Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Natiile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
nu sunt de acord chiar cu totul ce a fost scris.. de exemplu: nu toti evreii sunt inteligenti, nu toti americanii sunt prosti, nu toti francezii sunt lasi, nu toti rusii sunt alcoolici (ei, aici e un discussion-point :) ) etc..

nu poti sa judeci un popor dupa citiva reprezentanti (chiar si daca analizezi o mare parte din ei.. oricum in orice turma exista o oaie care nu e ca toate. iar acolo unde este o oaie deosebita, sunt si alte oi deosebite ;))

trebuie sa va atentionez asupra faptului ca cu timpul natiile se skimba. de exemplu - romanii(italienii) erau cindva lideri in Europa. acum au ajuns sa fie un mic stat, care nici pe departe nu e cel mai dezvoltat din lume.  
- japonezii: i-au pus la punct si le-au demonstrat ca nu le este dat sa fie imperiu. s-au calmat, acum sunt printre cei mai dezvoltati! au invatat din greseala.
- despre popoarele arabe, nu sunt de acord cu blueghost. sa stii ca arabii au inventat cifrele arabe ;-)   eu fost printre primii care faceau cercetari astronomice. cind au cucerit o parte din Spania, au infiintat regatul Cordoba, care era pe acele timpuri unul dintre principalele centre culturale ale lumii!
- situatia din asia. blueghost, chiar asa memorie slaba ai? china si india au cultura lor specifica. in antichitate ei erau cu mult mai dezvoltati decit europenii in aceeasi perioada. desigur ca izolarea le-a fost greseala...
- africanii nu departe de epoca de piatra?  as vrea eu sa traiesc in epoca de piatra a republicii sud-africane!!   desigur ca e o exceptie, dar sa nu crezi ca statele africane sunt atit de slabe si nedezvoltate pe cit par. egiptul pe timpuri era un fel de engine al progresului - acum a ajuns sa fie sarac lipit pamintului.
- grecia = leaganul stiintei.. aproape totul ce avem se bazeaza pe ceea ce au facut/gindit ei... iar acum gloria lor e doar in istorie

din cite vedeti, timpul a skimbat foaaaarte multe. liderii de cindva au devenit loserii de astazi. sunt sigur ca degraba totul iar se va skimba.

vreau sa spun cite ceva despre faptele unor popoare, mai bine zis, despre faptele pe care unele le fac iar altele nu..    suna cam agresiv, dar cred ca unii  cer o bataie bunicica :-)     cum ar fi mother-russia....
de ce unele popoare incep cotropiri si discriminari, iar altele nu? "imperiul danez care se intinde de la Groenlanda pina la Marea Neagra" - suna timpit, asa-i?  pe cind "imperiul german care se intinde de la Groenlanda pina la Marea Neagra" pare a fi aproape de realitate..    ce vreau sa spun - unii nu pot dormi noaptea daca stiu ca nu controleaza vre-un alt popor. exemplul clasic este Rusia. din tot teritoriul lor, mai putin de jumatate este 100% rus, restul a fost luat cu forta. aceasta tendinta s-a pastrat si pina in ziua de astazi. chiar asa de tare le trebuie Cecenia?? mai mult nu exista petrol nicaieri.. nu mai spun despre Basarabia.. daca nu ne-au apucat pe noi, macar sa muste o bucatica cit de mica n-ar fi (Transnistria).     oricum nu am nimic cu Rusia nici cu rusii, in skimb cu placere as impusca unii lideri politici de-ai lor, care tot una sunt deja morti :-)     concluzia#2 - de emotiile negative pe care le au unele popoare fata de altele sunt vinovati LIDERII popoarelor, nu oamenii de rind!

americanii nu gindesc la viitor? hai sa nu fim prosti ;-)    au un teritoriu vast care dispune de toate resursele de care au nevoie. insa ei nu folosesc petrolul din Alaska ci il cumpara din Venezuela si Brasilia. si credeti ca tare le pasa de sarmanii siiti din Irak? ;-)     ei asteapta sa se termine totul la toti, si abia atunci vor folosi ceea ce au prin Alaska si prin alte borti..   (acest tip de strategie cred ca mai mult o atribuiti evreilor, nu? ;) )

despre tigani. prin partile noastre ei isi fac niste case... exagerat de mari si exagerat de 'frumoase'... :yuk:  si femeile lor umbla intotdeauna in haine de un colorit aprins.. iar barbatii cu niste 'hlantzuguri' la git care sunt ca niste ancore :-)       asa ca sunt sunt de acord - sa se bage in oki - e o trasatura specifica a lor.     si mie imi place sa fiu diferit, insa eu o fac prin alte metode, pastrindu-mi originalitatea.   daca vreau sa fiu deosebit - nu-i nimic rau in asta, da?    asa ca hai sa-i lasam.. nu au gust - e dezavantajul lor.. mai bine sa le multumim ca ni i-au dat pe Gipsy Kings :D

#20
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//suslik-luna

ba bineinteles ca poti judeca o natie dupa ce face cel putin 60% din populatia ei. daca ar fi cum spui tu nu ne-am putea sa ne facem o parere despre o natie. bineinteles ca exista o marja de eroare destul de mare, dar uneori nu ai cum sa judeci fiecare om in parte oricat de mult ai vrea.

romanii si italienii sunt doua natii diferite. romanii erau niste cuceritori, pe cand italienii sunt niste artisti. prin fondul genetic o fi mai ramas ceva dar foarte putin.

japonezii n-au vrut sa fie un imperiu, au vrut putere, ceea ce au avut si au si acum. problema a fost ca insulele lor erau si sunt foarte sarace in resurse si au considerat ca e bine sa cucereasca noi teritorii mai bogate. orice stat cu puterea si pozitia Japoniei ar fi facut la fel.

arabii au adus "cifrele arabe" din India. au fost si sunt buni comercianti, dar nu mai mult.

africani sud-africanii? nu prea cred. este o exceptie datorata albilor(olandezilor) care au ridicat economia.

grecia: ca si la italieni. cel putin cand vad ce nume aveau grecii antici si ce nume au grecoteii astia nu inteleg de se mai numesc greci.

concluzia 2 nu se poate generaliza. nu cred ca liderii au timp sa formeze absolut toate opiniile unui popor, iar uneori nu se dovedesc mai presus de turma care i-a votat si se lasa dusi de val. pentru a forma opinii si curente trebuie inteligenta si inspiratie, lucruri de care nu multi lideri sunt capabili.

la americani situatia e mult mai complicata pentru ca ei detin oarecum petrolul din Zona Golfului si Venezuela prin firmele lor oarecum multinationale. daca nu s-ar mai extrage petrol de aici ar izbucni o criza destul de periculoasa. gandestete ca oamenii astia traiesc doar din petrol. petrolul din Alaska e ceva de genul unei rezerve nationale si oricum nu ar tine mult.
n-am zis ca americanii nu se gandesc la urmatorii 10 ani ci la urmatorii 100 de ani.

#21
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
blueghost - esti naspa ! Sti de ce ? ca esti roman ... How's that ?
Nu mai abera ca n-are sens intelegi ?
(cenzurati-ma daca vreti , eu m-am saturat de asta ) .

#22
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
atzi observat o asemanare extraordinara intre felul in care suna (fonetic) limba pe care o vorbeste un popor

si atitudinea generala pe care o au membrii lui


?????


UE niciodata nu va exista

#23
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
asemanarea e normala. limba nu e un lucru batut in cuie, iar oamenii respectivi modifica limba in timp.
UE va exista, dar nu va fi ceea ce se crede ca va fi.
europenii sunt niste tipi pragmatici si stiu ca doar impreuna pot realiza ceva. asa ca din considerente economice UE va fi cat se poate de vie.
nu cred ca primii presedinti americani s-ar simti prea bine daca ar vedea evolutia USA.

#24
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by d0T


Sa vorbim un pic despre romani...

Cel de-al 2-lea aspect: SUNTEM NESIMTITI. Aceasta nesimtire se manifesta in MII de feluri:

- Lasam masina LIPITA de pompa de benzina si ne ducem sa achitam (ne mai uitam prin magazin...), timp in care altul ,poate grabit, astepta sa isi incarce si el rezervorul.

Aici nu ai dreptate. Lasatul masinii linga pompa se face peste tot in lume. Si nimeni nu ciriie :moo: ca se grabeste, eventual... romanii :degetele:  :ciocan:

Tu ce ai vrea, sa vii tu, ala grabitul, si sa iti bagi benzina in timp ce eu sint la casa sa platesc? :degetele: Eu numesc nesimtiti pe cei ce comenteaza ca asteapta la pompa cind cel ce plateste mai sta si prin magazin :)

Si evident ca celui ce nu ii convine, nu are decit sa circule pe jos :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate