Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#487
Thezooltes

Thezooltes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.12.2010
Aceeasi intrebare o am si eu in legatura cu varsta

Am 16 ani si am inceput sa fac sala de putin timp de 3 zile chiar  (cu program normal in fiecare zi)

Nu fac la sala fac cu 3 prieteni  la unul dintre ei acasa.Ei au 18 ani ..eu numa 16 dar din cate am observat m am dezvoltat mai mult  ca ei in 3 zile decat ei in 2 saptamani .Posibil sa fie de  la faptul ca am facut sport inainte?

De data asta as vrea sa ma tina destul de mult chestia cu sala .Important e ca unul dintre el a adus o cantitate de 900g de CREATIN Rapid  Mass si dupa antrenament (1 data pe zi) luam fiecare 90g din acest supliment.

Intrebarea mea este imi va dauna la varsta asta?Am auzit ca la rinichi si ficat as putea avea probleme ..cu timpul ....


#488
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,424
  • Înscris: 15.12.2009
Ai crescut in 3 zile? :huh:

#489
Thezooltes

Thezooltes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.12.2010
Da,umpic de febra musculara si muschi sunt mult mai umflati pe zi ce trece ...nu ma refer la o schimbare radicala dar pe langa aialalti se vede mult diferenta

#490
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,424
  • Înscris: 15.12.2009
In centimetri te rog. Cat ai crescut in astea 3 zile?

#491
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Fiind in faza de "incarcare" cu creatina, ai facut o mare retentie de apa si atat. Daca vei inceta sa mai iei creatina in 3 zile vei pisa toata apa si te vei desumfla ca un balon !

#492
Thezooltes

Thezooltes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.12.2010
Nu stiu ,habar n am cum ,,sa ma masor''


Dar ma refer ca muschi sunt mult mai contractati ca la ceilalalti si la abdomen au aparut 4 pack :)) si io nu aveam nici 2 :))

in fiecare zi parca se vede tot mai mult ...da apare si febra musculara umpic...




Da ...de aia am spus ca poate Rapid Mass ul nu te umbla ...nu m am ingrasat deloc...nici nu am cum dupa 4 zile.

Ieri ni  s-a terminat Rapid Mass ul si am luat alt supliment numit JUMBO MASS...ce parere aveti imi dauneaza?

#493
crisan96

crisan96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2011
saut, am 15 ani, fac sala de 3 luni, probabil ca am hormonii de crestere mai dezvoltati sau ceva de genu am crescut foarte rapid in masa si destul de mult fara suplimente nutritive,doar cu oua,lapte,carne,fructe etc. acum 1 luna si ceva, aproape 2 luni aveam 33 la brat la rece si 34 la cald, inaltime 172, si mia spus cineva casi ia creatine monohydrate, as vrea sami iau si eu astept pareri celor care lau folosit. creatine monohydrate este sub forma de pastile(90 de pastile-pret 30 de lei - pretul mai facut sa fac acest topic deoarece am vazut creatine monohydrate dar cu 128 de lei parca)

#494
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011
Și acuma cât ai în braț ? :blink:

Mai bine iei proteine. -_-

#495
crisan96

crisan96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2011
daca stiam cat am acuma in brat iti ziceam, oricum dupa 2 luni de sala imi ziceau astia "naposim" :))), da imi recomanzi creatina aia, ai folosit ?

#496
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Cel mai mult se pune pe tine in primele 3-4 luni, apoi scade drastic depunerea de mushi si cresterea in forta.

Ai sa ajungi la un platou pe care o sa trebuiasca sa-l depasesti.

#497
crisan96

crisan96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2011

View Postfoca28, on 29th October 2011, 00:18, said:

Cel mai mult se pune pe tine in primele 3-4 luni, apoi scade drastic depunerea de mushi si cresterea in forta.

Ai sa ajungi la un platou pe care o sa trebuiasca sa-l depasesti.

multumesc pentru sfat :* , dar vreu sami spuneti desprea creatine monohydrat :D

#498
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011
Ai putea avea rezultate foarte bune cu Creatina Micronizata Nutritech care se absoarbe rapid datorita microparticulelor...ea se absoarbe de 20 de ori mai ine ca si cea care e in magazine. Iti recomand o incarcare cu creatina care se face cam asa...

Faza de incarcare: (20g) 4 masuri/zi, timp de 7 zile.Exemplu:Dimineata: 5g creatina; Amiaza: 5g creatina; 30 minute inainte de antrenament: 5g creatina; Imediat dupa antrenament: 5g creatina
Faza de intretinere: (5-10g) 1-2 masuri/zi timp de 7 saptamani.

Te asigur ca nu ai nevoie de substante interzise sa arati bine...

#499
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
@vlad_coste fi serios , are 15 ani omule .... eu mi-as paria viata ca nu are un program corect si multe alte lucruri esentiale in sportul asta , dar sa ii recomand creatina .

Eu persoanl la 15 ani si 3 luni de sala nu ti-as recomanda creatina . Cumpara-ti niste proteine de calitate , fa-ti un program bine pus la punct (roaga cineva in domeniu , nu "unu mare de la sala") ... si bine inteles incerca sa manaci cat mai multa carne fiarta , oua si lapte .

Succes !

Stiu ca tu vrei sa fi cat mai mare intr-un timp foarte scurt , dar ai rabdare si fa totul cu cap .

Edited by aWp_viTal, 29 October 2011 - 21:27.


#500
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View PostaWp_viTal, on 29th October 2011, 22:27, said:

@vlad_coste fi serios , are 15 ani omule .... eu mi-as paria viata ca nu are un program corect si multe alte lucruri esentiale in sportul asta , dar sa ii recomand creatina .

Eu persoanl la 15 ani si 3 luni de sala nu ti-as recomanda creatina . Cumpara-ti niste proteine de calitate , fa-ti un program bine pus la punct (roaga cineva in domeniu , nu "unu mare de la sala") ... si bine inteles incerca sa manaci cat mai multa carne fiarta , oua si lapte .

Succes !

Stiu ca tu vrei sa fi cat mai mare intr-un timp foarte scurt , dar ai rabdare si fa totul cu cap .



Absolut corect !

Pana la 18 ani va creste in "dimensiuni" fara absolut nici un supliment. Inafara de un supliment proteic slab in carbohidrati sau cel mult 50%-50% eu nu recomand nimic la aceasta varsta !

#501
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011

View PostaWp_viTal, on 29th October 2011, 22:27, said:

@vlad_coste fi serios , are 15 ani omule .... eu mi-as paria viata ca nu are un program corect si multe alte lucruri esentiale in sportul asta , dar sa ii recomand creatina .

Eu persoanl la 15 ani si 3 luni de sala nu ti-as recomanda creatina . Cumpara-ti niste proteine de calitate , fa-ti un program bine pus la punct (roaga cineva in domeniu , nu "unu mare de la sala") ... si bine inteles incerca sa manaci cat mai multa carne fiarta , oua si lapte .

Succes !

Stiu ca tu vrei sa fi cat mai mare intr-un timp foarte scurt , dar ai rabdare si fa totul cu cap .



Pai poate luat atunci un total mass 4200 intre mese si dupa antrenament...sau daca vrea ceva si mai calitativ poti PREMIUM WHEY PROTEIN eu cu asta am crescut foarte bine in muschi de calitate care ramane.

Iar legat de antrenament nutritie si odihna ne mai poate intreba pe noi...

Edited by vlad_coste, 30 October 2011 - 07:49.


#502
crisan96

crisan96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2011
multumesc tututor pentru pareri, astazi mam masurat in brat si am 35, foarte multumit :D , as avea nevoie de un program  de sala daca ma poate ajuta cineva :D

#503
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postcrisan96, on 30th October 2011, 17:37, said:

multumesc tututor pentru pareri, astazi mam masurat in brat si am 35, foarte multumit :D , as avea nevoie de un program  de sala daca ma poate ajuta cineva :D


Care este scopul tau prin antrenament ?

#504
crisan96

crisan96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2011

View Postatc, on 30th October 2011, 21:20, said:

Care este scopul tau prin antrenament ?


masa musculara, si am nevoie de niste sfaturi, ce ziceti de total mass 4200, e bun ori nu pentru varsta mea (15 ani) ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate