Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

dvd de 2 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Cum pot face un dvd de doua ore (ma refer la filmari)fara a-si pierde din calitate imaginea ca am incercat intr-o veselie

Multzam frumos

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Il faci ...pe doua DVD-uri. :D

Daca vrei sa pui doua ore de filmare pe un DVD fara pierdere de calitate va trebui sa astepti ptr un DVD Blue-ray. :P

Daca esti dispus totusi la un minor compromis de calitate atunci poti merge pe aria Ghiduri Video si ai acolo indrumari foarte folositoare.

Crezi ca iti cerem prea mult daca te rugam sa ne dai cateva detalii...stufoase despre ce ai incercat, cu ce, unde te-ai impotmolit, etc....chestii d-astea....minore DAR importante?

Edited by robertino1, 02 August 2006 - 07:44.


#3
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrobertino1, on Aug 2 2006, 06:42, said:

Il faci ...pe doua DVD-uri. :D

Daca vrei sa pui doua ore de filmare pe un DVD fara pierdere de calitate va trebui sa astepti ptr un DVD Blue-ray. :P

Daca esti dispus totusi la un minor compromis de calitate atunci poti merge pe aria Ghiduri Video si ai acolo indrumari foarte folositoare.

Crezi ca iti cerem prea mult daca te rugam sa ne dai cateva detalii...stufoase despre ce ai incercat, cu ce, unde te-ai impotmolit, etc....chestii d-astea....minore DAR importante?


M-am apucat de filmari la ninti la dif ocazii si am lucrat pana acum cu program de amatori cu pinnacle 10 dar vreau sa incep si cu premiere pro 2 si nu am reusit sa fac ca toti ceilalti care filmeaza un dvd de 2 ore si e cam stresant sa ma duc la oameni cu un teanc de dvd-uri.faza e una singura ca pird foarte mult din calitate(dar banuiesc ca depinde si de camera care o folosesti,de ex. azi imi vine un canon xm2 si sper sa fac treaba cu asta dat fiind faptul ca este vreo 75000000 lei,daca nu ma reprofilez si ma fac pescar )

Edited by teros, 02 August 2006 - 07:56.


#4
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Bun, deci in Premiere faci editarea pe care o doresti. Fisierul respectiv il folosesti apoi sa obtii cu ajutorul acestui ghid un fisier video mpeg 2. Acest fisier la randul sau il bagi intr-un soft de authoring si obtii DVD-ul final. Iti recomand pentru asta DVD-lab Pro iar pe aria ghiduri gasesti si cum poti sa creezi niste meniuri cu ajutorul acestui soft.

Succes, si unde ai nelamuriri revino cu intrebari.

Acum am vazut later edit-ul tau. Sincer poti sa-mi dai cea mai tare camera din lume, daca nu stiu ce sa fac cu ea voi filma atat de prost incat si un amator cu o camera pusa pe auto imi poate da clasa. Asta unu la mana. Doi, pierderea de calitate, in cazul in care ai filmat ok, survine la encodare dar urmand ghidul lui MTZ o sa mentii pierderile la minim.

Edited by robertino1, 02 August 2006 - 08:02.


#5
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrobertino1, on Aug 2 2006, 06:58, said:

Bun, deci in Premiere faci editarea pe care o doresti. Fisierul respectiv il folosesti apoi sa obtii cu ajutorul acestui ghid un fisier video mpeg 2. Acest fisier la randul sau il bagi intr-un soft de authoring si obtii DVD-ul final. Iti recomand pentru asta DVD-lab Pro iar pe aria ghiduri gasesti si cum poti sa creezi niste meniuri cu ajutorul acestui soft.

Succes, si unde ai nelamuriri revino cu intrebari.

Acum am vazut later edit-ul tau. Sincer poti sa-mi dai cea mai tare camera din lume, daca nu stiu ce sa fac cu ea voi filma atat de prost incat si un amator cu o camera pusa pe auto imi poate da clasa. Asta unu la mana. Doi, pierderea de calitate, in cazul in care ai filmat ok, survine la encodare dar urmand ghidul lui MTZ o sa mentii pierderile la minim.
vezi tu care e treaba ca la inceput de drum este mai dificil si cred ca o sa mai am destul de multe intrebari si gandeste-te ca eu am filmat la cateva nunti cu o camera de familie un sony dcr-hc30e si vreau sa iti spun ca la lumina e super dar cum se lasa negura serii s-a dus pe apa sambetei (pe comp se vede nashpa dar pe tv se vede bine (pt necunoscatori) dar am reusit la o calitate buna sa fac cam o ora si 18 minute pe un dvd asa ca o sa merg numai pe o ora si 18 minute deoarece calitativ e bineeeeeeeee

Edited by teros, 02 August 2006 - 08:15.


#6
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Pai acum o ora voiai DOUA ore pe DVD. Acum ai trecut la 1h18?  :D

Pentru calitate, poti pune pe un DVD cel mult 1h30, asa ca mai poti mari "portia" de care tocmai te-ai "atasat" atat de afectuos. :P

"Sony HC30E este o cameră video digitală.. [...] Ceea ce ne-a plăcut însă a fost funcția Nightshoot Plus, care atunci când este activată facilitează înregistrările în medii iluminate insuficient." E adevarat ca nu face minuni cand e Luna Noua :D  DAR sper ca ai incercat si functia asta.

Edited by robertino1, 02 August 2006 - 08:30.


#7
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Nu nu eu am spus ca am reusit sa fac un dvd de 1h18'' la o calitate buna nu ca nu as mai vrea 2 ore  :)pai bine bine tu spui  ca nu se pot face 2 ore ok?
dar astia cum fac,in studio sau cum?daca te-am stresat spune-mi ca imi iau bocceluta si plec

Edited by teros, 02 August 2006 - 08:27.


#8
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Daca citesti cu atentie tot ce am scris, nu am spus nicaieri ca NU merg doua ore pe un DVD. Merg si 6 dar..calitatea....

La cine te referi cu "dar astia cum fac,in studio sau cum?"?

#9
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
ma refeream la cei care filmeaza pe la nunti spun ca fac doua ore pe un dvd(sa inteleg ca ei dau la o calitate mai hmm)

#10
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
In viata, exista un balans intre lucruri...vrei calitate, ai nevoie de spatiu.
Totusi ai putea incerca pe dvd cu 2 layere de 7 GB.
Daca nu, la export din premiere reduci putin rezolutia.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postuko, on Aug 2 2006, 05:07, said:

In viata, exista un balans intre lucruri...vrei calitate, ai nevoie de spatiu.
Totusi ai putea incerca pe dvd cu 2 layere de 7 GB.
Daca nu, la export din premiere reduci putin rezolutia.
Mai las-o moarta cu explicatiile... 2 ore pe DVD 1 layer este calitatea normala la un DVD - exact ca la filmele comerciale (5073kbps, evident cu sunetul codat DolbyDigital sa ocupe spatiu mai putin, nu PCM). Ce, alea nu se vad bine? Sigur ca poti alege HiQuality (1 ora pe DVD) dar daca semnalul este jegos, nu ai ce face.
NeroVision Express este o scula buna pentru authoring si conversii.

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu compara filmele de pe DVD cu nuntile. Calitatea sursei (ceea ce se filmeaza cu camera prima data) este muult diferita. Citeam pe undeva ca pana la stadiul final, ceea ce ajunge pe DVD este comprimat de peste 90 de ori. Si multora li se pare ca se vede impecabil. Oare cum s-o vedea sursa?

enjoy,
Mtz

#13
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004

View PostSuperDuper, on Aug 2 2006, 13:26, said:

sunetul codat DolbyDigital sa ocupe spatiu mai putin, nu PCM. NeroVision Express este o scula buna pentru authoring si conversii.

apropo se poate face cu NeroVision Express sunet dolbydigital? cum?
este diferenta asa de mare la marimea fisierului fata de PCM?

#14
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
La calitate maxima scoti maxim 1 h 20 min pe dvd.
Daca vrea 2 ore pe un dvd normal, umbla putin la setari si gata. o sa aiba 75% calitate, probabil, dar e suficienta daca materialul e vizionat pe televizor cu dvd standalone. daca e vizionat pe laptop sau computer...o sa se cam vada daca ochiul e avizat...daca "e niste tarani" poate sta linistit...

#15
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Teoretic, calitate maxima (adica fara nici o pirdere din original) nu se poate obtine pentru ca ar trebui un bitrate atat de mare incat nu ar suporta playerul.
Asadar, pentru o calitate cat mai buna a 2 ore de filmare pe un dvd faci asa:
-Editare in ce soft vrei tu
-Export tot DV (obligatoriu)
-Encodare cu un encoder profesionist de gen Cinema Craft Encoder (CCE) sau Mainconcept (cu ultimul poti exporta direct din softul de editare-depinde de soft); minim 2 pass; aici eu recomand CCE - 3 pass(care de fapt sunt 4) - asta este cel mai important pas;
-Mpegul obtinut il bagi intr-un soft de authoring de genul DVD Lab pro sau Adobe Encode DVD. Pentru un authoring de super calitate exact asa cum ti-l doresti (asta daca ai si imaginatie si cunostintele necesare) eu recomand Adobe Encore DVD.

Vei obtine o calitate foarte buna chiar si pt 2 ore de film pe un dvd. Inainte faceam 90 de minute pe un dvd prin aceasta metoda, acum fac 2 ore si nu se observa absolut nici o diferenta. Si nu cred ca are nimeni ochi de vultur.
Spor la treaba.

#16
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
eu zic sa nu o dam in diverse....sunt perfect deacord cu "daddy". Eu bag pe dvd si 2 h si 15 m si la 2 pass cu Procoder e brici.

#17
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006

View Postdaddy, on Aug 2 2006, 18:53, said:

Teoretic, calitate maxima (adica fara nici o pirdere din original) nu se poate obtine pentru ca ar trebui un bitrate atat de mare incat nu ar suporta playerul.
Asadar, pentru o calitate cat mai buna a 2 ore de filmare pe un dvd faci asa:
-Editare in ce soft vrei tu
-Export tot DV (obligatoriu)
-Encodare cu un encoder profesionist de gen Cinema Craft Encoder (CCE) sau Mainconcept (cu ultimul poti exporta direct din softul de editare-depinde de soft); minim 2 pass; aici eu recomand CCE - 3 pass(care de fapt sunt 4) - asta este cel mai important pas;
-Mpegul obtinut il bagi intr-un soft de authoring de genul DVD Lab pro sau Adobe Encode DVD. Pentru un authoring de super calitate exact asa cum ti-l doresti (asta daca ai si imaginatie si cunostintele necesare) eu recomand Adobe Encore DVD.

Vei obtine o calitate foarte buna chiar si pt 2 ore de film pe un dvd. Inainte faceam 90 de minute pe un dvd prin aceasta metoda, acum fac 2 ore si nu se observa absolut nici o diferenta. Si nu cred ca are nimeni ochi de vultur.
Spor la treaba.
multzam frumos o sa incerc si asa pentru ca ma tot intrebam cum dreq fac astia treaba asta ca eu ma munceam si ma stresam de mama mama  :worthy:  :P

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcata73, on Aug 2 2006, 07:51, said:

apropo se poate face cu NeroVision Express sunet dolbydigital? cum?
este diferenta asa de mare la marimea fisierului fata de PCM?
Da, cu add-on DolbyDigital 2.0 sau 5.1 (emulare surround). Diferenta este mare, toate DVD-urile originale sunt codate la calitatea "normala" de 2h pentru o fata de DVD dar numai in conditiile sunetului DD (altfel trebuie redus bitrate-ul video).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate