Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Master

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
AMCristina

AMCristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2011
Buna.Fiti draguti va rog. As dori sa stiu daca are cineva informatii despre Masterul in Managementul transporturilor din cadrul Politehnicii deoarece sunt interesata iar pe site-ul lor nu gasesc absout nici o informatie despre preturi, cursuri, admitere nu mai zic. Si m-ar mai interesa daca se poate face transferul de la o alta Universitate la care sunt  Univ. Nicolae Titulescu pe sectiunea Master in Management Financiar Bancar si Bursier. Stiu ca m-am trezit cam tarziu sa ma pasioneze lucrul acesta dar daca are cineva vreo inform l-as ruga sa imi spuna tot ce stie in legatura cu Poli, sectiunea Management in Transporturi. Multumesc frumos.

Edited by AMCristina, 15 January 2011 - 21:40.


#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
N2Paul cum poti sa spui ca dupa ce termini Automatica iesi inginer software, programator, tu sti ce-i aia automatica?
Vrei sa inveti economie si apoi sa faci masterul pe un domeniu tehnic? Acolo automat se va presupune ca sti tot ce s-a facut in cei 4 ani de facultate din domeniul respectiv; daca nu-ti place acum cand te ia de la 0, cum crezi ca o sa-ti placa la master?
Poli + master la poli => inginer diplomat (asta daca nu faci domenii gen comunicare care au mai aparut pe la unele politehnici)
ISE + master la poli => licentiat in stiinte economice bulversat.


AMCristina: care Politehnica? Sunt mai multe.

Edited by dani.user, 16 January 2011 - 13:07.


#39
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
Cat de mare este importanta mediilor obtinute in primul an de studiu in cazul in care as dori sa urmez un master in afara (de preferat in Nordul Europei) ? Sunt anul II la facultatea de marketing din cadrul ASE. Media din primul an este una tragica (6,3), iar anul acesta pe semestrul I , o sa fie minimum 7. Pana acum am fost aproape complet dezinteresat de notele obtinute si am urmarit doar sa promovez examenele. Cat de mult ar ajuta daca mi-as imbunatati radical situatia scolara pentru semestrele ramase ?
Mentionez ca nu urmaresc obtinerea vreunei burse si ca pot acoperi personal toate cheltuielile.

#40
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
salutari.  sunt in anul 2 de facultate in bucuresti, si ma tenteaza sa fac un masterat la universitatea AARHUS din Danemarca, la Faculty of Humanities, department of History and Area Studies, unde se ofera un masterat in Studii Internationale.  am contactat la inceput EDMUNDO pentru informatii, dar ei nu lucreaza cu universitatea asta, si nu am gasit nici o alta asociatie care sa o faca.  am deschis acest topic in speranta ca voi gasi una-doua persoane interesate de acest program de master, sau cel putin de facultate/universitate, ca sa discutam pe tema admiterii, cazarii, etc.  Desigur, mi-ar fi de un real folos daca as putea lua legatura cu cineva care deja studiaza acolo.  am citit deja generalitati de pe diverse forumuri, dar vreau sa discut cu persoane direct interesate de facultatea asta, si de masterul in chestiune.

http://iho.au.dk/en/is/frontpage/

http://iho.au.dk/fil...ochure.2010.pdf

Edited by edison21, 19 February 2011 - 14:09.


#41
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Se poate face masterul in logopedie, daca a fost absolvita facultatea de kinetoterapie?

#42
Szid66

Szid66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2011
Buna! Am niste intrebari in legatura cu masterul Sisteme informatice integrate pentru afaceri, in cadrul Universitatii Transilvania, si in legatura cu universitatea, in general. Asa cum am vazut pe site, acest masterat a inceput sa functioneze incepand cu anul 2010, dar nu am gasit raspunsuri la cateva intrebari:
1. Ce materii se fac? (detaliat pe fiecare semestru)
2. Sunt locuri si la buget si la cu taxa? Cate locuri sunt, iar cat este taxa?
3. Unde este situat cladirea facultatii?
4. Cat este taxa de inscriere?
5. In caminele studentesti primesc locuri si cei de la master? In ce camine?
6. Ce opinii aveti despre profesori?  :D
7. Bursele de studiu sunt acordate pentru studenti, separat pentru fiecare master?

Pt inceput atat...  :D Pe parcurs cred ca o sa mai am intrebari... Merci pt raspunsuri!

#43
Szid66

Szid66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2011
Buna @claudiaa!  
Da, se poate face orice masterat daca ai licenta. Singura criterie este ca la fiecare masterat sunt anumite cursuri, pe care trebuie sa le ai promovate, pe care au fost invatate la licenta, sau poti sa le studiezi in timpul masteratului daca nu le-ai invatat. Important este ca nu poti sa termini masteratul pana nu le-ai promovat si aceste cursuri.

#44
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Vreau si eu niste informatii de la cei care au facut sau sunt la master in Cluj, la Babes Bolyai.
Am gasit lista asta:

Domeniul Informatică
Metode formale în programare (Engleză, 4 semestre, zi)
Modelare și simulare (Engleză, 4 semestre, zi)
Programare bazată pe componente (Engleză, 4 semestre, zi)
Sisteme inteligente (Engleză, 4 semestre, zi)
Baze de date (Română, 4 semestre, zi)
Sisteme distribuite în internet (Română, 4 semestre, zi)
Optimizarea modelelor informatice (Maghiară, 4 semestre, zi)
Sisteme distribuite în internet (Română, 4 semestre, ID

Cea in maghiara sare din prima, nu cunosc limba :P
Ma tenteaza Baze de date momentan, dar as vrea sa stiu mai multe si despre celelalte inainte sa iau o decizie. Multumesc.

#45
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
salut e cineva de pe aici la ase la rei?

#46
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009

View PostSzid66, on 11th March 2011, 22:09, said:

Buna @claudiaa!  
Da, se poate face orice masterat daca ai licenta. Singura criterie este ca la fiecare masterat sunt anumite cursuri, pe care trebuie sa le ai promovate, pe care au fost invatate la licenta, sau poti sa le studiezi in timpul masteratului daca nu le-ai invatat. Important este ca nu poti sa termini masteratul pana nu le-ai promovat si aceste cursuri.
Multumesc frumos pentru raspuns!

#47
MihaiRMC

MihaiRMC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.03.2011
Salut,vreu sa intru la facultatea de informatica din Brasov,master.Din cauza unor probleme personale nu am note stralucite,pot sa zic chiar micute,in fine.Vreau sa stiu cam care e ultima medie la admitere master,filiera Tehnologii informatice.Multumesc anticipat:)

#48
Veronica21

Veronica21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2011
Buna,

Termin anul asta facultatea si vreau sa continui cu un master bun. Totusi am un job full-time si nu am timp sa traversez orasul si sa ajung la cursuri. Am auzit de curand de masterul de comunicare in afaceri online de la SNSPA care mi-ar rezolva problema asta. Am auzit cateva pareri de bine de el. Ca este destul de interactiv si totusi nu iti mananca timpul. Stiti ceva mai multe despre el. Ce ar presupune un master online de la SNSPA? Am inteles ca nu este in genul celor de la ASE si ca ar fi mult mai bune. Help

#49
sophie2passe

sophie2passe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.02.2010
buna! sunt studenta in anul 3 la istorie in Cluj, si intentionez la anu' sa ma bag la un master. As vrea sa mai diversific putin peisajul, asa ca m-am gandit sa-mi schimb locatia. Bineinteles, primul pe lista dintre orase e Bucurestiul. Am gasit un master de istoria ideilor coordonat de d-l Lucian Boia, problema e ca nu gasesc niciun syllabus si nu am de unde sa stiu ce se face exact acolo, macar o bibliografie sa ma pot orienta, dar nimic. N-as vrea sa regret dupa, asa ca daca stiti careva, din proprie experienta sau din auzite, mi-ar fi de mare folos. Si daca tot suntem aici, m-ar interesa si un master de antropologie ( tot in Bucuresti ), daca se intampla sa detineti informatii pretioase, mi-ati fi de dublu ajutor.  :P

#50
alexmariag

alexmariag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.05.2011
am inteles ca in Londra ofera guvernul bani pentru studii. a plecat cineva asa? a facut cineva pe aici un mba in Londra? un master e atat de scump. si totusi- sunt sanse?

Edited by Lucian_M, 20 May 2011 - 21:44.
le ai cu scrisul...


#51
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Din cate imi amintesc tuition loan-ul se acorda doar undergraduates-ilor.

#52
marius_bura

marius_bura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.08.2008
Buna!

Sunt student in anul 4 la Facultatea de Constructii si vreau sa ma inscriu la un program de master in Anglia. Inca nu am dat un examen de limba engleza, desi vreau sa-mi testez cunostintele cat mai curand.
Doresc niste sfaturi de la cei ce profeseaza ca ingineri in afara tarii, sau studenti la universitati tehnice.
Mentionez ca nu doresc neaparat sa studiez in Anglia, iau in considere si alte variante: Viena, Bruxelles. In aceste orase am cunostinte fara studii superioare care m-ar putea ajuta cu acomodarea.

#53
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Salut,sunt student anul I la informatica Universitatea Bucuresti si dupa ce termin vreau sa fac masterul in tarile nordice sau in Anglia.As dori sa stiu cat de mult conteaza mediile din facultate la admiterea la master.

#54
MihaiRMC

MihaiRMC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.03.2011
Olla.Deci vreau sa intru la master la  Facultatea de Informatica din Pitesti.Acolo scrie ca se iau in calcul pt media de admite mediile din timpul facultatii la disciplinele de informatica.Stiu ca Pclp,Poo etc apartin informaticii,vreau sa stiu daca si Lambajele de Asamblare,Electronica Digitala,ASCN etc se iau in calcul pt medie. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate