Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Natiile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Se discutase la un moment dat de natii. Povestise arty  intr-un mod f interesant despre asta. Era o povestioara despre cum ar cere oamenii de natii difertie o bomboana.
Stiu ca multi sunt impotriva generalizarii pe motive intemeiate, zic eu, insa si cand cunosti o mie de persoane de o anume natie ,iar 900 dintre ei au o anumita caracteristica, parca iti vine sa generalizezi, nu ?
Astazi purtam o discutie interesanta cu cineva despre tigani.
De ce ? Trecuseram pe langa o casa galbena, imensa si ,pt unii evident, urata ...
Automat, mi-am adus aminte de o "casa" pe care am vazut-o intr-o comuna care ,cred, se numeste "Buzescu" - e pe undeva pe langa Alexandria - .
Am atasat o poza ca sa va faceti idee cum arata "casa"....
Daca aceste gusturi ale tiganilor s-ar manifesta numai in constructii, poate ca iar ar fi nedrept sa tragi concluzia ca au gusturi proaste, insa ea se manifesta mai in tot. De fapt, nu e vb de gusturi proaste, ei pur si simplu renunta la tot ce e "finut" (da, e o gluma apropos de poza atasata) in favoarea lucrurilor "saritoare in ochi".
Sa dau un exemplu: un lantisor micut, discret poate fi chiar frumos si sa arate chiar bine la gatul unui barbat, DAR o zgarda, in ciuda faptului ca atrage atentia si ca, da, da de inteles ca respectivul nu sta chiar rau cu banii, ESTE DE UN PROST GUST IESIT DIN COMUN...
Deci, ca o concluzie, tiganii au o slabiciune pentru tot ce "sare in ochi" ,ori cum de obicei lucrurile negative ies cel mai usor in evidenta, este lesen de inteles de ce isi fac acele "case" , de ce poarta zdarde si de ce ELE , tigancile sunt imbracate cum sunt.

Tot tiganii, au ,insa, si calitati -daca vrem sa le privim asa- : sunt f inteligenti ,insa este o inteligenta-vicleana.

Asta ar fi despre tigani.

Sa vorbim un pic despre romani...
Un prim aspect este acela ca imprumuta unele obiceiuri de la fratii lor, mai sus amintiti. Vezi problema zgardei...
Ce e drept, daca ne gandim mai bine, se poarta si la case mai mari. Da pe MTV si o sa vezi....

Cel de-al 2-lea aspect: SUNTEM NESIMTITI. Aceasta nesimtire se manifesta in MII de feluri:

- Lasam masina LIPITA de pompa de benzina si ne ducem sa achitam (ne mai uitam prin magazin...), timp in care altul ,poate grabit, astepta sa isi incarce si el rezervorul.

- Scarile blocului meu sunt pline de bazoie din cauza unui nemernic caruia i-a curs "apa de gunoi". Pe aceasta cale , ii ofer o lubenita* pe care sa o savureze pe lumea cealalta.

- Iarna, strazile dintre blocuri sunt pline de zapada. Nimeni nu ia o lopata...

- Ne bagam peste batrani la doctor...

- ... aplicabil pentru mai orice coada.

- FOARTE IMPORTANT: IN restaurante, mai nou, sunt campionate de "prinselea" ,campionate ce au drept participanti o serie de copii care nu au nici o vina, insa care au pe post de galerie NISTE JEGURI DE OAMENI: parintii... **asa, educati-i cum trebuie,,,**

- Personalul nu intervine....

...and
...so
...on

De-ajuns despre noi ca incep sa ma enervez...

DESPRE EVREII:

1. Mie nu imi plac, insa nu are importanta.
2. SUNT CEI MAI INTELIGENTI DE PE PLANETA. poate ca ma insel,insa cred ca urmatorii sunt evrei:
- Einstein
- Newton
- Majoritatea celor cu functii mari de prin USA
- cel care a lucrat la realizarea bombei atomice

3. Sunt zgarciti. Sunt opulenti.
4. Sunt cei ce au suferit din cauza laturii animalice a omului.

DESPRE FRANCEZI:
1. Prosti soldati. Cred ca sunt lasi....
2. Tin prea tare de limba aia. Astia pana nu si-o iau pe coaja nu accepta globalizarea.

DESPRE NEMTIT:

Preferam sa merg cu bicicleta decat sa aflu ca a fost nevoie sa creeze lagare de concentrare. Auzi tu, nu aveau loc toti in cuptoare....

DESPRE ENGLEZI:

Nice HUMOR ! Thanx for te beatles too ! ;)

DESPRE NORDICI (europa) :  :yeah baby

DESPRE AMERICANI:

1. Directi !  :oK:
2. Tampiti in unele privinte !  :nu:

DESPRE ASIATICI:
1. "Ho ba iepurilor !"
2. "DECI voi, NU noi sunteti cei care arata la fel."
3. "Sunteti fanatici so u suck !"

DESPRE NEGRI (vs. albi):
1. Va trebui sa treaca peste ce le-au facut albii, altfel, vor fi evitati in cont...
2. Mai buni in muzica (vocal si chiar si instrumental)
3. Mai buni in sport.
4. Palmele si talpile sunt aiurea rau. YUCK !
5. Au unele legaturii cu aspectele neplacute ale tiganilor.

* pepene verde. Cu toate ca e o tampenie sa ii zici asa. De ce ? Pentru ca exista niste pepeni care se numesc galbeni si care SUNT VERZI ! Ar trebui sa i se zica pepene rosu daca lubenita nu vreti sa ii ziceti.

P.S Nu vreau ca postul meu sa fie consideriat ca fiind unul impotriva vreunei rase/natii. Pur si simplu am incercat sa scot in evidente unele aspecte. Nu am nimic cu nimeni si voi trata pe toata lumea asa cum se cuvine pe acest forum.

#2
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
poza:

Attached Files



#3
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Citind postul tau am detectat o urma de rasism (asa am interpretat priam data ) , am mai citit inca odata , am gasit niste chestii demult spuse , generalizate foarte tare . Normal ca multe natii au ceva specific , nu vroiai cumva sa fim toti la fel nu ? :drac: N-ar mai avea farmec toata povestea ...
Tiganii ...a da tiganii ar trebui sa zicem nu ? Prea multi si prea prost educati ca sa se mai poata face ceva , deocamdata , nu ? sau ...in fine (Vadim is watching :ciocan: ) .
IMPORTANT e ca FIECARE are dreptul sa fie opulent , zgarcit , sa aiba talpile aiurea  , sa-si faca atheneum-uri sa si-o traga pana ajung un miliard , sa fie galbeni , mai putin sa gazeze evrei , nu ?
Nu scrie in nici un cod penal treaba asta  pentru ca SUNTEM OAMENI NU ?
Eh , trebuie ca romanii sufera de sa-i zic asa "barfolocita cronica" . trebuie sa vedem paiul din ochiul vecinului ...
Daca cineva face bani peste noapte , e neaparat sa-i fi facut pe cai ilegale , daca aia a ramas insarcinata , sigur nu e al ei , daca ala si-a luat masina sigur  a furat banii de undeva .... etc :D .
Daca tiganul ala si-a facut casa aia , de prost gust , ca sunt convins ca in cativa ani va creste cai de furat inauntru , o face pentru ca va castiga admiratia fratilor lui , si asta a sperat toata viata , sa-si faca ceva mare si stralucitor , e chiar o crima ??!
Din cele cateva natii enumerate mai sus TOATE aveau defecte ...
Vezi vreuna perfecta ? Eu nu prea stiu vreun exemplu concret ... De ce ?
SUNTEM OAMENI !
Americanii pana sa devina cum au fost au facut si ei atrocitati iesite din comun , de nemti ai pomenit tu , noi ? Naaa....sa nu fi facut niste greseli din care sa invatam ? Sunt combinatii mai proaste si mai bune :D , cred ca dacii si romanii ...hmmm , nu prea erau compatibili :drac: sau , erau compatibili dar - poate suntem amplasati prea prost pe harta lumii ...sau poate comunismul ala a distrus cam tot ce a mai ramas in Romania ...
Daca privesti inapoi vezi ca Romania nu era chiar asa inainte , aveam si noi anumite valori distruse de altii (bloody russians) sau alea alea ...
O sa ne revenim si noi nu ? Cand ? Cand altii vor avea deja alte standarde ...mai inalte sau who cares , poate maine e apocalipsa nu ? Ce am invatat eu de la occidentali - sa ne vedem fiecare de aia' a ma-sii pentru ca f______-ne grija de altii nu mai avem timp sa ne ingrijim pe noi . Ignoranta se numeste asta ? So what , Ignoranta sa fie , daca ne merge mai bine e ok pt mine ... pt tine nu ?

#4
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@d0T: 1) Citindu-ti thread-ul doua lucruri m-au amuzat: in primul rand pentru ca intentionam sa pun si eu un editorial, dar despre O natie, mai exact unul antiamerican, dar va trebui sa mai astepte; iar in al doilea rand: <> Veeery funny! :';-)
2) Ti-am mai spus asta, si desi probabil o sa devin sacaitor, ti-o repet: De ce iti place sa generalizezi? Tie iti convine ca mai toti, de la francezi si americani pana la "fratii" de peste Prut, au ajuns sa ne catalogeze tigani?! Iti place sa fim fim priviti drept niste hoti, saraci si mai-stiu-eu-ce?! Sincer? Nu cred! Sigur! Acu o sa spui ca vorbesc aiurea! Dar sa ne imaginam ptr un minut ca esti un... american de exemplu, care ca si tine vrea sa fac portretul romanilor, dupa imaginea externa! Pai ce se creada cand vede ce le-am facut la eBay, Kazaa, FBI, etc..., ca sa nu mai zic de imaginea ce ne-am facut-o in Franta, Spania si, dupa scandalul cu PoshSpice, in Anglia! So... Not a very pretty picture! Tu nu esti tigan, nu esti hot, nu esti sarac! Da' uite ca tocmai ai fost pus la un loc cu ei!
Asadar, cred ca nu mai are rost sa demonstrez lipsa unei logici din acea generalizare (care pe deasupra mai era si subiectiva intr-un mod evident), si mai presus de toate: CINE SUNTEM NOI? Cine am ajuns noi incat sa ii criticam pe altii? De ce sa-i criticam pentru ceea ce e rezultatul a secole de dezvoltare sau cultura?..... Crezi ca ajung 4-5 randuri de autocritica? De parca asa or sa dispara de maine marile valori nationale ca Nea Shpagalache de exemplu... "Alelei fecior de crai!..."
@Shobolanu: Desi dupa cum ai vazut subscriu la o mare parte din afirmatiile tale, m-a... frapat sfarsitul! ("Ignoranta se numeste asta ? So what , Ignoranta sa fie , daca ne merge mai bine e ok pt mine ... pt tine nu ?") Tind sa cred ca nu mi-ai citit editorialul "Tirania";, iar daca l-ai citit si tot asa gandesti... Grav! Speram sa ating cat de cat pe cei ca tine!

#5
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
huh ? nu sunt sigur ca inteleg ce vrei sa spui ...exista butonul quote - foloseste-l ...astept ....
(reedit) AH - inca ceva nozavi - lasa trecutul inapoi - bun rau - cum a fost viata merge inainte nu ?
Ce conteaza ca nemtii au gazat pe evrei ? sau ca americanii sclaveau negrii & stuff - > s-au invatat minte si o iau inainte - o fac destul de bine nu ?
Ce motive ai sa rascolesti trecutul ? Omul e facut pentru a gresi , greselile au un scop final  neprevazut de nimeni , dar de obicei se aplica vorba "tot raul spre bine" ?
Greselile lasa sechele , lacrimi , drame in memorie dar , cu ele in memorie va fi mai usor sa nu le mai repetam inca odata nu ?
Ah - totul se plateste ai uitat ? Intr-un fel sau altul se aplica peste tot fraza .
Rasismul e condamnat pe plan mondial  , la noi e sustinut pe plan politic , vezi diferenta ? Heh ... cand tot romanul nu va mai condamna tiganul si va VREA sa-l schimbe , se va face ceva si de sus , deocamdata a huli o rasa blestemata de soarta (sau de noi  :ciocan:  ? ) e la moda , si se aplica in consecinta ....
E usor a da cu bata in ceva ce te deranjeaza da' e greu sa elimini obstacolul nu ?
Afirmand acestea ma duc de la ideea ca toti suntem oameni .
Cand cresti primesti o educatie , nu ?O primesti indiferent ce ar fi .
Poate o primesti de la parinti , bunici , asistenta sociala , scoala de corectie ,baietii de cartier , strada , etc .. educatia o primesti .
Conteaza DOAR CALITATEA EI !
Crezi ca daca parintii tai te-ar fi trimis de la cersit te aflai pe forumul asta acum dezbatand problemele societatii ? Naaa..erai prea ocupat cu supravietuirea sau daca nu ....preocupat de grijile materiale sau cum sa-ti faci alt atheneum  :nu: ...

#6
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
De dragul lui d0T, am sa iti raspund pe thread-ul (Tirania) caruia i se adreseaza postul tau! C U there!

#7
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu imi place ca ne catalogheaza ca fiind tigani, dar nu sunt departe de adevar ;)

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@dot

am ras sincer la postul tau. no offence, da' e ca al unui pusti de la scoala: mi se pare, cred ca.... pai cand te apuci de un asemenea post ar trebui sa fi un pic mai sugr pe tine. la rpezeala asa, ala de-a facut bomba atomica a fost neamt de la mama lui.
evreii.....pai sunt singura natie care nu au analfabeti. asta zice mult. de asemenea poate te-ar interesa sa citesti un pic biblia sa vezi ce scrie acolo: "raspanditi-va si veti stapani lumea". ei nu fac decat sa urmeze ce le-a zis isus.
francezii: io cre' ca ai avea un pic mai multe de spus despre ei daca ai urmari un pic istoria. pt noi au fost o c*rva. urmareste istoria si modul in care ei ne-au "ajutat". francofonia mamii lor
nemti: probabil si despre astia puteai scrie mai mult. de ex ei sunt cei care au pus baza sistemului filozofic, si tot ei sunt aia cu muzica clasica si autorii unora dintre cele mai bune opere literare. ca sa nu mai vorbim de partea tehnica a lucrurilor :) nu poti judeca o natie prin prisma unei singure generatii
negri: dpdv fizic sunt superiori oricarei natii, prin prisma constructiei fibrei care alcatuieste muschiul. sunt insa pasta la problele tehnice. n-o sa vezi niciodata un negru la schi, dupa cum nu vei vedea niciodata unul la probele tehnice de la altetism. ar mai fi si altele da' devin rasist si chiar si Shobolanu s-ar prinde de faza asta.
asiaticii aia de care zici tu acolo au o cultura si o civilizatie zdrobitor superioara celei europene. nu e relevant ceea ce zici tu deloc. ASTA caracterizeaza o natie si nu faptu' ca seamana intre ei.
americarii: care? aia din rezervatii sau ailalti? ah, uitasem ca primii se numesc indieni si sunt singurii de pe planeta care au privilegiu' de a trai in rezervatii :):) kuuul
despre natia noastra nu mai zic nimica, mi-am exprimat deja parerea intr-un alt thread. nu uita ca la ora actuala majoritatea populatiei noastre se afla la sat si nu la oras. statistic.

io ma gandesc ca ce-ai scris tu acolo s-a vrut a fi un imbold, pt ca lumea sa argumenteze parerile referitoare la acest thread. o astept si io pe a ta. cu nerabdare

#9
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
NU am avut rabdare sa iti citesc tot postul ,pt ca:
1. Era evreu ala care a lucrat la realizarea bombei ! Am vazut pe dicovery !
2. Se scrie "Iisus". Daca nu ma insel, "isus" inseamna "magar"...

#10
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
DeathRipple - unde e logica ta in acest post ? :vomiton: ...ca tot veni vorba de logica ...
Aw - sa revin - evreii sunt destepti ca asa sunt educati din mosi stramosi , la ei a aparit prima data Jeez si alea alea , apoi religia care e acuma are stramosi tot pe acolo - deci a fost o religie mai "cool" care a prins la toata .. Lumea  ...
Tot pe ideea educatiei ma duc , nu cred ca o rasa este superioara din anumite puncte de vedere -  toate au defecte si calitati - studiind putin omul vei vedea ca toti suntem cam la fel dar inacelasi timp difertiti ca de la cer la pamant - de ce ? SUNTEM OAMENI !
Inainte de a trece mai departe ar trebui sa va documentati sa vedeti CE ESTE OMUL - si veti gasi raspunsuri la toate intrebarile ....mda s-ar putea sa ajungeti pe la psihologie , dar , putina , nu strica nimanui , chiar din contra :D .
Numa' bine !

#11
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Ce-mi place la voi e ca spuneti lui d0T: "Ma, baiatule, vezi ca esti rasist, vezi ca esti asa si pe dincolo...", da' la urma urmei tot ca el incepeti sa sunati/vorbiti! :)

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@dot
daca ai observat io nu scriu cu litere mari.deloc. iisus nu da foarte bine, asa incat l-am scurtat. in general insa, banuiam ca intr-o astfel de discutie de baza este principiul, iar nu rigurozitatea. in fine.

#13
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
//off

Quote

Originally posted by DeathRipple
....iisus nu da foarte bine, asa incat l-am scurtat...
Fa  o plangere la ceruri sa-i schimbe numele lui Jeez ca nu mai e la moda :ciocan:

#14
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

Deci, ca o concluzie, tiganii au o slabiciune pentru tot ce "sare in ochi"

Nu neaparata pentru tot ce sare la ochi.Mai bine zis .. ei nu stiu cum sa arate ca au mai mult si cum sa se faleasca mai tare.Eu cunosc niste persoane ( niste tigani ) care de fiecare data cand isi iau ceva nou imediat ies cu el , " ca sa vada lumea ce si-a luat el si cati bani are el ".Cam asta e mentalitatea lor.

Quote

Tot tiganii, au ,insa, si calitati -daca vrem sa le privim asa- : sunt f inteligenti

Inteligenti ? Nu prea.Eu am avut ceva colegi "tigani" , si iti spun , inainte de un test sau de ceva oricat de mult incercam sa le explic tot nu intelegeau oricat incercau.Eu chiar ii numesc prosti.Ceea ce numesti tu inteligenta vicleana e reprezentata in creierul lor de inselaciune, speculatii ...etc :D

Quote

- Iarna, strazile dintre blocuri sunt pline de zapada. Nimeni nu ia o lopata...

Eu sunt unul care curata in fiecare dimineata zapada pe trotuarul din fata blocului.

Quote

- Ne bagam peste batrani la doctor...

Eu nu ma bag, doar in cazul cand se baga mai mult de 3 in fata mea, cand eu stau la rand.

Quote

P.S Nu vreau ca postul meu sa fie consideriat ca fiind unul impotriva vreunei rase/natii. Pur si simplu am incercat sa scot in evidente unele aspecte. Nu am nimic cu nimeni si voi trata pe toata lumea asa cum se cuvine pe acest forum.

Din punctul meu de vedere .. postul tau .este unul foarte bun, desi nu se incadreaza  in  unele " articole " din regulament .

Despre poza.E chiar o mare prostie sa isi scrie numele pe ea ... care si pe mine ma enerveaza sincer.Cum am zis si mai sus .. sa se vada ca e a lor si sa se vada cat de bazat e respectivul.

Quote

Prea multi si prea prost educati ca sa se mai poata face ceva ,

Si apropo de tigani mie imi e frica ca nu cumva in urmatorii 50 de ani sa monopolizeze Romania.

Quote

Dar sa ne imaginam ptr un minut ca esti un... american de exemplu, care ca si tine vrea sa fac portretul romanilor, dupa imaginea externa! Pai ce se creada cand vede ce le-am facut la eBay, Kazaa, FBI, etc..., ca sa nu mai zic de imaginea ce ne-am facut-o in Franta, Spania si, dupa scandalul cu PoshSpice, in Anglia! So... Not a very pretty picture! Tu nu esti tigan, nu esti hot, nu esti sarac! Da' uite ca tocmai ai fost pus la un loc cu ei!

De aia urasc eu tiganii.Ei au invatat romanul la tot felul de astfel de ilegalitati.

Quote

2. Se scrie "Iisus". Daca nu ma insel, "isus" inseamna "magar"...

Nu te inseli , chiar asta inseamna.

In final ce pot sa zic , as dori ca la sfarsitul acestui post sa inchid ochi si celelalte popoare sa nu mai generalizeze , cand e vorba de tigani si romani.

#15
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
fain thread dOT.
iata si ceva in plus.

americanii: gandesc pe termen scurt. nu-i prea intereseaza ce-o sa fie peste 100 de ani.

evreii: pragmatici. o vreme am crezut ca englezii sunt pragmatici, dar apoi am vazut ca majoritatea englezilor pragmatici erau de fapt evrei. cred ca evreii pot fi caracterizati cel mai bine ca "evil genius" (periculos de inteligenti).

englezii: urate (doamne da urata mai e regina aia a lor). cand vad o tipa mai rasarita englezii parca innebunesc. inteligenti (fac niste filme foarte bune).

francezii: artisti in tot ce fac, chiar si in revolutii (picturi, poezii, romane, tot tacamul). nu prea stiu cei ala pragmatismul. le place sa conduca. ghinionul lor e ca englezii erau mai tari pe mare si s-au extins mai repede.

romanii: un geniu de unul singur. egoisti. lucreaza prost in echipa (singurul mod in care o echipa poate functiona viabil este daca exista un lider). in strainatate daca vezi un roman sti ca e un geniu, iar daca vezi mai multi sti ca sunt tigani.

italienii: artisti geniali, dar le cam place sa se dea mari. conducatori de rahat ca si noi. au gura mare. le place sa se auda vorbind. spre deosebire de romani lucreaza bine in echipa. in nord parca sunt ardeleni, in centru munteni, in sud moldoveni, iar in Sicilia olteni.

nemtii: roboti si culmea le si place (roboti cu sistem de operare windows dupa 2-3 beri, in rest functioneaza de parca ar linux pe ei).

rusii: calzi cu votca in buzunar. destepti, geniali pe alocuri. vor sa fie prea de treaba si sfarsesc prin a enerva (te sufoca cu iubirea lor si nu au nici o remuscare dupa aia). conducatori si mai destepti si mai geniali, dar mai ales pentru ei personal. ca tara sunt caracterizati perfect de Frankenstein ("deadly innocent").

japonezii: idealul lor e sa fie roboti. nemtii sunt idealul lor. onorabili. prea conservatori. egocentrici. din cauza resurselor limitate sunt cel mai eficient neam. daca nu s-ar fi nascut pe o insula atat de mica ar fi fost mai mari, dar nu atat de eficienti.

chinezii: onorabili. conservatori (traditionalisti). ba da's tare multi. ordonati(China functioneaza extraordinar de bine la cat de multi sunt). ca tara cred ca poate fi caracterizata perfect de tancul Overlord din C&Cgenerals.

indienii: dezordine totala (nu ma mir ca tiganii provin de aici). foarte intelepti (cred ca i-au alungat pe tigani pt. ca erau prea prosti). pasnici. daca ar fi fost mai putin intelepti si mai pasnici ar fi dat pana acum Kashmirul Pakistanului.

arabii: inculti(cel care citeste si altceva decat Coranul e un geniu). nu au intelectuali, doar genii (unii buni si altii rai). extrem de prosti si usor de dus de nas. fricosi atat fata de cei cu care lupta (o armata mai mica dar mai bine organizata ii pune pe fuga imediat), cat si fata de cei care ii conduc (oricine e dispensabil (el si familia lui: parinti, sotii, copii, veri, unchi, matusi), chiar daca nu a facut nimic rau). tradatori (nu poti avea incredere in nimeni). periculos de conservatori. razbunatori (nu iarta niciodata).

australienii: englezi americanizati.

africanii: nu prea departe de epoca de piatra.

#16
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//necromanc
exista natiuni mai slabe(romani, sarbi, bulgari) predispuse la a fi tiganizate.
asta e si n-ai ce face.

in legatura cu poza eu nu inteleg de ce a scris anul si de ce nu a scris ceva de genul "Finulus Danutus" (fara diacritice).

#17
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@necromanc: "as dori sa inchid ochi si celelalte popoare sa nu mai generalizeze, cand e vorba de tigani si romani" Foarte amuzant! Pai in primul rand, una din vorbele mele e "U get what's coming 2 U"sau mai pentru domnul Pruteanu: "Dupa fapta si rasplata", iar noi ce rasplata sa primim pentru ca nu stim sa ne "educam" ;) tiganii, pentru ca nu stim sa profitam de ceea ce ni se da, pentru ca, vorba lui Shobolanu, vedem paiul din ochiul vecinului, da' nu si barna din al nostru? Dar lasa! Ca intotdeauna tre sa fie si aceste babe barfitoare care sa se uite la altii! :drac:

#18
mi6

mi6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.08.2002
nozavi, eu cred ca o sa vina o vreme cand opera de arta a lui Antonescu o sa fie dusa la final...astept cu nerabdare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate