Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Marin Sorescu

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mickmanon

mickmanon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
Salut! Spuneti ce vreti, recomandati poeti + poezii; poate fac si eu rost de la voi de poezii pe mess de-ale unor poeti gen ... nu mai imi aduc aminte prea bine din manualul de a doispea, dar tot in zona asta, ceva cu ana blandiana, dinescu, unu cu nume mai rusesc cu D, inca o tipa cu M. Poate aflu, da' cred ca se prinde cineva si mai da un reply. Multumesc!

du-te-n mm cu publicitatea ta si lasa forumul sa curga sau da-ma afara de pe forum daca e vb de asa.

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Leonid Dimov si Ileana Mălăncioiu ?

Sorescu mi s-a parut mai interesant prin teatru.
Dinescu : Proprietarul de Poduri si Moartea Citeste Ziarul - mai era un volum fainut, dar nu-mi vine numele.

#3
mickmanon

mickmanon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
Mersi mult ! Asta era!

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pentru tine si pentru altii, niste link-uri ;)

http://www.agonia.ro...ge/1/index.html - Leonid Dimov  = daca gasesti pe vreun site, ar fi bine sa citesti si "Vis cu Bufon".

http://www.agonia.ro...ge/1/index.html - Ileana Malanciou

Marin Sorescu - colectie :

http://www.romanianv...eti/sorescu.php


Uite o poezie de Sorescu , tare interesanta :

Am zărit lumina

Am zarit lumina pe pamant
Si m-am nascut si eu
Sa vad ce mai faceti
Sanatosi? Voinici?
Cum o mai duceti cu fericirea?
Multumesc, nu-mi raspundeti.
Nu am timp de raspunsuri,
Abia daca am timp sa pun intrebari
Dar imi place aici.
E cald, e frumos,
Si atata lumina incat
Creste iarba.
Iar fata aceea, iata,
Se uita la mine cu sufletul...
Nu, draga, nu te deranja sa ma iubesti.
O cafea neagra voi servi, totusi
Din mana ta.
Imi place ca tu stii s-o faci
Amara.


P.S : Pe Dimov s-ar putea sa-l gasesti usor ilogic la o prima citire. El imprumuta mult si din parnasianism si simbolismul exaltat, asa ca sa nu te mire daca unele poeme sunt descifrabile doar prin simbol.

Edited by krossfire, 31 August 2006 - 13:47.


#5
mickmanon

mickmanon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
multumesc! e simpatica poezia, parca ai zis ceva ca e tare speciala - poate n-am gustat tot;
mie (de dragul reply-ului) mi-a placut, de exemplu,  una, "Scara la cer", in care vede o panza de paianjen, se gandeste ca i s-o fi aruncat de Sus scara la cer, dar trupul si asa nevolnic e prea greu pentru panza aia firava asa ca "Ia-o tu, suflete, inainte / Pîș-pîș"

ma bag la citit ce mi-ai dat.

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai e speciala pentru mine, pentru ca m-am identificat cu starea difuza descrisa , la un anume punct ;)

Nu cred ca exista poezii care sa fie recunoscute de toata lumea ca fiind "foarte bune".

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
marin sorescu... asta e ala cu iona, nu? doar asa ca sa fiu sigur ca nu felicit pe altcineva...

ei bine, marine, fuck you! :death: imi doresc din tot sufletul ca parintii tai sa nu se fi cunoscut niciodata, iar tu sa nu fi existat sa scrii asemenea timpenii cu care sa ma strezezi pe mine in cei 4 ani de cacat numit liceu. tu si cu prietenii tai, "scriitorii" romani. de ce dracu simtiti nevoia sa scrieti ziua ceea ce visati noaptea? si daca tot scrieti, de ce dracu ii obligati pe copii sa va citeasca rahatul? fuck you again :death:

p.s. stiu ca-i mort si ma bucur. poate asa NU MAI SCRIE :death:

#8
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostMosotti, on Sep 12 2006, 09:14, said:

marin sorescu... asta e ala cu iona, nu? doar asa ca sa fiu sigur ca nu felicit pe altcineva...

ei bine, marine, fuck you! :death: imi doresc din tot sufletul ca parintii tai sa nu se fi cunoscut niciodata, iar tu sa nu fi existat sa scrii asemenea timpenii cu care sa ma strezezi pe mine in cei 4 ani de cacat numit liceu. tu si cu prietenii tai, "scriitorii" romani. de ce dracu simtiti nevoia sa scrieti ziua ceea ce visati noaptea? si daca tot scrieti, de ce dracu ii obligati pe copii sa va citeasca rahatul? fuck you again :death:

p.s. stiu ca-i mort si ma bucur. poate asa NU MAI SCRIE :death:
Sper ca nu vorbesti serios!

#9
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Eu, în schimb, da! Chestiile alea supte din deget, numite literatură, putea liniştit să şi le fi ţinut în loc de pipică!

#10
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMosotti, on Sep 12 2006, 09:14, said:

marin sorescu... asta e ala cu iona, nu? doar asa ca sa fiu sigur ca nu felicit pe altcineva...

ei bine, marine, fuck you! :death: imi doresc din tot sufletul ca parintii tai sa nu se fi cunoscut niciodata, iar tu sa nu fi existat sa scrii asemenea timpenii cu care sa ma strezezi pe mine in cei 4 ani de cacat numit liceu. tu si cu prietenii tai, "scriitorii" romani. de ce dracu simtiti nevoia sa scrieti ziua ceea ce visati noaptea? si daca tot scrieti, de ce dracu ii obligati pe copii sa va citeasca rahatul? fuck you again :death:

p.s. stiu ca-i mort si ma bucur. poate asa NU MAI SCRIE :death:
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

View PostLaberta, on Sep 12 2006, 09:44, said:

Sper ca nu vorbesti serios!
Eu sunt sigura ca vorbeste serios.

#11
mickmanon

mickmanon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.08.2006
Omg, mai bine cer sa stearga topicul ca prea ati rabufnit. E-n regula. Ziceti si voi ce va deranjeaza precis: de ce i-a mancat anii de liceu, de ce e literatura supta din degete, etc., ca sa inteleg reply-urile, ca poate n-are rost sa iau plasa si sa pierd timp.

#12
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Pe scurt, unii sunt prea proşti ca să-şi piardă timpul cu lecturi despre alţii şi atunci se apucă să scrie. Pe vremuri, om al muncii fiind, ca şi acuma, o gestionară de prăvălie se mira că nu citisem shogun. Am întrebat-o ce i-a plăcut. A zis că i s-a părut faină faza cu japoneza care-şi băga bile-n cur...

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostCimp0aca, on Sep 12 2006, 09:57, said:

Eu, în schimb, da! Chestiile alea supte din deget, numite literatură, putea liniștit să și le fi ținut în loc de pipică!

1.Sa inteleg ca toate poezioarele tale au fost niste glumite ? Oricum nici una nu mi s-a parut ca ar avea substanta sau ca ar fi originala - dar sa inteleg ca te-ai descarcat ?

2.Faina faza cu Shogun-ul. Asa am o vecina care a citit "Apel catre lichele" ca sa vada si ea "injuraturi intr-o carte". (la ea a-l face pe Paunescu porc = injuratura oribila).

#14
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postkrossfire, on Sep 12 2006, 15:10, said:

1.Sa inteleg ca toate poezioarele tale au fost niste glumite ? Oricum nici una nu mi s-a parut ca ar avea substanta sau ca ar fi originala - dar sa inteleg ca te-ai descarcat ?

2.Faina faza cu Shogun-ul. Asa am o vecina care a citit "Apel catre lichele" ca sa vada si ea "injuraturi intr-o carte". (la ea a-l face pe Paunescu porc = injuratura oribila).
Mulțămim foarte dumneavoastră pentru diminutivul drăgălaș. N-am avut niciodată pretenția că aș fi vreun Rilke reîncarnat, asta se poate vedea clar din titlul threadului unde-mi depun nervii bălăciți prin absinthium.

Cât despre Păunescu, mutatis mutandis, am mai zis-o, este un poet remarcabil, mă doare la bască despre nepoeziile ataraxice la modă. Necuvinte, nepoezie, zicea un regretat profesor de-al meu din facultate, Croh. Se știe, cu privire la cine... Desigur, pe Nichita nu poți să nu-l iubești, dar ca orice geniu muritor, nu are numai hituri pe bandă rulantă...

Ca să dăm totuși exemple bune tinerilor,

Eingang

Wer du auch seist: am Abend tritt hinaus
aus deiner Stube, drin du alles weißt;
als letztes vor der Ferne liegt dein Haus:
wer du auch seist.
Mit deinen Augen, welche müde kaum
von der verbrauchten Schwelle sich befrein,
hebst du ganz langsam einen schwarzen Baum
und stellst ihn vor den Himmel: schlank, allein.
Und hast die Welt gemacht. Und sie ist groß
und wie ein Wort, das noch im Schweigen reift.
Und wie dein Wille ihren Sinn begreift,
lassen sie deine Augen zärtlich los...

Edited by Cimp0aca, 12 September 2006 - 14:30.


#15
GIA2006

GIA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2006
Ma asteptam sa vad mai multe opinii referitoare la scrierile lui Marin Sorescu...e totusi un topic dedicat poezii contemporane...Marin Sorescu e remarcabil..as citi opera lui la infinit...de ja am terminat doua volume de poezii..Nichita Stanescu...un geniu..dar cum amintea cineva mai sus..nu scrie poezii 100% laudabile...sau poate cele desavarsite sunt exceptii..nush, nu/s in masura sa argumentez asta...Porumbescu...e ciudat...atata pot sa spun..poate voi ami reveni

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCimp0aca, on Sep 12 2006, 15:23, said:

Mulțămim foarte dumneavoastră pentru diminutivul drăgălaș. N-am avut niciodată pretenția că aș fi vreun Rilke reîncarnat, asta se poate vedea clar din titlul threadului unde-mi depun nervii bălăciți prin absinthium.

Cât despre Păunescu, mutatis mutandis, am mai zis-o, este un poet remarcabil, mă doare la bască despre nepoeziile ataraxice la modă. Necuvinte, nepoezie, zicea un regretat profesor de-al meu din facultate, Croh. Se știe, cu privire la cine... Desigur, pe Nichita nu poți să nu-l iubești, dar ca orice geniu muritor, nu are numai hituri pe bandă rulantă...

Ca să dăm totuși exemple bune tinerilor,

Eingang

Wer du auch seist: am Abend tritt hinaus
aus deiner Stube, drin du alles weißt;
als letztes vor der Ferne liegt dein Haus:
wer du auch seist.
Mit deinen Augen, welche müde kaum
von der verbrauchten Schwelle sich befrein,
hebst du ganz langsam einen schwarzen Baum
und stellst ihn vor den Himmel: schlank, allein.
Und hast die Welt gemacht. Und sie ist groß
und wie ein Wort, das noch im Schweigen reift.
Und wie dein Wille ihren Sinn begreift,
lassen sie deine Augen zärtlich los...


Poate traduci si ce inseamna, ca sa "vaza" lumea, ca si altii au "nelinistitii lor spirituali".
Iar titlul potrivit ar fi: geistiger Stuhlgang (in loc de Eingang) = diaree mentala

#17
ninetu

ninetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.03.2007
E bine piscata ideea cum ca poate fi literatura supta din degete si ca unii scriu fara sa se mai deranjeze sa-i citeasca prea tare pe altii, dar ! atentie:

Sorescu are poezii la care te plictisesti daca nu cunosti, pentru ca au trimiteri catre alte scrieri nu neaparat nemaiauzite; si tocmai astea au mai multe strofe.

Si ar mai fi ceva, experienta de alta natura decat cea literara sau, mai particular, experienta intr-o alta latura a artei, se poate rasfrange oricand in literatura in mod impresionant si invers. Nu prea atat de mult sub ce forma te exprimi sau in ce fel intelegi lucruri noi - sa zicem asa.

#18
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postninetu, on Mar 11 2007, 00:44, said:

E bine piscata ideea cum ca poate fi literatura supta din degete si ca unii scriu fara sa se mai deranjeze sa-i citeasca prea tare pe altii, dar ! atentie:

Sorescu are poezii la care te plictisesti daca nu cunosti, pentru ca au trimiteri catre alte scrieri nu neaparat nemaiauzite; si tocmai astea au mai multe strofe.

Si ar mai fi ceva, experienta de alta natura decat cea literara sau, mai particular, experienta intr-o alta latura a artei, se poate rasfrange oricand in literatura in mod impresionant si invers. Nu prea atat de mult sub ce forma te exprimi sau in ce fel intelegi lucruri noi - sa zicem asa.
Ma tem ca ai intarziat cu post-atul cu vreo 3 luni....daca te uiti la data...thread-ul este din Nov 2006 :)...dar poate renaste :) who knows?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate