Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Burse de studii în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Am observat ca sunt multi studenti care ar vrea sa studieze in alta tara dar nu stiu cu ce se mananca bursele de studiu. Incep eu prin a va atasa oferta de burse aBiroului pentru programe comunitare al ASE.

Daca aveti detalii si despre alte burse sau nelamuriri cu privire le cele postate de mine, nu ezitati!

Edited by maxy, 19 August 2006 - 19:51.


#2
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare ! Am cateva intrebari esentiale, cel putin pentru mine, despre modul cum se poate ajunge sa inveti in afara hotarelor dragei noastre tari (care, daca nu ati uitat e Romanik  :P)

1.Daca stie cineva cum este sistemul educational american (adica, ce strucura are, cate clase, ce examene obligatorii sunt), pt ca nu gasesc o echivalare intre sistemul lor si al nostru .. nici macar in linii mari !   :death:

2.Este de vre-un folos daca obtin diploma TOEFL, in momentul in care vreau sa plec in state ?

3.Care este procedura.. cel putin in mare.. in momentul in care vrei sa te inscrii la ei (ce trebuie trimis, unde etc)

Deocamdata... atat.. multumesc celor care reusesc sa ma lumineze !  ;)

Edited by xella, 20 August 2006 - 01:38.


#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Cel mai simplu mod de plecat este cu bursa ERASMUS. Pentru detalii consultati biroul de relatii comunitare de la universitatea la care va aflati, asa cum a spus si xella.
eu am fost plecat in Franta cu o astfel de bursa. e ok. se merita. daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Exista pe yahoo un grup unde se discuta despre plecari in strainatate: romstudyabroad. (sper sa nu se considere reclama...)

despre plecat in state stiu doar ca e foarte greu si foarte scump. anul de studii costa cel putin 30.000 USD. sponsorizari e aproape imposibil sa obti. poti cel mult sa obti un imprumut de la o banca americana, dar din cate stiu numai in conditiile in care ai rezultate exceptionale (gen olimpiade internationale & stuff...).

#4
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005

View Post[email protected], on Aug 19 2006, 21:47, said:

Salutare ! Am cateva intrebari esentiale, cel putin pentru mine, despre modul cum se poate ajunge sa inveti in afara hotarelor dragei noastre tari (care, daca nu ati uitat e Romanik  
...Deocamdata... atat.. multumesc celor care reusesc sa ma lumineze !


1. Depinde ce statut ai, cati ani ai (esti la liceu, deja la facultate aici, ai terminat facultatea aici) si ca ce vrei sa pleci acolo. Se poate, bineinteles, dar e nevoie de foarte multa munca si ceva bani pentru pregatire si costul examenelor, ce sa mai vorbim de plata facultatii in sine, unde anul scolar 2006-2007 la o universitate de top costa pe undeva pe la $45k. Universitatile americane sunt competitive, si daca aplici si pt ajutor financiar (poti primi niste asa zise pachete care cuprind burse -- need-based sau merit-based --, eventual o slujba in campus si/sau imprumuturi, se face bineinteles o evaluare a situatiei tale materiale si a rezultatelor  si poti primi toti banii sau o parte), ca student international te afli intr-o oala in care multi se zbat sa puna mana pe ceva bun, si e cu atat mai greu.

  Sistemul american, ca schelet, nu difera de al nostru (12 clase, apoi 4 ani de facultate, si pe urma master/doctorat), dar modul de abordare este cu totul altul, invatamantul preuniversitar se stie a fi mai slab calitativ, insa in privinta universitatilor, SUA se poate mandri cu scoli renumite in intreaga lume.

  Nu stiu exact ce vrei tu, dar niste linkuri cred ca ti-ar fi folositoare (sper ca nu e vreo problema ca le postez aici), uita-te prin ele cu atentie si ai sa-ti gasesti si tu locul undeva  ;) (astea le-am gasit acum, mai apeleaza la niste motoare de cautare pt ceva mai multe informatii):  
    http://www.collegeboard.com
    http://www.internati....com/study_usa/    
    http://www.gre.org
    http://www.ets.org (aici inclusiv TOEFL)
    http://www.usnews.co...tudoc_brief.php

   Nu ar strica deloc sa intri pe site-ul unei universitati si sa te uiti exact la cerintele lor, asa este cel mai sigur. In cazul in care ai vreo nelamurire, scrie un e-mail pe adresa unui Office of Admission si cu siguranta vei primi raspuns in cel mai scurt timp, de obicei sunt foarte draguti si te ajuta cu tot ce pot.                    

2.  Cam toate universitatile/colegiile din SUA iti cer[u] TOEFL. Nu Cambridge, IELTS sau altele, ci TOEFL.

3.  Sper ca vei fi mai lamurit dupa ce citesti cate ceva din linkurile de mai sus. Aplicarea la o universitate in State nu se hotaraste cu o luna inainte de deadline, asadar e bine sa te pregatesti din timp si sa te informezi. Astept pm in cazul in care ai vreo intrebare in legatura cu ce am scris aici.

Bafta!

Edited by xella, 20 August 2006 - 01:39.


#5
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2006

View PostOanaC, on Aug 20 2006, 02:00, said:

1. Depinde ce statut ai, cati ani ai (esti la liceu, deja la facultate aici, ai terminat facultatea aici) si ca ce vrei sa pleci acolo. Se poate, bineinteles, dar e nevoie de foarte multa munca si ceva bani pentru pregatire si costul examenelor, ce sa mai vorbim de plata facultatii in sine, unde anul scolar 2006-2007 la o universitate de top costa pe undeva pe la $45k. Universitatile americane sunt competitive, si daca aplici si pt ajutor financiar (poti primi niste asa zise pachete care cuprind burse -- need-based sau merit-based --, eventual o slujba in campus si/sau imprumuturi, se face bineinteles o evaluare a situatiei tale materiale si a rezultatelor  si poti primi toti banii sau o parte), ca student international te afli intr-o oala in care multi se zbat sa puna mana pe ceva bun, si e cu atat mai greu.

Eu in prezent sunt la liceu.. si vreau sa il termin si apoi sa aplic pentru studii afara ! Apropo, cand e mai avantajos sa pleci (imediat dupa liceu, trebuie terminata si o facultate) . E mai usor sa pleci dupa terminarea facultatii ? Oricum, din auzite, am inteles ca facultatile noastre sunt mai bine cotate  ( :huh: ) decat cele din state, lucru care ma cam pune pe ganduri, dar nu stiu daca este valabil !

Si ideea e ca eu vreau sa plec de aici cu bursa, pentru ca pot sa suport maxim 2000$ pe an, ceea ce am inteles ca e prea putin pentru a te mentine acolo ! Si oricum nu am gasit nici o sursa sau un program care sa ofere burse in SUA, poate chiar UK ! Stie cineva vre-un site, sau pe unde trebuie sa ma informez, ce modalitati de a obtine bursa exista ??

Multumiri !

Edited by xella, 21 August 2006 - 00:00.


#6
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

Quote

E mai usor sa pleci dupa terminarea facultatii ?
Da.

Quote

facultatile noastre sunt mai bine cotate (  ) decat cele din state,
Depinde in ce domeniu si c vrei mai exact sa faci in viitor.

Quote

Si ideea e ca eu vreau sa plec de aici cu bursa, pentru ca pot sa suport maxim 2000$ pe an, ceea ce am inteles ca e prea putin pentru a te mentine acolo !
Din cate stiu eu iti trebuie cel putin cam de 10 ori mai mult numai ca sa platesti facultatea....unde mai pui si alte cheltuieli?

Quote

Si oricum nu am gasit nici o sursa sau un program care sa ofere burse in SUA, poate chiar UK ! Stie cineva vre-un site, sau pe unde trebuie sa ma informez, ce modalitati de a obtine bursa exista ??
Vezi primul meu post!!!

Dupa parerea mea, ar trebui sa intri mai intai la o facultate la noi si pe urma sa incerci sa primesti o bursa afara. Nu vreau sa te descurajez, dar momentan nu prea poti face nimic daca nu iti poti permite o facultate in Uk sau USA pe banii tai.

#7
topman

topman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2006
Exista si burse, si de toate. Subsemnatul confirma.

Insa, din pacate  :) , trebuie sa iti pui capul la contributie si sa cauti exact ce doresti. Sunt cateva programe de burse (nu de mobilitati - gen Erasmus) - va dau si cateva nume, Fullbright, Ron Brown, si mai da si Soros la Central European University din Ungaria.

PS: Cine a zis ca universitatile romanesti sunt mai bine cotate? Ia da un google sa vezi ce zic statisticile.

Bafta!

#8
bluescent

bluescent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2006
Pollux, zici ca ai fost cu o bursa in Franta. Din octombrie incep si eu un master la Nancy. Niste recomandari ptr acomodare si o parcurgere mai rapida a formalitatilor?

Multumesc.

#9
lydia

lydia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2006
Sunt anul II la relatii publice, la universitatea bucuresti. Stie cineva ce burse se ofera pt specialitatea mea?
Pe langa asta, chiar daca as obtine o bursa erasmus, nu ar ajunge banii ! Noua ni se ofera 200 euro pe luna, pe perioada bursei.  Voi ati plecat cu bani de acasa? Cum se obtine un sponsor si ce indatoriri am eu fata de el?

#10
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlydia, on Sep 8 2006, 10:27, said:

Sunt anul II la relatii publice, la universitatea bucuresti. Stie cineva ce burse se ofera pt specialitatea mea?
Pe langa asta, chiar daca as obtine o bursa erasmus, nu ar ajunge banii ! Noua ni se ofera 200 euro pe luna, pe perioada bursei.  Voi ati plecat cu bani de acasa? Cum se obtine un sponsor si ce indatoriri am eu fata de el?

la mine a fost 470 euro pe luna.  :notangel:  bani suficienti in franta...
sunt la Targoviste.

din cate stiu eu nu e o suma fixa care se da. se da in functie de numarul de candidati din facultate. daca ai noroc ca in anul in care candidezi tu sa fie mai putini candidati...  :naughty:

#11
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postbluescent, on Sep 4 2006, 20:27, said:

Pollux, zici ca ai fost cu o bursa in Franta. Din octombrie incep si eu un master la Nancy. Niste recomandari ptr acomodare si o parcurgere mai rapida a formalitatilor?

Multumesc.

LOOOL, iar eu la Cluny! Ce bursa, ce, cum, cand?

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postbluescent, on Sep 4 2006, 20:27, said:

Pollux, zici ca ai fost cu o bursa in Franta. Din octombrie incep si eu un master la Nancy. Niste recomandari ptr acomodare si o parcurgere mai rapida a formalitatilor?

Multumesc.

eu nu am fost cu bursa. am fost cu mobilitate Erasmus. eu un pic diferit...
asa... nu stiu ce sa iti spun... daca pui niste intrebari punctuale poate stiu sa-ti raspund...

#13
bluescent

bluescent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2006

View Postxella, on Sep 8 2006, 16:21, said:

LOOOL, iar eu la Cluny! Ce bursa, ce, cum, cand?

La Nancy si incep din 9 oct.  La Ecole de Mines. Bursa e Egide.  :peacefingers:

#14
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postbluescent, on Sep 8 2006, 16:50, said:

La Nancy si incep din 9 oct.  La Ecole de Mines. Bursa e Egide.  :peacefingers:

Dupa cum ziceam, Cluny, incep pe 3, Ecole nationale superieure des arts et metiers, master pe managementul proiectelor industiale, bursa AUF

#15
bluescent

bluescent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2006

View Postxella, on Sep 8 2006, 17:03, said:

Dupa cum ziceam, Cluny, incep pe 3, Ecole nationale superieure des arts et metiers, master pe managementul proiectelor industiale, bursa AUF
Dupa multe cautari am aflat unde e Cluny. Suntem cam departe. Te-ai hotarit cu ce si cand pleci?
Masteru' meu suna pretios Tratamentul evolutiei si mutatiilor industriale  :naughty: .

#16
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postbluescent, on Sep 8 2006, 19:20, said:

Dupa multe cautari am aflat unde e Cluny. Suntem cam departe. Te-ai hotarit cu ce si cand pleci?
Masteru' meu suna pretios Tratamentul evolutiei si mutatiilor industriale  :naughty: .

Imi aranjeaza auf-ul tot, bilet de avion, bilet de tren, bani de drum, asigurare medicala si evident bursa.
La tine nu e la fel?
De fapt ce iti ofera?

#17
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Astia in ASE care se ocupau "pe vremea mea" de bursele Erasmus, erau cel putin indiferenti.....Pe scurt, iti puneau banii in brate (putini, parca sub 200 de euro/luna daca-mi aduc bine aminte, stiu ca am tras de ei pana m-am albastrit, abia cand am revenit in tara ne-au mai dat niste bani????) si-ti dadeau un mare sut in fund, sa te descurci singur cu ABSOLUT totul!

Pe de o parte era bine gandit, te obliga sa te descurci si "filtra" candidatii, pe de alta parte insa, un minim de informatii din partea lor, putin interes, nu ar fi stricat.

Stie cineva, tot D.P. se ocupa in ASE de Erasmus?

Fusei in Franta; am studiat gatitul la plita electrica si mersul pe jos :)

#18
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostTuliman, on Sep 10 2006, 22:53, said:

Stie cineva, tot D.P. se ocupa in ASE de Erasmus?

Din fericire nu!!! Acum am inteles ca se ocupa cea care ii era asistenta (nu imi dauc aminte numele ei) si Anca Bogdan, iar resposabilul cu parteneriatele internationale este Viorel Lefter (pro-rector mai nou).

Eu am avut o bafta incredibila, am prins un an (2002-2003) cand reveneau cam 420 euro pe luna. Acum am intels ca s-a revenit la 200 :( (foarte putin dupa parerea mea, indiferent de tara).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate