Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A2 vs. DN3

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Ce preferati? (98 member(s) have cast votes)

A2 sau DN3?

  1. A2 (Autostrada Soarelui (72 votes [73.47%])

    Percentage of vote: 73.47%

  2. DN3 cu varianta DN3A (vechiul drum) (26 votes [26.53%])

    Percentage of vote: 26.53%

Vote Guests cannot vote

#37
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postabancor, on Jul 18 2007, 16:14, said:

Si mai e o varianta, care cred ca mai e descrisa in acest subiect, din baneasa o tii spre Dobromir (daca tin bine minte) si cauti sa ti mereu drumul pe linga granita, pina la Negru Voda, dar iti trebuie o harta pe care sa apara satele prin care treci, pentru ca ai citeva intersectii. Asta e si mai pustiu, e drum judetean de interes local.

si mai e inca una ...Bucuresti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta (E60 - dn 2A) 260km fata de 230km pe A2.

eu am fost pe A2 acum 3 saptamani (cand nu era sezon ) si m-au apucat toate spumele la cat am stat pe loc joia in coloana de la iesirea A2 (satu nou ) . La fel si la intrare , in dreptul localitatii medgidia era omor .... (am stat blocat 1-2 ore). Nu vreau sa-mi inchipui ce-i acum.... pe acolo.

Marti plec iar o tura pana la mare , dar o iau pe E60......de fiecare data cand am fost pe e60 s-a condus decent si nu am facut mai mult de 3h maxim 3h,30min. Iar soseaua in mare parte a fost buna.

#38
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

View Postcosmin_miu, on Aug 3 2008, 13:30, said:

Bucuresti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta (E60 - dn 2A) 260km fata de 230km pe A2.

Highly recommended! Works like a charm!

Edited by cristian_sen, 03 August 2008 - 13:39.


#39
leobango

leobango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 21.09.2006
Traseul Slobozia-Harsova-Constanta facut alaltaieri , vineri, dupa amiaza la un interval de varf(18.00-20.00) a fost destul de liber si cu foarte putin stres, plus ca am intalnit un singur radar(inainte de podul de la Giurgeni-Vadul-Oii), nu stiu cum e intre Bucuresti si Slobozia.

#40
daiana26

daiana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007

View Postcristian_sen, on Aug 3 2008, 06:31, said:

Am fost eu ieri ...in afara de cateva tractoare si  10 masini nu am vazut  decat vreo 50 de carute ;)  Din pacate drumul e plin de valurele si damburi ,daca esti cu o masina joasa si rigida ai mare-mare grija. Peisajul compenseaza dar nu conteaza pentru soferul care sta cu ochii pe sosea dupa capcane...pacat ca un drum destul de important ( vama Silistra si atatea obiective turistice) este lasat in paragina pe motive politice.

Masina e ok s-a plimbat ea pe drumuri de munte sparte rau, asa ca nu imi fac probleme, daca e cat de cat ok drumul... mergem.
Imi fac probleme de trecutul cu bacul, nu as vrea sa stau cu orele asteptand sa vina. Este un orar, pls spuneti-mi si mie.

Merci

#41
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
M-am dus vineri la mare, mergand pe A2, apoi "ca tot omul" spre Cta, prin Basarabi, etc. Pe A2 a fost ok, apoi cumplit.
La intoarcele am decis sa plec din Cta spre Buc mergand pe ruta Ovidiu, Harsova, Urziceni, etc

A fost totul ok, insa cu 6km inainte de Harsova totul s-a blocat. Masinile si-au oprit motoarele si timpul si nervii au inceput sa se scurga... Am banuit ca era de asteptat, asa ca ... m-am uitat cu atentie pe GPS... am intos cale de vreo 7-10km, apoi am facut dreapta pe un drum judetean (cam varza dar LIBER) care m-a scos direct in Cernavoda. Am intrat pe A2, care era aglomerata, dar macar am putut merge lejer cu 120-140. La cat de tare se mergea am realizat ca pana sa ajunga pe A2, cei care veneau "direct" din Cta au stat in trafic de s-au plictisit. Caut acum pe net o harta turistica a judetului Cta ca sa va pot spune pe unde am luat-o. Am mers lejer si fara stres :)  :P  :P  :P

Daca mai merg la mare anul asta, traseul meu e clar: A2, apoi "shortcut" spre Ovidiu -> Cta. Simplu si fara batai de cap....

Edited by don_King, 04 August 2008 - 00:13.


#42
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdaiana26, on Aug 2 2008, 11:21, said:

A mai fost cineva anul acesta pe ruta Bucuresti -Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Cobadin-Osmancea-Amzacea-Pecineaga-23 August?
Care este starea drumului? Este aglomerat in we?
Exista niste ore fixe la care trece Bacul? Daca stiti orarul pls spuneti-mi si mie.
As incerca varianata aceasta pentru ca am inteles ca pe A2 e nebunie mare, mai ales in we, si as vrea  sa vizitez manastirile Dervent, Sf Andrei si vestigiile de la Adamclisi. Daca mai stiti ceva frumos de vizitat pe aceasta ruta pls spuneti-mi si mie.
Multam.

Amzacea - Pecineaga e macadam, dar se merge fara probleme. Ca sa eviti macadamul si sa mergi numai pe asfalt tre sa ocolesti taman prin Negru Voda.

#43
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

View Postdon_King, on Aug 4 2008, 01:12, said:

A2, apoi "shortcut" spre Ovidiu -> Cta.

Probabil ai luat-o pe la Nazarcea-Poarta Alba spre Castelu

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Pina la Nazarcea ai luat deja traficul in piept. Ideal ar fi sa evadezi chiar din Cernavoda pe undeva.

#45
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005

View Postcosmin_miu, on Aug 3 2008, 13:30, said:

si mai e inca una ...Bucuresti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta (E60 - dn 2A) 260km fata de 230km pe A2.

eu am fost pe A2 acum 3 saptamani (cand nu era sezon ) si m-au apucat toate spumele la cat am stat pe loc joia in coloana de la iesirea A2 (satu nou ) . La fel si la intrare , in dreptul localitatii medgidia era omor .... (am stat blocat 1-2 ore). Nu vreau sa-mi inchipui ce-i acum.... pe acolo.

Marti plec iar o tura pana la mare , dar o iau pe E60......de fiecare data cand am fost pe e60 s-a condus decent si nu am facut mai mult de 3h maxim 3h,30min. Iar soseaua in mare parte a fost buna.


eu am stat 4h pe portiunea aia. grrrrrr.......

dati-mi un kalasnicov. ca tre sa dau niste headshooturi.

#46
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
cristian_sen, eu am mers pe acest drum: Cta-Ovidiu-Tichilesti-Topalu-Capidava-Dunarea-Seimeni-Cernavoda. A fost liber dar ceva mai lung decat cel descris mai jos.

La o privire muuult mai atenta, mi-am dat seama ca la un moment dat un TAXI a luat-o pe alt drum, am sapat pe harta si cred ca "idealul" este cel urmat de respectivul : Cta-Ovidiu-Tepes Voda-Silistea-Seimeni-Cernavoda. Da, e un drum comunal (DC63-DC61-apoi DJ223), insa e asfaltat (parea ok) si liber, asa ca este ok. L-a facut vreodata cineva ?? Oricum am de gand sa il incerc cu prima ocazie, adica in vreo 2 saptamani. Daca taxiul s-a aventurat pe drum comunal cu un Passat, nu vad de ce nu ar merge orice masina pe acolo.

OPINII ?

/sunt chiar interesat de subiect.

#47
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postleobango, on Aug 3 2008, 21:33, said:

Traseul Slobozia-Harsova-Constanta facut alaltaieri , vineri, dupa amiaza la un interval de varf(18.00-20.00) a fost destul de liber si cu foarte putin stres, plus ca am intalnit un singur radar(inainte de podul de la Giurgeni-Vadul-Oii), nu stiu cum e intre Bucuresti si Slobozia.

dupa cum am spus si mai sus pe a2 (urgie) acum 3 saptamani(extrasezon) .Pe buc-ct am avut o viteza medie de 60-70 km/h (cu totusi ca pe a2 am mers intre 120 si 150)

marti i-am dat pe Dn2/E60 si pana la Slobozia am avut o viteza medie de 96 km/h ,iar per total pana la Constanta o viteza de 89km/h (din cauza taxa pod giurgeni + iesire de pe pod unde se lucreaza pe 500m )

soseaua super libera (cu exceptia unor mici coloane ,care se depaseau usor) , am plecat din bz la ora 4:50 - 5:00 si am ajuns in constanta la 7:42. Adica aproximativ 2:50h . (fata de 3:30h respectiv 4:30h pe a2 )

la intoarcere ....tot asa libera (cu exceptia unor mici coloane) , am avut o viteza medie de 80 km/h pt ca era seara si nu am fortat prea mult nota.

Drumul in mare parte arata cam asa : super liber intre Urziceni-Slobozia , trafic liber spre trafic normal intre Slobozia -Constanta , 1 radar in apropiere de Slobozia , pe alocuri cateva gropite , iar in unele parti sosea ca in palma de 140+ ! Concluzia.....nu o mai iau pe A2 , au facut-o degeaba (o autostrada e menita sa reduca timpul de deplasare , sa reduca nr de accidente , si sa descongestioneze traficul ....dar are ca urmari imediate exact opusul )

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 07 August 2008 - 14:45.


#48
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cred ca martea se circula bine si pe A2 - Cernavoda - Medgidia - Constanta.

#49
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postabancor, on Aug 11 2008, 12:36, said:

Cred ca martea se circula bine si pe A2 - Cernavoda - Medgidia - Constanta.

eu am fost miercuri spre joi acum 1 luna (adica extrasezon ) si am stat 1 h in coloana de la iesire de pe A2 , acum cum crezi ca este mai ales ca multi(care pot si au liber) incearca sa evite aglomeratia din week-end ! :smoke:

in plus am intalnit oameni care mergeau pe jos pe autostrada noaptea.......iar acum vad pe net asta ...fuck:

http://www.cancan.ro...a-Soarelui.html

Edited by cosmin_miu, 11 August 2008 - 14:57.


#50
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Salut!

Peste o saptamana plec la mare (Mangalia). Si ca sa evit aglomeratia, dar si ca sa mai vad si altceva decat autostrada, ma gandeam sa aleg ruta Bucuresti - Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Negru Voda - Mangalia. Ce parere aveti? Sunt ceva noutati? Drumuri reparate (sau stricate) etc.?

#51
pinkpulp

pinkpulp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.08.2006

View Posthoria.popescu, on 3rd August 2009, 00:07, said:

Salut!

Peste o saptamana plec la mare (Mangalia). Si ca sa evit aglomeratia, dar si ca sa mai vad si altceva decat autostrada, ma gandeam sa aleg ruta Bucuresti - Calarasi - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Negru Voda - Mangalia. Ce parere aveti? Sunt ceva noutati? Drumuri reparate (sau stricate) etc.?

Buna Horia,

Am fost pe DN3 vineri 31 Iulie, am plecat din Bucuresti pe la 4 a.m. ca sa ajungem pana la 6 la bac(am sunat la ei si mi s-a spus ca de la 6 incep sa circule) Am ajuns acolo la 5.11 mergand pe autostrada pana la intersectia cu DN3, drum bun pana la Calarasi. Speram sa prindem primul bac insa erau deja 2 tiruri si nu a mai fost loc si pentru noi, desi ajunsesem mult mai devreme. Pe la 5 25 a plecat bacul si noi am mai asteptat cam o ora pana la urmatorul. A MERITAT DIN PLIN, am prins rasaritul "din Dunare" Dupa vreo 20 de min eram pe partea cealalta. De aici calitatea soselei nu este extraordinara dar circulabila, noi am mers cu 90 cu un Renault Clio, ca sa nu o fortam prea tare(intradevar piatra cubica si asfalt din placi - fara gropi dar cu denivelari si mici serpentine). Peisajele sunt minunate, parca dintr-o alta lume, printre cele mai frumoase din tara(din cate am vazut eu si m-am plimbat ceva) cred ca am trecut in total pe langa vreo 7 masini pana la Murfatlar. Am ajuns in Mamaia pe la 9, oricum nu aveam nici un motiv sa ajungem mai devreme, dar o ora ne-am oprit pe drum sa facem fotografii, chiar se merita, si o ora am asteptat dupa bac. Daca te-am convins, sa ai neaparat harta sau GPS.

Sper ca drumul asta sa ramana asa, ca sa ii tina pe fitosi departe si sa lase loc celor care pot aprecia frumusetile naturii.

#52
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Multumesc pentru raspunsul detaliat. Am si harta, si GPS. Si aparat foto, in speranta ca prind si eu rasaritul. :) Revin cu impresii dupa concediu.

Cele bune!

#53
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Eu ca sa evit aglomeratia merg pe A2 pana la iesirea spre Slobozia, apoi Drajna-Slobozia e drum ca-n palma si daca nu prinzi convoi de tiruri mergi cu 140 lejer. Podul de la Giurgeni e 8 lei si apoi drum liber si destul de putine sate prin Harsova spre Ovidiu.

#54
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
are idee cineva cum mai e traficul pe A2 vineri la ora 5 dimineata ? La iesire de pe autostrada o fi iar coloana ....sa zicem ora 6-7 ???

Trebuie sa ajung in Bucuresti sa iau 2 pers si sa mergem in CT ....sa ma incumet sa-i dau pe A2 ??? sau ma intorc 55 km pana la urziceni si sa-i dau pe E60 ???......n-am chef sa stau iar blocat la iesire de pe autostrada....

Edited by cosmin_miu, 27 August 2009 - 17:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate