Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Sfaturi - va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Deci... pana la urma sa inteleg ca voi folositi in mod frecvent modul AUTO de la aparatul Canon?
Am si eu un Canon A530... Achizitionat de curand... Sunt fotograf amator, dar incerc sa invat cat mai multe si sa fac poze cat mai frumoase. Am observat, totusi, ca pe modul AUTO aparatul nu se descurca prea bine... cel putin asta e parerea mea. Astfel, foloseam in mod frecvent modul P. Ies poze destul de bune cu modul acesta. Insa, am observat si eu ceva probleme la calculul WB al aparatului, care cateodata mai trebuie clatinat ca sa isi dea seama in ce imprejurimi se afla. confusedsmiley.png
Astept niste recomandari din partea voastra, va rog, despre cum sa folosesc aparatul intr-un mod optim pentru o calitate cat mai mare a pozelor.
Iata cateva poze facute cu aparatul meu, toate in modul P, nemodificate in nici un soft.





Attached File  img01.jpg   843.87K   98 downloadsAttached File  img02.jpg   944.75K   58 downloadsAttached File  img06.jpg   747.34K   96 downloadstachment]
Attached File  img09.jpg   508.28K   58 downloadsAttached File  img18.jpg   836.71K   60 downloadsAttached File  img26.jpg   550.84K   54 downloadstachment]
Attached File  img29.jpg   650.11K   89 downloadsAttached File  img31.jpg   680.89K   76 downloads

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu, eu nu folosesc\foloseam niciodata modul auto, preferand setarile manuale, cam pe orice camera Canon pe care lucrez\am lucrat.

Primele doua nu-mi sugereaza nimic. A treia si a patra sunt subexpuse, desi ideea din spatele pozei trei imi place, dar poate trebuia sa prinzi exact capul pisicii si eventual putin din background, ca sa-i surprinzi exact postura.

Poza cinci in afara faptului ca imi pare putin inclinata (in afara inclinatiei campului), este inexpresiva.

Sase si sapte sunt frumoase la colorit, dar incadrate aiurea. La poza sapte chiar voiam sa-ti spun ca e tare faina ideea (contrastul este ireal, in sensul bun - ai impresia ca e editata), dar merita sa te apropii mai mult , chiar sa mergi pe super-macro..sau sa lasi asa, dar sa incadrezi altfel floarea. (eventual ii dadeai un crop la preprocesare). Poti folosi si grid lines din meniu , pentru incadrare. Locul unde se intersecteaza liniile (cuprins intre cele 4 puncte) reprezinta zona care va capta cel mai mult atentia privitorului, si este bine ca aici totul sa iasa perfect.

Ultima e fainuta, dar din nou cam departat macro-ul si cam banala poza.

Pentru modul Auto, pot spune ca sunt ok, dar te rog, treci pe setari manuale (pe modul care-ti permite) mareste expunerea cand situatia o cere (poti pune si un flash la fill-in, cand vrei sa compensezi lumina obturata de umbre sau obiecte apropiate), si incearca sa folosesti un trepied sau sa retusezi ulterior pozele inclinate sau neincadrate bine.

P.S - Le mai poti comprima totusi un pic (Stiu ca si mie mi se reproseaza asta).

Poza sapte chiar are o sansa...un crop mic pe centru, putin retus "artistic" si gata :)

Edited by krossfire, 14 August 2006 - 14:22.


#3
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Mersi mult ca ti-ai indreptat putin atentia catre pozele mele.
Singurul lucru de subliniat ar fi ca le-am facut cu modul P, nu cu AUTO.
Am incercat sa fac poze si in modul manual, insa e cam stresant pana gasesti setarile corecte. Ma refer la faptul ca eu pot face o poza care pe LCD pare cat de cat ok, iar cand o vad la rezolutie mare sa imi apara un esec. Stiu ca alte camera au moduri Tv si Av care ajuta utilizatorul mult mai mult decat modul P.
Am incercat si utilizarea gridlines-urilor, insa uneori imi reduce orientarea cadrului (ma deranjeaza putin cand ma uit la ceea ce vreau sa fotografiez).
La poza cu pisoiul... negru... daca observi... backgroundul e putin prea luminat si nu stiu ce a cauzat asta. Ce-mi recomanzi ca sa nu se mai intample?

Primele doua poze le-am pus ca sa isi dea cineva cu parerea despre culori... despre cum "reda" camera culorile... Daca sunt bunicele sau e slabuta...
Am pus poze ca sa aflu pareri despre calitatea camerei in primul rand...
Voi reveni dupa aceea cu poze facute de mine ca fotograf amator... poze prin care sa aflu pareri despre calitatea mea ca fotograf... :)

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Calitatea camerei este ok, avand in vedere clasa si pretul ei.

Cred ca la poza cu pisoiul te refereai la adancimea campului (Depth Of Field, DPOF). Vezi tu, focus-ul principal trebuie sa fie pisoiul , nu ceva contrastat din decor. Poti incerca un focus mai clar sau poti incerca sa setezi acest detaliu prin optiunea light metering, daca nu ma insel. (La 510 era, desi nu am mai lucrat de mlt pe o camera din seria A5xx). Fixeaza light metering pe spot, astfel ca lumina din poza sa fie preluata in principal de la obiectivul din centru (aka pisoiul).

#5
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Mah... eu nu prea am gasit nici un light metering...
Dar am mai pus niste poze.
:coolspeak:




Attached File  Peisaj_001.jpg   489.14K   84 downloadsAttached File  Peisaj_046.jpg   526.01K   83 downloadsAttached File  Peisaj_049.jpg   562.81K   51 downloadstachment]
Attached File  Peisaj_105.jpg   581.59K   29 downloadsAttached File  Peisaj_115.jpg   511.38K   34 downloadsAttached File  Peisaj_117.jpg   292.65K   27 downloadstachment]
Attached File  Peisaj_135.jpg   528.46K   31 downloadsAttached File  Peisaj_149.jpg   311.2K   38 downloads

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Iara nu ai expus-o corect pe prima, din cauza incadrarii..puteai pune blitz-ul fortat, pentru fill-in, si-ti luai distanta mai mare.

Pozele 2 si 3 imi plac :)

#7
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Si cam unde trebuia sa o pun...???
E putin in stanga... si umbra aia e creata artificial pentru ca imi placea efectul...
Daca as folosi blitzul nu as strica poza?

#8
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View Postdjxcentrik, on Aug 15 2006, 11:15, said:

Si cam unde trebuia sa o pun...???


uite aici cate ceva... poate te ajuta

#9
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdjxcentrik, on Aug 15 2006, 11:15, said:

Daca as folosi blitzul nu as strica poza?

in majoritatea cazurilor da. blitz-ul e bun doar cand nu ai un trepied si nu vrei o poza 'artistica'. desigur, poti sa il scoti din editare dar mai bine fara el. depinde si cat de puternic este pe subiect, daca vrei portret, blitz-ul mai mult strica decat sa realizeze ceva maret.

ai cumva autofocus setat pe aparat ? daca ai, scoate-l si foloseste setarile manuale. E cel mai sigur mod de a realiza ceva care sa iti placa.

cumva la pozele de mai sus ai folosit modul underwater ? :) stiu ca asa imi ies si mie cu A540 :)

#10
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hmm...A540 este putin peste A610, si putin mai mult peste A530 :D

Cat despre blitz :

Tehnica fill-in a blitz-ului se foloseste pentru compensarea luminii intr-un mediu natural, atunci cand umbrele sau anumite obiecte obtureaza iluminarea completa a obiectului pe care intentionezi sa-l pozezi. Evident, nu se va folosi de-aproape. Este excelenta in cazul portretelor, si chiar in cazul macro-urilor - nu a si a supermacro-urilor. Blitz-ul va trebui sa fie pe on, nu pe auto ,red-eye sau slow-synchro, astfel ca declansarea sa nu afecteze prea mult imaginea.

Pana una alta ar trebui sa lucri putin la expunerea aia , ori prin compensarea ei, ori cu shutter speed priority. Mareste-o putin, mai ales la macro-uri ;)

Edited by krossfire, 15 August 2006 - 10:51.


#11
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Camera mea este Canon A530, asadar nu am underwater la ea.

Si DA, in toate pozele am folosit autofocusul... E mai bine cu manual focus?

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu pe orice P&S prefer autofocusul si folosesc mf doar daca aparatul nu poate focaliza ... e foarte ineficient mf-ul daca nu ai vizor TTL si focus ring (DSLR)

#13
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Credeti ca modificarea calitatii pozei de la fine la superfine ajuta???

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postdjxcentrik, on Aug 17 2006, 14:44, said:

Credeti ca modificarea calitatii pozei de la fine la superfine ajuta???

Intr-o foarte mica masura. Daca vrei sa faci un super-macro meserias, este recomandat superfine, dar in general superfine nu face o mare diferenta.

Problemele nu sunt la calitatea pozelor ! Problemele sunt la incadrare, lipsa de control a expunerii si incalcarea unor reguli de fotografiere, deci greseala umana, dar nimic ingrijorator, pentru ca sunt sigur ca vei invata. Critica de tip constructiv ajuta !

#15
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Ok. O sa iau aminte toate sfaturile si in concediu voi mai incerca sa fac niste poze.
Vom vedea atunci daca am evoluat catusi de putin...  :P

#16
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Am mai facut niste poze.
Astept critici!!!

Attached File  Peisaj_11.jpg   547.19K   48 downloadsAttached File  Peisaj_13.jpg   482.64K   55 downloadsAttached File  Peisaj_16.jpg   479.44K   54 downloadstachment]

#17
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da..asa mai merge. Cadrele sugereaza mai mult, dar tot sunt greselin in compozitie : linia orinzontului si unghiul. E interesanta abordarea cu acest unghi lateral inclinat, dar distrage atentia de la obiectivul principal.

Sugestie : Regula de compozitie a treimilor - imparti mental sau chiar pe camera (ai in meniu optiunea grid) ecranul in 9 patrate (cadrane). Cele patru puncte care formeaza patratul din mijloc sunt punctele care atrag atentia privitorului cel mai mult. Aici trebuie centrat obiectivul principal.

Regula : Niciodata linia orizonutului nu trebuie sa apara la mijlocul pozei, ci eventual cat mai apropiat sau suprapus marginii superioare sau inferioare a patratului central, in functie de ce vrei sa scoti mai mult in evidenta (cerul sau solul). Pozitionarea liniei orizontului central va face ca poza sa fie mult mai greu de admirat datorita distragerii atentiei.

#18
djxcentrik

djxcentrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2006
Ok. Am inteles.
Am optiunea de gridlines in meniul camerei si o sa incerc sa o folosesc de acum incolo.
Mersi mult ca mi-ai acordat putina atentie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate