Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

DVB-T

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Antena  care o folosesc la DVB-T pe un standalone receiver.
Este o antena de camera. Eu stau la Valea Ialomitei.
Citeva poze in care se arata antena, intensitatea semnalului, si postu pe care este (antena 1, este Divertis in momentul cind am facut pozele) si receiveru (DIGILOGIC 1000)
Pacat ca pe DVB-T normal nu este grupu MEDIA PRO si Prima TV.
Cu PRO TV HD este cam prea repede ptr noi, o tara in care monopulul este tinut de CATV. Poate intr-un viitor, cit mai apropiat se v-a ajunge la un nr de minim 10 programe pe DVB-T

Attached Files



#38
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Din poze nu mi dau seama. Cum se vede imaginea? Este diferenta intre ce vezi prin DVB t si cablu?

#39
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View Postbadmania98, on Apr 29 2007, 23:42, said:

Din poze nu mi dau seama. Cum se vede imaginea? Este diferenta intre ce vezi prin DVB t si cablu?
Da. Calitate superioara.

#40
i93mcc

i93mcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.03.2005
Iata o chestie noua care stie si de Protv HD.
De la Domo , si nici nu e scump. nu vad ce mufe se pot pune , dar stie de HD.
http://www.domo.ro/A...Extern_HD-ITD81

Nu lucrez la ei sa le fac reclama !!!!
Nu stiu cum merge , am vazut chestia asta noua !

#41
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
700 de lei nu e scump?

#42
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.05.2005

View Posti93mcc, on Jun 20 2007, 14:13, said:

Iata o chestie noua care stie si de Protv HD.
De la Domo , si nici nu e scump. nu vad ce mufe se pot pune , dar stie de HD.
http://www.domo.ro/A...Extern_HD-ITD81

Nu lucrez la ei sa le fac reclama !!!!
Nu stiu cum merge , am vazut chestia asta noua !
Un link despre receptorul Sagem: http://www.sagem.com/index.php?id=1089
" The following SAGEM products have been deployed since mid May:
- The SAGEM ITAD80 HD, hybrid decoders for TV over IP and DTT
- The SAGEM ITSD81 HD, hybrid decoders for Satellite and DTT
- The SAGEM ITD81 HD for pay per view DTT
- The SAGEM ICAD81 HD, hybrid decoders for cable and TV over IP "
Deci stie si DVB-T si DVB-S ??

#43
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Ma intereseaza si pe mine daca si-a instalat cineva modelul de mai sus sau daca au aparut altele stand-alone. Cum functioneaza in zona Bucuresti? Cu ce antena faceti receptia? Am vazut prea putine receptoare digitale terestre hd prin oferte, la noi, si si mai putine discutii despre ele? Avand in vedere ca nici cu abonamentele la tv digi nu se obtine imaginea HD (Pro TV sa zicem) chestiunea pare interesanta.
Am gasit si alt aparat tot cu iesire HDMI si rezolutie 1080i/720p, MPEG 4: http://www.antech.ro.../?cat=p&page=32
Nu-i cunosc pretul, dar pare sa merite dpdv tehnic. Ce parere aveti? Pentru o plasma Pana, care nu beneficiaza deocamdata decat de un amarat de cablu de la UPC... ar merita si ea ceva HD (ca PC, xbox, pc3, blueray nu am)...

Edited by griegut, 09 January 2008 - 14:18.


#44
criss06

criss06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2007

View Postgriegut, on Jan 9 2008, 13:56, said:

Ma intereseaza si pe mine daca si-a instalat cineva modelul de mai sus sau daca au aparut altele stand-alone. Cum functioneaza in zona Bucuresti? Cu ce antena faceti receptia? Am vazut prea putine receptoare digitale terestre hd prin oferte, la noi, si si mai putine discutii despre ele? Avand in vedere ca nici cu abonamentele la tv digi nu se obtine imaginea HD (Pro TV sa zicem) chestiunea pare interesanta.
Am gasit si alt aparat tot cu iesire HDMI si rezolutie 1080i/720p, MPEG 4: http://www.antech.ro.../?cat=p&page=32
Nu-i cunosc pretul, dar pare sa merite dpdv tehnic. Ce parere aveti? Pentru o plasma Pana, care nu beneficiaza deocamdata decat de un amarat de cablu de la UPC... ar merita si ea ceva HD (ca PC, xbox, pc3, blueray nu am)...
Eu am cumparat un SAGEM de la domo, prinde Pro TV in HD (testat in Buc.). Are volum pe telecomanda si programe favorite, dar nu stiu de ce memorarea programelor incepe de la 300 (deci tre' sa tastez din telecomanda f repede 300, 301,...). In general merge bine avand semnalul minim de 90dbm, pe care nu l-am intalnit la un altul (majoritatea avand 80dbm). L-am luat in general pt la tara aprox. 60km de Bucuresti, unde din pacate protv-hd nu se receptioeaza deoarece semnalul este f. slab, celelalte programe vazandu-se f. bine la 83-84dbm cu semnalul la jumatate (am o antena fara amplificator de 10-12dB)

#45
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
si eu sunt interesat de un DVB-T desi mai nou LCD-urile si Plasmele au inclus un astfel de receiver.

am vazut ca sunt si receptoare hibrid adica DVB-T si DVB-S si nu sunt f scumpe

asta: http://www.elstar.ro...040274fa484629a e teribil de ieftin, ca sa zic asa, pentru un astfel de receptor.

sincer nu stiu cit de bun sau sensibil este dar la banii aia, daca nu corespunde, ramai cu un receptor de satelit cu CAM Conax integrat (si va zic eu ca nu-i putin lucru)

#46
lafamilia3003

lafamilia3003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.09.2010
care poate sa imi spuna daca se receptioneaza semnal DVB-T in SIGHETU MARMATIEI?

#47
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View Postthe2003s, on 13th September 2006, 19:08, said:

Ma intereseaza si pe mine un receptor DVB-T. Asta care il ai tu poate receptiona si televiziunea prin cablu, are loc pt cablu TV?
dvb-t inseamna terestru(digital video broadband-terestrial)
dvb-c inseamna cablu(...................................-cable)

tu ce zici, e vreo diferenta? sa nu cumva sa trisezi si sa cauti pe google...

#48
martonz_77

martonz_77

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.04.2011
Sperante pt. DVBT in RO?

Poate daca facem mai multa "galagie" se schimba ceva...ca in rest doar interese la greu

"Tehnologia Informatiei si Comunicatiile, domeniu strategic de dezvoltare pentru Romania , in perioada 2012-2020

In industria de Comunicatii si a Tehnologiei Informatiei (IT&C) din Romania lucrau in anul 2010 mai putin de 80 mii de persoane. Aceasta industrie a avut cel mai ridicat nivel de productivitate, aducand la PIB , in anul 2010, echivalentul a  11 miliarde de Euro. Este de asteptat ca, dupa plecarea Nokia, cifra de afaceri IT&C sa scada sub 10 miliarde Euro. Doar operatorii telecom nationali (Romtelecom/C0smote, Vodafone, Orange, UPC si RCS ) au avut in 2010, venituri totale de peste 5 miliarde Euro. Se poate spune ca 1% din forta de munca a tarii (estimata la 8 milioane de persoane) genereaza 10 % din PIB, cu o eficienta medie pe angajat, depasind media europeana. (venituri anuale de 137500/angajat )
Fara indoiala, industria IT&C este un pariu castigat al Romaniei iar meritul este in primul rand al domnului deputat Varujan Pambuccian, care s-a luptat, in urma cu 10 ani,  sa obtina facilitati fiscale (impozit pe salariu zero pentru programatori) dar a si dus un lobby puternic pentru a determina mari corporatii din domeniu sa isi deschida filiale si centre de productie si R@D in Romania. (Oracle, IBM, HP, Alcatel,SAP,Ericsson, Huawei, ZTE, Alvarion, Kathrein,etc.) La acest succes , Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale (MCSI) nu a avut nici o contributie, din acest motiv propunem desfiintarea sa.

     Din pacate, la nivel administrativ guvernamental lucrurile nu stau asa bine. Coruptia continua, deficientele organizatorice dar si incapacitatea profesionala au dus la esecul mai multor proiecte majore, care ar fi contribuit la cresterea economica, diminuarea costurilor  si eficientizarea adminstratiei statului. Vom enumera doar trei dintre aceste proiecte, incepute de cinci ani si inca nefinalizate, desi s-au cheltuit importante sume de bani: Portalul E-romania, Proiectul de Broadband Rural (Internet la sate) si televiziunea digitala terestra (DVBT).

1. Televiziunea Digitala Terestra (DVBT ) este noul standard de televiziune ce permite receptionarea prin antena normala (nu de satelit) a pana la 12 programe TV de inalta calitate , in aceiasi largime de banda (ecart de frecventa-8Megahertzi) in care se transmite un singur canal TV in mod analogic.
............."

Complet aici:

#49
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009

View Postlafamilia3003, on 1st April 2011, 21:00, said:

care poate sa imi spuna daca se receptioneaza semnal DVB-T in SIGHETU MARMATIEI?


Vezi un pic  la Hust, Ucraina ( 48°13'29.4"N 23°14'26.6"E).
Canalele pe care emite:
39
53
56
61

#50
miculpeste

miculpeste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 09.03.2008
Vand receptor digital terestru hd

Vand receptor digital terestru hd SRT 8100,Suport MPEG-2, MPEG-4 si H.264 Iesiri Video: HDMI, SCART (RGB, SVCC)
Functie de redare filme (avi, mkv), muzica MP3, poze JPEG prin USB Pret 180 ron.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate