Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Master

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Bună!
Studiile Aprofundate (din anul universitar 2001-2002) sunt considerate studii masterale (sunt echivalentele unui master), în prezent? Precizez că atunci Studiile Aprofundate erau de doar două semestre, acum Masterul e de 4 semestre...
Mulțumesc pentru răspuns(uri)!
Numai bine!

Edited by istocescu, 02 December 2012 - 00:26.


#92
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postistocescu, on 02 decembrie 2012 - 00:25, said:

Studiile Aprofundate (din anul universitar 2001-2002) sunt considerate studii masterale (sunt echivalentele unui master), în prezent?
Da.

LEGE nr. 288/24.06.2004 privind organizarea studiilor universitare said:

ART. 18
(3) Diplomele absolventilor de învatamânt superior cu durata de 5 - 6 ani sunt
de drept echivalente cu diplomele de master.
http://www.edu.ro/in...oad&fileId=3050

#93
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

View Postneagu_laurentiu, on 02 decembrie 2012 - 08:40, said:


Eu am întrebat de Studiile Aprofundate, care au avut doar 2 semestre (în anul universitar 2001-2002), nu 4 semestre, cum au acum cursurile de masterat. Îmi puteți da un articol de lege, un OUG în care pot găsi așa ceva? Mulțumesc!

#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Studiile Aprofundate au reprezentat "masterul" acelor vremuri, alte forme universitare nu mai erau. Dar legea-i clara. In trecut studiile minime erau de 4 ani (cele mai multe - ingineria si medicina mai mult) ori 4 + 1 aprofundate = 5 exact cat scrie in lege.

Edited by neagu_laurentiu, 02 December 2012 - 12:56.


#95
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
mda... înțeleg... Iar acum, dacă vreau să urmez cursurile unui masterat (la stat), după ce mi-am luat licența la a doua facultate, trebuie să plătesc masterul , nu? multumesc pentru răspuns!

#96
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

Legea educației naționale said:

Art. 142
(6) O persoană poate beneficia de finanțare de la buget pentru un singur program de licență, pentru un singur program de master și pentru un singur program de doctorat.


#97
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Realizez referate , esee , atestate pentru liceu , facultate , master si alte forme de invatamant la un pret de doar 60 ron / buc ( pret ce nu este valabil pentru atestate acestea costand 100 - 200 ron negociabil ) .

#98
sabinastud

sabinastud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2013
Stimati forumisti,
Am nevoie de ajutor in redactarea lucrarii de disertatie si caut pe toate sursele persoane angajate, care sunt dispuse sa isi sacrifice 10 minute sa completeze urmatorul chestionar: https://docs.google....ll5wnA/viewform
Rezultatele sunt anonime.
Mersi!

#99
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postneagu_laurentiu, on 02 decembrie 2012 - 12:55, said:

Studiile Aprofundate au reprezentat "masterul" acelor vremuri, alte forme universitare nu mai erau. Dar legea-i clara. In trecut studiile minime erau de 4 ani (cele mai multe - ingineria si medicina mai mult) ori 4 + 1 aprofundate = 5 exact cat scrie in lege.
Pe vremea mea studiile erau de 5 ani (tehnice la zi 6 ani seral) si 6 ani (medicina). La litere parca erau 4 ani. Dupa anii astia urma mastarul daca vroiai..........De ce vremuri vorbesti?

Edited by Clovis, 26 December 2013 - 11:55.


#100
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si eu am spus acelasi lucru ca si tine.
http://legislatie.re...org/84_1995.php

#101
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Sunt un student la informatica si am terminat anul acesta masterul in informatica la UBB Cluj-Napoca.
Pentru lucrarea mea de dizertatie am creat un site web destinat informatiei culturale si, ca tot omul, doresc, daca se poate, doresc sa scot .niste bani dupa munca mea, care nu a fost mai putina decat un an de zile incheiat la acest site.
Site-ul este unul foarte vast, are 20 de pagini, dupa cum am zis, despre informatie culturala (teatru, opera, cinema, sport etc...)
Ca sa va va faceti si voi o idee despre cum arata si se prezinta site-ul meu aici este pagina lui despre fotbal de club:
http://rapidshare.co...8BFA99FE6DB53CC
Aceasta este doar una din cele 20 de pagini ale site-ului meu si puteti sa va dati seama de ce tehnologii am folosit, cred ca este evident AJAX-ul, Javascript-ul si elementele de Flash.
As dori sa stiu unde as putea vinde acest proiect al meu? Sau are cineva nevoie de un asa proiect vast care, dupa parerea mea, poate fi folosit pe post de lucrare de licenta sau dizertatie la o facultate de informatica sau calculatoare, dar nu numai?
Site-ul este doar un proiect, nu l-am pus pe Internet si nici nu o voi face deoarece, dupa cum am zis, scopul meu este sa scot bani dupa el deoarece am muncit foarte mult la el, un an de zile incheiat.
Daca cineva are nevoie de un asemenea proiect il rog sa-mi scrie.
In cazul in care nu am pus anuntul meu in locul potrivit imi cer scuze, si rog sa m-i se spuna unde este rubrica potrivita unde pot sa pun anuntul meu.
Merci anticipat.
Andrei

#102
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Se pot urma doua programe de masterat (la doua universitati separate, una de stat, cealalta privata) simultan, nu?

Edited by HighHopes, 07 January 2014 - 00:50.


#103
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011

View Postanz, on 04 ianuarie 2014 - 15:45, said:

Salut.
Sunt un student la informatica si am terminat anul acesta masterul in informatica la UBB Cluj-Napoca.
Pentru lucrarea mea de dizertatie am creat un site web destinat informatiei culturale si, ca tot omul, doresc, daca se poate, doresc sa scot .niste bani dupa munca mea, care nu a fost mai putina decat un an de zile incheiat la acest site.
Site-ul este unul foarte vast, are 20 de pagini, dupa cum am zis, despre informatie culturala (teatru, opera, cinema, sport etc...)
Ca sa va va faceti si voi o idee despre cum arata si se prezinta site-ul meu aici este pagina lui despre fotbal de club:
http://rapidshare.co...8BFA99FE6DB53CC
Aceasta este doar una din cele 20 de pagini ale site-ului meu si puteti sa va dati seama de ce tehnologii am folosit, cred ca este evident AJAX-ul, Javascript-ul si elementele de Flash.
As dori sa stiu unde as putea vinde acest proiect al meu? Sau are cineva nevoie de un asa proiect vast care, dupa parerea mea, poate fi folosit pe post de lucrare de licenta sau dizertatie la o facultate de informatica sau calculatoare, dar nu numai?
Site-ul este doar un proiect, nu l-am pus pe Internet si nici nu o voi face deoarece, dupa cum am zis, scopul meu este sa scot bani dupa el deoarece am muncit foarte mult la el, un an de zile incheiat.
Daca cineva are nevoie de un asemenea proiect il rog sa-mi scrie.
In cazul in care nu am pus anuntul meu in locul potrivit imi cer scuze, si rog sa m-i se spuna unde este rubrica potrivita unde pot sa pun anuntul meu.
Merci anticipat.
Andrei
Un inceput bun este sa-ti faci un cont http://www.freelancer.co.ro/ si sa licitezi pentru proiecte, asa poti incepe fara sa investesti decat propriile cunostinte.
Daca doresti sa vinzi proiectul poti face cont pe regie live...(nu fac reclama, nu am site-uri, nu am nici o legatura)
Succes!

#104
Florentina82

Florentina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2011
Buna ziua! Intentionez sa urmez cursurile unui program masteral in Nutritie, iar in bibliografia recomandata apare cartea doamnei Mariana Graur, "Obezitatea", Ed. Junimea, Iasi, 2004. Doresc sa cumpar aceasta carte. La Biblioteca Nationala nu este disponibila cititorilor iar la cea a Academiei Romane nu am acces deoarece imi trebuie recomandare si nu am de unde sa o obtin. Daca este cineva interesat sa vanda aceasta carte sau daca exista pe undeva in format online, rog recomandare. Multumesc frumos!

#105
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostHighHopes, on 07 ianuarie 2014 - 00:39, said:

Se pot urma doua programe de masterat (la doua universitati separate, una de stat, cealalta privata) simultan, nu?
Pot fi chiar 14 asemenea mastere.
Bugetate unul singur pe parcursul intregii vieti ( asta daca nu cumva te incadrezi in randul persoanelo mai speciale)

#106
EllenaM

EllenaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2011
Buna ziua,

As avea si eu nevoie de cateva informatii, sfaturi, pareri... Am terminat un liceu cu profil uman- filologie, la anu termin facultatea - stiinte economice specializarea marketing ... acum ma gandesc la master. Imi doresc ceva in management, gen managementul resurselor umane sau managementul proiectelor, insa am desoperit de curand un program de studiu managementul sistemelor industriale de productie si servicii- Ingineri si Management... unde se axeaza foarte mult pe partea de managementul proiectelor ( asta-mi doresc cel mai mult sa urmez!) ... Acum nu stiu in ce masura ma voi descurca. Posted Image Am vazut ca in fiecare semestru ai o disciplina cu ceva fizica si una cu ceva matematica si 2 pe partea de management... si daca-i indicat sa fac o asa trecere. M-am interesat si de examenul de admitere si mi se pare accesibil. Cu statistica, econometria, analiza in spss, matematica aplicata in economie, in facultate m-am descurcat.

Voi ce parere aveti?

Edited by EllenaM, 24 August 2014 - 10:53.


#107
rcostin

rcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.07.2006

Quote

cartea doamnei Mariana Graur, "Obezitatea", Ed. Junimea, Iasi, 2004

Am reusit sa o scanez eu, avand deja o copie pe hartie :D
Nu este Print Quality, dar e onorabila.
PM pentru doritori

#108
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Salutare! o intrebare scurta, de habarnist: daca am terminat management pot sa fac master tehnic? electronica, telecomunicatii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate