Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#5761
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostNICU_LUPULALB, on 25th March 2011, 21:19, said:

Străbunicii și bunicii noștri  nu au fost chiar atît de permisivi la căsătoriile copiilor lor, cu persoane din alte sate, sau chiar ținuturi, de ce dacii nu ar fi respectat acest tipar?
Stai linistit, colonistii romani au venit cu tot cu neveste. Si, oricum, fetele dace, data fiind decimarea barbatilor in razboaie iar apoi luarea lor in robie, vrand-nevrand trebuiau sa se marite cu romani, alternativa fiind sa ramana domnisoare batrane.

#5762
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmarcuzzzo, on 27th March 2011, 19:28, said:

Bine tot aceeasi mazgaleala grosolana ramane.
Supun celorlalti acest text sa vedem ce inteleg ei din el.

Pe cand romanii spuneau "niesca-o-a"? o limba tinde sa semplifice vorbirea curenta si fluiditatea vorbitului este o componenta esentiala..nici macar nu se poate citi asa ceva cum l-ai pus tu! este o batere de joc a poporului roman,o mascarada ordinara.
La tine dacii de la varna de acum 5000 de ani vorbeau un fel de romana proasta.
e o romînească f bună deși textul e scris urît și cu greșeli pe care nu le mai ară o dată că și așa nu pricepi tu.
Nu e tot una cînd din text lipsesc cuvinte. Cum poți să susții asemenea prostie? E normal să susții asta pt că nu ai caracter.
Cui să spui tu acest text? Tu nu ești în stare să-l reproduci scris dar să-l spui?!
pt cine vrea sa vadă si să audă acest text am dat adresa unde poate fi auzit: http://florincroitoru.tripod.com/
Acolo se poate auzi,citit de mine, nu la tine!!
Remarc ideea "genială" că o limba tinde sa semplifice vorbirea curenta si fluiditatea vorbitului este o componenta esentiala
O limbă tinde să simplifice vorbirea curentă :D ....Genial!! Asta e bună de pus la o eventuală colecție de perle.Deci întîi o complică . Altfel ce să simplifice?

#5763
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Ceea ce ma face sa rad este ca domnul se gandeste ca-n filme sau din perspectiva omului modern cand vorbeste in legatura cu evenimentele de acum 2000 de ani! E destul de suficient sa vedem cate casatorii mixte s-au perpetuat in cursul secolelor (chiar si in cazul meu hihih), ca sa-ti tii burta de ras la spusele dumealui! Cate fete sau barbati in valahia s-au casatorit dupa un fanariot/fanariota?
Cati vlahi s-or fi casatorit cu slavitele sau slavii cand acestia din urma s-au asezat in evul mediu timpuriu la nord de dunare?
Lupulalb crede ca romanului ii se cerea pasaportul inainte de orice impreunare de tip sexual, sau ca dacitele lui erau niste maici de caritate fara nici o pofta sexuala! :-))

#5764
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmirceavoda, on 25th March 2011, 12:50, said:

dacă îi spui că a merge vine de la dacicul a merge, conjugat ca și azi, el va răspunde: "ai dovadă?"
Ai dovada?

View Postmirceavoda, on 25th March 2011, 12:50, said:

A merge: cuvînt dacic
iău mărg,tu mărgi, iăl măre, noi mărem, voi măreți, iăi măr (indicativ prezent)
De ce trebuie sa schimonosesti cuvintele in halul asta? Cam cum scri tu acolo se pronunta in unele zone din Ardeal, dar nu "măre", ci "mere", nu "mărem" ci "merem", etc.
Fantezia ta e nelimitata. Nu numai ca iti spune (ea, fantezia) ca "a merge" e dacic, dar iti spune si pronuntia exacta a dacilor - "iăl măre".
Asta fara sa ai cel mai mic indiciu, ca de dovada nici nu poate fi vorba.


View Postmirceavoda, on 25th March 2011, 12:50, said:

mai jos Zenovius întreabă de unde vine a merge în romînește dacă nu din latină vine.
"dacă nu din latină vine" e adaugat de la tine. Eu l-am intrebat pe Nicu care e etimologia lui "a merge" si atat.

#5765
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postmirceavoda, on 27th March 2011, 18:50, said:

e o romînească f bună deși textul e scris urît și cu greșeli pe care nu le mai ară o dată că și așa nu pricepi tu.
Nu e tot una cînd din text lipsesc cuvinte. Cum poți să susții asemenea prostie? E normal să susții asta pt că nu ai caracter.
Cui să spui tu acest text? Tu nu ești în stare să-l reproduci scris dar să-l spui?!
pt cine vrea sa vadă si să audă acest text am dat adresa unde poate fi auzit: http://florincroitoru.tripod.com/
Acolo se poate auzi,citit de mine, nu la tine!!
Remarc ideea "genială" că o limba tinde sa semplifice vorbirea curenta si fluiditatea vorbitului este o componenta esentiala
O limbă tinde să simplifice vorbirea curentă :D ....Genial!! Asta e bună de pus la o eventuală colecție de perle.Deci întîi o complică . Altfel ce să simplifice?

Tu nu faci altceva decat sa remarci greselile pe care le fac nestiind probabil ca nu-s roman nascut ca tine.
As vrea sa-ti citesc textele scrise intr-o alta limba care sa nu fie graiul ta de bastina, dar n-am sperante.
Nu cred ca esti capabil sa vorbesti si sa scrii intr-o alta limba;de asta mi-am dat seama cand am citit cum scrii romaneste.  :kisstogether:

#5766
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postego_zenovius, on 27th March 2011, 19:41, said:

Stai linistit, colonistii romani au venit cu tot cu neveste. Si, oricum, fetele dace, data fiind decimarea barbatilor in razboaie iar apoi luarea lor in robie, vrand-nevrand trebuiau sa se marite cu romani, alternativa fiind sa ramana domnisoare batrane.

care coloniști romani? Ce nație erau ei? Folosești limbajul sovietic. Ceceni, uzbeci, calmuci etc erau....sovietici.Erau 180 de popoare înregistrate oficial în URSS. Și în Imperiul Roman erau numeroase popoare. Tu folosești roman ca si cum ar fi fost o etnie. Tu știi că acest lucru e fals și că romanii nu au fost o etnie dar spui mai departe așa, ceea ce arată un caracter reprobabil.
1) care război în evul mediu a împuținat populația masculină în asemenea hal că femeile nu au mai găsit bărbați? Răspuns : nici unul.dacă din pricina războiului se declanșa foamete aceasta lovea și pe femei așa că și ele mureau.
la mijloacele de producție de atunci cum să fi fost războiul cu mult mai dur decît mai tîrziu cînd au existat arme mai multe și mai bune?
2) teritoriul ocupat a fost mic în comparație cu suprațața de azi a țării .Oricum afară de controlul dfrumurilor și a punctelor strategice romanii nu au ocupat altceva.
4) Nu a fost nici o țară depopulată de romani, dar voi vreți neapărat să-i ucideți cu gîndul pe daci casă ieșiți voi mai....romani. Mincinoși! La logică slabi de tot!!

View Postmarcuzzzo, on 27th March 2011, 19:54, said:

Tu nu faci altceva decat sa remarci greselile pe care le fac nestiind probabil ca nu-s roman nascut ca tine.
As vrea sa-ti citesc textele scrise intr-o alta limba care sa nu fie graiul ta de bastina, dar n-am sperante.
Nu cred ca esti capabil sa vorbesti si sa scrii intr-o alta limba;de asta mi-am dat seama cand am citit cum scrii romaneste.  :kisstogether:

știu f bine că ești italian
faci evidente greșeli de exprimare în romînește și am scris mereu că e normal asta pt că ești străin.dacă ai pretenția că tu știi romînește mai bine ca romînii (ca mine de ex) atunci îți spun că vorbești prostii.
Acum nu contează dacă eu știu să vorbesc altă limbă.Nu despre asta e discuția.E despre romînă și despre romîna de pe inel.
Nu mă interesează cît de bine vorbești tu italiana pt că nu de asta e vorba.
nască-o-a pacea!
facă-se voia lui!
Lua-o-ar dracu!
Veni-i-ar rău!
Mînca-l-ar mama!
Mînca-ți-aș ochișorii!
Sînt exprimări tipic romînești.

#5767
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
AHAHAHA! Acum am facut o tura pe la siteul domnului mirciulica ca sa-i citesc celeberima lui metoda de munca.
Sincer in viata mea n-am citit o expunere atat de copilaroasa si de simplista,mai ales ca domnul are si pretentii de tip stiintific!
Daca vreti sa va distrati ca pe mine ma pufneste rasul cand o citesc,puteti sa intrati sa vedeti cateva din rezumatul metodei:

aici:

http://florincroitor...d.com/id13.html

in zona asta sunt aprecierile la lucrearea dumnealui:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profesorul universitar Ion Coja e de părere că lucrările mele sînt total eronate:
"....In rest, descifrarile acelea nu le discut, nu ma pronunt, nu ma pricep. Dar pot sa-mi dau seama cand altul se pricepe. Nu e cazul dvs, din păcate."

Domnul Florin Croitoru a tradus textul inelului de la Iezerovo. Acolo unde toți lingviștii, fără excepție, s-au împotmolit, domnia sa a știut să găsească separarea corectă în cuvinte, să explice dificultățile, și să finalizeze toată munca într-un fel coerent, limpede și cu adevărat strălucitor. Traducerea domniei sale este definitivă.

Realizarea este excepțională. Încă o dată se demonstrează faptul că singurii pași reali înainte în domeniul istoriei civilizației sunt opera amatorilor iluminați, ca Michael Ventris, Jean Faucounau sau Florin Croitoru.

Consecința cea mai spectaculoasă a traducerii domnului Croitoru, care arată clar că textul este scris într-o limbă pe care toți românii de azi o pot pricepe, este lumina în care se poate vedea de-acum înainte istoria Europei.

Limba noastră este mult mai veche decît ne lăsau să credem mincinoșii acoperiți de știința lor sterilă așezată pe o pedanterie lipsită de har. Eminescu este răz-bunat. Florin Croitoru a descoperit adevărul. Nimeni nu-l mai poate ascunde vreodată !

                                                                          Dr. Dan Waniek

                                                                         15 feb. 2011
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu putem afirma ca domnului mirciulica ii lipseste o oarecare modestie! :-)))

Am googalit un pic si am dat intamplator de numele acestui doctor: este semnalat la un site numit "indopedia"

Dr. Daniel Armand Waniek (born 1957) is a Romanian chronobiologist, iridologist, and medical doctor who studies "experimental trans-iridial light therapy"

http://www.indopedia...itle=Dan_Waniek

Deci domnia sa doctorul "cronobiologist" se da cu parerea in ce priveste traducerea unui text antic.
Ca si cum i-as cere o parere lui Berlusconi in legatura cu abstinenta sexuala inainte de casatorie! :-)))

#5768
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postego_zenovius, on 27th March 2011, 19:53, said:

Ai dovada?


De ce trebuie sa schimonosesti cuvintele in halul asta? Cam cum scri tu acolo se pronunta in unele zone din Ardeal, dar nu "măre", ci "mere", nu "mărem" ci "merem", etc.
Fantezia ta e nelimitata. Nu numai ca iti spune (ea, fantezia) ca "a merge" e dacic, dar iti spune si pronuntia exacta a dacilor - "iăl măre".
Asta fara sa ai cel mai mic indiciu, ca de dovada nici nu poate fi vorba.



"dacă nu din latină vine" e adaugat de la tine. Eu l-am intrebat pe Nicu care e etimologia lui "a merge" si atat.
tu treci drept inteligent din cauza școlii făcute. Tu vorbești de fantezie? Ce texte ai adus tu ca să arăți romanizarea dacilor? Eu am adus texte care contrazic acest lucru.
Eu mă bazez pe textele dacice. Tu pe ce te bazazi? dacă eu greșesc oleacă pronunția ardelenească  înseamnă că am greșit total?
Cînd pe o placă apar cuvinte ca ănaîncea, armăsa dacă ,dă mucioila, aci noi ladu puserăm, stă peste armăsa rumunăs vii tu să spui că asta e doar o fantezie și că este egal cu zero și că doar fantezia mea a fedespărțit așa acel text. Invitat să desparți tu un text străin în romînește nu ai putut și eu știu bine că nu se poate.
A merge din latinescul a se scufunda!!! ce să zic? Eu sînt acela cu .....fantezie. :coolspeak:
Îmi explici de ce apare limba romînă pe texte care nu au fost scrise în aceeași perioadă, de aceeași oameni și în același loc? desigur din cauza mea care nu mă pricep la separări de texte și am schimbat valoarea literelor dintr-un text.....3 la număr numai. De fapt tracul care a scris a dat acele valori.Eu doar le-am descoperit, dar nu puteți voi pricepe un lucru așa de simplu. Trebuie să vă spună un cademician asta.
Din al doilea nu am schimbat nici o valoare.Sau am schimbat si acolo, că vorba aia , ca să-mi iasă pasiența......
Ai cam pierdut timpul prin școală.

tu de ce iti dai cu parerea marcuzzo? Înseamnă ca tot ce zici tu e gresit.
Esti intr-o visare fara de sfirsit si nu poti pricepe.
ti-am spus eu ce ai tu in cap: băș-călie.

#5769
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmirceavoda, on 27th March 2011, 20:38, said:

A merge din latinescul a se scufunda!!! ce să zic? Eu sînt acela cu .....fantezie. :coolspeak:
Bre nea Mirceo, ma faci sa ma repet - eu n-am facut decat sa va cer (lui Nicu, tie si cui o mai vrea sa raspunda) sa spuneti care e originea lui "a merge". Am inteles, tu zici ca e dacic. Fara dovezi, fara indicii.
Pai, cand nu ai nici dovezi, nici indicii - nu sunt indreptatit sa vorbesc despre fantezie?

View Postmirceavoda, on 27th March 2011, 20:38, said:

Ai cam pierdut timpul prin școală.
In schimb la tine e taman invers.

PS
Adica scoala si-a pierdut timpul cu tine, in caz ca nu te-ai prins.

Edited by ego_zenovius, 27 March 2011 - 20:43.


#5770
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Nu ar fi fost mai bine ca Flo' sa fi deschis un topic unde sa ceara ajutorul tuturor pt. a descoperi textul de pe inel ?!

Sa fi salvat "elemente descoperite" pe langa textul despartit ? (ex: Polistenes ~/ Polistene-A-s !!!???);

Sa fi acceptat influentele elenice in text, la fel cum ele exista si in AROMANA ! (Nume grecesti ori cu sonoritate elena, chiar limba textului fiind un dialect greco-tracic, ... ?!). B)

#5771
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 27th March 2011, 20:50, said:

Lupulalb crede ca romanului ii se cerea pasaportul inainte de orice impreunare de tip sexual, sau ca dacitele lui erau niste maici de caritate fara nici o pofta sexuala!

În primul rînd , tu nu ești în stare să-ți expui clar gîndurile tale, așa că nu mai încerca să expui ce crezi tu că gîndesc eu, e un efort intelectual prea mare pentru tine, iar groparul abia așteaptă să aibă de lucru.

Nu consider DĂCIȚELE nici sfinte, dar nici atît de ușuratice cum vrei tu să crezi că erau.

Ca să-ți sară în ajutor, Zeno spune că:
"Stai linistit, colonistii romani au venit cu tot cu neveste. Si, oricum, fetele dace, data fiind decimarea barbatilor in razboaie iar apoi luarea lor in robie, vrand-nevrand trebuiau sa se marite cu romani, alternativa fiind sa ramana domnisoare batrane."

Este exagerat ce susține în privința dăcițelor, oare nemțoaicele s-au măritat toate cu soldații americani cantonați în Germania Federală, după terminarea WW2? Doar muriseră foarte mulți bărbați în război.

Sau mai aproape de noi, irakiencele se mărită pe rupte cu soldatii americani?

Exista și există o prăpastie culturală și emoțională, între cuceriți și cuceritori, a existat întotdeauna,...ura apare mai ușor decît dragostea și dispare mult mai greu.

Propaganda latinomană este prezentă Marcuzzzo și este foarte puternică, latinomanii nu pot renunța la acest eșafodaj clădit pe o minciună (paradigma latinistă), au investit prea mult în ea , ca acum să accepte că au greșit sau au mințit.

Este un "adevăr", bazat pe o axiomă. Dar a venit timpul să demonstrăm că există o soluție contrară.

Toți știți că geometria euclidiană se bazează pe axioma că dintr-un punct exterior unei drepte se poate duce doar o paralelă la acea dreaptă.

Dar a venit un alt matematician, Janos Bolyai, care a emis o altă părere: aceea că dintr-un punct exterior față de  o dreaptă, se pot duce o infinitate de drepte paralele la acea dreaptă. Astfel a luat naștere geometria neeuclidiană.

Ca și în alte cazuri nefericite. paternitatea acestei idei este atribuită unui alt matematician, (Nikolai Ivanovici Lobacevski) care și-a expus ceva mai repede părerea în cercurile științifice ale vremii.

http://www.banaterra...te-la-timisoara

Ce s-ar fi întîmplat dacă această terie ar fi fost primită la fel ca dacismul și ar fi fost un adevărat război intre susținătorii lui Euclid și cei ai lui Bolyai și Lobacevski?

Latinismul a ajutat mișcarea de emancipare a românilor din Ardeal, dar este timpul să ne vedem corect strămoșii cu ponderea cea mai mare în "amestecul genetic" care a dat naștere poporului român,...DACII.

L.E.Este drept să ne onorăm strămoșii adevărați, dar este o rușine să îi onorăm pe hoții care ne-au jefuit.

Edited by NICU_LUPULALB, 27 March 2011 - 21:07.


#5772
iahuu

iahuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2010
Ma poate ajuta cineva cu o cronologie buna sau o sinteza completa despre Istoria Romanilor?(platesc)
Multumesc.

#5773
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostNICU_LUPULALB, on 27th March 2011, 21:00, said:

Latinismul a ajutat mișcarea de emancipare a românilor din Ardeal, dar este timpul să ne vedem corect strămoșii cu ponderea cea mai mare în "amestecul genetic" care a dat naștere poporului român,...DACII.
Poporul român n-a luat nastere in urma unui "amestec genetic". Nu suntem caini, nici cai, nici pisici. La animale putem vorbi despre amestec genetic. In cazul popoarelor avem "amestecuri culturale" - cultura, in sensul cel mai larg al cuvantului, e ceea ce defineste un popor si pe individ in cadrul poporului.
Uite, sa-ti dau un exemplu pentru a ma face mai bine inteles: daca pe Sandor Petofi il chema la nastere Alexander Petrovics, taica-su fiind sarb iar mama slovaca, asta nu-l face pe el sa fie mai putin ungur decat un altul nascut din ambii parinti unguri. Petofi avea un procent de 0% "gene unguresti", din punct de vedere al "amestecului genetic" despre care vorbesti ar trebui sa ne referim la el ca fiind un sarbo-slovac - si totusi, nimeni nu poate sustine (cu buna credinta) ca nu era cat se poate de ungur - ne-o dovedeste viata si opera lui.
Sau iata, un exemplu de la noi - daca pe mama lui N. Iorga o chema Zulnia Arghiropol, asta te face sa te indoiesti de faptul ca Iorga era 100% român?

#5774
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostNICU_LUPULALB, on 27th March 2011, 21:00, said:

L.E.Este drept să ne onorăm strămoșii adevărați, dar este o rușine să îi onorăm pe hoții care ne-au jefuit.


Dar ce te faci daca stramosii adevarati sunt tocmai "hotii" aia? Cum ramane atunci cu onoratul ca in cazul asta nu doar ca nu iti onorezi stramosii dar ii denigrezi facandu-i hoti? :naughty:

#5775
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postego_zenovius, on 27th March 2011, 20:43, said:

Bre nea Mirceo, ma faci sa ma repet - eu n-am facut decat sa va cer (lui Nicu, tie si cui o mai vrea sa raspunda) sa spuneti care e originea lui "a merge". Am inteles, tu zici ca e dacic. Fara dovezi, fara indicii.
Pai, cand nu ai nici dovezi, nici indicii - nu sunt indreptatit sa vorbesc despre fantezie?


In schimb la tine e taman invers.

PS
Adica scoala si-a pierdut timpul cu tine, in caz ca nu te-ai prins.

Ca să nu te mai repeți atît discută mai mult cu marcuzzo. Degeaba ți-am înșirat indiciile. Tu nu pricepi și zici că eu nu am priceput ce zici tu.Eu am priceput f bine.Îți repet schema vorbită:
-pe inel și pe plăci e limba romînă.
-a merge e în romînește
- a merge nu e în limbile latină, slave, germanice, iranice greacă, albaneză....
Deci dacă nu de acolo vine de unde ar putea veni a merge? Din latinescul MERGO sau io știu cum ii zice? Păi, dacă venea de la acel mergo sau imergo rămînea și pe la italieni, spanioli francezi măcar de sămînță pe unde va prin dialecte măcar. dar nimic! În romînă peste tot și acolo ioc! Și tu zici că nu sînt indicii.
2) ai dreptate; școala și-a cam pierdut timpul cu mine.Mai tot ce știu am obținut mai mult prin munca mea.Dacă ar fi reușit școala să mă dea pe brazdă ca pe tine aș fi fost un comunist exemplar și un latinoman convins.

#5776
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postego_zenovius, on 27th March 2011, 22:26, said:

Poporul român n-a luat nastere in urma unui "amestec genetic". Nu suntem caini, nici cai, nici pisici. La animale putem vorbi despre amestec genetic. In cazul popoarelor avem "amestecuri culturale" - cultura, in sensul cel mai larg al cuvantului, e ceea ce defineste un popor si pe individ in cadrul poporului.

Amestecul genetic este obsesia lui Fane, eu doar puneam ideile lui între ghilimele.
Amestecul de gene existente din fiecare individ depinde de haplogrupurile de care ne tot legăm atunci cînd discutăm despre genomul fiecărui popor european, structura lui genetică aproximativă.

J2-R1b pe care îl tot pomenim NU are legătură cu animalele, așa că nu văd rostul replicii tale decît dacă ai trecut la caterincă, neavînd cum porni ideea următoare referitor la amestecul cultural.

Amestecul cultural este important atunci cînd se formează o țară de genul U.S.A.,Canada, sau Australia, care nu au tradiții proprii, sau unde tradițiile nativilor sînt "sufocate" de noii veniți.

În cazul României avem de-a face cu cîteva interferențe culturale, care NU pot fi privite decît cu indulgență ca amestec cultural.

http://www.dex-onlin...ari/amestec.htm

În rest ai dreptate N. Iorga era cetățean român, chiar dacă nu era provenit doar din strămoși daci, să zicem.
Cetățenia și apartenența culturală, definesc de fapt un om, deși structura lui genetică are importanța ei.

L.E."Dar ce te faci daca stramosii adevarati sunt tocmai "hotii" aia? Cum ramane atunci cu onoratul ca in cazul asta nu doar ca nu iti onorezi stramosii dar ii denigrezi facandu-i hoti?"
Probabil greșești Turcoctonule.

Nu ai suficiente dovezi că strămoșii mei sînt numai hoții ăia de romani,...pe lîngă daci poate sînt și ruși, austrieci, turci sau polonezi,... poate nu am NICI o picătură de sînge dacic, dar asta nu mă oprește să-mi onorez strămoșii daci.

Din cîte date am eu, în neamurile tatălui meu și ale mamei mele, NU au existat derapaje în ultimele 250-300 de ani și nu am străbuni alogeni, dar poate mai înainte de asta cine mai știe, cronica familiei nu se întinde mai mult în timp.

Edited by NICU_LUPULALB, 27 March 2011 - 22:45.


#5777
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postturcoctonul, on 27th March 2011, 22:07, said:

Dar ce te faci daca stramosii adevarati sunt tocmai "hotii" aia? Cum ramane atunci cu onoratul ca in cazul asta nu doar ca nu iti onorezi stramosii dar ii denigrezi facandu-i hoti? :naughty:

hai, lasă șmecheriile de doi bani că nu te onorează. E stabilit de genetică identitatea romînească și a multor altora.
Nu ești bun decît de întors vorba.

View PostCyber-sapiens, on 27th March 2011, 20:53, said:

Nu ar fi fost mai bine ca Flo' sa fi deschis un topic unde sa ceara ajutorul tuturor pt. a descoperi textul de pe inel ?!

Sa fi salvat "elemente descoperite" pe langa textul despartit ? (ex: Polistenes ~/ Polistene-A-s !!!???);

Sa fi acceptat influentele elenice in text, la fel cum ele exista si in AROMANA ! (Nume grecesti ori cu sonoritate elena, chiar limba textului fiind un dialect greco-tracic, ... ?!). B)
ce e in avatarul tau e si in capul tau: farfurii zburătoare și alte basme.
Eu nu pot accetpta sau repinge ceva din text; eu trebuie să descopăr ce este acolo.
Dialect greco-tracic !!! Numai ghioambe scoți.

#5778
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmirceavoda, on 27th March 2011, 22:38, said:

E stabilit de genetică identitatea romînească și a multor altora.

Identitatea ti-o stabilesti singur nu ti-o stabileste cineva. Cat despre studiile genetice de care vorbeste ele au aratat clar ca suntem un amestec de gene foarte pestrit, adica exact asa cum trebuie sa fi fost si colonistii romani. La noi gasesti tipul dinaric, alpin dar si mediteranean sau nordic. Asa ca in locul tau nu as mai vorbi de genetica. :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate