Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Master

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
m_oni_que

m_oni_que

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2009

View Postira_2016, on 27th September 2008, 21:12, said:

Am intrat toti cei care ne-am inscris  :thumbup:

Cu intarziere... dar am si eu 2intrebari:

Vreau sa incerc anul asta la SIMPRE, desi n-am avut mari tangente cu cibernetica pana acum. Cum a fost admiterea anul trecut? Are cineva niste exemple de grile?... :D ... pls!!!  


10q

View Postira_2016, on 27th September 2008, 21:12, said:

Am intrat toti cei care ne-am inscris  :thumbup:

Cu intarziere... dar am si eu 2intrebari:

Vreau sa incerc anul asta la SIMPRE, desi n-am avut mari tangente cu cibernetica pana acum. Cum a fost admiterea anul trecut? Are cineva niste exemple de grile?... :D ... pls!!!  


10q

#20
bogysan

bogysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.09.2006

View Postsweetdark, on 25th May 2008, 13:14, said:

Salut,

Eu am terminat anul acesta(2008) masteratul SIMPRE si pot sa spun ca a fost o experienta utila si folositoare. Recunosc ca nu am prea fost eu pe la ore, insa am avut contact cu chestii interesante legare de SAP, Navision si Hyperion. In plus, astia la SIMPRE am un fel de targ de job-uri propriu prin care iti plaseaza cv-ul la tot felul de firme. Eu am avut multe oferte si am ales sa lucrez la Bearingpoint care ma trimit prin Germania la clienti.

Asa ca daca vrei sa te insrii eu il recomand cu incredere. Pe mine una m-a ajutat. Mai sunt si neajunsuri caci pe langa profii si oameni buni mai dai si peste unii varza dar in rest e bine si nici nu e foarte stresant. Succes!

Buna,

Am si eu o rugaminte daca se poate.
Eu ma voi inscrie la masterul acesta la anul, in septembrie 2010. Imi poti furniza te rog un id de messenger, intrucat aveam o serie de intrebari pe care voiam sa ti le adresez.
Iti multumesc.

O zi buna!

#21
catalinjkd

catalinjkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.07.2005
Pentru cei cu Securitatea Informatica de la ASE nu am decat un sfat: NU mergeti la acest master, e cea mai mare bataie de joc; personal sunt scarbit de ceea ce este acolo si cum sunt tratati studentii: profesori total nepregatiti, lucruri prezentate aiurea sau dezinteresat care nu au nici o legatura cu viata reala, reguli care se incalca la tot pasul, opinia studentilor nu conteaza.
De exemplu in acest semestru avem 10 examene in 12 zile, minunat nu?
Ca sa nu mai zic de faptul ca la inceputul anului 2010 s-a hotarat ca putem termina masterul si in 3 semestre in loc de 4, ceea ce face ca disertatia sa o sustinem fix dupa aceste 12 examen.
Sa concluzionez: banii sunt tot ceea ce ii intereseaza, nici nu stau de vorba cu tine, o bataie de joc.
In plus exista o alternativa mult mai buna cum este acelasi master la Academia Tehnica Militara.
Numai bine si ocoliti cat puteti cel putin acest master daca nu tot ASE-ul.

#22
bogysan

bogysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcatalinjkd, on 6th February 2010, 20:46, said:

Pentru cei cu Securitatea Informatica de la ASE nu am decat un sfat: NU mergeti la acest master, e cea mai mare bataie de joc; personal sunt scarbit de ceea ce este acolo si cum sunt tratati studentii: profesori total nepregatiti, lucruri prezentate aiurea sau dezinteresat care nu au nici o legatura cu viata reala, reguli care se incalca la tot pasul, opinia studentilor nu conteaza.
De exemplu in acest semestru avem 10 examene in 12 zile, minunat nu?
Ca sa nu mai zic de faptul ca la inceputul anului 2010 s-a hotarat ca putem termina masterul si in 3 semestre in loc de 4, ceea ce face ca disertatia sa o sustinem fix dupa aceste 12 examen.
Sa concluzionez: banii sunt tot ceea ce ii intereseaza, nici nu stau de vorba cu tine, o bataie de joc.
In plus exista o alternativa mult mai buna cum este acelasi master la Academia Tehnica Militara.
Numai bine si ocoliti cat puteti cel putin acest master daca nu tot ASE-ul.


Aici vorbim de alt master!

#23
juseppe

juseppe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2010

View Postbogysan, on 26th December 2009, 15:41, said:

Buna,

Am si eu o rugaminte daca se poate.
Eu ma voi inscrie la masterul acesta la anul, in septembrie 2010. Imi poti furniza te rog un id de messenger, intrucat aveam o serie de intrebari pe care voiam sa ti le adresez.
Iti multumesc.

O zi buna!


Salut! si eu vreau sa ma inscriu la SIMPRE in 2010. Ai mai aflat ceva detalii pana in momentul asta??? Dak ai ceva noutati, uite id-ul meu de mess :peacefingers:  : catalin.nilatac

#24
dan_2009

dan_2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.05.2009
Da, eu inca mai stau sa ma gandesc daca se merita un MBA.  ....

#25
dora-dora

dora-dora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua,
Sunt profesoara la un liceu din Bucuresti. Am 5 ani de catedra, insa nu am absolvit niciun masterat. Mai nou, studiile postuniversitare sunt obligatorii in invatamantul liceal, de aceea trebuie sa urmez un masterat. M-ar interesa unul in domeniul relatiilor internationale, deoarece, cred eu, imi ofera oportunitati atat la serviciu, cat si in afara lui (eventual posibilitatea de a iesi din invatamant). Pe lista de preferinte se gasesc universitati precum SNSPA, FJSC, Universitatea Bucuresti, dar si facultati din alte centre universitare (ma refer la Cluj). Ma intereseaza, in special, seriozitatea si experienta corpului didactic, nu neaparat reputatia facultatii per ansablu. Aveti sugestii?

#26
mihnea_para87

mihnea_para87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
Poate ai vazut ca in SNSPA exista un departament dedicat masteratelor, se numeste Departamentul de Relatii Internationale si Integrare Europeana (DRIIE) si vine cu urmatoarea oferta:
- Relatii Internationale si Integrare Europeana (RIIE)
- Analiza si Solutionarea Conflictelor (ASC)
- Politica si Economie Europeana (PEE)
- Evaluarea Politicilor si a Programelor Publice Europene (EPPPE) - singurul masterat acreditat care pregateste experti in evaluarea de politici publice si programe europene.

Cursurile sunt predate de oameni cu experienta in adminstratia publica:
Ioan Mircea Pascu - ex-ministru al Apararii si deputat in Parlamentul European, Daniel Daianu - analist economic si deputat in Parlamentul European, Iordan Gheorge Barbulescu - diplomat, George Cristian Maior - director al Serviciului Roman de Informatii, Liviu Voinea - analist si expert pe politici economice, precum si de profesorii Mihaela Miroiu, Vasile Secares, George Voicu, Mihail Ionescu, Iulian Chifu, Constantin Buchet, George Anglitoiu s.a.m.d.


Eu termin anul asta Relatii Publice in FJSC si cred ca merg pe masterul de "Relatii Internationale - Analiza si Solutionarea Conflictelor". Ma preinscriu online si cer consiliere pentru admitere. Vreau sa aflu mai multe despre masterul asta inainte de a ma inscrie propriu-zis. Despre preinscriere poti citi aici.

#27
dora-dora

dora-dora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.09.2009
Am observat ca pe siteul DRIIE nu scrie nimic despre locurile finantate de la buget. Le-am cerut pe email lamuriri despre numarul de locuri si despre criteriile de departajare la admitere. In cazul in care mai este cineva interesat de masteratele acestea, va impartasesc raspunsurile primite:

- pentru fiecare program de master sunt alocate minim 25 de locuri finantate de la buget. E posibil sa fie mai multe. Alocarea locurilor va fi destul de flexibila. Dupa terminarea examenului de admitere, ca si in alti ani, exista posibilitatea de a se redistribui locurile ramase libere la alte structuri.

- departajarea se face pe baza notei primite pentru eseul de la admitere. In caz de egalitate, se ia in considerare media de la licenta.

#28
andi_iuda

andi_iuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.04.2008
Salut
Doresc sa ma inscriu la un master in cadrul Universitatii Babes Bolyai Cluj, Facultatea de Geografie si anume Amenajare si Dezvoltare Turistica.
As dori informatii despre acest master si mai important decat orice: care a fost ultima medie de intrare la buget anul trecut.

#29
ovidiu_thomas

ovidiu_thomas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.05.2010
vreau sa fac masterul pe Filosofie socială. Teoria și practica solutionarii conflictelor la universitatea dunarea de jos din galati, eu am terminat pedagogia si la admitere se care un proiect de cercetare in domeniul masterului. ma poate ajuta cineva care este deja masterand acolo sau student la filosofie cu un model de proiect? care a fost ultima medie de la buget in anii anteriori? ms

Edited by ovidiu_thomas, 15 July 2010 - 21:11.


#30
MissAle

MissAle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2010
Salut! Are cineva vreo informatie in legatura cu gradul de dificultate al examenului de admitere la FSEGA Cluj, master pe managementul resurselor umane sau macar cam in ce masura aplica lumea la acesta? Maine am examenul si eram curioasa daca are cineva informatii pentru ca pe site nu se ofera informatii. Sau daca are cineva idee de ultima medie de anul trecut de la taxa, pentru ca am media de licenta sub 9 si cu siguranta nu are rost sa ma gandesc ca as putea avea vreo sansa de buget.

Edited by MissAle, 18 July 2010 - 12:12.


#31
mindblower

mindblower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2009
Revenind la SIMPRE...as dori sa stiu si eu de la cei care sunt la acest master care este nivelul solicitat pentru acest master?
Adica...se ia "de la 0"? Sau trebuie sa vii cu ceva cunostinte "de acasa". Am terminat Finante-Banci, am cunostinte generale de IT dar nu am experienta in SAP. Pot sa fac fatza?

#32
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
buna tuturor,
daca am terminat facultatea in 2004 am vreo sansa sa ma inscriu anul asta sau cel mai probabil anul viitor la master?:)merci anticipat pentru raspuns

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cum vrei sa stim noi ce sanse ai avea daca nu specifici nici macar domeniul? Inscrie-te la toamna la un master si vezi daca te primesc sau nu.
La cum pui problema si avand in vedere ca ai terminat in 2004 pentru ce ai nevoie de master?

#34
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
Buna, m-am decis sa ma inscriu la master in Suedia si daca stie cineva de pe aici mi-ar fii de un real ajutor raspunsuri la unele intrebari precum:

Am sanse reale sa intru daca sunt in ultimul an si nu am deja diploma de licenta sau e doar vrajeala ?
Cat de greu e sa fii acceptat la unul dintre masterele oferite de Uppsala, Lund, Sodertorn, Mittuniversitetet sau Stockholm University ?

Am o gramada de acte de trimis la studera:

Transcripts of completed courses and grades (including course list) - adica foaia matricola ? Asta cer la facultate ? De asemenea au nevoie si de cursurile din ultimul an (care nu sunt trecute in foaia matricola) cum fac sa le cer ? (optionalele alese cum fac sa le inculd in lista daca nici macar nu le-am ales deja?)

An official document stating that they are likely to be awarded the degree by the start of the Swedish programme must be sent in with the application. Some HEI's will accept a transcript after 6 semesters of completed studies, while others require 7 semester. - cine mi-l elibereaza/scrie acesta si ce mai exact trebuie sa scrie in el ?

De asemenea as avea nevoie de un fel de scrisoare oficiala din partea facultatii in care sa zica faptul ca voi primi o diploma de licenta, cand, ce subiecte mai am de studiat si cate credite are fiecare, ce note se asteapta de la mine atat la ele cat si la licenta, cate semestre am studiat si cate mai am, explicatia sistemului de notare si ce subiecte mai am de studiat in ultimul an.
- cine stie ceva despre o astfel de scrisoare - cine o elibereaza, cine o scrie etc. ?

#35
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Exista cursuri sau mastere in Romania care iti ofera un loc de munca sigur dupa terminarea acestora?
NU ma refer la politie, pompieri, armata.

Singurul exemplu pe care il stiu este masterul S.R.I.

#36
N2Paul

N2Paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2011
Salutare, sunt student in primul an la Automatica si n-o suport, simt ca dak mai raman aicea o sa regret toata viata. Pot so termin nu asta-i problema doar ca nimik din ce fac acolo nu-mi place , eu cand termin ar tr sa fiu inginer software, programator doar ca nu suport programare desi o pricep. Ma gandeam sa ma duc la stiinte economice si dupa sa fac masterul la poli din cauza ca am auzit ca cu stiintele economice nu te angajeaza nimeni. Voi ce credeti este o idee buna ?? Si dak fac de exemplu ISE-ul si dupa fac masterul la poli ies tot inginer ? Nu sar merita sa fac ceva mai usor , sami traiesc si eu viata nu ca la poli unde devii robot, nu alta, si dupa sa fac si ceva pt viitorul meu ?



Fara limbaj irc, te rog.

Vad ca nici cu romana nu prea le ai. Inginerii astia...

Edited by Lucian_M, 17 January 2011 - 18:47.
Irc


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate