Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#3637
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

 raman, on 6th January 2011, 15:50, said:

Vezi Dunare ca se poate sa invoci si tu poporul roman cand se vorbeste de trecut(primul mileniu)??
Trecutul poporului nu-i totuna cu poporul. Și eu chiar îmi permit să zic de românii din secolul VI, de „poporul român” de atunci, pentru că eu știu ce înseamnă, pe surse istorice clare. Nu proiectez niște nerozii statice peste mileniii, aflate acum în capul meu, asupra trecutului.

#3638
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 ViitorulPrimar, on 6th January 2011, 13:17, said:

Cum mai este ipoteza ca getii si dacii au fost 2 triburi iranice care ca si agatarsii(alti iranici) au fost asimilati in masa traca ramanand doar numele de ei.
Nu ma face papagal.Fii civilizat.Vezi regulamentul.
Am zis ca ca ei au inventat pantalonii.Ca mai tarziu alte popoare au preluat(cum au preluat si cresterea de cai) ,e alta poveste.
Caciula de astrahan venea din astrahan,asa cum ii arata chiar numele.
NU stau sa caut clipuri pe tube.POti citi istoria gotilor.
Nici modelul acelor ''patrafire''nu seamana cu modelul de pe catrinte.Seamana dar nu rasare cum zice proverbul.
La cuvantul catrinta ,poate terminatia cuvantului ne va da un hint despre originea ei.
Opregul e o ''catrinta'' facuta din siraguri gasit amai ales in Banat.

Da, mai e si ipoteza ca populatia Ainu din Japonia e urmasa dacilor ajunsi acolo. Sunt multe ipoteze, treaba e ca trebuie si dovedite. Ori tu nu prea aduci dovezi, tu prezinti doar ipoteze. Sau il copiezi pe Fane

Caciula de Astrahan e una, caciula de oaie ce se purta la noi probabil din negura timpului, e altceva. Daca tu vrei sa spui ca rom^nii umblau cu capul gol pana au venit unii de la Astrahan sa le vanda caciuli din alea, mai bine nu ne spune si ipoteza asta

Raspunsul cu clipurile pe care le-ai vazut tu, odata, pe youtube, dar nu stai sa le cauti acum, se incadreaza in aceeasi categorie cu dovezile genetice care clarifica treaba, dar pe care nu ai chef sa le prezinti. Nu stiu de ce, dar nu prea imi vine a crede ce spui aici

Modelul ala seamana foarte bine cu catrinta, dar ia spune-ne ce hint iti da tie terminatia cuvantului?

#3639
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Marcus_Ulpius, on 6th January 2011, 15:28, said:

Domnului Puscasu ăsta, ii recomand o tură pe la Baghdad. Ar putea sa admire niste basoreliefuri de vreo 10000 de ani, pline cu pastori si oi.

Totuși, pentru ca scrie in formula ass, il iert.

Prietene Ulpius.N-ar fi mai simplu sa recunosti ca ai gresit??

Interviul unui personaj mai documentat decat noi, poate sa apara si in Arici Pogonici.Nu-i scade valoarea stiintifica.
Mai sunt si alte adrese cu date despre rasa SCITO-DACICA


http://aromani.ablog...omanesti-i.html

#3640
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 Marcus_Ulpius, on 6th January 2011, 15:28, said:

Domnului Puscasu ăsta, ii recomand o tură pe la Baghdad. Ar putea sa admire niste basoreliefuri de vreo 10000 de ani, pline cu pastori si oi.

Totuși, pentru ca scrie in formula ass, il iert.

Din ce am vazut acolo omul vorbeste de oaia europeana, nu de oaia "universala", banuiesc ca sunt mai multe rase. Totusi, poti sa dai un link cu basoreliefurile alea vechi de 10000 de ani de la Bagdad? Nici macar sumerienii nu existau pe atunci, si sunt curios cine le-a facut si cum arata.

#3641
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 raman, on 6th January 2011, 15:43, said:

Prietene Ulpius.N-ar fi mai simplu sa recunosti ca ai gresit??
Sigur ca am gresit. Gresesc cand citesc bazaconii de genul asta:

 raman, on 6th January 2011, 14:10, said:

Prima oaie domesticita din lume este rasa scito-getica, spatiul de plecare al oilor domestice este spatiul geto-dacic.

Nu-i asa ca puteam sa citesc in loc de Prima oaie domesticita din lume , ceva mai pe placul dacomanilor ?

#3642
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 lupu2, on 6th January 2011, 15:46, said:

Din ce am vazut acolo omul vorbeste de oaia europeana, nu de oaia "universala", banuiesc ca sunt mai multe rase. Totusi, poti sa dai un link cu basoreliefurile alea vechi de 10000 de ani de la Bagdad? Nici macar sumerienii nu existau pe atunci, si sunt curios cine le-a facut si cum arata.

Lupule,iti zic sincer ca aveam o alta parere despre acest Ulpius.
Nici n-are rost sa-i cerem dovezi de basoreliefuri de acum 10000 de ani.
Crezi ca el stie cand au trait sumerienii, akkadienii sau babilonienii ??
El isi da doar cu presupusul.Vaca chinezeasca, etc.

#3643
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 lupu2, on 6th January 2011, 15:46, said:

Din ce am vazut acolo omul vorbeste de oaia europeana, nu de oaia "universala", banuiesc ca sunt mai multe rase. Totusi, poti sa dai un link cu basoreliefurile alea vechi de 10000 de ani de la Bagdad? Nici macar sumerienii nu existau pe atunci, si sunt curios cine le-a facut si cum arata.
Meștere, io sunt hârșit in chestii d-astea. Zic sa citesti despre istoria canaanitilor, si apoi sa vezi ce au dezgropat cercetatorii in Ierichon.

Cica Ierichonul asta ar fi un oraș vechi de vreo 10000 de ani.

Mergi repede la vikipedia si verifica, si dupa aia mai vorbim.

 raman, on 6th January 2011, 15:58, said:

Crezi ca el stie cand au trait sumerienii, akkadienii sau babilonienii ??
Io ziceam ca da. Cică ar fi importat oi scitice.

#3644
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 Marcus_Ulpius, on 6th January 2011, 16:09, said:

Meștere, io sunt hârșit in chestii d-astea. Zic sa citesti despre istoria canaanitilor, si apoi sa vezi ce au dezgropat cercetatorii in Ierichon.

Cica Ierichonul asta ar fi un oraș vechi de vreo 10000 de ani.

Mergi repede la vikipedia si verifica, si dupa aia mai vorbim.


Io ziceam ca da. Cică ar fi importat oi scitice.

Oh, hârșimea voastra, de ce nu spuneti domle asa? Am insa neste nelamuriri. Ce treaba au basoreliefurile din Bagdad vechi de 10000 de ani cu istoria canaanitilor si orasul Ierihon, si unde pot eu vedea oile de pe basoreliefurile alea, sau unde pot citi despre ele?

Si de unde se trage concluzia ca oile alea sunt aceleasi cu oaia europeana de care se vorbeste in articolul de mai inainte?

#3645
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Cum se pronunta fraza aia de pe placute?
Nici n-as putea fara a-mi imbarliga limba..este traducerea cea mai tampita pe care am citit-o pana acum.

#3646
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011

 lupu2, on 6th January 2011, 15:43, said:

Da, mai e si ipoteza ca populatia Ainu din Japonia e urmasa dacilor ajunsi acolo. Sunt multe ipoteze, treaba e ca trebuie si dovedite. Ori tu nu prea aduci dovezi, tu prezinti doar ipoteze. Sau il copiezi pe Fane

Caciula de Astrahan e una, caciula de oaie ce se purta la noi probabil din negura timpului, e altceva. Daca tu vrei sa spui ca rom^nii umblau cu capul gol pana au venit unii de la Astrahan sa le vanda caciuli din alea, mai bine nu ne spune si ipoteza asta

Raspunsul cu clipurile pe care le-ai vazut tu, odata, pe youtube, dar nu stai sa le cauti acum, se incadreaza in aceeasi categorie cu dovezile genetice care clarifica treaba, dar pe care nu ai chef sa le prezinti. Nu stiu de ce, dar nu prea imi vine a crede ce spui aici

Modelul ala seamana foarte bine cu catrinta, dar ia spune-ne ce hint iti da tie terminatia cuvantului?
Aia cu ainu e o ipoteza respinsa de cercetarile genetice care arata ca ainu au gene proto-mongoloide.
Si eu mananc kebab ,dar nu inseamna ca am murit de foame pana au venit turcii cu kebabul.VAlahii cumparau caciuli de la negustori armeni,turci,greci,palari de la italieni ,opinci de la bulgari etc.
Deci este posibil ca aceasta catrinta sa fie o inventie bizantina raspandita pana in vestul Europei.Imperiul carolingian a copiat la greu modelele textile bizantine si asa se face ca imbracamintea europeana e unitara-camasi si pantaloni albi,femeile cu rude textile de-ale catrintei-opreg,sort(la germani) etc.Vesta a aparut ceva mai tarziu iar palaria destul de recent(500ani).
Mie orice terminatie cu litera ts mi se pare slava.

#3647
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
căciulă au purtat și tracii, dom primar, iar asta e documentat din plin. Primarule, afirmi tu că nu este așa?
Catrința nu poate fi o invenție bizantină. Un simplu pătrat sau dreptunghi de stofă nici nu e o mare invenție.Dacă observăm aria de răspîndire a catrinței vom observa și cine a inventat-o.
Valahii  nu cumpărau opinci de la bulgari; și le făceau singuri. Nici "palari" de la italieni, adică pălării.
De unde știi tu ce a copiat populația din Imperiul Carolingian? La germani nu am văzut catrințe.Arată tu unde sînt sau au fost.
Șorțul nu e catrință.

#3648
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
este unul din comentariile tîmpite pe care le văd în mai multe locuri. După ce am pus de 7 ori citirea plăcuței, vine acum brusc trezit din somn dl Marcuzzo și întrebă cum se pronunță deși a citit și a auzit pe pagina mea acest lucru precum și aci.
Cei deștepți nu își îbîrligă limba nici la maghiară sau japoneză, Marcuzzo.
Uite așa se pronunță.

Attached Files



#3649
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 lupu2, on 6th January 2011, 16:52, said:

Oh, hârșimea voastra, de ce nu spuneti domle asa? Am insa neste nelamuriri. Ce treaba au basoreliefurile din Bagdad vechi de 10000 de ani cu istoria canaanitilor si orasul Ierihon, si unde pot eu vedea oile de pe basoreliefurile alea, sau unde pot citi despre ele?
Nelamuririle astea sunt pentru nivelul urmator. Mai citeste, e mult de citit pe tema asta, si mai vorbim cand o mai fi cazul. Deocamdata nu e cazul, la nivelul revistei ass, e inutil

Ce trebuie voi sa retineti este faptul ca civilizatia nu a inceput cu dacii, a ajuns cam tarzior in Dacia, iar in istoria omenirii, civilizatia dacica a durat cam de cand se intuneca pana cand se culca găinile (sau oile scitice, dacă ziceți voi că sciții erau mari oieri)

 lupu2, on 6th January 2011, 16:52, said:

Si de unde se trage concluzia ca oile alea sunt aceleasi cu oaia europeana de care se vorbeste in articolul de mai inainte?
Aicea numai cei mai priceputi dintre oieri ne pot da raspunsurile astea, ideea era sa nu ramaneti cu vreo părere prea avansată despre oieritul primordial scitic, că nu face bine la imagine. Era mai bine daca va orientati catre oile mesopotamiene de acum 10000 de ani, adica la alea care apar scrijelite pe pereții Ierichonului, si care apar emblematic si in sigiliul orașului, pe care poti s-o vezi pe vikipedia.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/61/Jericho_Municipality_logo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot la viki scrie:

Pre-Pottery Neolithic B, 7220 BCE to 5850 BCE (but carbon-14-dates are few and early). Expanded range of domesticated plants. Possible domestication of sheep. Apparent cult involving the preservation of human skulls, with facial features reconstructed from plaster and eyes set with shells in some cases.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jericho

Și dacă mai citești, ia sa vezi cum se leagă lucrurile.

#3650
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011

 mirceavoda, on 6th January 2011, 17:53, said:

căciulă au purtat și tracii, dom primar, iar asta e documentat din plin. Primarule, afirmi tu că nu este așa?
Catrința nu poate fi o invenție bizantină. Un simplu pătrat sau dreptunghi de stofă nici nu e o mare invenție.Dacă observăm aria de răspîndire a catrinței vom observa și cine a inventat-o.
Valahii  nu cumpărau opinci de la bulgari; și le făceau singuri. Nici "palari" de la italieni, adică pălării.
De unde știi tu ce a copiat populația din Imperiul Carolingian? La germani nu am văzut catrințe.Arată tu unde sînt sau au fost.
Șorțul nu e catrință.
Stiu ca purtau caciula .Eu ma refeream la un anumit stil de caciula.
Nu e o mare inventie ,insa iarasi e vorba de stil.Nu se prea intalneste in afara Europei,poate doar prin Asia de sud-est.
Nu totul se facea in casa,mai mergeau si oamenii pe la targ.
E documentat faptul ca vesticii au copiat de la bizantini.
Nu o fi sortul catrinta dar e in acelasi stil de a purta ,rar intalnit in regiunile non-europene.

#3651
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Marcus_Ulpius, on 6th January 2011, 18:16, said:

Possible domestication of sheep.

Cuvantul "possible" iti spune ceva ??

Nu te-ai straduit sa cauti diferenta intre ovis orientalis si ovis vigne i arkar ??
Ai fi gasit la ambele mileniul 6.Tu vorbeai de prima, noi de cea de-a doua.
Recunosc, n-am stiut pana azi ca au fost gasite oase de oaie asa de vechi(la culturile Bug Dnister,Samara si Starcevo-Cris). Multumita tie, am intrat pe niste zooarheologice si am luat din zbor cate ceva.Nu am gasit insa oaie domestica in Asia(asta de se trage din muflonul rosu)de acum 10000 de ani.
Tu ai exagerat ca sa para oaia ta mai ortomana. :kisstogether:

#3652
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007

 Marcus_Ulpius, on 6th January 2011, 18:16, said:

Nelamuririle astea sunt pentru nivelul urmator. Mai citeste, e mult de citit pe tema asta, si mai vorbim cand o mai fi cazul. Deocamdata nu e cazul, la nivelul revistei ass, e inutil

Ce trebuie voi sa retineti este faptul ca civilizatia nu a inceput cu dacii, a ajuns cam tarzior in Dacia, iar in istoria omenirii, civilizatia dacica a durat cam de cand se intuneca pana cand se culca găinile (sau oile scitice, dacă ziceți voi că sciții erau mari oieri)


Aicea numai cei mai priceputi dintre oieri ne pot da raspunsurile astea, ideea era sa nu ramaneti cu vreo părere prea avansată despre oieritul primordial scitic, că nu face bine la imagine. Era mai bine daca va orientati catre oile mesopotamiene de acum 10000 de ani, adica la alea care apar scrijelite pe pereții Ierichonului, si care apar emblematic si in sigiliul orașului, pe care poti s-o vezi pe vikipedia.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/61/Jericho_Municipality_logo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot la viki scrie:

Pre-Pottery Neolithic B, 7220 BCE to 5850 BCE (but carbon-14-dates are few and early). Expanded range of domesticated plants. Possible domestication of sheep. Apparent cult involving the preservation of human skulls, with facial features reconstructed from plaster and eyes set with shells in some cases.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jericho

Și dacă mai citești, ia sa vezi cum se leagă lucrurile.
Oile alea despre care vorbesti tu ca ar fi pe sigiliul orasului Ierihon, sunt aceleasi de pe mozaicul acesta: http://en.wikipedia...._um_735_001.jpg
Daca te uiti la titlu scrie asa: Bodenmosaik des Audienzzimmers im Badehaus von Khirbat al-Mafjar, Jordanien, Szene: Apfelbaum mit Gazellen und Löwen.
Gazellen inseamna cumva oaie ??  :nonobad:

Attached Files



#3653
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 cristiany, on 6th January 2011, 19:48, said:

Gazellen inseamna cumva oaie ??  :nonobad:

Vezi Cristiany ca-ti da imediat surse cu Antilopis Domesticus.Din savana de la fratii Zulu.

Domn profesor Stefan Puscasu nu vorbea prostii.
http://www.vieh-ev.d...e/walachen.html

Edited by raman, 06 January 2011 - 20:26.


#3654
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 ViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Cum purtau taranii nostrii caciuli de Astrahan(oras de stepa la marea Caspica),caciuli care le gasesti si prin Afganistan.
Dom primar, da-mi voie sa-ti spun raspicat - habar nu ai.
Ai auzit de "caciula de astrahan" si iti inchipui ca "de astrahan" joaca in aceasta expresie acelasi rol pe care il joaca "de Sibiu" in "salam de Sibiu", "de Praga" in "sunca de Praga", etc.
dragule "astrahan" e un soi de oaie. o fi avand legatura cu Astrahan, pe cat se pare. soiul ala de oaie e din Astrahan - de acord. dar asta nu inseamna ca si caciula e tot de acolo. intelegi? o caciula de astrahan e o caciula obisnuita facuta din pielea unui miel din rasa astrahan (de ce miel, nu mai intru in amanunte).

 ViitorulPrimar, on 6th January 2011, 09:54, said:

Pantalonii in forma actuala au fost se pare inventati de popoarele de stepa pentru ai ajuta la calarit.
dar de ce sa nu fi fost inventati de poapoarele traind in padurile friguroase, ca sa le tina de cald.

 ViitorulPrimar, on 6th January 2011, 10:28, said:

Poate etimologia ne va ajuta la aflarea originilor.
Conform DEX
catrinta-origine maghiara
fota-origine turceasca
opreg-origine sarba
Poate catrinta a fost preluat de la vreun trib turcic(vezi turcescul catran-negru)...
nu intotdeauna originea cuvantului ne indica originea obiectului pe care acel cuvant il desemneaza.
un exemplu pe care l-am mai dat:
cuvantul "ciorba" e cu siguranta turcesc. dar inseamna asta ca inainte de venirea turcilor stramosii nostri nu stiau sa fiarba carnea cu ceva legume, cu oarece verdeturi, sa arunce in fiertura respectiva niste sare si sa o acreasca cu bors, otet sau corcoduse verzi? ma indoiesc. e clar ca am avut "ciorba" si inainte de a ne intalni cu turcii, doar ca nu-i ziceam "ciorba" ci "fiertura" sau "zeama". (dupa cum am avut instructori inainte de a imprumuta de la americani cuvantul "trainer").
nu intotdeauna un imprumut lexical se face din necesitate. poate sa fie vorba, de exemplu, de snobism.

asa ca daca "fota" (cuvantul) e turcesc, nu inseamna cu necesitate ca si obiectul vestimentar "fota" e imprumutat de la turci.
la fel pentru "catrinta" si "opreg".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate