Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A2 vs. DN3

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Ce preferati? (98 member(s) have cast votes)

A2 sau DN3?

  1. A2 (Autostrada Soarelui (72 votes [73.47%])

    Percentage of vote: 73.47%

  2. DN3 cu varianta DN3A (vechiul drum) (26 votes [26.53%])

    Percentage of vote: 26.53%

Vote Guests cannot vote

#19
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 Night Elf, on Jun 20 2007, 08:53, said:

Pe scurt duminica.

Bucuresti - Cernavoda:     1h
Cernavoda - Olimp:          1h30min
Chiar daca nu e omor dupa Cernavoda, e plin de radare.  :lol:

Maine plec la Constanta.Vineri ma opresc la Kogalniceanu ca e vajaila mare de avioane :lol: (Thunderbirds-super meseriasi).Cred ca o iau pe DN3...e mai liber... si oricum n-am chef de goneta :P .

#20
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

 Alex_82, on Jun 27 2007, 11:18, said:

Maine plec la Constanta.Vineri ma opresc la Kogalniceanu ca e vajaila mare de avioane :lol: (Thunderbirds-super meseriasi).Cred ca o iau pe DN3...e mai liber... si oricum n-am chef de goneta :P .
te sfatuiesc sa o iei pe dn3a ... mai concret - iesi din buc pe sos Oltenitei - si te indrepti catre oltenita - Calarasi...treci Dunarea la Chiciu cu bacul - 200k lei - si ajungi la Ostrov...apoi continui spre Constanta...Drumul este pitoresc - foarte putin aglomerat daca pleci de vineri dimineata( de la Ostrov - Constanta - daca vezi pe drum 15 masini - inseamna ca e deja aglomerat...Lungimea drumului : 250 km - durata de parcurs 4h + 30 min bac... Radare - 0 - maxim2 ( Frumusani + comunele din vecinatatea Calarasi - asta obligatoriu ) ... Vei fi uimit de ce zone pitoresti vei vedea...

#21
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 ionel_danciulescu, on Jun 27 2007, 11:59, said:

te sfatuiesc sa o iei pe dn3a ... mai concret - iesi din buc pe sos Oltenitei - si te indrepti catre oltenita - Calarasi...treci Dunarea la Chiciu cu bacul - 200k lei - si ajungi la Ostrov...apoi continui spre Constanta...Drumul este pitoresc - foarte putin aglomerat daca pleci de vineri dimineata( de la Ostrov - Constanta - daca vezi pe drum 15 masini - inseamna ca e deja aglomerat...Lungimea drumului : 250 km - durata de parcurs 4h + 30 min bac... Radare - 0 - maxim2 ( Frumusani + comunele din vecinatatea Calarasi - asta obligatoriu ) ... Vei fi uimit de ce zone pitoresti vei vedea...
Mi-a mai spus cineva de traseul asta ca este super.
Thanks again.

#22
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006
mda - merita sa il incerci... si ca sa nu bati drumul oina la oltenita aiurea- dupa budesti parca- se face un drum la stanga spre Luica... urmeaza-l pina la capat -si vei ajunge la Manastirea pe dn3a - pe drumul Calarasi -Oltenita - scurtand deci portiunea Budesti- Oltenita si Oltenita -Manastirea ...
incearca sa ajungi la Chiciu pina in 9- ca sa nu stai la bac...
ia-ti aparat foto neaparat - de fiecare data cand merg pe acolo gasesc lucruri incredibile de pozat ( numai pe acolo ma duc la mare din pricina mizeriilor de radare de pe dn3 si a2 - platesc 200k la bac - dar economisesc punctele de amenda si amenda ptr radar...)... Am uitat sa iti zic - drumul este in stare foarte buna....

#23
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Pana la urma au dat drumu la radare pe A2? Sunt camere sau masinute cu radar pe ele?

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
nu stiu cum e cu radarele..
Insa drumul acela prin Ostrov e frumos si poate fi chiar si mai frumos daca iesi de pe acel DN3A si te bagi pe drumurile judetetene ce urmaresc linia granitei cu Bulgaria si iesi la Mangalia, la Limanu...plus cva nu sunt radare si poti sa mergi cu cat permite drumul.
Cea mai mare prostie e cu radarele astea.Eu as pune masini de politie fara insemne si as opri pe cei care fac fitze sau incurca circulatia.Si i-as populariza si la TV.Nu semnalizezi-jap 6 puncte si 3 milioane,..calci dunga continua, , lasi matale permisu o luna...Mergi aiurea pe banda a doua si nu permiti depasirea, jap 6 puncte si 2 milioane amenda...etc etc
Adica "LEGEA LU SANDDY" ati vazut filmul in Germania, cred...

Edited by sanddy1964, 29 June 2007 - 08:48.


#25
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 sanddy1964, on Jun 29 2007, 09:45, said:

Adica "LEGEA LU SANDDY" ....
:huh: Si eu care ma gindeam sa-ti pun o pila pt functia de ministru de interne, gata, m-am razgindit.   :lol:

#26
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 MAK, on Jun 29 2007, 10:52, said:

:huh: Si eu care ma gindeam sa-ti pun o pila pt functia de ministru de interne, gata, m-am razgindit. :lol:

de ce? te-ai trezi repede fara carnet??????pai tu il iei pe PILE, ca ma cunosti pe mine, nu??????

#27
bgg

bgg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.10.2006
Nu o luati pe la OSTROV!!! Eu am facut greseala asta vineri (29/06/2007). Pana la trecerea cu bacul super ok, super frumos.
Dar dupa....

Eu am intrat la 19.30 pe autostrada, in jur de ora 21 am ajuns la BAC. De aici incepe partea frumoasa, a durat 2 ore sa trec Dunarea (stat la coada, timp de plutit pe apa, etc...). Dupa BAC incep niste drumuri infioratoare, cred ca sunt vreo 30-40 km de sosea cu piatra cubica, apoi placi de beton, asfalt spart etc... per total aproape 100 km de drum nasol in care daca bagi mai mult de 60 iti rupi masina (cum am facut eu).

Eu trebuia sa ajung la Saturn, si am zis ca o iau pe varinta asta ca merg pe la NegruVoda si evit aglomeratia.

Am reusit sa ajung pe la 1 noaptea.

La intoarcere, 01/07 am mers pe traseul clasic si am facut 2h30 timp efectiv de mers. Am plecat la 13.45 aprox din Saturn, am oprit prin Eforie de unde am plecat pe la 15.30 si la 17.45 am intrat in Bucuresti.

Eu nu recomand nimanui (fara Jeep/Hummer) varianta prin Calarasi.

#28
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

 bgg, on Jul 1 2007, 21:38, said:

Nu o luati pe la OSTROV!!!


Hai sa fim seriosi...
Eu obisnuiesc sa merg la mare numai pe aici... Ba chiar de la Cobadin ca sa ajung la Eforie, fara sa mai trec prin Constanta, scurtez prin Mereni - Ciobanita - Topraisar...Ca idee pentru cei ce vor sa incerce - Ostrov - Cobadin este o zona extrem de pitoreasca - am condus cu maxim 140 pe zonele de palier si aliniament - iar pe serpentine sau rampe cu declivitatea mare - cam 50... Drumul este bun - fara gropi ( nu stiu pe unde ai condus tu ) si singura problema , de fapt dezavantajul major, este ca risti sa stai ceva vreme la bac...
Avantajele ar fi :
1. Lipsa desavarsita a echipajelor Politiei Rutiere.
1a. Drumul este liber in permanenta...
2. Frecventa extrem de redusa a vehiculelor din sens opus.
3. Distanta extrem de mare intre sate.
4. Peisajul extrem de interesant si de variat.
5. Prezenta unor obiective atractive din punct de vedere turistic : Cetatea Adamclisi,Tropaeum Traiani, Manastiri vechi...

Edited by MAK, 13 July 2007 - 18:01.


#29
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004

 ionel_danciulescu, on Jul 13 2007, 10:34, said:

Hai sa fim seriosi...
Eu obisnuiesc sa merg la mare numai pe aici... Ba chiar de la Cobadin ca sa ajung la Eforie, fara sa mai trec prin Constanta, scurtez prin Mereni - Ciobanita - Topraisar...Ca idee pentru cei ce vor sa incerce - Ostrov - Cobadin este o zona extrem de pitoreasca - am condus cu maxim 140 pe zonele de palier si aliniament - iar pe serpentine sau rampe cu declivitatea mare - cam 50... Drumul este bun - fara gropi ( nu stiu pe unde ai condus tu ) si singura problema , de fapt dezavantajul major, este ca risti sa stai ceva vreme la bac...

Multumesc "ionele" pentru toate informatiile despre traseul acesta  :coolspeak:
Eu vin taman din vestul tarii (Lugoj) si ajung sambata seara (21 iulie) la Calarasi, o sa innoptez acolo, iar duminica de dimineata o sa incerc sa trec cu bacul. Credeti ca o sa fie nebunie mare la bac? Am inteles ca daca incerc sa prind prima cursa, n-o sa prea am loc de vamesi si de personal. Romanii se duc si duminica la cumparaturi la Silistra?
Am un microbuz cu care sunt inca in rodaj, credeti ca risc mult daca o iau pe la Ostrov spre Mare?
Va doresc la toti zile faine de vara  :peacefingers:  Ciao!

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Si mai e o varianta, care cred ca mai e descrisa in acest subiect, din baneasa o tii spre Dobromir (daca tin bine minte) si cauti sa ti mereu drumul pe linga granita, pina la Negru Voda, dar iti trebuie o harta pe care sa apara satele prin care treci, pentru ca ai citeva intersectii. Asta e si mai pustiu, e drum judetean de interes local.

#31
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Eu zic A2 , ca mergi relax. Nu recomnd viteze prea mari. MAXIM 120. Daca mergi cu 140 castigi 15 minute.

Mie imi place sa merg relaxat, de placere.

#32
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
In fiecare sambata dimineata la iesirea de pe A2 la cernavoda se fac cozi de peste 1 km. Nu stiu cat se sta la cozile alea, intotdeauna eu merg in sens invers. De la Cernavoda e balamuc total. Coloana si intotdeauna e cate unul care se sperie de masinile de pe contrasens si franeaza, cel din spatele lui un pic mai tarziu si mai violent, de la al 3-lea incolo coloana franeaza pana la oprire. Mergi o suta de metrii - stai si tot asa. Pana il depaseste pe fraier si ajungi la urmatorul. Ca sa scurtezi balamucul la giratoriu de la Cernavoda o iei inainte pe la Siminoc si iesi la Basarabi.  Asta daca vrei neaparat A2 si nu esti la inceputul week-endului(chiar daca e dimineata devreme).  Total 223 km ( Constanta)
               Varianta II- De la drajna iesi la Slobozia (21 km cam zdruncinati, dar fara mari cratere)- Slobozia Tandarei Harsova- Constanta 42KM si 5 Ron in plus. Trafic mediu - slab pana la podul de la Giurgeni, de acolo ii dai ca in Siberia. Varianta buna daca vrei sa ajungi la mare fara batai de cap, fara dorinta de a te plimba.  Total 265 KM
               Varianta III turistica - Daca nu conteaza ca ajungi cu o ora - 2 mai devreme sau mai tarziu de la Lehliu iesi de pe autostrada spre Calarasi ( aprox 60 KM). Ocolesti Calarasiul si ajungi la bac. De aici orice ruta ai lua ( Ostrov Negru Voda Mangalia, Ostrov Ciocarlia Basarabi Constanta) vei constanta ca sudul Dobrogei e... altceva. Drumuri intinse, peisaje foarte frumoase, obiective turistice destule (Manastirea Sf Andrei , Cetatea sau Monumentul de la Adamclisi, Manastirea Dervent - Izvorul Tamaduirii) Aglomeratie in trafic ? Neaah ... Cei care se plang ca soseaua e varza cred ca mai degraba au ei masinile varza. Cu bucsaraia toata la locul lor si telescoapele in parametrii nici macar nu vei fi zgaltit. Atentie insa sunt unele portiuni ( de ex Dupa Ion Corvin) unde sunt Damburi, iar daca intrii prea tare s-ar putea sa fie cam naspa. Si in functie de ruta vei intalni si ceva "serpentine montane" (Baneasa, Adamclisi, sau Independenta daca mergi prin Negru Voda). Total 255 km + 20 RON.
                O alta alternativa interesanta pentru Cernavoda - Constanta ar fi prin Rasova. La iesirea de pe autostrada, dupa prima bucla faci imediat stanga spre Ion Corvin. 40 KM sa te bucuri sa conduci (nu pentru cei care considera sofat mersul pe autostrada). Din program: Curbe de 180 gr cu raza 10m in rampa 10% , sosea in zona inundabila portiuni cu vegetatie de nu poti iesi de pe sosea, etc). Daca te sperie semnul de "Drum inchis" si dedesubt "Cu exceptia riveranilor", mai bine nu intra.
               Recomand celor veniti la mare cu saptamanile sa faca si trasee prin sudul Dobrogei, or sa ramana surprinsi de ce vad!

#33
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@Adydum

Bre baga si tu cele 4 variante pe o harta (marcate cu culori diferite) ca sa inteleaza si astia care nu stiu locurile si nu au GPS. Merci. :)

#34
daiana26

daiana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007
A mai fost cineva anul acesta pe ruta Bucuresti -Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Cobadin-Osmancea-Amzacea-Pecineaga-23 August?
Care este starea drumului? Este aglomerat in we?
Exista niste ore fixe la care trece Bacul? Daca stiti orarul pls spuneti-mi si mie.
As incerca varianata aceasta pentru ca am inteles ca pe A2 e nebunie mare, mai ales in we, si as vrea  sa vizitez manastirile Dervent, Sf Andrei si vestigiile de la Adamclisi. Daca mai stiti ceva frumos de vizitat pe aceasta ruta pls spuneti-mi si mie.
Multam.

#35
moskba30

moskba30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 14.06.2007

 daiana26, on Aug 2 2008, 12:21, said:

A mai fost cineva anul acesta pe ruta Bucuresti -Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Cobadin-Osmancea-Amzacea-Pecineaga-23 August?
Care este starea drumului? Este aglomerat in we?
Exista niste ore fixe la care trece Bacul? Daca stiti orarul pls spuneti-mi si mie.
As incerca varianata aceasta pentru ca am inteles ca pe A2 e nebunie mare, mai ales in we, si as vrea  sa vizitez manastirile Dervent, Sf Andrei si vestigiile de la Adamclisi. Daca mai stiti ceva frumos de vizitat pe aceasta ruta pls spuneti-mi si mie.
Multam.
drumul este cat de cat ok, oricum nu poti face raliuri pe acolo decat daca vrei sa iti distrugi masina... ma refer la partile de pe langa ostrov... oricum este mai frumos decat clasicul cernavoda - A2... cat despre bac... nu stiu ce as putea sa iti spun, chiar nu am nici o informatie...  drum bun...

#36
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

 daiana26, on Aug 2 2008, 12:21, said:

A mai fost cineva anul acesta pe ruta Bucuresti -Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Cobadin-Osmancea-Amzacea-Pecineaga-23 August?

Am fost eu ieri ...in afara de cateva tractoare si  10 masini nu am vazut  decat vreo 50 de carute ;)  Din pacate drumul e plin de valurele si damburi ,daca esti cu o masina joasa si rigida ai mare-mare grija. Peisajul compenseaza dar nu conteaza pentru soferul care sta cu ochii pe sosea dupa capcane...pacat ca un drum destul de important ( vama Silistra si atatea obiective turistice) este lasat in paragina pe motive politice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate