Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Despre croitorie

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Buna fetelor! salutare si baietilor curiosi :P



Daca e vreo fata pasionata de croitorie... stiti vreun site pe internet unde pot gasi tipare? In caz ca v-ati lovit, poate din intamplare de un asemenea site!



Multumesc!

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
aaaa. :)  funny .. cum se leaga lucrurile ...eu am primit indicatii sa :

a.) caut o mercerie
b.) sa cumpar niste ace 80-90-100 ..ceva de genul asta suna, pt masina de cusut

help!

Edited by endless, 31 August 2006 - 23:56.


#3
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
No Offence , dar daca imi aduc aminte bine , bunica-mea avea niste "matrite"  de  genu .... daca le gasesc  ti le scanez si le pun pe forum ....





PS:  eu pe la bunica-mea ma duc cam pe la vara ....asa ca gasestetzi alt hobby pana atunci :lol:

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 endless, on Sep 1 2006, 00:36, said:

aaaa. :) funny .. cum se leaga lucrurile ...eu am primit indicatii sa :

a.) caut o mercerie
b.) sa cumpar niste ace 80-90-100 ..ceva de genul asta suna, pt masina de cusut

help!




Da, te duci la mercerie si spui ca vrei ace de masina casnica. 80, 90, 100 reprezinta finetea (grosimea) acului :P

#5
usti

usti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.06.2006

 Bebeluska, on Aug 31 2006, 23:16, said:

Buna fetelor! salutare si baietilor curiosi :P



Daca e vreo fata pasionata de croitorie... stiti vreun site pe internet unde pot gasi tipare? In caz ca v-ati lovit, poate din intamplare de un asemenea site!



Multumesc!

Pe internet nu gasesti tipare. In schimb, prin anticariate mai poti gasi carti despre confectionarea lor. Si mai sunt cateva reviste care mai dau tipare: Burda, Lucru de mana, Anna. Cam atat stiu eu.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Bebeluska, on Sep 1 2006, 10:15, said:

Da, te duci la mercerie si spui ca vrei ace de masina casnica. 80, 90, 100 reprezinta finetea (grosimea) acului :P

aha ... pai problema ramane ...unde gasesc o mercerie ? sau cum arata :D

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 endless, on Sep 1 2006, 12:36, said:

aha ... pai problema ramane ...unde gasesc o mercerie ? sau cum arata :D
De la piața Iancului o iei frumos spre ProTv și pe partea dreaptă o să găsești o mercerie.

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 endless, on Sep 1 2006, 12:36, said:

aha ... pai problema ramane ...unde gasesc o mercerie ? sau cum arata :D
scrie la intrare MERCERIE si are tot felul de ate si ace si chestii de cusut in vitrina. pe bd-ul unirii era una..habar n-am daca mai e

#9
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 endless, on Sep 1 2006, 12:36, said:

aha ... pai problema ramane ...unde gasesc o mercerie ? sau cum arata :D




Merceriile sunt acele magazine care vand ata de cusut, fire pentru tricotat, panglici, dantele, nasturi, foarfeci, degetare, etc. In bucur obor sunt multe mercerii...in cocor vreo 2-3... e orasul plin de ele, dar daca te duci in Obor sau in Cocor sigur le vei recunoaste.

#10
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
oook :D

offtopic vorbind, sunt absolut uimit cum de nu imi amintesc nici un magazin sau vitrina care sa corespunda descrierilor de mai sus.

multumesc pt ajutor

#11
usti

usti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.06.2006

 endless, on Sep 1 2006, 12:36, said:

aha ... pai problema ramane ...unde gasesc o mercerie ? sau cum arata :D

Exista o mercerie pe Calea Victoriei, pe langa casa de moda Venus, mai e una pe Kogalniceanu, mai sunt vreo doua pe Lipscani.

#12
vivy

vivy

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2006
Buna. Am masina de cusut dar nu ma pricep la ace, as vrea sa cos metariale elastice, dar nu stiu ce ac sa iau. Se pricepe cineva si ma poate ajuta in legatura cu ace de masina de cusut? Merci.

#13
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 usti, on Sep 1 2006, 16:10, said:

Exista o mercerie pe Calea Victoriei, pe langa casa de moda Venus, mai e una pe Kogalniceanu, mai sunt vreo doua pe Lipscani.

cum era pe vremuri "ace, brice si carice*" :P

* - caric apare in dex :D

#14
roxiioan

roxiioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2006
tiparele nu prea se gasesc decit ca unele reviste mai au si cite 1-2 tipare la modelele prezentate...daca ai nevoie de citeva informatii ( cum se proiecteaza imbracamintea)te pot ajuta...  :console: [email protected]

 vivy, on Sep 21 2006, 03:16, said:

Buna. Am masina de cusut dar nu ma pricep la ace, as vrea sa cos metariale elastice, dar nu stiu ce ac sa iau. Se pricepe cineva si ma poate ajuta in legatura cu ace de masina de cusut? Merci.


pentru materialele elastice se folosesc ace de cusut de 70... de ce ? pentru ca aceste ace sunt foarte subtiri si materialul elastic este pretentios... folosind ace mai mari risti ca materialul sa fie spart  :)

#15
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
ma scuzati daca sunt offtopic dar stie careva un atelier unde pot schimba un fermoar la o haina de piele?
multam.

#16
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006

 varzeanu, on Oct 29 2006, 13:27, said:

ma scuzati daca sunt offtopic dar stie careva un atelier unde pot schimba un fermoar la o haina de piele?
multam.

daca esti din bucuresti te sui in tramvaiul 21 venind de la mosilor spre unirii. Cobori la prima statie unde se intersecteaza linia tramvaiului cu strada care vine din intersectie de la rosetti Deci cobori din tramvai si traversezi intersectia pe diagonala si acolo daca te uiti cu atentie o sa gasesti un atelier care lucreaza cu piele. tipul e unul super de treaba care face chestii imposibile ieftine si repede. este primul atelier pe partea stinga in directia tramvaiului spre unirii. un alt indiciu e ca are o nevasta tiganca care il ajuta.
daca nu gasesti mergi in continuare pe jos pe linia lui 21 si vei gasi mult mai multe ateliere si croitorii pt. piele.  Dar eu am cautat si nu am fost multumita nici de timpul de executie (o luna pt o mica transformare la un guler) si nici de pret. Deci ti-l recomand pe primul.
sper sa gasesti

#17
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 blu26, on Nov 3 2006, 10:49, said:

daca esti din bucuresti te sui in tramvaiul 21 venind de la mosilor spre unirii. Cobori la prima statie unde se intersecteaza linia tramvaiului cu strada care vine din intersectie de la rosetti Deci cobori din tramvai si traversezi intersectia pe diagonala si acolo daca te uiti cu atentie o sa gasesti un atelier care lucreaza cu piele. tipul e unul super de treaba care face chestii imposibile ieftine si repede. este primul atelier pe partea stinga in directia tramvaiului spre unirii. un alt indiciu e ca are o nevasta tiganca care il ajuta.
daca nu gasesti mergi in continuare pe jos pe linia lui 21 si vei gasi mult mai multe ateliere si croitorii pt. piele.  Dar eu am cautat si nu am fost multumita nici de timpul de executie (o luna pt o mica transformare la un guler) si nici de pret. Deci ti-l recomand pe primul.
sper sa gasesti

multzam!!!

#18
So_ma

So_ma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2007

 vivy, on Sep 20 2006, 21:16, said:

Buna. Am masina de cusut dar nu ma pricep la ace, as vrea sa cos metariale elastice, dar nu stiu ce ac sa iau. Se pricepe cineva si ma poate ajuta in legatura cu ace de masina de cusut? Merci.
Buna. Daca ai o masina performanta nu trebuie decat sa folosesti tipul de cusatura elestica. Vezi cartea de intructiuni! Acele variaza numai in functie de grosimea materialului, n-are legatura ce tipul materialului. Pot sa-ti dau mai multe detalii daca te intereseaza. Sunt in domeniu si cunosc bine. Pa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate