Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#127
gabrielg

gabrielg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2007

View Postpunkt, on Nov 5 2007, 12:10, said:

simt nevoia sa completez si io cele citeva sfaturi destul de pesimiste edificate mai sus.
Am terminat fac. acum ceva timp si pot spune ca's multumit din toate punctele de vedere de profesia aleasa, cu citeva expceptii. Raportat la alte facultati implicit alte profesii, drumu' catre o bunastare materiala este ceva mai anevoios.
Io muncesc din anu' 2 de fac si am tot lucrat ca si student in fiecare an la cite un birou de proiectare pe salarii de mizerie. Ma rog, parintii mei aveau posibilitatea sa ma sustina financiar fara prea multe eforturi si a ramas la latitudinea mea sa'mi construiesc o cariera fara  fi nevoit sa muncesc pt. bani. Mi'am ales singur birourile si arhitectii sub indrumarea carora ma manifestam, normal ca si desenator tehnic, un student nu poate spera la mai mult.

Bravo ai completat comentariul pesimist cu ceva si mai pesimist... gandeste-te cum e pentru unul la care parintii nu au posibilitatea sa-l intretina...

View Postpunkt, on Nov 5 2007, 12:10, said:

Ca si salariat, strict pecuniar, munca de arhitect este relativ bine platita, undeva intre 600-1000 Euro pe luna, depinde si de firma si de lucrarile pe care le ai pe mina. Vorbesc strict pt. un arhitect cu diploma, nu un student care munceste doar ca sa'si ia tzoale de firma sau un mobil mai bengos, eventual bani de wknd la vama veche.

Mai gandeste-te... 1000 euro inseamna 30 mil, 22 mil in mana pe care ii poti face si in alt domeniu fara probleme. Chiar si cu ASE... Nu e nevoie de o fac criminala de 6 ani pt asta... recunosc ca am exagerat si eu.. nu e "foarte" prost platita, e prost platita comparativ cu volumul de munca.

View Postpunkt, on Nov 5 2007, 12:10, said:

Tot la fel de bine, daca ai calitati de bun negociator, esti muncitor, stii sa'ti vinzi imaginea si esti capabil sa'ti construiesti un sistem de relatii  din domeniul constructiilor, esti bun tehnician si mai ales esti capabil sa'ti asumi raspunderea muncii tale, ajungi intr'un final sa ai propria ta afacere. Asta'i cel mai greu si nu'ti garanteaza profituri. Pe primu' plan ramin angajatii si cheltuielile cu biroul in general, pe plan secund esti tu in calitate de asociat la firma pe care o detii.

Subscriu in totalitate...

View Postpunkt, on Nov 5 2007, 12:10, said:

Un lucru evident si e bine sa'l stiti. Daca esti un arhitect talentat, un bun tehnician si mai ales bun cunoscator al tehnologiilor din constructii, nu este garantat ca vei avea propriul tau birou cu proprii tai angajati. Pasiunea si talentu' nu sunt ingrediente suficiente intr'o piata libera. Poate doar daca imbini cu eleganta calitatile unui agent imobiliar cu cele ale unui artist si nu in ultimu' rind cu ale unui inginer, poate este cale de izbinda. -_-

Si nu uita de un foarte bun manager... al tau si al altora... Cred ca esti mai pesimist decat mine mai ales ca incheierea e apoteotica ca ai fi ales ASE-ul :D Pai daca tu ca arh zici ca ai fi ales ASE- care e o meserie superplicticoasa si repetitiva... absolut nici o legatura cu o meserie creativa si extrem de complexa precum Arhitectura... no comment...

#128
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
desi sunt multumit de actuala stare de fapt, desi am o profesie care'mi place, desi cistig suficient, desi........tot as face ASE'u' :P . E mult mai simplu.

Cind ma gindesc la cit am tras, wknd'uri si studentie esuata, NU merita.

#129
gmoniq2002

gmoniq2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2007
M-am inscris si eu de curand citind acest topic parca m-am speriat. Sper sa nu ma judecati prea aspru. "Istoria mea" e asa ....sunt divortata si am "fecior" de 15 ani care clasele 1-8 le-a facut in lb maghiara dar cum de mic una din metodele de linistire era sa-i dau o foaie si creioane colorate + in cercul lui de skateri toti erau la Liceul de arta l-am lasat sa mearga din cls a 9 acolo. La amandoi ne plac emisiunile si site-urile de design dar din lipsa de buget doar le studiem si de aici a fost doar un pas sa decida (cu mintea de acum ) ca el vrea designer. Din nou am fost de acord cu singura rugaminte sa faca ARHITECTURA ( e in cls de arhitectura) asta pt ca ma gandeam in mintea mea fara experienta ca daca ar termina arhitectura de acolo ii va fi mai usor ca designer (ceva de genul...medic generalist + specializare). Intradevar nu-mi permit multe si deja mi-e greu la cate au nevoie dar in capul meu a fost ca e o meserie care daca are talent, un computer si binenteles vointa si tragere de inima dupa ce termina, o modalitate de a trai mai bine ca mine . El nu realizeaza ce il asteapta, nici eu nu am realizat decat dupa ce am citit ultimele postari. Lui acum ii place si foto-ul ma innebuneste si totusi ma bucura ca desi nu avem aparat cel putin e deja "faimos" in liceu ca stie prelucra acasa pozele. Toata ziua sta la comp si desi sunt nervoasa pe el ma bucur totusi ca e mai bine decat sa stea prin baruri.
NightShift.....am vazut ca dai "lectii online" si cateva din imagini le-am vazut si la el.... lucrezi in domeniu ca nu am retinut?


Si acum nedumerirea mea......ma ajutati sa ies din "ceata" asta adica ce sa fac cu fiu meu pt viitor?

#130
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postgmoniq2002, on Nov 6 2007, 12:28, said:

Si acum nedumerirea mea......ma ajutati sa ies din "ceata" asta adica ce sa fac cu fiu meu pt viitor?
io zic sa faci exact ce'a facut si muma mea cu mine :).

mi'a adus o brosura cu facultati si a acoperit cu o foaie numele si profilul facultatii lasind sa se vada doar examenele (materiile) de admitere. La mine a fost simplu, desen tehnic si artistic + geometrie :thumbup: . Erau singurele 2 lucruri care le stiam.

#131
gmoniq2002

gmoniq2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2007
Punkt....mersi de sfat, o idee buna oricum mai am vreo 3-4 ani la dispozitie. Posibil ca ma agit fara sens dar m-au "daramat" ultimele voastre postari si eu speram ca voi face din el un om "cu o situatie buna si o meserie buna"  .......cred ca mai cu drag faceam eu o facultate de asta.   :rolleyes:
   Ne intelegem (inca) foarte bine si noroc ca eu am terminat un liceu de mate fizica si mi-e usor sa-i explic cu epura si vederea tridimensionala.....m-ai fascinata am fost eu decat el :) poate si de ce inca ii e greu sa se acomodeze cu atatea notiuni noi in lb romana.

#132
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
in concluzie, este o profesie minunata, se cistiga foarte bine doar ca efortu' e mult prea mare. -_-

Sunt numeroase alte profesii, mai putin frumoase, se cistiga la fel de bine si efortu' e mai mic ;) . Fiecare alege

#133
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postgmoniq2002, on Nov 6 2007, 12:28, said:

NightShift.....am vazut ca dai "lectii online" si cateva din imagini le-am vazut si la el.... lucrezi in domeniu ca nu am retinut?
Da, lucrez in domeniu, si la un moment dat am avut putin timp liber asa ca am explicat niste chestii pe-acolo. Dar nu fac asta in mod curent.
Oricum, daca cineva are intrebari concrete, il ajut cu mare placere. (in limita timpului liber si a cunostintelor; bine-nteles :D )

Referitor la comentariile vis-a-vis de capitolul - facultate si satisfactii profesionale/materiale, eu nu vad chiar atat de negru lucrurile. Nu as putea spune ca "mai bine nu se poate",, dar daca m-as plange probabil m-ar bate Dumnezeu. Bine-nteles ca exista destule meserii ce aduc succese financiare mult mai spectaculoase, insa eu nu am prea auzit sa se planga lumea din breasla. Bine ... ca incepator, lucrurile stau putin diferit. Dar spre deosebire de alte meserii in care dupa terminarea stadiului de incepator nu se intampla schimbari spectaculoase la nivel financiar, aici nu te impiedica mai nimic sa iti faci propria afacere. ... iar de acolo lucrurile se schimba radical. :naughty:

Edited by NightShift, 06 November 2007 - 21:31.


#134
ulya

ulya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
in sfarsit cuneva mai optimist in coltul asta:D.

imi poate cineva cam ce preturi se vehiculeaza pentru orele de pregatire?
...si ma gandeam poate recomanda cineva vreun profesor din iasi, eventual din cluj...

#135
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ulya, ți-aș putea eu recomanda 2 profesori din Iași, pentru tehnic și liber, cred că e mai bine pe pm. Dar dacă vrei să dai la Cluj, cred că e mai bine să faci acolo pregătirea. Diferă cerințele, pe ce se pune accent etc.

#136
DanutB

DanutB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2007
Salut! Sunt intr-a 11-a la profil bilingv engleza si intentionez si eu sa dau la arhitectura. Am inceput pregatirea in clasa a 10a cu o profa de desen de la liceu. Am facut cam jumate de an pregatire dupa care am facut pauza jumate de an din cauza ca avea ea niste probleme, timp in care nu am mai desenat nimic. Acum incep din nou pregatirea. Fiind abia in sem 1, clasa a11a, voi face tot cu ea, urmand ca prin clasa a 12a sa fac si cu un prof. de la facultate. Credeti ca e bine asa, adica nu ar trebui sa incep cu un prof. universitar mai devreme, tinand cont ca nu sunt la liceu de arte si nu sunt chiar extrem de talentat la desen. Si inca o intrebare, ma dezavantajeaza foarte tare faptul ca sunt la un profil uman si nu la unul real,avand in vedere ca nu fac fizica si mate? Va rog ajutati-ma cu o parere!

#137
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDanutB, on Nov 25 2007, 03:02, said:

Salut! Sunt intr-a 11-a la profil bilingv engleza si intentionez si eu sa dau la arhitectura. Am inceput pregatirea in clasa a 10a cu o profa de desen de la liceu. Am facut cam jumate de an pregatire dupa care am facut pauza jumate de an din cauza ca avea ea niste probleme, timp in care nu am mai desenat nimic. Acum incep din nou pregatirea. Fiind abia in sem 1, clasa a11a, voi face tot cu ea, urmand ca prin clasa a 12a sa fac si cu un prof. de la facultate. Credeti ca e bine asa, adica nu ar trebui sa incep cu un prof. universitar mai devreme, tinand cont ca nu sunt la liceu de arte si nu sunt chiar extrem de talentat la desen. Si inca o intrebare, ma dezavantajeaza foarte tare faptul ca sunt la un profil uman si nu la unul real,avand in vedere ca nu fac fizica si mate? Va rog ajutati-ma cu o parere!

in primul rand depinde ce faci tu la pregatire cu profesoara de desen, pentru ca daca nu faci lucruri legate cat de cat de arhitectura, nu poate sa te ajute decat sa ai o linie frumoasa, expresiva, etc si sa-ti puna bazele intr-ale desenului in general.

despre cat de mult te dezavantajeaza faptul ca esti pe profil uman, nu stiu ce sa spun...oricum nu prea mai are rost discutia asta pentru ca nu ai ce sa faci, nu poti sa schimbi profilul acum. in orice caz, nu poate sa-ti ameninte intrarea la facultate simplul fapt ca nu faci matematica, la fel cum nu te pot baga in facultate cateva cunostiinte de matematica.

legat de pregatirea cu un profesor universitar...trebuie sa te gandesti bine cu cine vrei sa faci pregatire si sa vorbesti inainte de octombrie (cand incep majoritatea), ca sa nu te trezesti intr-a 12-a ca nu mai vrea nimeni sa te primeasca pentru ca nu mai are loc.

in ce oras vrei sa dai la facultate?

#138
DanutB

DanutB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2007

View Postkriss_cms, on Nov 26 2007, 23:27, said:

in primul rand depinde ce faci tu la pregatire cu profesoara de desen, pentru ca daca nu faci lucruri legate cat de cat de arhitectura, nu poate sa te ajute decat sa ai o linie frumoasa, expresiva, etc si sa-ti puna bazele intr-ale desenului in general.

despre cat de mult te dezavantajeaza faptul ca esti pe profil uman, nu stiu ce sa spun...oricum nu prea mai are rost discutia asta pentru ca nu ai ce sa faci, nu poti sa schimbi profilul acum. in orice caz, nu poate sa-ti ameninte intrarea la facultate simplul fapt ca nu faci matematica, la fel cum nu te pot baga in facultate cateva cunostiinte de matematica.

legat de pregatirea cu un profesor universitar...trebuie sa te gandesti bine cu cine vrei sa faci pregatire si sa vorbesti inainte de octombrie (cand incep majoritatea), ca sa nu te trezesti intr-a 12-a ca nu mai vrea nimeni sa te primeasca pentru ca nu mai are loc.

in ce oras vrei sa dai la facultate?
    Pai fac la pregatire kestii legate de arhitectura, perspectiva, axonometrie , naturi statice etc. Eu zic ca e bun, si oricum mai am ceva timp sa fac si restu'. Eu as vrea sa dau la bucuresti dar ma sperie cam tare aglomeratia, traficul etc. Mie mi-ar conveni si la iasi, avand in vedere ca sunt din botosani, ar fi si super aproape de casa si nu e chiar asa aglomerat si nashpa ca in bucuresti, cu toate ca nu cred ca e la fel de buna ca Ion Mincu. Eu as incerca si la cluj daca as putea ca sa am mai multe sanse sa intru. Probleme cu banii nu sunt, ar fi foarte bine si la cu taxa. Important e pt mine sa intru la una din ele ca, ...daca ma gandesc bine, cu timpu' m-as obisnui in orice oras.

#139
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
salut... si eu sunt una dintre persoanele care vrea sa dea la arhitectura.. ma poate ajuat cineva..pls. mutumesc anticipat
am citit mesajele voastre.. sunt interesante.. dar culmea e ca eu sun la un liceu cu profil economic  si nu am nici in clin nici in maneca cu asta.

#140
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
Salut gabrielq, aceleasi lucruri le-am auzit si eu tot de la o persoana care a terminat facultatea de arhitectura. Pe mine ma pasioneaza enorm arhitectura si anul asta dau si eu, numai ca la spiru' din motive familiale, sa zicem. Asi vrea sa mai vorbesc cu tine pentru mai multe detalii, mai ales ca nu prea am gasit multe informatii despre examenul de admitere.


Ti-asi fi profund recunoscatore daca m-ai ajuta cu informatii. :rolleyes:

#141
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
hei da cineva de aici admitere la spiru la arhitectura??  

:huh:

sau e cineva la arhi la spiru.. cum e admiterea acolo??

hei nightshift la cj pe ce criterii se bazeaza comisia de admitere?

Edited by tiasmeea, 03 February 2008 - 11:08.


#142
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Posttiasmeea, on Feb 3 2008, 11:06, said:

hei nightshift la cj pe ce criterii se bazeaza comisia de admitere?

HEI ??? ... sau ma rogi sa-ti raspund?

Uite, am scris in postul #120 cam ce se cere la Cluj.

Edited by NightShift, 03 February 2008 - 18:42.


#143
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
HEI ??? ... sau ma rogi sa-ti raspund?

Uite, am scris in postul [url="http://forum.softpedia.com/index.php?s=&showtopic=156913&view=findpost&p=3485592"]#120[/url] cam ce se cere la Cluj.
[/quote]
  

imi cer scuze pentru exprimare ... "hei" l-am folosit ca un salut, desi nu ar fi trebuie.  mc de info.

#144
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
OK, no problem atunci.

Se pare ca ne-am inteles ca baba surda si mosu schiop .... sau cum era chestia aia :D

pace. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate