Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#721
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
corect!
1. totusi cei de la acel hotel ne-a oferit alternativa pe care am refuzat-o fiind foarte departe de ceea ce rezervasem noi.
2. am trimis email de confirmare in ziua plecarii.
...
3. pana la urma booking ne-a achitat diferenta dintre pretul rezervat si achizitionat.

#722
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Pensiunea Panicel, Rasnov categoria 3 stele, dar arata jalnic cel mult doua stele. Sa incepem cu inceputul. Complexul e situat la aproximativ 2km de Rasnov pe DN73A, Rasnov -Bran si la 1 km de drumul principal. Drumul pana la complex, pietruit si arata ca dupa bombardament. Cazare scumpa, dar conditiile lasa de dorit. Mobilier vechi, atat la dulap cat si patul. Lumina chioara, becuri functionale 2/5. Patul scartaie in ultimul hal, salteaua vai de steaua ei si mizerabila. Paharele murdare de lipici si grasime. Closetul murdar, dusul nefunctional si praf de doua degete in baie. Puncte pozitive: peisaj fermecator si mancare buna. Per ansamblu, rezultatul este negativ, daca doriti sa va cheltuiti niste bani de care nu aveti nevoie, mergeti la Panicel.

#723
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Eu nu inteleg cum de va cazati in astfel de conditii.
Eu pur si simplu caut altceva daca nu imi place.
Nu fac rezervari decat daca stiu despre ce e vorba.

Edited by wolfydRg, 27 May 2014 - 20:09.


#724
lovesucks

lovesucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2005
O cucoana nesimtita care cica inchiriaza camere in Constanta, stabiliti tariful si numarul de nopti, te pune sa ii confirmi cu cateva zile inainte. In momentul in care o suni sa confirmi, se preface ca nu ati stabilit nimic si te lasa ca nesimtita, recunoscand intr-un final ca s-a razgandit. Am ramas si cu biletele de tren cumparate. Total neserioasa, nu recomand! Nr. ei este 0771614726

#725
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

 mischaela, on 30 aprilie 2014 - 12:43, said:

corect!
1. totusi cei de la acel hotel ne-a oferit alternativa pe care am refuzat-o fiind foarte departe de ceea ce rezervasem noi.
2. am trimis email de confirmare in ziua plecarii.
...
3. pana la urma booking ne-a achitat diferenta dintre pretul rezervat si achizitionat.

frumos din partea lui booking.com.

#726
MacMac62

MacMac62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2008
Nu va cazati la Hotel Cavaler din Sighisoara.
Am platit 800 E pentru un pachet de revelion cu 3 cine+ petrecere revelion. Meniul la cele 3 cine fix- un aperitiv si un fel principal . Fara salate ,fara  o bautura de inceput. Vin la carafa , toata perioada acelasi.
Am facut un tur al cetatii de o ora pentru care am platit suplimentar , nu au  "inacaput" in cei 800 de E si 2o RON !! Inca un lucru suspect in hotel este ca in cele 4 zile petrecute acolo nu am vazut si nici nu am auzit vreu aspirator, din motive de economie se foloste doar matura .
Singurul plus, piscine.

#727
lori_vox

lori_vox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.05.2010
Pensiunea Doctorita - Cheile Dambovicioarei!
Craciun 2014. Noua familii ne-am propus ca pentru patru zile sa fugim de agitatia din Bucuresti si sa ne bucuram de liniste, aer curat, peisaje nemaipomenite si multa voie buna.
Dupa informatiile gasite pe internet am crezut ca Pensiunea Doctorita, aflata in apropiere de Cheile Dambovicioarei ne poate oferi toate aceste lucruri. Pe data de 24 decembrie, am plecat cu mic cu mare spre aceasta „minunata” locatie care, odata ajunsi la destinatie, s-a dovedit a fi o mare dezamagire:
Sa o luam cu inceputul:
1. Pentru toata vila ne-a fost ceruta suma de 2700 ron, iar avansul de 1500 ron a fost facut prin banca. Dupa cinci minute de cand am ajuns la fata locului, reprezentanta proprietarei, o femeie din sat, ne-a cerut diferenta si anume suma de 1500 ron. Chiar daca trebuia sa ii dam doar 1200, asa cum ne-am inteles, ca sa nu ne stricam sarbatorile de Craciun am platit aceasta suma. Mentionez ca nu am semnat niciun contract cu proprietara si totul a fost telefonic.
2. Ajunsi la fata locului constatam ca informatiile afisate de proprietar pe site-ul de prezentare nu corespund in totalitate cu realitatea. De pe site aflam ca „vila are 9 camere cu bai incluse”, dar in realitate vila are 2 camere cu o baie comuna si 1 camera de 5 metri patrati, fara baie, doar cu 2 paturi suprapuse, care de fapt este o debara pe care proprietara cere bani. ACEASTA NU O POTI NUMI CAMERA, CI O DEBARA!!! Astfel, constatand ca vila are doar 8 (opt) camere normale, o familie a trebuit sa plece!
3. Pentru o camera cu 4 persoane, gasim 4 prosoape de diferite feluri si de diferite marimi, curate, dar care aratau de parca ar fi sters cu ele pe jos.
4. Mai aflam de pe site ca bucataria este dotata cu tot ce trebuie. Constatam cu stupoare ca foarte multe lucruri utile pentru o gospodina lipsesc cu desavarsire, iar mizeria este in floare. Iti era sila sa pui mana pe ceva. Aragazul era slinos, iar usa de la cuptor abia am reusit sa o deschidem, atat de imbacsita era (exclus sa facem ceva la cuptor). Aici mentionez si mizeria din living unde covorul era groaznic, iar bradutul pentru copii avea doar 2 (doua) globulete – pacat ca l-au taiat!
5. Lumina din vila era ceva obscur, stateam ca la lumina lumanarii. Ca sa nu mai spun ca de cateva ori lumina la bucatarie nu s-a aprins si a trebuit sa umblam cu lanterne, pana cand unul dintre barbati a luat un bec de la baie si l-a inlocuit!
6. Trebuie sa va povestesc si despre un lucru care ne-a lasat fara cuvinte! Tot butonand telecomanda din living, constatam ca nu mai functioneaza, o desfacem si dam peste cea mai mare surpriza, bateriile erau batute cu ciocanul pentru a mai functiona un pic!
7. Pe langa toate astea cel mai important a fost faptul ca  NU AM AVUT CALDURA. Femeia din sat, care o reprezenta pe doamna Tudor Violina, desi a alimentat cu lemne centrala, nu a reusit sa  faca nici un fel de caldura, deoarece nu avea pregatirea necesara  si nu a stiut sa umble la aceasta centrala. Pot spune ca am fost in permanenta in pericol sa sarim in aer, deoarece aceasta femeie supraalimenta cu lemne cazanul centralei, fara nici un efect din punct de vedere al incalzirii. Dupa multe ore de frig, am reusit sa culcam copiii, imbracati si cu caciuli in cap! Tot aici trebuie sa mentionez ca dupa ora 2.00 noaptea, dupa multe certuri cu proprietara, au sosit la vila 2 persoane, care au oprit lumina in toata vila, au umblat la contoar, apoi dintr-o data toate becurile luminau cum trebuie, iar caloriferele au inceput sa fie caldute. Insuficient pentru a face caldura intr-o vila asa mare!
8. Dupa nenumarate convorbiri telefonice avute pana pe la 2.00 noaptea cu proprietara, care ne-a specificat ca ea este „doctorita” – dar care nu stie ce inseamna minimul de igiena, am convenit sa parasim vila, urmand ca aceasta sa ne returneze banii. Cei 1500 ron dati la fata locului ne-au fost adusi de femeia care o reprezenta, iar cei 1500 ron platiti prin banca urmand a fi returnati de proprietara, tot prin banca in data de 29.12.2014.
Desi la telefon in noaptea de 24.12 spre 25.12.2014, ne-a asigurat ca vom primi banii in cont, ajunsi acasa si vazand ca trece data de 29.12.2014 iar banii nu ne sunt livrati, am contactat-o pe doamna „doctor” Tudor Violina care ne-a anuntat ca nu vom primi nici un ban inapoi deoarece avansul nu se returneaza. Specific din nou ca nu am avut niciun contract cu aceasta doamna si ca nu scrie nicaieri ca banii nu ne vor fi returnati.
Cu siguranta nu o vom lasa asa, vom face toate demersurile pentru a ne primi banii inapoi, dar vreau sa cititi cu mare atentie ce am patit noi si sa fiti vigilenti daca vreti sa va petreceti concediul in acest „minunat” loc. Prin urmare, urmeaza sa ne adresam organelor competente pentru a remedia aceasta situatie, iar daca cineva a fost acolo si a patit acelasi lucru ca noi si doreste amanunte sau mai multe detalii prinvind aceast lucru va stam la dispozitie pe adresa   [email protected]. Aceeasi adresa este si pentru cei care doresc mai multe informatii despre Vila Doctorita!
Chiar daca era Craciunul, iar noi il petreceam pe drum, pot spune ca spiritul Craciunului a fost alaturi de noi, am gasit imediat o alta vila primitoare, cu oameni la fel, iar ca parte buna a acestor sarbatori este faptul ca a fost o reala  placere sa ne petrecem Craciunul alaturi de oameni minunati care „ne-au tinut de frig” si „ne-au incalzit” cu glumele si cu buna lor dispozitie!

#728
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
tipic romanesc. nu se cere contract, nu se cere factura, nu se cere nimic. dupa ce ca incurajati evaziunea fiscala, nici macar nu va puteti orienta, in anul 2014, dupa niste pareri pe net, ca sa gasiti o locatie de Doamne-ajuta.

#729
Megy

Megy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2015
Va rog sa imi oferiti niste recomandari de cazare la Magura pentru 3-4 zile?

#730
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Pensiunea Mont Sebastian Busteni
Clar nu mai calc acolo.
Chestia pe care o numesc ei living e de fapt un hol ingust la intrare sub niste scari. In bucatarie se circula doar in sir indian. Lipsa spatiului de socializare nu ne-ar fi deranjat asa de tare daca "domnul" proprietar nu ne-ar fi pandit seara pe intuneric, dupa fereastra, sa vada cum facem gratar (inclus in facilitatile pensiunii) si nu ne-ar fi facut cu ou si cu otet pentru ca am indraznit sa luam un lemn din stiva de alaturi sa aprindem focul. Individul si-a aratat atunci toata ospitalitatea posibila de care era in stare si ne-a facut de doua parale, asa ca unul din noi si-a luat sotia si copiii si a plecat in miez de noapte. A fost neinduplecat la toate scuzele noastre ... " da, domnule, am gresit, ai dreptate, bla, bla, bla"  si a tinut-o intr-o veselie ca ce prost crescuti suntem noi.

Asta e ... se mai intampla.

#731
trake

trake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2008
Casa Ardeleană din Cheia
M-am cazat vara trecută în această pensiune. O să vă scriu câteva plusuri (dacă am) şi câteva minusuri.
Plusuri:
- peisaj superb.
Minusuri:
- totul foarte vechi, nu rustic;
- am solicitat apă caldă după ce am colindat o zi. Mi s-a comunicat de către proprietar că trebuie să las apa să curgă mai mult. După multtttttt timp de aşteptare avea aceeaşi temperatură ca la început; un pic dezmorţită. Cum mi-am permis să cer explicaţii domnului Ovidiu (proprietarul) am fost poftit afară (pe la ora 21.00) dacă nu îmi convine. S-a simţit jignit că i-am adus aminte că e o pensiune de 3 stele;
- proprietarii stau numai după tine; te sufocă, foarte băgăcioşi.

#732
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Chiar daca este un topic dedicat cazarilor, imi permit sa va povestesc aici despre restaurantul Cabanei Fulg de Nea din Predeal. Am fost sambata la pranz acolo, in trecere prin Predeal, cu vreo 7-8 prieteni, sa mancam o ciorba si sa bem o bere, aveam cam o ora la dispozitie. Ne-am asezat la masa, am asteptat vreo 20 de minute pana a venit un chelner si a intrebat in scarba daca dorim sa mancam sau doar sa bem ceva, ne-a adus meniurile, iar dupa vreun sfert de ora a venit sa ia comanda. Vreo 4 sau 5 ciorbe au fost, ulterior a mai venit cineva si a vrut sa comande una, i s-a spus ca nu se mai poate... Ni le-a adus dupa inca vreo 20 de minute, deci am asteptat cam trei sferturi de ora pentru cate o portie jenanta, si din punct de vedere cantitativ, dar mai ales calitativ. Celor care au comandat ciorba de burta li s-a adus, suplimentar, si smantana si ardei, in total au dat cam 15 ron de om. I-am explicat omului pe un ton politicos ca nu mai stam, dupa ce asteptasem vreo 35-40 de minute degeaba si a zis ca o sa cheme politia. Apoi, la plecare, dupa ce i-am achitat intre 10 si 15 lei pe o ciorba de spital si i-am reprosat calitatea serviciilor ne-a intrebat daca am mai mancat in vreun restaurant de genul ala, ca acolo e aglomerat etc. Culmea, la ora la care am fost, nici jumatate din locuri nu erau ocupate. I-am facut si o poza lui nenea, o am prin telefon.
In concluzie, servicii proaste, calitate proasta, preturi mari.

#733
danepicu

danepicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2013
Pensiunea Cora din Hateg
Pacat de aceasta tara minunata care este locuita de asemenea indivizi. Patronul - sub orice critica, de o nesimtire rar intalnita, genul cu lanturi la gat groase ca lantul cainelui. Conditii infecte de cazare la preturi de 4 stele, mancare scumpa si proasta. De evitat daca tineti la sanatatea dv.

#734
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna seara. Stiti ceva de pensiunea Casa Bunicii din Predeal? Suntem 5 persoane si un bebe de 6 luni si vrem sa mergem acolo un week end in luna iunie.  
- a fost cineva?
- mancarea e ok, alterata, proaspata?
- imi recomandati va rog un restaurant bun calitativ in Predeal ca sa nu merg la intamplare?
  Va multumesc!

#735
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Restaurantul cel mai "ok" ca pret si gust este cel de la dn, Hanul Domnitorilor. Cazare ar fi foarte multe variante, despre pensiunea Casa Bunicii pot sa-ti spun doar ca vei fi nevoit sa mergi cu masina pana in Predeal la punctele turistice, pentru ca este foarte departe de centrul Predealului aceasta pensiune.

#736
VISDEZIAZI

VISDEZIAZI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2015
A fost cineva la Hotel Recif din Neptun ?

#737
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Nu nu nu la dl. Popovici Marcel in Sinaia. Omul construieste ditamai pensiunea, si in prezent inchiriaza o camera in spatele pensiunii Casa Noastra (ca punct de reper).

Deci vorbesc cu omul, ii spun ca avem un bebe de 5 luni si mi-ar trebui un pic de caldura mai ales seara pentru baita, avand in vedere timpul racoros din ultimele saptamani de la Sinaia. "Fara probleme" zice el, insa la fata locului caldura am primit abia dupa 9 seara (bebe dormea deja in carucior pe strada unde am iesit sa ne plimbam, ca era mai cald decat in camera rece!), si dupa ce am dat doua telefoane (omul plecase din localitate) la care mi s-a inchis in nas efectiv, spunandu-mi scurt "vorbim cand ajung" si ca apei ii ia mai mult de o ora si jumatate (intervalul de timp dintre cele doua telefane) sa ajunga pe conducte de la centrala in caloriferul din camera!!! lol S-a intalnit hotul cu prostul?:) :(

Incredibil pentru un actual bisnitar, viitor patron de pensiune... Asa atragi turistii, mai ales ca numarul lor tot scade in ultimii ani?! Nu trebuie sa ai doctorat in turism, cei 7 ani de acasa ar fi fost suficienti...

#738
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
De evitat pensiunea domeniul regilor, judetul Cluj. Conditii proaste de cazare (4 stele) si mancare superr scumpa. Ne-am cazat la ei in delegatie ca nu am mai gasit in zona, daca vreti sa plecati cu un gust amar, mergeti la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate