Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

BitDefender genaratia 10 (fara pareri despre alte produse va rog)

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006
am avut Bitdefender 9 dar l-am schimbat deoarece nu putea scoate un backdoor care imi facea setarile la dc++(imi crestea nr sloturilor si aparea in fiecare folder de la share)
si am instalat kaspersky acesta l-a gasit din prima si mi l-a si scos...acum am ramas cu kaspersky
cred ca o sa incerc bitdefender 10 sper sa fie mai bun la dezinfectie.

#38
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostFlorin_lou, on Nov 5 2006, 17:02, said:

Cum se face ca mie imi scade nr. de semnaturi la virusi de la peste 500.000 la 339.093 azi la ora .17.00?
si la voi e la fel?

Probabil ca Softwin a luat in seama plangerile mele (sau probabil a mai multor useri) :)

Am spus intr-un topic in care a fost prezent si Adrian Marinescu ca Bitdefender a amestecat semnaturile antivirus + semnaturile spyware. Nici un antivirus nu avea la acea data aprox 500.000 semnaturi antivirus. Era clar ca erau adunate cu cele spyware.
In momentul de fata au revenit cu picioarele pe pamant si le-au lasat cum e si normal.

Edited by djclocky, 06 November 2006 - 10:51.


#39
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006

View Postdjclocky, on Nov 6 2006, 10:37, said:

Probabil ca Softwin a luat in seama plangerile mele (sau probabil a mai multor useri) :)

Am spus intr-un topic in care a fost prezent si Adrian Marinescu ca Bitdefender a amestecat semnaturile antivirus + semnaturile spyware. Nici un antivirus nu avea la acea data aprox 500.000 semnaturi antivirus. Era clar ca erau adunate cu cele spyware.
In momentul de fata au revenit cu picioarele pe pamant si le-au lasat cum e si normal.
un lucru bun

#40
doctor IT

doctor IT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.11.2005

View Postzmeutz, on Nov 5 2006, 17:11, said:

am avut Bitdefender 9 dar l-am schimbat deoarece nu putea scoate un backdoor care imi facea setarile la dc++(imi crestea nr sloturilor si aparea in fiecare folder de la share)
si am instalat kaspersky acesta l-a gasit din prima si mi l-a si scos...acum am ramas cu kaspersky
cred ca o sa incerc bitdefender 10 sper sa fie mai bun la dezinfectie.
Dezinfectia e cam aceeasi din pacate  ;)

#41
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003

View Postdoctor IT, on Nov 6 2006, 19:21, said:

Dezinfectia e cam aceeasi din pacate  ;)
Sunt diferente mari intre motorul de la Bitdefender 9 si cel de la BitDefender 10 ? Detectia e aceeasi ? Consumul de resurse a fost redus la BitDefender 10 ?

#42
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostOClaudiu, on Nov 7 2006, 13:19, said:

Sunt diferente mari intre motorul de la Bitdefender 9 si cel de la BitDefender 10 ? Detectia e aceeasi ? Consumul de resurse a fost redus la BitDefender 10 ?

Nu te astepta la diferente mari intre Bitdefender 9 si 10 dar cum zicea Adrian Marinescu: WTF daca ai licenta e gratis upgrade-ul :P
But you don't have a licence ,now do you? :nonobad:

Consumul nu a fost redus dar nu cred ca mai exista cineva care sa nu aiba macar 128/256 de ram in sistem.

Edited by djclocky, 07 November 2006 - 18:46.


#43
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003

View Postdjclocky, on Nov 7 2006, 18:35, said:

Nu te astepta la diferente mari intre Bitdefender 9 si 10 dar cum zicea Adrian Marinescu: WTF daca ai licenta e gratis upgrade-ul :P
But you don't have a licence ,now do you? :nonobad:

Consumul nu a fost redus dar nu cred ca mai exista cineva care sa nu aiba macar 128/256 de ram in sistem.
Adica, licenta de BitDefender 9 merge si la 10 ?

#44
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostOClaudiu, on Nov 7 2006, 22:16, said:

Adica, licenta de BitDefender 9 merge si la 10 ?

Credeam ca am fost destul de clar : DA.

#45
Adrian Marinescu - BitDefender

Adrian Marinescu - BitDefender

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2006
Salutare,
Daca tot a venit vorba de generatia 10 hai sa lamurim niste chestii astfel incat toti cei pro & contra sa fie cat de cat informati.

- resurse ocupate: daca veti deschide un task manager exista o diferenta notabila fata de versiunile precende :) alocarea de memorie a fost alocata intr-un mod mai eficient

- acel "Murphy Shield" de care vorbea cineva nu mai exista demult si de fapt si atunic era un simplu firewall!....e bine ca inainte sa faceti o afirmatie sa o verificati...e usor sa spui "nu merge" sau "nu e bun" fara a avea cateva argumente pro. Pentru cei ce nu doresc firewall exista varianta BitDefender Antivirus v10

- referitor la scanare / detectie cineva spunea ca un virus dintr-0 arhiva nu a fost vazut la navigarea in directorul x ci numai la acces...adevarat! exista o optiune a scutului antivirus prin care se poate elimna scanarea in arhive (by-default este dezactivata). Recomandarea mea e ca atunci cand testati versiunea 10 care este schimbata destul de mult fata de cele precedente sa parcurgeti si manualul de utilizare sau sa acordati putina atentie meniurilor din produs.

- semnaturile: acum o saptamana era aprox 500.000 semnaturi aferente atat aplicatiilor de tip spyware cat si virusilor. Sper ca va dati seama ca multe semnaturi erau dedicate pt fiecare virus in parte, fapt ce a dus la marirea in timp a acestei baze. Ce s-a intamplat de fapt in momentul in care semnaturile au ajuns la aprox 300.000? Simplu: echipa de analiza virusi a comasat anumite (repet: anumite!) semnaturi pt x virusi intr-o semnatura unica, generica - asta s-a realizat numai pt virusii care permiteau acesta lucru - problema e mult mai vasta decat pare si asta pt ca alti producatori antivirus se limiteaza NUMAI la semnaturi generice care duc la o incarcare a sistemului si/sau performante superioare dar SCAD precizia detectiei.
Aceasta diminuare are 2 efecte: - sptiul pe hard diminuat (nu este totusi f importat) si mai mult, reducerea cu 4-5 MB a memoriei ocupate per ansamblu legata cu o viteza de scanare imbunatatita.

- referitor la kitul de instalare...drept sa zic e facut standard...daca cineva are idei ref la modul de impachetare. poate face o propunere; sunt alte produse care nici macar un installer nu au dar nu cred ca asta e un issue...va amintesc ca anumite probleme legate de install  / uninstall pot avea ca si cauze componente din Windows datorita coruperii lor din varii motive

- referitor la suport: spunea cineva de intarzierea sau mai rau a lipsei unui raspuns; rog ca respectiva persoana sa-mi dea exact ce anume a trimis si la ce mail. Raspunsurile sunt in maxim 24 ore pt suportul standard  sau pe loc  - in fucntie de problema - daca se apeleaza la telefon sau chat

- de multe ori ne confruntam cu urmatoare problema: antivirusul x a detectat fisierul y pe care BitDefender cu update-urile la zi nu-l "vede". Sunt 2 situatii: 1 - antivirusul x are detectia euristica extrem de sensibila sau motoarele de scanare sunt altfel concepute astfel incat detecteaza fisiere valide ca fiin virusi
2 - intr-devar este un virus si noi nu-l detectam  - in acest caz, suportul tehnic se obliga catot in termen de maxim 24 ore sa faca update-ul bazat pe mostra trimisa de catre clientul nostru. Sincer astfel de situatii s-au intamplat extrem de rar in cei cativa ani de cand sunt eu in cadrul companiei
Unii virusi nu pot fi stersi din simplul motiv ca ruleaza un proces aferent acelui virus iar unele produse (ca si noi dealtfel) au sau nu capabilitatea de a opri respectivul proces. Daca se doreste, BitDefender vine by default cu un CD bootabil (Knoppix based) care poate scana si dezinfecta intreg sistemul fara a se incarca sistemul de operare (pt cine doreste mai multe detalii ii stau la dispozitie)

Multumesc si sper sa fi fost destul de cuprinzator.

Adrian Marinescu

#46
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
in legatura cu produsul, am facut si eu un test. am instalat BIS 10 , am setat produsul si am cautat pe google test firewall si am testat produsul. mentionez ca firewall-ul de la bis 10 pe setarea ,,permite cunoscute" la scanarea porturilor a iesit ca sunt securizate, acelasi lucru facut pe KIS 6 a iesit ca doar un port era securizat. E o constatare.  :coolspeak:

#47
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003

View PostAdrian Marinescu - BitDefender, on Nov 9 2006, 16:06, said:

- referitor la scanare / detectie cineva spunea ca un virus dintr-0 arhiva nu a fost vazut la navigarea in directorul x ci numai la acces...adevarat! exista o optiune a scutului antivirus prin care se poate elimna scanarea in arhive (by-default este dezactivata). Recomandarea mea e ca atunci cand testati versiunea 10 care este schimbata destul de mult fata de cele precedente sa parcurgeti si manualul de utilizare sau sa acordati putina atentie meniurilor din produs.

Folosesc de ceva timp Bitdefender Antivirus si pot sa spun ca se comporta foarte bine, consumul de resurse a fost mult redus fata de generatia anterioara si in plus, calitatea detectiei este foarte buna. Virusul la care m-am referit este CIH, un virus foarte vechi de altfel care la vremea respectiva facea ravagii pe Hdd. Era o arhiva "self-extracting", un executabil de altfel care era infectat cu CIH. Dand dublul click pe arhiva, mi-a aparut mesajul de eroare ca fisierul este corupt. Pe urma am dat click dreapta si extract si a mers fara probleme. Am scanat ulterior tot sistemul cu Bitdefender, dar numai acel executabil a fost  gasit infectat si imediat s-a trecut la dezinfectarea lui. La alte executabile infectate, Bitdefender ma avertizeaza imediat de cum deschid folderul ce contine acel executabil. In cazul virusului CIH, fiind foarte vechi, probabil ca nu infecteaza hdd-uri ce sunt partitionate NTFS.

#48
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
Eu am licenta de la Bit defender si am instalat mai demult programul Bitdefender v10 ca test si dupa asta l-am sters dar nu cred ca am dezinstalat cum trebuie pentru ca nu mai pot sa instalez antivirusul acum si imi da o eroare in care imi scrie ca am deja instalat programul.Cum fac ca sa instalez din nou pentru ca am sters manual tot ce era in programul Softwin in afara de un fisier text bitdefender firewall.Nu prea inteleg de ce nu merge sa instalez si de ce imi scrie ca am deja instalat Bitdefender

Edited by yeu, 18 November 2006 - 14:41.


#49
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Scaneaza pc-ul cu System_mechanic sau cu alt program de optimizare a registrilor. Probabil a ramas ceva pe acolo de la Bit 10.

#50
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
Nu am gasit ceva din Bitdefender in afara de un fisier in Notepad firewall care nu se poate sterge.nu prea inteleg de ce nu pot sa instalez din nou programul.

Edited by yeu, 18 November 2006 - 22:26.


#51
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Generatia 10 este excelenta, la fel ca si celelalte generatii BitDefender. Eu am mare incredere in acest antivirus si niciodata n-am avut probleme cu el sau cu virusii.
Am si eu o curiozitate: voi ati avut probleme cu modulul de scanare real-time a traficului web (scan http trafic)? De fiecare data cand il activez, browserele o iau razna, incep sa deschida paginile gresit sau nu le deschid deloc. A mai avut cineva probleme?

#52
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
@yeu, incearca sa stergi in safe mode fisierul ala. Restarteaza pc-ul si inainte sa apara imaginile cu Windows tine apasata tasta F8. ( dupa ce trece de bios, ca sa zic asa )

Acum vreo 2 luni un coleg se plangea ca pc-ul se misca greu ... m-am dus la el si am constatat ca omul nu avea av instalat. Am inceput imediat o scanare online cu Bitdefender si cu Kaspersky ( in ordinea asta ). Bit a gasit mai multe fisiere infectate cu 2 virusi. Kaspersky a mai gasit inca 3 virusi pe pc. Concluzia o trageti voi..

Ce imi place la Bit 10 este consumul mai mic de resurse in comparatie cu versiunile anterioare. Si modul antispyware mi se pare interesant.. pentru ca a gasit vreo 3 chestii in neregula ( desi am 2 prog antispyware instalate )

Edited by bogdanar, 19 November 2006 - 09:23.


#53
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
Am sters si fisierul ala si tot nu merge sa instalez.

#54
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
Nu merge chiar daca am scos fisierul ala si tot mesajul ala ca am instalat Bitdefender 10 chiar daca am cautat si am sters tot ce era in legatura cu antivirusul.

Edited by yeu, 20 November 2006 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate