Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#1891
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
transalpina nu-i drum public ? :D

#1892
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Este Drum National.. dar poate fi inchis circulatiei publice.... :D ;)

#1893
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

 mphlorin, on 20th August 2009, 17:12, said:

offtopic: de drumul ce urca pe muntele mic, dinspre caransebes, ati auzit ?

Am fost eu la sfarsitul lui iulie, e practicabil cu orice fel de masina dar in localitati e foarte prost (mai mult gropi decat asfalt), in afara localitatilor e acceptabil pt ca e drum de beton care nu s-a stricat chiar daca nu e ingrijit deloc, poti sa mergi cu 80 lejer. Dupa ce se termina localitatile (sunt 3 parca) urmeaza 6 km de drum forestier cu gropi mici si dese, pe care nu prea le poti ocoli, trebuie sa mergi doar cu a1a si a2a (e la fel ca drumul de la Zarnesti la Plaiul Foii, daca il stii), apoi, surpriza, ultimii 14 km, de unde incepe telescaunul pana la muntele mic drumul este nou nout, asfalt perfect, numai bun sa te distrezi pe serpentine :thumbup:.

Si sa nu uit, vezi ca din Caransebes drumul spre Muntele Mic trece prin ocolul de vite :thumbdown:, sa nu te sperii, drumul e cel bun dar asta e, suntem in romania...

La Muntele Mic este  frumos, dar cam dezolant, in afara de 3-4 pensiuni totul este in paragina. Oricum daca ai rabdare sa treci de portiunile de drum prost, merita. Pun si cateva poze, si apropo, daca nu ai fost, mult mai frumos decat la Muntele Mic este la Semenic, si drumul este mult mai bun (doar asfalt, cu cateva gropi pe unele portiuni dar fara nici o problema).

Poze gasesti aici.

#1894
bubuion

bubuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.03.2007
Duminica dimineata voi pleca si eu din Bucuresti catre Transalpina si intentionez sa ma intorc in Bucuresti joi seara. Vreau ca duminica seara sa ajung pe Transalpina prin Novaci si sa imi instalez cortul in zona Obarsiei Lotrului iar de luni sa incep sa ma plimb prin imprejurimi (Tarnsalpina pana aproape de Sebes, Strategica si alte drumuri in functie si de vreme ca am vazut ca de luni se cam strica in unele zone). Masina va fi un Citroen C-Crosser 2,2 4x4. Sper sa nu am probleme cu amplasarea cortului sau cu masina  si poate ne vom intalni pe acolo.

#1895
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
@TweakPwnz : mersi de raspuns, am fost, dar am prins ceata foarte deasa, de-abia am vazut crucea din varf :D eram curios daca au asfaltat tot drumul, aceeasi surpriza foarte placuta am avut-o si eu cu ultima portiune.. la semenic nu am fost, dar promit ca o marchez in carnetel la prioritati :)

#1896
yohny

yohny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.03.2007

 aztec, on 20th August 2009, 17:40, said:

Este Drum National.. dar poate fi inchis circulatiei publice.... :D ;)


Este inchis circulatiei publice  :D :excl:  .Attached File  cn_adnr.jpg   385.7K   120 downloads

Din cate spuneau cei ce lucrau acolo nici anul viitor nu va fi asfalt  in zona din padure a drumului pe sectorul Ranca - Obarsie , "sector ce va fi redeschis circulatiei publice la nivel de balast in aprilie 2010." ( cnadnr )

Edited by yohny, 21 August 2009 - 10:14.


#1897
mr.eugen

mr.eugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.10.2005
La intrarea dinspre Obarsia Lotrului exista o tabla pe care scrie ca este inchis circulatiei publice. Eu la Casco am dat cu 10% mai mult special pt. off-road (exista astfel de clauze la unele polite, depinde de asigurator).

#1898
mihutz_b

mihutz_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.10.2005

 giorgel, on 18th August 2009, 12:12, said:

mihutz_b, cum s-a comportat masina ta dupa Obarsie, pe serpentinele noroioase din padure? eu, la coborarea lor, ma intrebam daca masina noastra ar urca pe acolo in acele conditii "umede" (Hyundai Santa Fe, cauciucuri originale, citeste"neadecvate").



Am niste Bridgestone-uri ER300 (de asfalt) uzate 80%, au 3 ani si masina 80.000 km. Am o parere f. proasta despre ele pe asfalt umed, deci ma asteptam la probleme si n-am nici esp la masina.
Totusi n-am avut nici o problema, urcam mai tot timpul cu a 2-a, doar in acele de par reduceam in prima treapta. Dar tine minte ca am urcat dinpre Obarsie spre Ranca. Nu plouase de curand, drept dovada apa prin care am trecut in apropriere de Obarsie era f. mica. Portiunile de noroi din padure erau si ele reduse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6vKcGU9DKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bafta.

#1899
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
multumiri pentru informatii... cu ce masini ati fost?

#1900
vince

vince

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.09.2006

 rexkroki, on 22nd August 2009, 18:18, said:

multumiri pentru informatii... cu ce masini ati fost?

Cu doua VW Touareg. Masinile de teren cu care ne-am intalnit erau mai puternice (n-am retinut marcile, insa pareau mai potrivite pentru traseu). Cred ca o mare parte se poate face si cu o masina normala, care sa aiba insa garda la sol ceva mai mare (sunt destul de multe denivelari care trebuie trecute)

Atasez cateva poze

Asa incepe strategica
Attached File  DSCF4093.JPG   775.84K   134 downloads


Drumul pare sa coboare spre lacul Galbenu, insa era destul de abrupt si nu ne-am aventurat.
Attached File  DSCF4120.JPG   733.88K   123 downloads

Unul dintre cele mai frumoase peisaje. Pacat ca incepuse sa ploua
Attached File  DSCF4189.JPG   691.74K   118 downloads

Aproape de varful Fratosteanu
Attached File  DSCF4214.JPG   727.58K   151 downloads

Aici incepe coborarea

Attached File  DSCF4237.JPG   741.81K   110 downloads

#1901
vlad_a

vlad_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.08.2009
Am fost acum 3 zile, dinspre Novaci, si am avut ghinionul ca sa puste aia muntele cu 5 minute inaintea mea. Asa ca am facut cale-ntoarsa dupa vreo cativa kilometri de la asfalt. Sunt muncitori pe acolo insa nu mi-a spus nimeni sa nu trec. OK, sunt si cateva panouri unde scrie ca drumul este inchis. Inarmati-va cu rabdare pt ca se lucreaza si la Ranca, in statiune, si puteti astepta cateva zeci de minute. Cred ca probleme mai mari pot fi la masini din cauza utilajelor grele, pe unde trec nu vine (inca) nici un compactor iar buldozerul intoarce practic bolovanii cu colturile ascutite in sus. Altfel, cat am apucat sa vad este ... superb.
Cat despre malurile care sunt inca neprotejate, eu nu cred ca le vor lasa asa, este impotriva oricarei notiuni de constructie de drumuri (dar ... cine stie).

#1902
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 vince, on 22nd August 2009, 11:12, said:

1. inainte de Fratosteanu Mare se facea un drum in stanga, care cobora spre Curmatura Vidrutei (asta am vazut pe harta, insa e posibil sa fi fost ceva mai inainte, la Varful Pietrile). Pare a fi un drum relativ nou, din pamant. A coborat cineva pe el?

Am coborat anul trecut pe acolo, dar eram cu bicicletele. Se merge pe un fel de sleau mai lat. Nu-mi amintesc daca e suficient de lat sa incapa o masina pe el. Are cam 2-3 km pana in Curmatura Vidrutei, eventual se poate testa pe jos. E abrupt si cu pietre, nu se compara cu restul Strategicei pana la Stefanu (doar pe bucata aia am mers), e mult mai rau, deci nu cred ca e o solutie...

#1903
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 16.12.2003

 hai-hui, on 7th August 2009, 09:52, said:

Am postat filmuletul cu Roverul, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqZxPrEZUeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe ala l-am vazut si noi. Ziceai ca urca pe asfalt. O sa incerc sa pun si eu filmul pe youtube...insa nu stiu cum se face. :))

#1904
bibix2

bibix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.04.2005
Buna,

Vreau sa ma bag si io cu capra mea (un motor enduro cu rezervor ceva mai mic) pe Transalpina. Oare cati km sunt intre Novaci si Sebes, si unde se poate realimenta cu benzina? pe drum intins merg cu un plin cam 150 - 170 km, pe TA banuiesc ca o sa am consum mult mai ridicat.

Singura mea problema ar putea fi pana de combustibil, in rest am vazut si drumuri mai rele  :D

A propos, se mai baga cineva zilele astea cu motoru' dinspre Timisoara? Pare sa fie un drum prea misto, ca sa-l faci singur...

Multam'

#1905
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
benzinarii intre nu gasesti, dar ma indoiesc ca nu-ti ajunge un plin.

#1906
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
sebes - novaci ~160km

#1907
delpiero

delpiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2003
mai e una cum vii dinspre sebes spre obarsie, la sebesel mi se pare. Pe partea stanga, un no name, dar scria ca are carburanti Petrom, seamana cu una de aia mobila.

#1908
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
si daca nu ma insel, e una si in novaci.. dar as vrea sa mai confirme cineva inainte sa pui 100% baze pe ce am zis :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate