Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Despre CAINI

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4363 răspunsuri în acest subiect

#3637
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.895
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreddy12, on 18 octombrie 2017 - 20:58, said:

E o rasa nou introdusa in Romania, au cumparat cainii din strainatate cu o caruta de bani, platesc taxe la asociatia chinologica, platesc o multime de bani pentru participarea la expo deci nu e de mirare ca sunt scumpi. Nu sunt caini pentru oricine, trebuie ca stapanul sa fie foarte echilibrat din punct de vedere mental, sa fie ferm, sa stie cate ceva despre caini si sa stie sa se impuna. Cu 200 € nu cumperi nici banalul ciobanesc german si vorbesc de un exemplar cu pedigree. Daca e de la inmultitor care isi pune cateaua sa faca pui la foc automat sau corcituri gasesti mult mai ieftin.
Banal sau nu, ciobanescul german nu a ajuns banal a proasta. Este "banal" pentru calitatile sale deosebite. Defapt este foarte popular. La prima vedere mie ciobanescul cehoslovac mi s-a parut inferior celui german, in privinta docilitatii.   Ca pare mai exotic, mai altfel, recunosc, dar e doar o fitza de hipster  care vrea sa para diferit. Unii plimba porcul in lesa ca sa fie "altfel", sa iasa din banalitate, sa atraga priviri "socate".
Cainele nu stie ca e rasa diferita  de alta, el nu stie cum sa se poarte in functie de.rasa din care face parte. In mare parte imprumuta din personalitatea stapanului. Mai conteaza si statura lui: un caine mic va fi mai vioi decat unul mare. Este si normal.  Am avut un doberman la care am tinut enorm, si care in ciuda reputatiei de caine periculos, agresiv, bla bla,  a fost ca o pisica.


#3638
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Ciobanescul german cred ca este number one la docilitate.  De aceea este atat de utilizat. Ciobanescul cehoslovac a fost creat pentru paza granitelor. Fiind mixat cu lup e mai independent si mai inteligent.
Uite aici un articol despre caracteristicile acestei rase.
https://m.eva.ro/cas...ticol-5852.html
Si mai jos gasesti istoricul rasei.
http://lup-ceh.merio...lup-cehoslovac/
Mie imi place rasa, daca nu as avea caini si pisici , m-ar tenta sa-mi iau un exemplar. Ar fi o provocare. Un C.G. E atat de ascultator ca e plictisitor.
Si mai jos e o descriere a comportamentului unui ciobanesc ceh:

“Cateva descrieri ale animalului meu:

1. Memorie premium - retine imediat comenzile si le executa daca este suficient stimulat(mancare din plin  :D )
2. Foarte jucaus - are chef de joaca non-stop. Sa-l tragi de coada, urechi si mai ales sa-l scarpini pe burta. De topait, intruna. Nu poti sta curat langa zgaiba asta. Se tavaleste pe la picioare, se da peste cap, se invarte in loc etc etc, numai numai sa-l bagi in seama.
3. Agresiv cu cainii si oamenii straini care se apropie de casa. Nu latra ca un caine normal, ci mult mai infundat. Nu maraie mult ci doar pentru a goni sau atentiona alti caini care tind a-l deranja. Ataca fara sa avertizeze sonor sau in alt mod, de aceea sunt foarte atent cand este liber in cartier. In alte zone nu ataca decat daca este provocat foarte foarte tare. Fuge din fata unui atacator intr-o prima faza. Mai degraba se repliaza. Initial mi s-a parut ca-i fricos, dar tactica este alta. Fuge cativa metri facand un ocol, dupa care se intoarce cu fata catre adversar si apoi invitatia la,,dans''. Nici-un caine pana in acest moment n-a vrut sa ,,danseze'' : CG, Labrador, GR si nici macar Caucazianul vecinului meu desi are o greutate mai mult decat dubla(85 kg).
4. In locuri straine este calm si atent. Nu ataca oameni sau animale. Evita orice conflict, mai degraba din cauza mea, pentru ca ii interzic orice manifestare de agresiune. Prefer sa-l pot lasa liber cat mai mult timp, decat sa am un caine legat de o lesa de un metru si mandru nevoie mare ca al meu mananca orice respira.
5. Iubeste familia. Retine imediat membrii si isi cunoaste locul in ierarhie.
6. Comenzile desi le executa, acestea sunt facute ,,piano''  :lol: , ca poate se rasgandeste seful si ma lasa in pace.
7. Distrugator in lipsa de activitate fizica si psihica.”

Editat de Freddy12, 21 octombrie 2017 - 10:31.


#3639
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Nici-un caine pana in acest moment n-a vrut sa ,,danseze'' : CG, Labrador, GR si nici macar Caucazianul vecinului meu desi are o greutate mai mult decat dubla(85 kg).

Si normal, trebuia sa invite la dans un pitbull, cane corso, presa canario etc.

Insa nu din aia de camera.

#3640
wind_next

wind_next

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 17.08.2007
salut,
sper sa nu stric seara nimanui.
la servici, in curte avem o catelusa, care e pe duca (e si batrana, e si slabita, are si o rana deschisa pe la coada) e hranita de colegi/colege (manaca din palma), zilele ei sunt un chin, vreo metoda sa se termine mai repede, o eventuala eutanasiere ....cum se poate face?
aveti vreo idee ?
ms.

#3641
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Doar un veterinar o poate eutanasia.

#3642
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.772
  • Înscris: 21.08.2008
Cine are timp sa discute cu ăsta care vinde monstruozitatea asta: https://www.olx.ro/o...l#1a827b278b...
Eu am zis initial ca e un ied mort.

#3643
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e nici un Yorkshire. Aduce mai degrabă cu Jack Russel Terrier care e un catel foarte frumușel si extrem, dar extrem de activ. Probabil ca nu a putut sa-l fotografieze decat cand dormea.
Asa arata.

Fișiere atașate



#3644
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi-ar placea un catel ca asta
https://m.youtube.co...h?v=P9Fyey4D5hg


#3645
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Un patron de al meu avea unul. Icredibil de energic. Noi mergeam cu masina iar catelul era cu noi. Parca era pus in priza cum se invartea pe bancheta, pe torpedou, peste genunchii mei, nu se oprea o secunda. Daca il lasa liber pe strada enerva toti cainii pe aia mai mici ii batea iar la aia mai mari latra, ii enerva apoi fugea. :D

#3646
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am avut fox sarmos, o rasa asemanatoare cu JRT-  excepțional catel: șmecher cat cuprinde, deștept, atasat doar de un singur stapan pentru care ar face orice.

#3647
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Am cunoscut si eu un foxter, nu sarmos, confirm. De fapt cam toti terrierii sunt asa. Eu de asta iubesc pitbullii. Dupa ce am avut  amstaff doar la amstaff si pit ma uitam. Restul raselor mi se par babalai. Imi plac mult si ceilalti terrieri insa eu am vrut ceva solid cat de cat, nu gen jucarie.

#3648
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005
Incearca staffy...

#3649
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postvinciun, on 15 noiembrie 2017 - 00:45, said:

Restul raselor mi se par babalai. Imi plac mult si ceilalti terrieri insa eu am vrut ceva solid cat de cat, nu gen jucarie.
Au si astia micii farmecul lor, nu te plictisești niciodata cu unu d’asta. Cand il vezi cat e de mic si cat e de amarnic, iti vine sa mori de ras. Foxul, care era puiul catelusei mele si asculta doar de ginerele meu, s-a luat de Ciobănescu german al vecinului care avea impertinenta sa urineze la poarta mea. Nu stiu cum am facut de l-am scapat in timp ce CG era si el pe strada iar piticania s-a repezit drept la gâtul lui . Nu-l mai puteam desprinde. Bietul ciobanesc nici nu-si dădea seama ce se intampla. L-a umplut de sânge pe ala iar el nu avea nici pe dracu’. Pana la urma am folosit un bat pe care i l-am bagat intre dinti. Corpul lui era ca un pietroi, cred ca nu intrau colții ciobanescului in el. Alta faza a fost cu catelusa cu care eram la plimbare si ne-au înconjurat 3-4 ciobanesti germani masculi iesiti din curtea spitalului militar. Eu o cam băgase pe mâneca dar ea, doi bani n-a dat, s-a pus in fund si se uita la ei fara sa dea nici un semn de intimidare. Dulăii, cand au vazut-o ca nu se sperie, s-au asezat si ei in fund la 1m distanta si dădeau din cap de la stanga la dreapta, extrem de nedumeriți. Nu înțelegeau de ce “iepurele” asta nu o ia la fuga ca sa-l poata hăitui. Pana la urma, s-au apropiat, au mirosit-o, au vazut ca e catea si au plecat in treaba lor.

#3650
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Asta e “bestia” care l-a dovedit pe ciobanescul german care era de 4ori mai mare.
A, si era si castrat de cel putin 2ani. Informația asta e pentru cei care susțin ca un caine se blegește daca e castrat.

Fișiere atașate


Editat de Freddy12, 16 noiembrie 2017 - 13:55.


#3651
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.506
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttfmercedez, on 21 octombrie 2017 - 10:00, said:

Cainele nu stie ca e rasa diferita  de alta, el nu stie cum sa se poarte in functie de.rasa din care face parte.
Ooooo si cat de bine stie ca e rasa diferita de alta :). Evident, nu in mod constient, insa genetic sunt setati sa "functioneze" destul de diferit. E adevarat ca temperamentul stapanilor si comportamentul acestora fata de ei si fata de alti oameni/vietati, ii influenteaza, insa genetica primeaza. Nu vei putea niciodata scoate un caine utilitar dintr-un ciobanesc.

#3652
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.895
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrichelieu, on 16 noiembrie 2017 - 15:46, said:

Ooooo si cat de bine stie ca e rasa diferita de alta :). Evident, nu in mod constient, insa genetic sunt setati sa "functioneze" destul de diferit. E adevarat ca temperamentul stapanilor si comportamentul acestora fata de ei si fata de alti oameni/vietati, ii influenteaza, insa genetica primeaza. Nu vei putea niciodata scoate un caine utilitar dintr-un ciobanesc.
Caine utilitar , nu este cel folosit pentru adulmecat mirosuri, cautari de orice, de la persoane disparute pana la explozibili?  Se folosesc si acolo ciobanestii germani.

#3653
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010

View Posttfmercedez, on 21 octombrie 2017 - 10:00, said:

Banal sau nu, ciobanescul german nu a ajuns banal a proasta. Este "banal" pentru calitatile sale deosebite. Defapt este foarte popular. La prima vedere mie ciobanescul cehoslovac mi s-a parut inferior celui german, in privinta docilitatii.   Ca pare mai exotic, mai altfel, recunosc, dar e doar o fitza de hipster  care vrea sa para diferit. Unii plimba porcul in lesa ca sa fie "altfel", sa iasa din banalitate, sa atraga priviri "socate".
Cainele nu stie ca e rasa diferita  de alta, el nu stie cum sa se poarte in functie de.rasa din care face parte. In mare parte imprumuta din personalitatea stapanului.
Cu prima propoziție nu sunt de acord. Cainele se poarta dupa cum ii este rasa. Ca stie sau nu, e irelevant. O face din instinct. De exemplu: pe setter il apuca tremuriciul cand vede o pasare iar schnauzerului  nici ca-i pasa. De aceea au fost create rasele, pentru diversele abilitați.

#3654
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrichelieu, on 16 noiembrie 2017 - 15:46, said:


Ooooo si cat de bine stie ca e rasa diferita de alta :). Evident, nu in mod constient, insa genetic sunt setati sa "functioneze" destul de diferit. E adevarat ca temperamentul stapanilor si comportamentul acestora fata de ei si fata de alti oameni/vietati, ii influenteaza, insa genetica primeaza. Nu vei putea niciodata scoate un caine utilitar dintr-un ciobanesc.

Aici ori tu ai dat-o in bara ori eu nu am inteles. Ciobanesc german, ciobanesc belgian ( malinois) ce sunt? De pazit oile?: Eu stiam ca ciobanestii intra la grupa de caini utilitari.

Editat de vinciun, 16 noiembrie 2017 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate