Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#3619
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
:rolleyes: sincer, "viitorul" ala din numele tau se potriveste cu SF-urile aiuristice pe care le deserti pe aici. Inca mai astept dovezile alea cu studiile genetice care au rezolvat problema deja, dupa tine

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Am auzit si eu parerea asta la Sorin Olteanul.Si el zice aca asa se desparte corect acel cuvant ,massag-etai,fiind o terminatie iranica.Ceva de genul la noi  olt-ean,ardel-ean,dobrog-ean.

E doar o ipoteza, nu e ceva batut in cuie. Mai ales ca ii avem pe "tirageti", "getii de la Tiras"(adica Nistru), unde hartile antice plaseaza chiar cateva dave, cea de pa harta lui Ptolemeu, Clepidava, fiind probabil capitala lor (a si fost descoperita arheologic undeva pe malul Nistrului)

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Eu am aratat niste punjabii si niste nepalezi imbracati ca niste daci.Poate ne explicati cum s-a ajuns la astfel de asemanari daca nu prin migrarea unor triburi de stepa iraniene prin zona aceea.
Pantalonii in forma actuala au fost se pare inventati de popoarele de stepa pentru ai ajuta la calarit.
Cum purtau taranii nostrii caciuli de Astrahan(oras de stepa la marea Caspica),caciuli care le gasesti si prin Afganistan.

Nu, tu doar l-ai copiat papagaliceste pe Fane, aia sunt imbracati precum niste daci doar dupa mintea ta. Mai toate popoarele calareau, nu doar cele de stepa, ma indoiesc ca altii nu aveau pantaloni. Taranii nostri purtau caciuli de oaie, e ceva normal, nu e nimic adus de la Astrahan.

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Tipurile respective de costume s-au purtat in Turcia pana recent.E si un clip pe youtube cu turci imbracati in costume similare care danseaza.Iar frigienii nu au disparut genetic ci au fost asimilat lingvistic.Gotii s-au intalnit cu iranienii ba chiar au avut lupte cu ei.Teritoriul de la Dunare preluat de goti fusese mai inainte sub stapanire iraniana.Iar mesterii care au facut mozaicurile cunoasteau cu siguranta portul iranian si cel anatolian.

:rolleyes: acelasi balast. De ce nu pui clipul, nu crezi ca ar fi mai convingator? Desigur, nu ma astept sa si existe asa ceva.
Si ia zi-ne, cand, unde si cu ce iranieni s-au luptat gotii la Dunare unde au si preluat teritoriul acelor iranieni :rolleyes: ? Ce altceva iti mai spun vocile alea pe care le auzi?  :lol:

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Mucenitele alea nu poarta nici un fel de fota.Daca alea sunt fote eu sunt chinez.Banda verticala de deasupra fustei seamana cu o catrinta dar este prea subtire,mai degraba seamana cu patrafirul preotului.

Sa te parafrazez, catrinta a devenit un pic mai lata cu timpul, deci e tot aia. Sau pictorul nu mai avea vopsea si le-a facut un pic mai inguste  :P

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 10:28, said:

Poate etimologia ne va ajuta la aflarea originilor.
Conform DEX
catrinta-origine maghiara
fota-origine turceasca
opreg-origine sarba
Poate catrinta a fost preluat de la vreun trib turcic(vezi turcescul catran-negru).
Poate catrinta  a fost o inventie bizantina sau poate preluat de la slavi.
pentru ca nu apare nici la tracii sudici,nici la greci.

Interesant e ca cica acel cuvant, "catrinta", e dat de unguri ca venind din rom^na, in timp ce la noi e dat ca venind de la ei. E doar una din tampeniile DEX-ului facut in anii 50', cand se incerca crearea unei alte identitati poporului rom^n. La fel de probabil (de fapt mult mai probabil) e ca acea catrinta a fost preluata de la traco-daci (si apoi rom^ni) de catre vecinii nostri. De fapt chiar si in clipul postat acu cateva zile apare ceva asemanator parca (daca nu ma insel eu)

N-am mai auzit de "opreg" pana acum, in limba rom^na

Edited by lupu2, 06 January 2011 - 11:50.


#3620
Klebelsberg

Klebelsberg

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.12.2010
Nea Mircica, zau asa... colegul are dreptate.
De fapt, cam toti colegii au dreptate cand te critica, pentru ca esti extrem de radical in sustinera unor pareri ( deseori) nefondate.
Iti promisesem ieri-alaltaieri ca te "indrum"  :naughty:  catre siteuri din astea... "radicale", ca sa postezi acolo matale ce comentarii vrei.... numai din astea, cu "tarisoara in pericol" si "mistere neelucidate"... mda.
Uite peste ce am dat:

Enigme Net

Are tot ce vrei. Numai nenorociri.  :thumbup:  "Basescu o mierleste"; "Ungurii iau Ardealul"; "Masonii ne lasa muritori de foame"; "Vadim e cel-mai-tare"....
Si linkuri catre alte bloguri si siteuri din astea.
Nu-ti spun mai multe, ca mi se va spune ca fac "reclama", dar ai inclusiv despre "Starea natiunii" si alte d'astea.
:naughty:

Edited by Klebelsberg, 06 January 2011 - 12:27.


#3621
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostKlebelsberg, on 6th January 2011, 12:25, said:

Iti promisesem ieri-alaltaieri ca te "indrum"  :naughty:  catre siteuri din astea... "radicale", ca sa postezi acolo matale ce comentarii vrei.... numai din astea, cu "tarisoara in pericol" si "mistere neelucidate"... mda.

Spre deosebire de website-ul dumitale, care nu contine deloc teorii radicale si mistere neelucidate! :thumbdown:

#3622
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postraman, on 5th January 2011, 23:45, said:

Mircea, am sperat sa nu te superi.Mi s-a parut hazlie chestia aia.Atat. Eu vorbesc mai rar, mai taraganat.  :kisstogether: Si cum virgula delimiteaza o pauza in cadrul frazei.....Si cum singurul semn de punctuatie care poate sa redea o pauza este virgula...... Este adevarat ca tu scrii cu mai putine greseli. Dar si tu mai faci cate-o boacana. Nu ma supar pe tine, pentru ca esti singurul cu capul pe umeri din tot forumul asta.
Bine.Te rog să mi le arăți cînd le fac.
Îți recomand să te joci puțin cu textele scurte scrise nedespărțit.Asta ca să înțelegi cînd un asemenea text e bine despărțit în cuvinte și cînd nu este.

#3623
Klebelsberg

Klebelsberg

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.12.2010

View PostCortex187, on 6th January 2011, 12:36, said:

Spre deosebire de website-ul dumitale, care nu contine deloc teorii radicale si mistere neelucidate! :thumbdown:

Mda... si eu ma ocup cu "Enigme si Conspiratii", insa.... sunt un moderat, ce naiba.
(o fi o manie ceva.... de toata lumea se da in vant dupa d-astea...  te pomeni' ca vine 'sfarsitul"?  :naughty: )

#3624
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMarcus_Ulpius, on 5th January 2011, 23:50, said:

Ok, eu apreciez stradania de a traduce tablitele, dar totusi ceva nu se leaga.  Exemplul ales, ănaîncea du armăsa dacă este unul neinspirat, e de o romanitate teribilă, pentru ca intr-o latina vulgara se poate spune :  in ab-ante de armata dac(i)ca  (in-ab-ante = inainte)  ĂNAÎNCEA, ÎNAINTEA sau cum vrei sa le mai zici, sunt constructii vulgare latinesti, in legatura clara cu comanda corespunzatoare.  Acelasi lucru se poate spune si despre avante, avanti, avancher, avanzado, avanza.
după cum te exprimi înțeleg că nu ai habar de descifrări. Inspirația nu prea joacă vreun rol.Iar cîncd ai terminat de despărțit se vede dacă e bună sau nu despărțirea. Oricare altă despărțire a acelui text este eronată pt că un text nu poate fi decît într-un fel.
Exemplu:
-înainte dă Crăciun să ține post. Propoziția este în subdialectul muntean. Nu este o construcție latinească ci romînească.
-ănaîncea du armăsa dacă
Este acealași tip de exprimare.
Plăcile sînt de dinainte de războaiele cu romanii.
Limba latină vulgară o găsești în Vulgata și în textele de pe plăcuțele de ceară de la Roșia Montană. Este evident altă limbă decît cea de pe olăcile de plumb.


View Postcristiany, on 6th January 2011, 10:53, said:

Offf Mircea, daca ai renunta un pic la radicalismul asta exagerat, poate ca rezultatele muncii tale ar avea o alta apreciere. Nu este o critica, doar o simpla povata.
domnule, cînd cineva a rezolvat o problemă pe care cei cotați ca specialiști nu au rezolvat-o în mai mult de 100 de ani, respectiv originea limbii romîne, are și cu ce să fie mîndru. Cînd diverși inși atacă un astfel de om acesta este îndrituit să se apere cum știe.
Eu nu am nevoie și nici nu vreau să stau în genunchi înaintea specialiștilor ca Vulpe, Coja, Olteanu, Pețan, Badea, Dogaru pt ca aceștia să accepte din vîrful buzelor că, da, e ceva aici și s-ar putea să am ceva dreptate. Dacă nu sînt în stare să priceapă nici măcar cînd un astfel de text e bine despărțit ar face mai bine să se spînzure nu înainte de a-și declara diplomele obținute nule.

#3625
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011

View Postlupu2, on 6th January 2011, 11:49, said:

E doar o ipoteza, nu e ceva batut in cuie. Mai ales ca ii avem pe "tirageti", "getii de la Tiras"(adica Nistru), unde hartile antice plaseaza chiar cateva dave, cea de pa harta lui Ptolemeu, Clepidava, fiind probabil capitala lor (a si fost descoperita arheologic undeva pe malul Nistrului)
Nu, tu doar l-ai copiat papagaliceste pe Fane, aia sunt imbracati precum niste daci doar dupa mintea ta. Mai toate popoarele calareau, nu doar cele de stepa, ma indoiesc ca altii nu aveau pantaloni. Taranii nostri purtau caciuli de oaie, e ceva normal, nu e nimic adus de la Astrahan.
:rolleyes: acelasi balast. De ce nu pui clipul, nu crezi ca ar fi mai convingator? Desigur, nu ma astept sa si existe asa ceva.
Si ia zi-ne, cand, unde si cu ce iranieni s-au luptat gotii la Dunare unde au si preluat teritoriul acelor iranieni :rolleyes: ? Ce altceva iti mai spun vocile alea pe care le auzi?  :lol:
Sa te parafrazez, catrinta a devenit un pic mai lata cu timpul, deci e tot aia. Sau pictorul nu mai avea vopsea si le-a facut un pic mai inguste  :P

Interesant e ca cica acel cuvant, "catrinta", e dat de unguri ca venind din rom^na, in timp ce la noi e dat ca venind de la ei. E doar una din tampeniile DEX-ului facut in anii 50', cand se incerca crearea unei alte identitati poporului rom^n. La fel de probabil (de fapt mult mai probabil) e ca acea catrinta a fost preluata de la traco-daci (si apoi rom^ni) de catre vecinii nostri. De fapt chiar si in clipul postat acu cateva zile apare ceva asemanator parca (daca nu ma insel eu)

N-am mai auzit de "opreg" pana acum, in limba rom^na
Cum mai este ipoteza ca getii si dacii au fost 2 triburi iranice care ca si agatarsii(alti iranici) au fost asimilati in masa traca ramanand doar numele de ei.
Nu ma face papagal.Fii civilizat.Vezi regulamentul.
Am zis ca ca ei au inventat pantalonii.Ca mai tarziu alte popoare au preluat(cum au preluat si cresterea de cai) ,e alta poveste.
Caciula de astrahan venea din astrahan,asa cum ii arata chiar numele.
NU stau sa caut clipuri pe tube.POti citi istoria gotilor.
Nici modelul acelor ''patrafire''nu seamana cu modelul de pe catrinte.Seamana dar nu rasare cum zice proverbul.
La cuvantul catrinta ,poate terminatia cuvantului ne va da un hint despre originea ei.
Opregul e o ''catrinta'' facuta din siraguri gasit amai ales in Banat.

#3626
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postarmain, on 5th January 2011, 23:30, said:

N-ai la bord destula votca. Daca ai avea, ai vedea numai slavi peste tot.
Invers. Slavii sunt peste tot, în trecutul poporului nostru și în jurul poporului nostru (inclusiv în Ungaria). Dar, dacă bei destul, nu îi mai vezi.

Edited by DunareRhinRhone, 06 January 2011 - 13:43.


#3627
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postraman, on 5th January 2011, 22:30, said:

Eu nu stiu, de unde sa incep sa citesc, propozitia de mai sus. Ma ajutati?
cred cü nu te poate ajuta cineva. Nici eu nu am ghicit de unde a tras el concluzia că geții de fapt erau slavi.

View PostDunareRhinRhone, on 6th January 2011, 14:36, said:

Invers. Slavii sunt peste tot, în trecutul poporului nostru și în jurul poporului nostru (inclusiv în Ungaria). Dar, dacă bei destul, nu îi mai vezi.
Ce slavi au fost în Dacia pe vremea lui Decebal?

#3628
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Cum purtau taranii nostrii caciuli de Astrahan(oras de stepa la marea Caspica),caciuli care le gasesti si prin Afganistan.

Prima oaie domesticita din lume este rasa scito-getica, spatiul de plecare al oilor domestice este spatiul geto-dacic.
Rasa caracul (de astrahan) este o rasa ulterioara.De fapt tote oile domestice din lume se trag din rasa scito-getica. Prin urmare, caciula din blana de oaie din carpati, este mai degraba carpatina.

Edited by lucifer76, 06 January 2011 - 14:52.


#3629
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postmirceavoda, on 6th January 2011, 14:54, said:

cred cü nu te poate ajuta cineva. Nici eu nu am ghicit de unde a tras el concluzia că geții de fapt erau slavi.


Ce slavi au fost în Dacia pe vremea lui Decebal?
Slavii ăștia nu au voie să aibă strămoși de zece mii de ani? Sau erau toți îngrădiți în bazinul Pripetului, cu o climă rece și sărac în resurse?

#3630
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostDunareRhinRhone, on 6th January 2011, 13:36, said:

Slavii sunt peste tot, în trecutul poporului nostru și în jurul poporului nostru .

Vezi Dunare ca se poate sa invoci si tu poporul roman cand se vorbeste de trecut(primul mileniu)??

Dar cel putin in privinta slavilor timpurii din Dacia, ai dreptate.
La sfatul prietenului Voprescu, mi-am luat "Aparitia Slavilor"de Florin Curta.Am inceput-o ieri.
Sunt nerabdator sa ajung acolo unde se vorbeste de intersectarea slavilor cu sarmatii si de influentele reciproce.
In cazul acesta, convietuirea sarmato-dacica, a adus sigur cuvinte slave in substratul dacic.
Iar "slavizarea" din secolele VI-IX n-a fost decat"piperul", ca "sarea" fusese pusa deja la granita dintre ere.
Doar o parere. Nu aruncati cu pietre.

#3631
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostViitorulPrimar, on 6th January 2011, 11:28, said:

Poate etimologia ne va ajuta la aflarea originilor. Conform DEX catrinta-origine maghiara fota-origine turceasca opreg-origine sarba Poate catrinta a fost preluat de la vreun trib turcic(vezi turcescul catran-negru). Poate catrinta  a fost o inventie bizantina sau poate preluat de la slavi. pentru ca nu apare nici la tracii sudici,nici la greci.
catrința e de origine romînească pt că are aspect romînesc. E o formă de diminutiv terminat în ȚA.
De la care slavi? Rusoaicele  și polonezele  nu poartă catrință. Deci in Sud a exista acest obiect , nu au venit niște slavi cu el.
Femeile din poza cu magii poartă îmbrăcăminte tipică pt Balcani.

View PostDunareRhinRhone, on 6th January 2011, 15:31, said:

Slavii ăștia nu au voie să aibă strămoși de zece mii de ani? Sau erau toți îngrădiți în bazinul Pripetului, cu o climă rece și sărac în resurse?
Au voie. Adu dovadă sau indiciu că au fost.

#3632
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postraman, on 6th January 2011, 14:10, said:

Prima oaie domesticita din lume este rasa scito-getica
Acum ceva vreme am vizitat o familie de chinezi care au o fiica prescolara. Copila vorbea engleza, si descifra pliante cu animale.
Am intrebat-o (in engleza, desigur):
- Ce animal e asta ?
- E ursul chinezesc, zice copila.
- Dar ăsta ?
- E iepurele chinezesc, zice copila.
M-am gandit ca poate exista vreo rasa mai aparte. O intreb in continuare ?
- Dar asta ce e ?
- Vaca chinezeasca, zice copila.

Mă pregateam sa-i răspund: vaca chinezeasca, my ass.

Totusi, m-am abținut, fiind vorba de un copil neștiutor.

Tot așa și cu oaia scitică.

#3633
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMarcus_Ulpius, on 6th January 2011, 15:01, said:

Totusi, m-am abținut, fiind vorba de un copil neștiutor.

Tot așa și cu oaia scitică.

Nu te obosi sa cauti oaia dacica.Citeste ceva interesant.
Ia d-aici, interviu cu Stefan Puscasu, doctorand la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti.
http://www.formula-a...romanesti-11015

Edited by raman, 06 January 2011 - 15:25.


#3634
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postraman, on 6th January 2011, 15:12, said:

Nu te obosi sa cauti oaia dacica.
Ia d-aici, interviu cu Stefan Puscasu, doctorand la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti.
http://www.formula-a...romanesti-11015
Formula as e chestia aia unde sunt publicate tratamente miraculaose cu apă vie și alte minuni ?

Daca da, atunci e bine sa fie citita doar de bolnavi.

#3635
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMarcus_Ulpius, on 6th January 2011, 15:16, said:

Formula as e chestia aia unde sunt publicate tratamente miraculaose cu apă vie și alte minuni ?
Nu doar asta , mai sunt si alte ineptii . Am gasit un numar vechi si am ras cu lacrimi cum ii scotea pe daci drept inaintasi ai indienilor .

#3636
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postraman, on 6th January 2011, 15:12, said:

Stefan Puscasu, doctorand la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti.
Domnului Puscasu ăsta, ii recomand o tură pe la Baghdad. Ar putea sa admire niste basoreliefuri de vreo 10000 de ani, pline cu pastori si oi.

Totuși, pentru ca scrie in formula ass, il iert.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate