Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#5707
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 20:59, said:

Adevaratul caracter al dacomanilor de frustrati se manifesta...facandu-l pe Petru Maior dacist convins.
Nu este chiar de ras! asta denota o ignoranta crasa in ce priveste domeniul lingvistic,si o deturnare VOLUNTARA in domeniul istoric

Nu îl fac daciștii pe "Petru Maior dacist convins", el este doar un istoric "latinist" (sau mai degrabă pseudo-latinist???), dar este incomod pentru latiniști atunci cînd trebuie să-i interpreteze scrierile.

Cît despre "ignoranta crasa in ce priveste domeniul lingvistic, si o deturnare VOLUNTARA in domeniul istoric",...ăsta e de fapt apanajul latinomanilor , însă nu vor să recunoască, nici picați cu ceară. Cum îi întrebi ceva, o dau în obrăznicii de școala primară și te întreabă cum se scrie "Ana are mere", inclusiv în Klingoniană.

Așa că lasă-neee,... lasă-neeee!!! :naughty:

#5708
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Pai voi vorbiti de presupusa limba dacilor,extrem de convinsi ca este premergatoarea limbii latine si nici nu sunteti in stare sa fabricati o singura fraza in aceasta limba! Eu nu sunt istoric de profesie si nici un lingvist,sunt doar un amator,iubitor de argumente istorice si nu indraznesc sa ajung pana acolo sa ma dau mare expert.
Ca,desi ii blameaza pe experti,la un moment dat si dacoman se da mare cunoscator al limbii tracice si mai ales,se crede singurul indretuit sa vorbeasca in acest domeniu.
Dacomanul le stie pe toate nebizuindu-se pe nimic: doar repeta ca un papagal ca trebuie existat o mare deturnare voluntara a acelor date adevarate despre daci,fiindca toate popoarele de pe aceasta planeta aveau un scop ascuns: sa nege valoarea reala a poporului dac,creator de cultura si reprezentant al unei zone (cele carpato-danubiene) care la epoca despre ce vorbim era buricul pamantului.

Peslagii (stramosii dacilor) au inventat scriptura! Ei au si inventat un orologiu astronomic! se pricepeau la astronomie,la fisica cuantica etc. etc.

Intrebarea mea este: daca sunteti atat de constienti ca povestea cu limba latina este un basm,un fals istoric,trebuie sa aveti la indemana destule date sa va permita sa afirmati asa ceva! Cum arata aceasta limba traco-geto-daca?
Puteti sa scrieti aici pe forum in aceasta limba?
Puteti sa intocmiti o carte de gramatica a ei (apropo de reguli)?

#5709
SPQR88

SPQR88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 21:26, said:

Pai voi vorbiti de presupusa limba dacilor,extrem de convinsi ca este premergatoarea limbii latine si nici nu sunteti in stare sa fabricati o singura fraza in aceasta limba! Eu nu sunt istoric de profesie si nici un lingvist,sunt doar un amator,iubitor de argumente istorice si nu indraznesc sa ajung pana acolo sa ma dau mare expert.
Ca,desi ii blameaza pe experti,la un moment dat si dacoman se da mare cunoscator al limbii tracice si mai ales,se crede singurul indretuit sa vorbeasca in acest domeniu.
Dacomanul le stie pe toate nebizuindu-se pe nimic: doar repeta ca un papagal ca trebuie existat o mare deturnare voluntara a acelor date adevarate despre daci,fiindca toate popoarele de pe aceasta planeta aveau un scop ascuns: sa nege valoarea reala a poporului dac,creator de cultura si reprezentant al unei zone (cele carpato-danubiene) care la epoca despre ce vorbim era buricul pamantului.

Peslagii (stramosii dacilor) au inventat scriptura! Ei au si inventat un orologiu astronomic! se pricepeau la astronomie,la fisica cuantica etc. etc.

Intrebarea mea este: daca sunteti atat de constienti ca povestea cu limba latina este un basm,un fals istoric,trebuie sa aveti la indemana destule date sa va permita sa afirmati asa ceva! Cum arata aceasta limba traco-geto-daca?
Puteti sa scrieti aici pe forum in aceasta limba?
Puteti sa intocmiti o carte de gramatica a ei (apropo de reguli)?

Dacii erau atat de inteligenti incat nu aveau nevoie sa aibe un alfabet. Tocmai cand inventau OZN-urile pentru a civiliza si alte galaxii, au venit barbarii de la Roma cu arcuri si sageti si i-au nimicit. Toata umanitatea a pierdut atunci  :console:

Edited by SPQR88, 24 March 2011 - 21:35.


#5710
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 20:55, said:

Ei sunt doar mici falsificatori,niste frustrati care-si revarsa asupra interlocutorului frustrarea care le vine de la fapt ca poporul dac a fost doar un popor barbar,care traia in munti si in codri imbracat in pielea de urs si care nu cunostea stiinta de carte.

gandul ca romanii vorbesc o limba latina ii pun pe ei in situatia de a nu dormi noaptea!
In inconstienta lor ei isi blestema stramosii cei adevarati,adica acei colonisti romani care i-au inlaturat pe daci.

Am lamurit mai demult cum e cu barbaria, daca era cazul. Iar romanii, daca ar vorbi o limba latina, ar fi in stare sa priceapa macar doua propozitii din Cicero sau Horatiu, macar la fel de usor cum inteleg italiana. Dar cat pricep - mai mult decat italienii din cate reiese - tinde uluitor de mult spre zero  :lol:


 marcuzzzo, on 24th March 2011, 20:59, said:

Mai asteptam noi datele astea spectaculoase pe care le aveti in sertar.
Macar sa le scoateti o data la vazul lumii.
Pana acum asteptam sa vedem prin ce fenomen etimologiile "magice" ale latinofililor pot fi explicate. Mergere (a se scufunda - latina) ->> a merge? Mai sa fie!

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 21:26, said:

Pai voi vorbiti de presupusa limba dacilor,extrem de convinsi ca este premergatoarea limbii latine si nici nu sunteti in stare sa fabricati o singura fraza in aceasta limba! Eu nu sunt istoric de profesie si nici un lingvist,sunt doar un amator,iubitor de argumente istorice si nu indraznesc sa ajung pana acolo sa ma dau mare expert.
Ca,desi ii blameaza pe experti,la un moment dat si dacoman se da mare cunoscator al limbii tracice si mai ales,se crede singurul indretuit sa vorbeasca in acest domeniu.
Dacomanul le stie pe toate nebizuindu-se pe nimic: doar repeta ca un papagal ca trebuie existat o mare deturnare voluntara a acelor date adevarate despre daci,fiindca toate popoarele de pe aceasta planeta aveau un scop ascuns: sa nege valoarea reala a poporului dac,creator de cultura si reprezentant al unei zone (cele carpato-danubiene) care la epoca despre ce vorbim era buricul pamantului.


Intrebarea mea este: daca sunteti atat de constienti ca povestea cu limba latina este un basm,un fals istoric,trebuie sa aveti la indemana destule date sa va permita sa afirmati asa ceva! Cum arata aceasta limba traco-geto-daca?
Puteti sa scrieti aici pe forum in aceasta limba?
Puteti sa intocmiti o carte de gramatica a ei (apropo de reguli)?
Latina, "sermo latinus", ESTE un basm. Asa de basm ca nenii care studiau acum 150 de ani "sermo latinus" si-au dat seama ca.. hopa.. am gasit, limbile "latine" nu vin din latina. Nu vin din "sermo latinus", vin din "sermo vulgaris" pe care latinii nu l-au numit NICIODATA "latin". Da' noi fiind baetzi pe problema, ii zicem "latina vulgara" si o ticluim de la cap la coada, lexic, fonetica, gramatica, tot.
Si stii, tu esti convins ca latina e premergatoare italienei sau dialectului tau tzaranesc, da' esti in stare sa ne glasuiesti pre latinesce? Da' daca nu pe latinesce, baremi pe latina vulgara esti (si nu ma refer la faze cu surori, mame etc., ca dialectul ala il stapanesti binisor)?
Deturnarea, daca a existat, nu priveste doar dacii, mah "amatorule". Priveste pe mai multa lume. Printre care si pe italicii cei ramasi sa fie mandri de ultimele lor pene, cum ca de la ei a invatat grai articulat jumate de continent. Da' cum a invatat, asa a si uitat. In plan istoric, cam la fel de repede pe cat trece gainatzul prin ratza.

#5711
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 leogoto, on 24th March 2011, 20:47, said:

Am lamurit mai demult cum e cu barbaria, daca era cazul. Iar romanii, daca ar vorbi o limba latina, ar fi in stare sa priceapa macar doua propozitii din Cicero sau Horatiu, macar la fel de usor cum inteleg italiana. Dar cat pricep - mai mult decat italienii din cate reiese - tinde uluitor de mult spre zero  :lol:

Daca voi dacomanii afirmati ca limba traca este similara cu limba latina vulgara (nu aulica),atunci inseamna ca TU sau altii,postat un fragment de text in "sermo vulgaris" ati sti sa-l traduceti?

Facem o proba?

Quote

Pana acum asteptam sa vedem prin ce fenomen etimologiile "magice" ale latinofililor pot fi explicate. Mergere (a se scufunda - latina) ->> a merge? Mai sa fie!

Cum dacomanii se pricep la limba traca,adica stramoasa limbii romane,sigur stiu sa dea acestui cuvant etimologia cea adevarata!
Tu ce propui la "mergere"? astept cu nerabdare..doar sa nu fie ceva in stil "polisteneasne! penea ti-l tea! niesca-o-a vii ta mie paciea!"

Quote

Latina, "sermo latinus", ESTE un basm. Asa de basm ca nenii care studiau acum 150 de ani "sermo latinus" si-au dat seama ca.. hopa.. am gasit, limbile "latine" nu vin din latina.

Cand si-au dat seama? Si mai ales,da-mi o justificatie prin care poti sa afirmi 100% ca limbile latine moderne nu vin din prima.


Quote

Nu vin din "sermo latinus", vin din "sermo vulgaris" pe care latinii nu l-au numit NICIODATA "latin". Da' noi fiind baetzi pe problema, ii zicem "latina vulgara" si o ticluim de la cap la coada, lexic, fonetica, gramatica, tot.

Hahahah! Si dupa tine ce voia sa spuna un cicero cu "sermo vulgaris"?
Trebuia cu orice pret sa-i adauge termenului calificativul de "latin" dar sa te convinga pe tine?
El saracu o fi crezut ca toti oamenii sanatosi la minte (nu este cazul dacomanilor) vor intelege despre ce-i vorba.
Repet: daca unui caine ii arunci un bat de o mie de ori pana la urma va pricepe sa-l duca inapoi,dacomanilor chiar daca li s-ar vari in cap un adevar de un miliard de ori n-ar pricepe.  



Quote

Si stii, tu esti convins ca latina e premergatoare italienei sau dialectului tau tzaranesc, da' esti in stare sa ne glasuiesti pre latinesce? Da' daca nu pe latinesce, baremi pe latina vulgara esti (si nu ma refer la faze cu surori, mame etc., ca dialectul ala il stapanesti binisor)?

Tu crezi sa ma amagesti cu smecherile astea de doi lei?
Ti-am postat cum aratau limbile italice "pre" dominatia romana,dintre care limba umbra si limba etrusca.
De asemenea ti-am mai postat mai multe fragmente scrise in "latina vulgara". Una n-are nimic de a face cu alta.

tradu-mi texul asta din etrusca in romana:

Teurat tan-na larezu-l am-e vaχr.
Lautn Velθina-č, ečt-la Afuna-s, spel eθ car-u tezan,
fučler-i tesn-č tei-č Račne-č ipa am-a hen.
Naper χi-i Velthinaθur-ač ar-ač,
peračcem-ul mlesc-ul, zuci enesc-i ep-l, tular-u.

Veltina hut naper penez-č mas-u.
Acnina cl-el Afuna, Velθina mler zin-ia.
In temam-er cn-l Velθina zi-a čaten-e tesn-e,
Eca Velθinaθur-ač tHaura hel-u tesn-e Račn-e ce-i.
esn-č tei-č Račne-č χimθ, čpel θuta čcu-na, Afuna men-a hen.
Naper ci cn-l har-e ut-uč-e.


este floare la ureche pentru voi dacomani sa-l talmaciti ca nu doar limbile italice au fabricat latina?



Quote

Deturnarea, daca a existat, nu priveste doar dacii, mah "amatorule". Priveste pe mai multa lume. Printre care si pe italicii cei ramasi sa fie mandri de ultimele lor pene, cum ca de la ei a invatat grai articulat jumate de continent. Da' cum a invatat, asa a si uitat. In plan istoric, cam la fel de repede pe cat trece gainatzul prin ratza.

Da,cam asa ceva s-a intamplat,doar cu un mic amanunt.
Oamenii desigur vorbeau in Dacia chiar inainte sa vina romanii lui Traian.
Doar ca limba traca era alta decat latina,si aceasta ultima a inlocuit-o pe prima.
Asa precum spaniola a inlocuit limbile precolombiene de pe continentul sud american.
Daca faci un efort ai putea intelege chiar si tu,chit ca esti un dacoman.

#5712
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 22:13, said:

Doar ca limba traca era alta decat latina,si aceasta ultima a inlocuit-o pe prima.
Asa precum spaniola a inlocuit limbile precolombiene de pe continentul sud american.
Daca faci un efort ai putea intelege chiar si tu,chit ca esti un dacoman.
Le-a inlocuit in asa masura ca in Mexic par egzamplu sunt - AZI, 500 de ani de la sosirea spaniolilor - vreo 70 de limbi oficiale din care spaniola e doar una.

Edited by leogoto, 24 March 2011 - 22:29.


#5713
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 leogoto, on 24th March 2011, 21:29, said:

Le-a inlocuit in asa masura ca in Mexic par egzamplu sunt - AZI, 500 de ani de la sosirea spaniolilor - vreo 70 de limbi oficiale din care spaniola e doar una.

Da. cate milioane de persoane vorbesc spaniola si cate mii mai vorbesc limbile precolombiene in mexic?
Altfel: cat era intinderea teritoriului daciei si celui mexican?

#5714
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 22:40, said:

Da. cate milioane de persoane vorbesc spaniola si cate mii mai vorbesc limbile precolombiene in mexic?Altfel: cat era intinderea teritoriului daciei si celui mexican?

Oricum , asta este un precedent supărător, care vă pune sub semnul întrebării teoriile șchioape, pe care le colportați.

Logica DACISTĂ, vis-a-vis de speculațiile și "dovezile prefabricate" de latinomani, nu este suficientă, pentru că nu acceptați faptul că adevărata logică vă este total străină.

Ce să spun,...logica voastră de șmecheri,...sprijinită pe "dovezi", mai mult decît discutabile,...nu mai vira atunci cînd ți se cere să explici etimologia reală a lui "a merge", ascunzîndu-te după mergere, sau deviind rapid de la subiect. :naughty:

L.E. De nenumărate ori am făcut apel la buna creștere (dar lipsă la apel), a unora dintre colegii de pe forum, dar nu am găsit înțelegere,...așadar vom discuta de acum înainte exact în termenii pe care îi doriți și care exclud respectul reciproc.

Edited by NICU_LUPULALB, 24 March 2011 - 23:28.


#5715
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 NICU_LUPULALB, on 24th March 2011, 23:12, said:

,...nu mai vira atunci cînd ți se cere să explici etimologia reală a lui "a merge", ascunzîndu-te după mergere...
Deci care e etimologia reala a lui "a merge"?

#5716
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 NICU_LUPULALB, on 24th March 2011, 22:12, said:

Oricum , asta este un precedent supărător, care vă pune sub semnul întrebării teoriile șchioape, pe care le colportați.

Logica DACISTĂ, vis-a-vis de speculațiile și "dovezile prefabricate" de latinomani, nu este suficientă, pentru că nu acceptați faptul că adevărata logică vă este total străină.

Ce să spun,...logica voastră de șmecheri,...sprijinită pe "dovezi", mai mult decît discutabile,...nu mai vira atunci cînd ți se cere să explici etimologia reală a lui "a merge", ascunzîndu-te după mergere, sau deviind rapid de la subiect. :naughty:

L.E. De nenumărate ori am făcut apel la buna creștere (dar lipsă la apel), a unora dintre colegii de pe forum, dar nu am găsit înțelegere,...așadar vom discuta de acum înainte exact în termenii pe care îi doriți și care exclud respectul reciproc.

Nu ne supara cu nimic.
Devreme ce 95 % cel putin din populatia mexicului vorbeste in Spaniola!
Mai mult: dintre acele 62 de idiomuri,cel putin 50 sunt vorbite de mai putin de o suta de persoane!
Impunerea limbii spaniole a fost un mare succes zis io!  :thumbup:

#5717
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
CĂRĂBÚȘ, cărăbuși, s. m. Insectă coleopteră foarte dăunătoare, de culoare castanie, cu elitrele dure, care apare pe la începutul lunii mai și se hrănește cu frunzele arborilor (iar larva ei, cu rădăcinile unor plante); găinușă, gândac-de-mai (Melolontha melolontha). – Carab[aș] (rar folosit, „oaie cu botul negru” < tc.) + suf. -uș.
Sursa: DEX '98

SCARABÉU, scarabei, s. m. 1. Insectă din ordinul coleopterelor, cu corpul lat și turtit, de culoare neagră, cu capul și cu picioarele dințate, care se hrănește cu excremente (Scarabeus sacer). 2. Pecete, piatră gravată, bijuterie care înfățișează un scarabeu (1). – Din fr. scarabée, lat. s-carabaeus.    :naughty:

From Middle French scarabée, from Latin scarabaeus (“beetle”), from Ancient Greek κάραβος (karabos, “beetle”).

A type of beetle belonging to the family Scarabaeidae, especially the species Scarabaeus sacer, sacred to the ancient Egyptians.

κάραβος (genitive καράβου) m, second declension; (karabos)

   1. a kind of beetle, probably a longhorn beetle
   2. a kind of crustacean, probably a crayfish
   3. a small boat




-Am cautat in turca si nu am gasit decat "KARA"=negru.


ASADAR: gandac/ gonga - crab/ crustaceu - corabie.  :naughty:

Edited by Cyber-sapiens, 25 March 2011 - 12:09.


#5718
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 marcuzzzo, on 24th March 2011, 21:26, said:

Intrebarea mea este: daca sunteti atat de constienti ca povestea cu limba latina este un basm,un fals istoric,trebuie sa aveti la indemana destule date sa va permita sa afirmati asa ceva! Cum arata aceasta limba traco-geto-daca?
Puteti sa scrieti aici pe forum in aceasta limba?
Puteti sa intocmiti o carte de gramatica a ei (apropo de reguli)?

e limba aceea pe care ți-am aarătat-o eu pe texte dacice. acelea pe care nu le pricepi tu nici cu explicații.
E gramatica limbii romîne.
Arată tu niște texte de latină vulgară.poți întocmi o carte de gramatică a latimei vulgare?

 leogoto, on 24th March 2011, 21:47, said:

Pana acum asteptam sa vedem prin ce fenomen etimologiile "magice" ale latinofililor pot fi explicate. Mergere (a se scufunda - latina) ->> a merge? Mai sa fie!

Așa fac ei cu toate. Dex-ul e plin de etimologii urechiste girate de "mari savanți".
mai jos Zenovius întreabă de unde vine a merge în romînește dacă nu din latină vine. După el desigur dacii ar fi putut învăța pe latinescul a se scufunda ca să-l folosească pt ....a merge. La el e f logic și normal. dacă îi spui că a merge vine de la dacicul a merge, conjugat ca și azi, el va răspunde: "ai dovadă?", fără să se întrebe dacă latinomanii au adus vreo dovadă pt etimologiile lor.
A merge: cuvînt dacic
iău mărg,tu mărgi, iăl măre, noi mărem, voi măreți, iăi măr (indicativ prezent)
Pt lecția de azi ca exercițiu reconstruiți o formă de trecut a acestui verb.
Indicație: încercați să vă concentrați mai mult de 5 minute, adică să nu vă gîndiți în aceșlași timp și la altceva cum ar fi fotbal,păpică,berică, păsărică, piramida lu Chiops.... :D
Eu am arătat și sistemul de scris de pe inelul de la Ezerovo, dar văd că vine iară și iară acest marcuzzo și afirmă categoric că dacii nu au scris, că nu li se cunoaște limba precum și bazaconii evidente ca : 1) un text se poate citi in mai multe limbi, afirmație la care un retardat ar subscrie pe loc și 2) dacă schimbi 3 semne (valoarea lor) poți citi ușor un text in alata limba. Dacă ii ceri sa arate asta practic nu arată. Vă spun eu; nici nu se poate. S-a mai făcut unul (cyber) de rîs afirmînd că se poate. A si incercat sa arate, dar nu a reușit decit o glumă proasta.

#5719
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 mirceavoda, on 25th March 2011, 11:50, said:

e limba aceea pe care ți-am aarătat-o eu pe texte dacice. acelea pe care nu le pricepi tu nici cu explicații.
E gramatica limbii romîne.
Arată tu niște texte de latină vulgară.poți întocmi o carte de gramatică a latimei vulgare?

Pot sa-ti arat niste texte de limba latina vulgara, bineinteles.
Doar cu a doua cerere nu pot face nimic,devreme ce nu sunt lingvist.
Nici nu ma pricep la asa ceva si n-as putea sa scriu nici un text de gramatica.
In legatura cu presupusa limba traca de pe textul placutelor pe care l-ai despartit: de ce tie ti-au trebuit luni de zile sa intelegi despre ce era vorba daca limba de atunci a ramas practic limba romana din 2011?
In afara de scrierea de pe inelul de la ezerovo si altele de pe placute: daca ti-as da un text intr-o limba (limba germana spre exemplu,asa s-o cunosti mai bine) ai putea sa-l traduci in limba traca?

Ai putea sa scrii o propozitie sau dou in limba traca?

spre exemplu:

"Pe mine ma cheama florin croitoru si incerc din rasputeri sa-i conving pe astia de la forum ca dacii vorbeau o limba asemanatoare cu romanii"?

#5720
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
Păi, atunci ce mai ceri de la altul și dai aici lecții?
Mi-au trebuit luni de zile pt că textele nu sint scrise ca azi; au alte sisteme de scris. dacă eu scriu acum ceva în romînește folosind cuvinte din subdialecte și cu alt sistem, în scriptio continua, sînt sigur că tu nu o să citești vreodată.
propoziții în limba tracă ai văzut pe placi (două) și pe inelul de la iezerovo.
Ce ai scris tu este deja in tracă. Nu este exprimarea exacta de atunci dar este tracă.
Eu nu vreau să te conving pe tine și pe alti latinomani de pe aici.eu scriu in speranța că vor citi acest forum și oameni inteligenți și cu putere de judecată dreaptă.

#5721
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 mirceavoda, on 25th March 2011, 13:09, said:

Păi, atunci ce mai ceri de la altul și dai aici lecții?
Mi-au trebuit luni de zile pt că textele nu sint scrise ca azi; au alte sisteme de scris. dacă eu scriu acum ceva în romînește folosind cuvinte din subdialecte și cu alt sistem, în scriptio continua, sînt sigur că tu nu o să citești vreodată.
propoziții în limba tracă ai văzut pe placi (două) și pe inelul de la iezerovo.
Ce ai scris tu este deja in tracă. Nu este exprimarea exacta de atunci dar este tracă.
Eu nu vreau să te conving pe tine și pe alti latinomani de pe aici.eu scriu in speranța că vor citi acest forum și oameni inteligenți și cu putere de judecată dreaptă.

Domnul mirciulica sa ne spuneti drept: Dvs cunoasteti greaca?


p.s. apropo,se vede de un kilometru departare ca randurile inscriptiei de pe inelul de la ezerovo nu sunt scrise continuu,si nici alea de pe placi.

#5722
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
tu nu ai orbul găinii. Ești doar prost crescut. Nu faci decît valuri. Nu produci desît spam.Întrebi ca să te afli în treabă. ama mai răspuns de 5 ori la intrebarea asta: nu, nu cunosc greaca și pt ce în trebuie greaca? Inelul nu in greaca e scris. Nici plăcile de plumb.
Tu dacă ltii italiana traduci din maghiară?
De ce nu au desfăczut acel text cunoscătorii de greacă; milioane?Răspuns pt oameni inteligenți: pt că altceva se cere la separari in cuvinte a textelor scrise in traca. Nu se cere greaca!!
dacă se vede de la un Km că inscripțiile acelea nu sînt in scriptio continua arată aici unde sînt despărțirile; arată tu cuvintele.
Ești unicul care susține că acele texte nu sînt in scriptio continua.

#5723
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Deci daca tu mirciulica nu cunosti decat limba romana ce altfel ar fi putut sa-ti iasa la un text antic scris greceste?

Daca nu cunosti greaca n-ai cum sa afirmi ca limba ala nu era greaca.

E ca si cum eu care nu stiu o boaba de chirurgie as spune unui pacient ca are un cancer la plamani.

#5724
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
tu ești certat cu logica tare de tot și te faci continuu de rîs. acum afirmi că dacă nu cunosc greaca veche nu pot traduce sau despărți un text în altă limbă. Deci tu afirmi că dacă nu cunoști limba X nu poți despărți un text in limba Y. Ești deștept, mă!
Nu mai face comparația cu chirurgia ca să te faci și mai tare de rîs.
prietenii tăi Mont Yermom, Cyber, Zenovius, nu te ajută aici? Hai, băieți, ajutați-l că are mare nevoie.Sînteți de părerea lui? Vă rog....îndrăzniți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate