Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#541
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 01.01.2007
vorbind la modul general, daca un turist vine la pensiune si vede o camera ocupata care ii place: "vaaaii, ce camera faina, dati-i pe astia afara sa ne mutam noi in ea!", cum se numeste turistul ala? nesimtit, si trebuie tratat ca atare.

p.s. nu stiu ce s-a intamplat concret in situatia despre care s-a vorbit mai sus, eu analizez o situatie de fapt.

#542
SWY

SWY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.01.2008
Buna seara!
Vreau sa scriu aici despre Pensiunea Daiana din Moeciu de Jos.

Pacat de aceasta pensiune. Pacat pentru ca are o proprietara isterica care ne-a stricat weekendul. Suntem un grup de oameni cu varste cuprise intre 25 si 32 de ani, deci nu copii pusi pe distrus pensiuni.

Am ales aceasta locatie pentru a ne sarbatori o prietena si cu toate ca nu s-a intamplat absolut nimic, dimineata inainte de plecare, proprietara a inceput sa tipe la noi pentru ca era murdara gresia (ceea ce cred ca este totusi normal dupa un chef, nu era murdara ci era ca dupa o petrecere), a incercat sa ne acuze ca i-am stropit peretii cu vin, peretele de sub bar, unde erau urme vechi pe care incerca sa ni le puna noua in carca.
Sincer,doamna mi-a dat impresia ca i-ar fi lene sa curete dupa noi.De altfel i-am si spus sa ne aduca o galeata cu apa si ceva solutie de curatat sa ii aratam noi cum se face.Ba chiar inainte sa o cheama,am spalat toate vasele pe care le-am murdarit,paharele,am strans tot de pe mese,ba chiar sarbatorita a dat cu matura prin living tocmai pentru ca i se paruse proprietara foarte pretentioasa cand a facut rezervarea si ii era frica sa nu ne strice weekendul.Pana la urma a reusit.

De asemena a inceput sa tipe pentru ca am avut vin rosu la noi si nu vin alb. Sincer, nu stiam ca trebuia sa facem meniul cu acordul ei dar am invatat ceva nou. A inceput sa acuze absolut toti brasovenii pe care i-a avut la pensiune, jignindu-ne doar pentru ca in trecut a avut ea experiente neplacute.Da,ok,am inteles,ai avut experienta placuta cu unii turisti din Brasov,dar nu ne baga pe toti in aceasi oala.

Am plecat cu un gust amar de acolo deoarece am fost la extrem de multe pensiuni, cabane dn zona Bran-Moeciu si nu am avut niciodata vreo problema. Cu unii proprietari tinem legatura de ani de zile.

Va recomand, daca vreti sa aveti parte de un weekend linistit, daca vreti sa organizati vreo petrecere, aniversare, sa ocoliti pensiunea Daiana.

#543
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009

View Postr@zvan, on 1st November 2010, 16:27, said:

vorbind la modul general, daca un turist vine la pensiune si vede o camera ocupata care ii place: "vaaaii, ce camera faina, dati-i pe astia afara sa ne mutam noi in ea!", cum se numeste turistul ala? nesimtit, si trebuie tratat ca atare.

p.s. nu stiu ce s-a intamplat concret in situatia despre care s-a vorbit mai sus, eu analizez o situatie de fapt.

Citeste mai atent, oamenii care stateau in camera respectiva erau de acord sa se mute, insa proprietarul era obosit si n-a mai vrut sa curete camera.

#544
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 04.07.2010

View Postabacus70, on 9th November 2010, 13:41, said:

... oamenii care stateau in camera respectiva erau de acord sa se mute ...

Salutare !

Am citit toate posturile legate de speţa asta. Totuşi nu putem şti adevărul complet.
Oamenii cazaţi deja în camera cu pat matrimonial au avut prea mult bun-simţ şi n-au fost în stare să zică "nu". Nimeni nu poate crede că omul "a venit din proprie iniţiativă să ne ofere camera lui". Astea sunt invenţiile unuia (sau uneia) care, după ce că e foarte tupeist, mai şi minte.

Să fim serioşi, tu ai fi fost de acord să te muţi din camera în care mai stătuseşi şi în alte dăţi ?

Ce mare scofală să apropii paturile şi să fii mulţumit cu cazarea ? Asta e, sunt unii pe care nu-i interesează decât persoana/familia proprie. Ceilalţi din jur nu contează.
Cunosc 2 persoane (nu una) care ar proceda exact cum a făcut soţia lui florrinel, de aceea nici nu poţi da vina chiar pe florrinel, e sub papuc, deh. Poate că a postat chiar ea, în fine, nu ştim.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 November 2010 - 14:05.


#545
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009

View PostOvidiuNS, on 9th November 2010, 13:51, said:

Salutare !

Am citit toate posturile legate de speţa asta. Totuşi nu putem şti adevărul complet.
Oamenii cazaţi deja în camera cu pat matrimonial au avut prea mult bun-simţ şi n-au fost în stare să zică "nu". Nimeni nu poate crede că omul "a venit din proprie iniţiativă să ne ofere camera lui". Astea sunt invenţiile unuia (sau uneia) care, după ce că e foarte tupeist, mai şi minte.

Să fim serioşi, tu ai fi fost de acord să te muţi din camera în care mai stătuseşi şi în alte dăţi ?

Ce mare scofală să apropii paturile şi să fii mulţumit cu cazarea ? Asta e, sunt unii pe care nu-i interesează decât persoana/familia proprie. Ceilalţi din jur nu contează.
Cunosc 2 persoane (nu una) care ar proceda exact cum a făcut soţia lui florrinel, de aceea nici nu poţi da vina chiar pe florrinel, e sub papuc, deh. Poate că a postat chiar ea, în fine, nu ştim.

Sănătate şi tcb !

Tu ai dreptate ca nu putem sti adevarul complet, insa chiar si proprietarul admite, cu jumatate de gura, ca persoanele respective ar fi fost dispuse sa elibereze camera.
Una peste alta, in final totusi avem un proprietar de pensiune care si-a dat clientii afara, ceea ce este absolut inacceptabil.

#546
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 04.07.2010

View Postabacus70, on 9th November 2010, 15:08, said:

... chiar si proprietarul admite, cu jumatate de gura, ca persoanele respective ar fi fost dispuse sa elibereze camera ...
aşa e, totuşi înclin să cred că n-au fost în stare să refuze, din bun-simţ şi presaţi de soţia lui florrinel, poate greşesc, nu ştiu ...

... avem un proprietar de pensiune care si-a dat clientii afara, ceea ce este absolut inacceptabil.
aici ai perfectă dreptate !

Sănătate şi tcb !

#547
hotkatt

hotkatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2010
Hotel JAKUZZI din Vama Veche - locul ideal pentru o vacanta horror !!!!

Am avut si noi o experienta trista  in Vama Veche , si vrem sa avertizam alti turisti ca sa n-o "pateasca" si ei ...

Concret ; vara care tocmai a trecut, caldura mare, noi- oameni seriosi, 'telectuali, obositi dupa un an de work, doritori de viata boema in Vama dar fara a trebui sa stam la cort si sa mergem la buda in apele Pontului Euxin ...

Deci alegem de pe 'net hotelul JAKUZZI - mare reclama mare, fotografii bunicele , descriere apetisanta a camerelor, patronul locuise 20 de ani in Anglia, vezi Doamne... pretentii maxime, ce mai!
Cum noi suntem o familie mixta romano-engleza, am fost f multumiti de acest ultim amanunt, sperand la servicii civilizate, pe masura preturilor practicate

Wrong! Very wrong !

Prima impresie, detestabila- cum am ajuns, nici nu despachetasem bagajele, ni se cer banii inainte pe tot sejurul ?!!
Inteleg ca poate oamenii aveau probleme - " e foame de bani, frate" , vorba cantecului - dar totusi - parca numai la bordel se mai practica obiceiul !
Dar asta nu a fost nimic
Horrorshowul abia incepea !

Camerele sunt infecte, de dimensiunile unui WC public, mobilier inexistent -un pat dublu, un fotoliu schiop, o  "etajera" pe perete - asta e tot, si nici nu ar incapea mai mult - abia te strecori in spatiul ramas, si asta daca nu esti prea gras !
Asa-zisul "aer conditionat" e de fapt un fel de convertor rablagit, care extrage aerul clocotit din balcon si ti-l sufla tie in fata, fara sa raceasca nimic, si cu un zgomot infernal - si tineti cont ca asta se petrecea in luna lui Cuptor, cand afara erau 38 ° C !
Balcoanele comune, astfel incat poti observa si auzi tot ce fac vecinii tai - ziua si noaptea, normal si in alte moduri - iar acestia la randul lor se pot spanzura oricand pe balcon pentru a arunca o privire prietenoasa in camera ta ...
Baia - microscopica, canalul de scurgere refula tot timpul in camera - Raspunsul gazdelor la timidele noastre sesizari , facute cu sfiala in stil "very British" ?!
" Ce sa faci, instalatorul a  fost un excroc, asa e in Romania" ?!!

Igiena ?! In primele 6 zile, nimeni nu a venit sa goleasca cosul de gunoi sau sa schimbe vreun prosop, ceva.
Motivul - cand , excedati, am protestat ?! " Daca nu ati cerut dvs ..."

Liniste ? Nu prea .... gazdele au un numar neprecizat de fete la varsta ingrata a maritisului, si fetele au un numar variabil de boyfriends - din Basarabia - cu care se certau si se injurau, in dulshele grai moldovinesc, cam toata noaptea, prin curte si pe scarile hotelului ....
Cand se termina show-ul, incepea sa schelalaie si sa urle potaia din dotarea stabilimentului - ale carei smocuri de blana pluteau mai peste tot - vai de cei alergici !
Doreai sa zici ceva ? " Vai- nu iubiti animalele ? Dar in Anglia toata lumea are cate un dog!"
Poate, dar cred ca "dogii" englezilor nu isi lasa blana prin bucatarie in timp ce se pregateste masa, si nici nu gusta din felurile de mancare inainte sa fie servite clientilor ...

Ajungem si la masa - mic-dejunul inclus in pretul camerei insemna un ou fiert, o cana de ceai si o lingurita de marmelada .
Daca doreai pranzul, se putea aranja - dar gazdele au omis sa ne spuna ca pretul acestui pranz era ata de mare incat cu banii ai fi putut petrece 2 zile in Bulgaria cu pensiune completa -
Pentru 3 pranzuri simple - supa/ciorba, friptura cu cartofi prajiti , salata de rosii,cafea, apa minerala si paine pentru 2 persoane- ni s-au luat 600 RON - da, ati citit bine !

Atmosfera ? Friendly -poate too friendly!!
Gazdele , in special domnul - care era mai tot timpul intr-o stare de "euforie" - sunt probabil adeptii ideii de "integrare a turistului in familie"  -
De unde multiple situatii jenante - sotul meu fiind ceva mai mare de varsta ca mine, principalul topic de conversatie era .... frecventa si natura relatiilor noastre intime ?!
E putin ciudat - ca sa nu spun mai mult - sa cobori dimineata la bar si sa fii abordat cu diverse bancuri grosolane despre potenta englezilor, efectele afrodisiace ale curei heliomarine, avantajele diverselor pozitii din Kama Sutra etc etc ?!
La fel de ciudat este sa fii supus zilnic unor sedinte de "psihanaliza la minut" , in care gazdele sa iti faca confidente de natura intima despre angoasele lor personale, decizia de a divorta, problemele fetelor cu "iarba" si prietenii basarabeni, istoria celor 20 de ani petrecuti in Anglia etc etc...
Iar tu, biet turist, ai crezut ca vii la mare pentru putina liniste si relaxare , nu ca sa faci pe confesorul...

Parcarea pentru masini nu exista, fiecare musafir isi lasa masina pe unde poate prin jurul hotelului, riscand sa fie injurat/apostrofat de diversii vecini care nu apreciaza deloc acest lucru

Sambata si Duminica, patronii nostri practica un tarif mult mai mare .
Daca in timpul saptamanii camera costa 160 RON, pt weekend pretul sare brusc la 200 RON !
Iar asta se intampla chiar daca esti deja cazat acolo, asa ca noi - care am avut nesansa sa stam 10 zile in total .
La sfarsit, ni s-a atras atentia ca mai avem de platit o diferenta -dupa ce dadusem deja banii pentru toate cele 10 zile in avans -
Diferenta provenea de la cresterea de pret pentru weekend ...
NO comment !

Una peste alta, cred ca a fost poate cea mai mizerabila tzepuiala de care am avut parte pana acum
De jena, si fiindca nu doream ca sotul meu sa isi faca o impresie detestabila despre "Romanika", am incercat sa ma fac, pe cat posibil, ca nu vad si nu pricep mare lucru .
Am profitat de o zi ploioasa, si am folosit-o ca pretext ca sa plecam cu 2 zile mai devreme - fara ca cineva sa accepte sa ne returneze banii platiti in avans pe cazare - pe principiul " Pai ati zis ca ocupati camera ... iiih ... noi acum sa stam cu ea goala ..."

Nu a mai contat, am fost fericiti ca am scapat din acest iad numit JAKUZZI

Am plecat direct la Albena, unde am reusit sa avem o saptamana de vis, care a sters amintirea oribila a sejurului din VAma
Pacat de poporul acesta de oameni seriosi si harnici, pacat de tara asta atat de frumoasa - pacat ca atatia excroci care habar nu au de civilizatie sunt lasati sa compromita ideea de turism in Romania !
Oricum, noi nu ne vom mai "praji" vreodata , facandu-ne vacantele in Romania !

Ne-ar place totusi sa stim ca prin acest post am reusit sa averizam si alti turisti, sa nu treaca si ei prin ce am trecut noi -


#548
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOvidiuNS, on 9th November 2010, 13:51, said:

Salutare !

Am citit toate posturile legate de speţa asta. Totuşi nu putem şti adevărul complet.
Oamenii cazaţi deja în camera cu pat matrimonial au avut prea mult bun-simţ şi n-au fost în stare să zică "nu". Nimeni nu poate crede că omul "a venit din proprie iniţiativă să ne ofere camera lui". Astea sunt invenţiile unuia (sau uneia) care, după ce că e foarte tupeist, mai şi minte.

Să fim serioşi, tu ai fi fost de acord să te muţi din camera în care mai stătuseşi şi în alte dăţi ?

Ce mare scofală să apropii paturile şi să fii mulţumit cu cazarea ? Asta e, sunt unii pe care nu-i interesează decât persoana/familia proprie. Ceilalţi din jur nu contează.
Cunosc 2 persoane (nu una) care ar proceda exact cum a făcut soţia lui florrinel, de aceea nici nu poţi da vina chiar pe florrinel, e sub papuc, deh. Poate că a postat chiar ea, în fine, nu ştim.

Sănătate şi tcb !

Salut
Oamenii cazaţi deja în camera cu pat matrimonial se aflau la terasa si au asistat la rugamintile noastre catre gazda pentru a ne pune la dispozitie o alta camera cu balcon. Noi tocmai ii explicam d-lui Radu ca in timpul somnului de zi al copilului (15 luni), exista risca riscul ca acesta sa cada din pat si trebuie sa fim aproape, eventual pe balcon si sa-l supraveghem. Camerele fiind foarte mici iar bagajele ocupau si ele spatiu, noi nu aveam practic unde sa stam cand copilul doarme.
Da aveam nevoie de un spatiu ceva mai mare. Ce este exagerat in asta? Nu am cerut living, jacuzzi, majorete sau alte ineptii. Nu am facut scandal. Am cerut o camera mai mare fiindca pensiunea era goala. Cred ca multi turisti intreaba atunci cand se cazeaza la o pensiune daca nu cumva exista si o alta camera decat ceea pe care o primesc. Nu cred ca este un capat de tara.

Deci repet acei oameni au venit la noi in timp ce descarcam bagajele si au zis ca oricum nu au despachetat si pentru dansii nu conteaza cum sunt paturile. Noi nici nu am fi indraznit sa concepem sa-i rugam macar. Presupunerile voastre sunt eronate.

Nu am mai precizat in postul initial ca alaturi de refuzurile ferm motivate gazda a spus: "dar puteti sa-l supravegheati de aici de pe terasa, ce nu aveti camera video la dvs.? alti turisti au avut asa ceva!".

Ce doresc sa subliniez este ca gazdele nu au schitat nici cel mai mic gest pentru a cauta o rezolvare si nu vreau sa mai repet postul initial ca nu are sens. Cine crede ce am scris acolo bine, cine nu sa fie sanatos.

Oricum intentiile noastre erau de a pleca dupa ce dadeam papa la bebe, dar intre timp a survenit ultimul dialog intre sotie si d-ul Radu (despre care am povestit mai sus) dupa care am fost invitati sa plecam.

In momentul cazarii sotia a fost cea care a realizat mai repede ca o sa ne fie greu cu copil si bagaje in camaruta mica si fara balcon si de aceea initial cand am primit camera nu am zis nimic. O mama stie cel mai bine nevoile unui copil, cred ca este destul de limpede.

Revenind la papuci, da in pensiune in zona camerelor accesul se face pe baza de papuci si sotia i-a nimerit pe cei mai mari! :)

Cred ce spune d-ul Radu vis a vis de problemele de personal ale pensiunii de atunci, cred ca erau obositi dupa un week-end plin dar am sesizat atunci si afirm cu tarie
ca pur si simplu nu aveau chef de clienti in acel moment. Am picat acolo intr-un moment prost. Asta este.

Vara asta am mai avut inca 5 iesiri in romania, in nici una din locatiile de cazare nu m-am simtit in plus ca si client asa cum m-am simtit la Frasin.

Edited by florrinel, 12 November 2010 - 02:05.


#549
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

View Posthotkatt, on 9th November 2010, 22:42, said:

vama nu e pentru hoteluri...

#550
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004
Foarte bun acest forum. Aflam si noi care sunt pensiunile ce trebuie ocolite. Si noi am avut un bebe mic si am avut o camera cu balcon, si stim ce inseamna sa -l supraveghezi cind doarme. Numai cei ce trec prin asta stiu! E bine ca astfel de pseudoproprietari apar la ,,gazeta de perete'' ca sa stim si noi si sa ne ferim de ei. Di pacate in tara lu' Papura - Voda majoritatea nu au habar ce inseamna turism. Bine ca isi deschid pensiuni, dar se poarta tot ca pe mosia proprie. Tot la fel de adevarat e ca sunt si multi turisti certati cu bunul simt.

#551
Gabi_ela

Gabi_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2010
La pensiunea Mica Bucovina din Moldovita.
Noi (16 persoane) am petrecut 1 zi jumatate de cosmar acolo. Pentru ca ne-au dat afara pe 30 Dec 2008..
Rezervarea fusese facuta din noiembrie, avansul dat (400 lei de persoana) urmand a plati la fata locului restul pana la 1200 lei de pers, bani pt care ne promisesera super agroturism si sarbatori de neuitat... Aici au avut dreptate ca nu le-am uitat nici in ziua de azi.
Conditiile pe care le-am cerut: caldura, apa calda, curat, 3 mese/zi, si un spatiu mare in care sa facem revelionul pt ca eram multi.
Cand am ajuns la ei pe 29 decembrie, camerele nu erau inca pregatite pt ca abia plecase grupul dinaite. Am asteptat 2 ore, apoi am intrat sa ne cazam. Ne-am dat seama de cosmarul in care am nimerit pe bani multi... camere murdare, baile la fel, asternuturi sintetice (pt care proprietara se lauda ca a dat 800 lei pe set..), un hol la etaj pe post de sala de mese in care abia incapeam toti (nici vorba de living mare), doar doua camere erau renovate, celelate foarte vechi (nu va inchipuiti ceva rustic - ci apartament de trista amintire cu toate "accesoriile"  obligatorii : calciu pe pereti plin de parf, perdele murdare, mobilier de mana a doua, ferestre strambe (curent), covoare slinoase, etc..).
Ne-am instalat resemnati si am servit cina si un mic dejun... pline de bunatati agroturistice: pulpe de pui de la supermarket (din 16 doar 2 nu aveau fire de par), cartofi prajiti, zeama de la pulpele fierte a tinut locul ciorbei, ceai, jeleu de fructe, etc.
A doua zi dupa amiaza, cand au venit proprietarii, am incercat evident sa negociem: ramanem aici dar nu va dam suma ceruta pt conditiile astea triste, va dam mai putin. Suntem din Constanta si nu ne convenea sa ne intoarcem atata drum in ajunul revelionului... Nici nu au clipit: restul banilor sau afara, trebuia sa veniti sa vedeti mai intai?!?!?! Desigur, Constanta e la o aruncatura de bat de Suceava, in plus numai idiotii au incredere in pozele de prezentare postate pe site si promisiunile facute de proprietar la telefon..... Bonus: avansul il oprim pt deranj!!!
Am plecat ca nu suntem certareti din fire pe 30 dec seara, 4 masini cu un singur sofer treaz (nu va inchipuiti ca restul erau varza dar bausera cat sa nu aiba voie sa conduca). Prin amabilitatea unei receptionere de la un hotel din Gura Humorului am gasit ceva decent in Manastirea Humorului la jumatate de pret..
Abia cand am ajuns acasa ne-au umflat nervii si am actionat impotriva lor cu reclamatii la OPC, Garda financiara, Min turismului, site-uri de profil, etc.
Au pierdut astfel o margareta (din 3 cate spuneau ei ca au - dar noi nu ne-am dat seama unde le tineau), si-au mutat sediul din Bacau in Suceava imediat dupa prima noastra reclamatie (vedeti rasp opc bacau..), au fost fortati sa taie factura pe avansul nostru (noua bineinteles ca nu ne-au dat nici un doc de plata) si, speram noi, mult timp, multi nervi si o suma mai mare decat avansul.
Acum au iar anunturi pt Revelionul 2010-2011, 400 lei de pers tot sejurul cica...
Aveti mare grija, uitati-va atent la poze, greselile gramaticale si de exprimare din textele de prezentare ar trebui de asemenea sa va indice profesionalismul lor si, eventual, mergeti mai iantai si vedeti cum e   :))
Atasez cateva raspunsuri primite la plangerile noastre (unele hilare dar suntem multumiti ca tot "i-a calcat" cineva).

Attached Files



#552
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Ce a ajuns acest asa zis agroturism e de jale. Ma astept ca, daca ajung in Bucovina sau Maramures sa gasesc intr-o curte mare casa gazdelor si cateva casute, construite in stilul zonei, din busteni tencuiti cu lut sau nu, cu prispa aceea atat de specifica, cu ferestre micute si muscate puse acolo, cu un pat acoperit cu cerga, cu gete de perna lucrate manual si pereti decorati cu stergare cusute tpt manual, lavita, cu scaune mititele, cu peretii varuiti proaspat in alb, cu grajdul amplasat in spatele locuintelor de unde gospodina sa imi arate dimineata cum mulge vaca, cu gaini etc. Sa simiti ca esti la tara, ambianta sa emane un aer de rustic, de intoarcere in timp.

Din pacate, aceste pensiuni agro turistice de azi sunt de fapt, niste mici hoteluri amenajate modern, cu saltele Relaxa, cu mancare cumparata de la en-gros, cu apa plata si minerala imbuteliata, cu sarmale facute la cuptorul cu microunde (incercati sa mancati niste sarmale moldovenesti facute in ulcele de pamant si bagate in cuptorul din lut incalzit cu lemne daca vreti sa il cunoasteti pe Dumnezeul sarmalelor moldovenesti   :thumbup:  ), cu bude placate in gresie Marazzi etc. Acum sunt niste pensiuni cam fara suflet, fara nimic autentic romanesc.   :(

#553
Gabi_ela

Gabi_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2010
Barbarian, vorbesti de lucruri sfinte... am fi vrut noi sa dam peste hotel modern, relaxa si sarmale, fie si la microunde....
Noi nu le-am cerut nimic "agroturistic", doar cazare, masa, mancare, curatenie si spatiu pt revelion ... Ei au trambitat ca taie purcel, vitel, au in meniu hribi murati si tot felul de SF-uri traditionale, ca ne plimba cu sania, ca tragem cu pusca, ca program de sarbatori... da' va costa..
Ok, am zis noi, hai sa incercam si din astea.... si am dat peste ce am povestit mai sus :(

#554
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostGabi_ela, on 20th November 2010, 17:22, said:

Barbarian, vorbesti de lucruri sfinte... am fi vrut noi sa dam peste hotel modern, relaxa si sarmale, fie si la microunde....
Noi nu le-am cerut nimic "agroturistic", doar cazare, masa, mancare, curatenie si spatiu pt revelion ... Ei au trambitat ca taie purcel, vitel, au in meniu hribi murati si tot felul de SF-uri traditionale, ca ne plimba cu sania, ca tragem cu pusca, ca program de sarbatori... da' va costa..
Ok, am zis noi, hai sa incercam si din astea.... si am dat peste ce am povestit mai sus :(

Iar eu cam asta am spus, s-a cocalarit si agro turismul, s-a dus pe apa sambetei acea ospitalitate, acel bun simt al omului simplu de la tara. Multi oameni care au trait la oras si unde s-au pervertit, se muta la tara unde isi deschid pensiuni. Din pacate, isi aduc si nesimtirea...

P.S. Ah, mi-am adus aminte de inca ceva, mi-as dori sa mai pot urca in podul surii, sa dorm in fan...

#555
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 17.10.2003
Banuiesc ca unul dintre primele lucuri pe care-l pui in bagaj cand pleci in concediu este aparatul foto. De aceea propun ca atunci cand scriem pe aici la "Asa da" sau "Asa nu", sa bagam si ceva poze, altfel vom putea fi catalogati drept bine sau rau-voitori de catre unul sau altul... mai ales cand ai 1-2 posturi pe forum.
Eu am invatat dintr-o lunga experienta cu pensiunile treaba cu gardul si leopardul, din pacate surprizele neplacute fiind majoritare.
Asa ca am facut poze mai peste tot la camere si imprejurimi, ca sa pot dovedi la o adica (chiar daca nu ajung pana la reclamatii la OPC).

De obicei cand cautati ceva pe net, e bine de vazut si ceva review-uri, eventual cautat si intrebat prin forumuri, in felul asta ai macar 50% din informatie.
Chiar daca e de bine, tot stii cu ce sa te inarmezi in mod special.
Si de obicei patronii pun poze cu 2-3 camere mai bune (eventual in care stau ei, nici macar disponibile), nu-ti ararta ca alaturi mai e o pensiune in constructie, ca drumul e surpat si nu ajungi decat cu 4x4, samd. Review-urile de pe site-ul oficial sunt in multe cazuri fie de 10 pe linie (adica facute de ei :) ) , fie de nota 2 atunci cand cineva a fost foarte suparat (poate pentru un singur serviciu)... pentru chestiile de mijloc nu prea isi da nimeni silinta sa mai si completeze ceva la plecare.

#556
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010
gluma..

http://forum.port.ro...umb_2234032.jpg

#557
Gabi_ela

Gabi_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2010
Akeem, ai dreptate. M-am inscris pe forum special pt a posta textul referitor la mica bucovina.
Am atasat cateva poze, majoritatea din "livingul mare" unde trebuia sa facem revelionul... Din camere nu avem ca nu prea ne-a "ars" de facut poze, nici nu prea am avut cand (cum am povestit, a doua seara ne-au dat afara)....
Imi cer scuze pt cenzura, nu prea ma pricep la editat imagini.
Ramane la aprecierea fiecaruia daca ar fi dat 1200 lei de persoana pentru aceste conditii.
Daca identificati vreun element rustic/agroturistic spuneti-ne si noua. Poate peretii patati, OZN-ul de pe tavan, cafeaua la filtru si perdeaua "brodata" manual...
Sfaturile tale referitoare la cautat pe net sunt perfect logice si le-am aplicat si noi dupa aceasta experienta. Inainte de "monstrul roz" am mai fost si in Brasov, Sibiu, Delta, etc cu rezervari facute pe net dar nu am patit asa ceva.

PS: toate bauturile de pe masa sunt ale noastre
PPS: recomand in continuare zona, este superba

Attached Files



#558
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am patit-o chiar si asa, cu review bun pe forum (si nu odata).
De aceea, am zis mereu ca strici vreo cateva concedii pana cand reusesti sa te pui cat de cat la punct... cu "unde sa nu ma duc"... mai degraba :)
Oricum, in general pe unde trec si am timpul si posibilitatea, vizitez cateva pensiuni, hoteluri, etc. ce mi se par interesante si notez numere de telefon si preturi, iar daca e posibil vizitez si una-doua camere. De obicei, daca e si patronul de fata iti cam dai seama daca e un parvenit ahtiat dupa bani sau un om pasionat de ceea ce face... Ii prefer de departe pe cei din urma, chiar daca aspectul locatiei i-ar recomanda mai degraba pe primii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate