricepi sau ai pe cineva care te poate ajuta.

#34
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 anknic, on Jun 21 2007, 12:57, said:

pai daca ai modelul e simplu sa iti faci tu tiparul, pur si simplu descosi bermudele si treci tiparul pe foaie de hartie, faci semne unde se aplica buzunarele si tii cont de rezerva pentru cusut si surfilat.

Aici nu sunt in totalitate de acord cu sfatul tau. Am sa caut sa te lamuresc: orice tesatura (produs de imbracaminte) dupa ce a fost lucrata (si mai ales purtata) sufera modificari pe anumite portiuni (in special pantalonul). De ex: turul pantalonului se va intinde de la 1cm pana la 3cm, in functie de tesatura. Deci daca o sa procedati la desfacerea pant. si copierea pieselor pe hartie , rezultatul va fi doar asemanator (asta in cazul in care materialul este la fel).

Totusi pentru amatori este o varianta buna de a scoate un tipar de pe un produs, iar daca mai tineti cont si de deformarea materialului ( se poate observa o deformare a materialului privind firul din tesatura, el trebuie sa fie drept , in caz contrar trebuie sa-l indreptati atunci cand il asezati pe hartie)

Sper sa nu se supere nimeni pt interventia mea.
Multa sanatate,
stefyb2003

 Guguluff, on Jun 28 2007, 12:04, said:

Stefyb2003, merci ca ne impartasesti din experienta ta. Am avut si eu dificultati in a coase un marerial bi-elastic si n-am stiut de acele cu bila, m-am chinuit cu cele obisnuite si am reglat doar tensiunea in fir. Daca mai ai alte sfaturi pentru pasionatii de croitorie, eu le astept si cred ca si altii(altele, mai ales).
Cat despre tipare, eu le scot din revista Burda. Se gaseste la punctele de presa si costa 10 lei revista. Este tradusa in limba romana si modelele sunt noi, actualizate pe sezon. Urmeaza tendintele modei dar nu sunt chiar cele mai trendy. Sunt multe modele clasice dar si modele noi adaptate cerintelor actuale. Spre exemplu prezinta o serie de modelel ale lor, cu tipare si alaturat dau niste poze de la prezentarile de moda. Una peste alta, revista merita, daca te pricepi sau ai pe cineva care te poate ajuta.

Cu multa placere.
Sfaturi cred ca mai gasesc daca i-mi veti pune intrebari printr-un replay la un post de al meu( ca sa vad si eu pe Email).

Edited by Jaqueline, 04 July 2007 - 10:45.


#35
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
bermudele sunt bune, le mai port, mi-e mila sa le desfac. :-)
Pe de alta parte, nu am masina de surfilat!!  :(
As vrea sa-mi iau o masina de cusut... aia de surfilat sau care si surfileaza e al dracului de scumpa - si nici nu merita (cat cosi si cat surfilezi?)
Oricum, multumesc de sfaturi. :)

#36
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 26.12.2005
Hello, foarte interesant acest topic. Mie imi place Burda, au unele modele dragute si cu un pic de adaptare (la material, culori etc) poti sa le faci trendy.  :w00t: As fi vrut si eu sa stiu daca in Bucuresti se poate face vre-un curs de croitorie cat de cat bun...masina de cusut am, fiindca mama se pricepe destul de bine, dar n-are ea timp sa ma ia pe mine de la zero. Eventual doar sa imi mai arate cate ceva daca o intreb doar....
Asa ca as fi vrut mult de tot sa ma apuc mai serios sa croiesc, macar sa invat sa fac ceva dupa tipar.  :helpsmilie: Aveti vre-o solutie?

Merci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate