Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#5689
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmarcuzzzo, on 23rd March 2011, 10:14, said:

Nea mirciulica vorbeste de lingvistica nestiind nicio limba.
El descifreaza texte antice fara sa stie nimic.
Pe urma,el vorbeste de nimic si fanii sai se iau dupa el si din nimicul asta au reusit sa ticluiasca o poveste de adormit copii.

Ceva nemteste trebuie ca a invatat el daca traieste acolo. Macar la genul "Ana are mere"

#5690
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Vai de capu'nemtilor atunci..cum pot sa-l suporte pe strasse? :-))))

#5691
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMount_Yermom, on 23rd March 2011, 10:10, said:

Consolati-va. Niciunul n-are habar de engleza dar de departe nea Florica este mai competent decat Cyber.

right [raɪt] / alright [ɔlˈraɪt]

Asta se doreste o zicere celebra a'la Jidan-Hermon si face parte din ciclul "Bruce Lee il bate pe Van Dame" !?  :lol:

#5692
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Apropo,poate domnul mirciulica sa ne spuna,dupa parerea lui,cu ce familie este inrudita limba germana,cand s-a format si cum in cadrul european.

#5693
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
limba germană face parte din grupa germanică, iar grupa germanică face parte din familia de limbi  indo-europene.
Din acestă grupă germanică fac parte două limbi: germana și scandinava. Germana cuprinde numeroase dialecte printre care : olandez, bavarez, aleman, saxon. Scandinava cuprinde 3 dialecte: danez plus două dialecte în Scandinavia, cel de Nord și cel de Sud. Cel de Nord e limbă oficială în Suedia iar cel de Sud e limbă oficială în Norvegia. Adică practic în scandinavia se vorbește un dialect in Sud (în Suedia și în Norvegia) și un dialect în Nord (în Suedia și în Norvegia).
Limba germană s-a format încă în neolitic. Cum anume nu știe nimeni. Sînt două teorii: cea veche care spune că limba germană e venită din Scandinavia și cea nouă care spune că scandinava provine de pe continent.
Alte împărțiri acordă olandezei statut de limbă separată deși toți lingviștii sînt de acord că strict lingvistic olandeza este un dialect german.

View PostCyber-sapiens, on 23rd March 2011, 11:59, said:

Asta se doreste o zicere celebra a'la Jidan-Hermon si face parte din ciclul "Bruce Lee il bate pe Van Dame" !?  :lol:
Nein. daß ist andere Zyklus: "Cyber Sapiens:keine Tagg ohne eine dumme Spruche"

#5694
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 14:12, said:

Nein. daß ist andere Zyklus: "Cyber Sapiens:keine Tagg ohne eine dumme Spruche"

Merge si asa, dar te priveste direct si personal "... nici o zi fara inel si placute"  no ofence ! ;)  :cheers:

Edited by Cyber-sapiens, 23 March 2011 - 15:47.


#5695
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 14:12, said:

limba germană face parte din grupa germanică, iar grupa germanică face parte din familia de limbi  indo-europene.
Din acestă grupă germanică fac parte două limbi: germana și scandinava.
Germana cuprinde numeroase dialecte printre care : olandez, bavarez, aleman, saxon.
Scandinava cuprinde 3 dialecte: danez plus două dialecte în Scandinavia, cel de Nord și cel de Sud. Cel de Nord e limbă oficială în Suedia iar cel de Sud e limbă oficială în Norvegia. Adică practic în scandinavia se vorbește un dialect in Sud (în Suedia și în Norvegia) și un dialect în Nord (în Suedia și în Norvegia).
Limba germană s-a format încă în neolitic. Cum anume nu știe nimeni. Sînt două teorii: cea veche care spune că limba germană e venită din Scandinavia și cea nouă care spune că scandinava provine de pe continent. Alte împărțiri acordă olandezei statut de limbă separată deși toți lingviștii sînt de acord că strict lingvistic olandeza este un dialect german.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Europe_germanic-languages_2.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Germanic_Languages.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5696
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
tu iar copiezi hărți colorate fără să le pricepi.Ia spune: ce zice harta aia?
M-a întrebat PE MINE ce părere am și am spus CE PĂRERE AM EU, nu ce scrie într-o carte de lingvistică generală, că nu asta am fost întrebat!! Eu nu am trecut la grupa GERMANICE limba engleză pt că sînt de părere că nu este germanică.Nu am trecut islandeza. Am fost întrebat de limbile germanice de pe CONTINENT.
Tu trintești hărți  și nu mai zici nimic de frică să nu scoți porumbei? :D

#5697
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 14:12, said:

Limba germană s-a format încă în neolitic.
Dovezi?

#5698
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
în antichitate germanii ocupau o suprafață mare: în vestul german de azi,Danemarca, Scandinavia.Asta arată că existau deja de mult, deci cel puțin din neolitic.

#5699
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 13:12, said:

limba germană face parte din grupa germanică, iar grupa germanică face parte din familia de limbi  indo-europene.
Din acestă grupă germanică fac parte două limbi: germana și scandinava. Germana cuprinde numeroase dialecte printre care : olandez, bavarez, aleman, saxon. Scandinava cuprinde 3 dialecte: danez plus două dialecte în Scandinavia, cel de Nord și cel de Sud. Cel de Nord e limbă oficială în Suedia iar cel de Sud e limbă oficială în Norvegia. Adică practic în scandinavia se vorbește un dialect in Sud (în Suedia și în Norvegia) și un dialect în Nord (în Suedia și în Norvegia).
Limba germană s-a format încă în neolitic. Cum anume nu știe nimeni. Sînt două teorii: cea veche care spune că limba germană e venită din Scandinavia și cea nouă care spune că scandinava provine de pe continent.
Alte împărțiri acordă olandezei statut de limbă separată deși toți lingviștii sînt de acord că strict lingvistic olandeza este un dialect german.


Nein. daß ist andere Zyklus: "Cyber Sapiens:keine Tagg ohne eine dumme Spruche"

Limba engleza nu este o limba germanica? asta la punctul unul.
punctul doi: limba germana semana cu traca?

#5700
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 19:07, said:

în antichitate germanii ocupau o suprafață mare: în vestul german de azi,Danemarca, Scandinavia.Asta arată că existau deja de mult, deci cel puțin din neolitic.

Mai devreme ai spus ca Lb.germanice fac parte din grupul IE, mai apoi le-ai datat in neolitic, iar ultima oara ai spus "cel puțin din neolitic", adica chiar din paleolitic.

Oare cunosti macar ce populatii locuiau Scandinavia si zona M. Baltice inainte de -1200 si chiar dupa aceasta data ?! Am observat ca-i bagi pe germanici la inaintare, in timp ce arheologia si istoria germanicilor ii atesta ca bastinasi in zona pe eschimosii samoiazi.

Vei spune ca ai pomenit de varianta 2. aceea ce priveste originea sudica a germanicilor, dar atunci de ce ai spus mai apoi "... Asta arată că existau deja de mult, deci cel puțin din neolitic"?!



View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 17:37, said:

tu iar copiezi hărți colorate fără să le pricepi.Ia spune: ce zice harta aia?
M-a întrebat PE MINE ce părere am și am spus CE PĂRERE AM EU, nu ce scrie într-o carte de lingvistică generală, că nu asta am fost întrebat!! Eu nu am trecut la grupa GERMANICE limba engleză pt că sînt de părere că nu este germanică.Nu am trecut islandeza. Am fost întrebat de limbile germanice de pe CONTINENT.
Tu trintești hărți  și nu mai zici nimic de frică să nu scoți porumbei? :D

Fratele meu, copiez harti deoarece le inteleg si sper ca si o parte dintre cei care le privesc le vor intelege macar partial daca nu chiar in totalitate.

Prima harta prezinta LIMBILE GERMANICE, iar a doua harta prezinta Limbi-dialecte germanice.

Crede-ma ca pot sa te inteleg si nu te condamn la acest capitol, se vede ca esti o persoana cultivata, desi ai un caracter autoritar si gaunos, asa te percep eu prin prisma mesajelor, poate fi vinovata diferenta de 3 decenii dintre noi ...

PS: Am mai trantit si porumbei, dar din 2006 de cand sunt pe forum am mai lecturat si priceput unele lucruri (inainte eram instruit la capitolul preistorie, istoria antica extra-europeana, mai ales Mesopotamia, Asia Mica, Indus, America si eschimosii).

Karl Popper- Rolul erorii in cunoastere (cunoscand si eliminand erorile din sistem, ne apropiem de adevarul stiintific).
Platon- Dialogurile

... si tot mai apar "popoarele lui peste prajit", care afirma cu mandrie "daca taceai filosof ramaneai"!  :cursing:  :puke:  :death:

Edited by Cyber-sapiens, 23 March 2011 - 20:59.


#5701
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmirceavoda, on 23rd March 2011, 19:07, said:

în antichitate germanii ocupau o suprafață mare: în vestul german de azi,Danemarca, Scandinavia.Asta arată că existau deja de mult, deci cel puțin din neolitic.
Vrei sa zici ca in Germania, Danemarca, Scandinavia se vorbea germana in neolitic?
Uite ce obiectii as avea eu la asta:
1. Germana e o limba indo-europeana - cu asta sunt sigur ca esti de acord. Or, cei pe care ii numim indo-europeni vin incoace din spatiul dintre marea Neagra si Marea Caspica in epoca bronzului. Presupunand ca unii dintre ei vorbeau germana (ma indoiesc), oricum ei ajung in Europa intr-un moment in care neoliticul se terminase, cel putin pentru ei.
2. Ma indoiesc ca in momentul in care indo-europenii ajung aici putem vorbi de limba germana. Probabil ca principalele grupe lingvistice nu se diferentiasera inca.

#5702
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmarcuzzzo, on 23rd March 2011, 19:08, said:

Limba engleza nu este o limba germanica? asta la punctul unul.
punctul doi: limba germana semana cu traca?
După părerea mea engleza nu este limbă germanică.Este o limbă specială.Este singură în grupa ei, la fel cum și greaca e singură.
Limba germană mai veche sau mai nouă nu seamănă cu traca.Unele asemănări de cuvinte sînt desigur pt că ambele fac parte din aceeași familie: indo-europene.Ca limbă însă nu seamănă deloc.

View Postego_zenovius, on 23rd March 2011, 23:57, said:

Vrei sa zici ca in Germania, Danemarca, Scandinavia se vorbea germana in neolitic?
Uite ce obiectii as avea eu la asta:
1. Germana e o limba indo-europeana - cu asta sunt sigur ca esti de acord. Or, cei pe care ii numim indo-europeni vin incoace din spatiul dintre marea Neagra si Marea Caspica in epoca bronzului. Presupunand ca unii dintre ei vorbeau germana (ma indoiesc), oricum ei ajung in Europa intr-un moment in care neoliticul se terminase, cel putin pentru ei.
2. Ma indoiesc ca in momentul in care indo-europenii ajung aici putem vorbi de limba germana. Probabil ca principalele grupe lingvistice nu se diferentiasera inca.
Asta pt că tu ești sigur că vorbitorii de limbi IE sînt veniți abia în epoca de bronz. De unde reiese asta? Agricultura și creșterea vitelor au fost inventate încă din neolitic, deci populația s-a înmulțit considerabil încă din acea perioadă datorită creșterii extraordinare a surselor de hrană.Aceste tehnologii s-au răspîndit și la populațiile de vînători, astfel încît practic aceștia au dispărut.Au lăsat urmași, dar aceștia au devenit agricultori și crescători de animale.
Părerea mea e că indo-europenii sînt veniți mai demult. Nu se puteau răspîndi tracii pe o suprafață așa de mare,iar limba lor să fi fost preluată și de alte populații dacă aceștia ar fi venit în epoca de bronz.

View PostCyber-sapiens, on 23rd March 2011, 20:49, said:

Mai devreme ai spus ca Lb.germanice fac parte din grupul IE, mai apoi le-ai datat in neolitic, iar ultima oara ai spus "cel puțin din neolitic", adica chiar din paleolitic.

Oare cunosti macar ce populatii locuiau Scandinavia si zona M. Baltice inainte de -1200 si chiar dupa aceasta data ?! Am observat ca-i bagi pe germanici la inaintare, in timp ce arheologia si istoria germanicilor ii atesta ca bastinasi in zona pe eschimosii samoiazi.

Vei spune ca ai pomenit de varianta 2. aceea ce priveste originea sudica a germanicilor, dar atunci de ce ai spus mai apoi "... Asta arată că existau deja de mult, deci cel puțin din neolitic"?!





Fratele meu, copiez harti deoarece le inteleg si sper ca si o parte dintre cei care le privesc le vor intelege macar partial daca nu chiar in totalitate.

Prima harta prezinta LIMBILE GERMANICE, iar a doua harta prezinta Limbi-dialecte germanice.

Crede-ma ca pot sa te inteleg si nu te condamn la acest capitol, se vede ca esti o persoana cultivata, desi ai un caracter autoritar si gaunos, asa te percep eu prin prisma mesajelor, poate fi vinovata diferenta de 3 decenii dintre noi ...

PS: Am mai trantit si porumbei, dar din 2006 de cand sunt pe forum am mai lecturat si priceput unele lucruri (inainte eram instruit la capitolul preistorie, istoria antica extra-europeana, mai ales Mesopotamia, Asia Mica, Indus, America si eschimosii).

Karl Popper- Rolul erorii in cunoastere (cunoscand si eliminand erorile din sistem, ne apropiem de adevarul stiintific).
Platon- Dialogurile

... si tot mai apar "popoarele lui peste prajit", care afirma cu mandrie "daca taceai filosof ramaneai"!  :cursing:  :puke:  :death:
amesteci discuția cu diverse obrăznicii de școlar frustrat.Faptul că ești mai tinar decit mine cu decenii nu e o scuza sa dai mereu cu mucii in fasole.Considera ca ai vorbit singur. Daca o tii asa te las sa vorbesti singur.

#5703
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirceavoda, on 24th March 2011, 08:25, said:

După părerea mea engleza nu este limbă germanică.Este o limbă specială.Este singură în grupa ei, la fel cum și greaca e singură.
Limba germană mai veche sau mai nouă nu seamănă cu traca.Unele asemănări de cuvinte sînt desigur pt că ambele fac parte din aceeași familie: indo-europene.Ca limbă însă nu seamănă deloc.


Asta pt că tu ești sigur că vorbitorii de limbi IE sînt veniți abia în epoca de bronz. De unde reiese asta? Agricultura și creșterea vitelor au fost inventate încă din neolitic, deci populația s-a înmulțit considerabil încă din acea perioadă datorită creșterii extraordinare a surselor de hrană.Aceste tehnologii s-au răspîndit și la populațiile de vînători, astfel încît practic aceștia au dispărut.Au lăsat urmași, dar aceștia au devenit agricultori și crescători de animale.
Părerea mea e că indo-europenii sînt veniți mai demult. Nu se puteau răspîndi tracii pe o suprafață așa de mare,iar limba lor să fi fost preluată și de alte populații dacă aceștia ar fi venit în epoca de bronz.


amesteci discuția cu diverse obrăznicii de școlar frustrat.Faptul că ești mai tinar decit mine cu decenii nu e o scuza sa dai mereu cu mucii in fasole.Considera ca ai vorbit singur. Daca o tii asa te las sa vorbesti singur.

Merci, dar nu servesc, prefer sa ma retrag imediat din acest dialog al surzilor.  :wave:

#5704
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostCyber-sapiens, on 23rd March 2011, 20:49, said:

Karl Popper- Rolul erorii in cunoastere (cunoscand si eliminand erorile din sistem, ne apropiem de adevarul stiintific).
Platon- Dialogurile


View PostCyber-sapiens, on 24th March 2011, 10:25, said:

Merci, dar nu servesc, prefer sa ma retrag imediat din acest dialog al surzilor.  :wave:

Sper ca daca te retragi o faci cu scopul nobil de a lectura notiuni de epistemologie si a pricepe finalmente ce voia sa iti arate Popper:
http://en.wikipedia..../Falsifiability
http://ro.wikipedia....a_falsificării

Quote

1. Este ușor să confirmăm sau să verificăm aproape orice teorie - dacă căutăm confirmări.
2. Confirmările sunt importante doar dacă sunt rezultatul unor prognoze riscante; adică, dacă suntem nelămuriți de teorie, ar fi trebuit să ne așteptăm la un eveniment care era incompatibil cu teoria - un eveniment care ar fi infirmat teoria.
3. Teoriile științifice „bune” includ interdicții care nu îngăduie anumite lucruri să se întâmple.
4. O teorie care nu este infirmabilă de nici un eveniment științific posibil, nu este științifică. Infirmabilitatea este o virtute a unei teorii.
5. Orice test veridic al unei teorii este o încercare de a o falsifica sau infirma. Teoriile care își asumă riscuri mai ridicate sunt mai testabile, mai expuse la infirmare.
6. A confirma o dovadă este relevant numai în cazul în care este rezultatul unui test veridic al teoriei; aici, „veridic” înseamnă că decurge dintr-o încercare serioasă, dar eșuată, de a falsifica teoria
7. Unele teorii testabile în mod veridic, atunci când se dovedesc a fi false, sunt în continuare susținute de către apologeții lor - de exemplu introducând ad-hoc o presupunere auxiliară, sau reinterpretând ad-hoc teoria astfel încât să scape infirmarii. O asemenea procedură este oricând posibilă, dar salvează teoria de la infirmare doar cu prețul de a-i distruge, sau afecta serios, statutul său științific.

Ce am subliniat seamana ca doua picaturi de apa cu abracadabra latinofililor si adeptilor metodei etimologice Cihac.

#5705
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postleogoto, on 24th March 2011, 12:53, said:

Ce am subliniat seamana ca doua picaturi de apa cu abracadabra latinofililor si adeptilor metodei etimologice Cihac.

Te obosești degeaba Leo.

Pe de o parte , ei strigă sus și tare că nu au încredere decît în lingviștii, istoricii și arheologii ajunși celebri (după ce au o bogată colecție de "opere" cu privire la teza latinomană, sau la cea migraționistă, dar pline de speculații și inepții),...iar atunci cînd cineva din branșa "specialilor specialiști", scrie ceva care le contrazice celorlalți "specialiști" crezul de o viață,...o dau la întors, că respectivul nu are decît o "operă", că e dacoman, etc.,... asta le reflectă adevăratul caracter.

Eu pot să îi las în pace să-și susțină inepțiile aici pe forum,...dar mi-e milă de copiii pe care cei ca ei (latiniștii, și migraționiștii lu pește), aflați încă în învățămînt, îi înnebunesc, dar mai ales îi pică la examene dacă nu le repetă papagallicește inepțiile.

Asta e problema: schilodesc tinerele generații, pe care tot unii ca ei , i-au făcut să fie scîrbiți de dorința de a învăța.

Matematica , fizica , chimia , sau biologia nu le pot schimba,... au reguli stricte de care nu se prea pot atinge, dar geografia suferă continuu schimbări, legate de tendințele politice și economice al liderilor lumii.

Totuși istoria, lingvistica , psihologia, filozofia și literatura sînt foarte "maleabile", dar cel mai grav este că se marșează pe îndobitocirea prin religie, sub pretext că aduce cu ea și un cod moral, dar un cod moral impus prin constrîngeri NU are valoare și durată,...adevărata educație morală se face prin convingere pe bază rațională.

Din cauza unora ca ei vom ajunge o țară de troglodiți și asta destul de curînd, singura șansă de a evita asta, este să le arătăm cetățenilor României adevărata lor față. :angry:

#5706
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostNICU_LUPULALB, on 24th March 2011, 19:19, said:

Te obosești degeaba Leo.

Pe de o parte , ei strigă sus și tare că nu au încredere decît în lingviștii, istoricii și arheologii ajunși celebri (după ce au o bogată colecție de "opere" cu privire la teza latinomană, sau la cea migraționistă, dar pline de speculații și inepții),...iar atunci cînd cineva din branșa "specialilor specialiști", scrie ceva care le contrazice celorlalți "specialiști" crezul de o viață,...o dau la întors, că respectivul nu are decît o "operă", că e dacoman, etc.,... asta le reflectă adevăratul caracter.

Eu pot să îi las în pace să-și susțină inepțiile aici pe forum,...dar mi-e milă de copiii pe care cei ca ei (latiniștii, și migraționiștii lu pește), aflați încă în învățămînt, îi înnebunesc, dar mai ales îi pică la examene dacă nu le repetă papagallicește inepțiile.

Asta e problema: schilodesc tinerele generații, pe care tot unii ca ei , i-au făcut să fie scîrbiți de dorința de a învăța.

Matematica , fizica , chimia , sau biologia nu le pot schimba,... au reguli stricte de care nu se prea pot atinge, dar geografia suferă continuu schimbări, legate de tendințele politice și economice al liderilor lumii.

Totuși istoria, lingvistica , psihologia, filozofia și literatura sînt foarte "maleabile", dar cel mai grav este că se marșează pe îndobitocirea prin religie, sub pretext că aduce cu ea și un cod moral, dar un cod moral impus prin constrîngeri NU are valoare și durată,...adevărata educație morală se face prin convingere pe bază rațională.

Din cauza unora ca ei vom ajunge o țară de troglodiți și asta destul de curînd, singura șansă de a evita asta, este să le arătăm cetățenilor României adevărata lor față. :angry:

Adevaratul caracter al dacomanilor de frustrati se manifesta atunci cand sunt prinsi sa falsifice datele precum: "polisteneasne! penetea ti-l tea! niesca-o-a viita mie paciea" sau facandu-l pe Petru Maior dacist convins.
Nu este chiar de ras! asta denota o ignoranta crasa in ce priveste domeniul lingvistic,si o deturnare VOLUNTARA in domeniul istoric.

Mai asteptam noi datele astea spectaculoase pe care le aveti in sertar.
Macar sa le scoateti o data la vazul lumii.
Pana acum constat,remarc, ca n-ati fost in stare sa spuneti cum ii ziceau dacii si kurzii (ca limba daca si kurda sunt aceeasi palarie) lui "ana are mere".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate