Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

DVB-T

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthakuna_matata73, on Dec 1 2006, 23:40, said:

Eu am un Lifeview DVB-T duo cardbus:
http://www.lifeview....duo_cardbus.htm
L-am luat de hobby din state prin 2005 si l-am incercat in Graz, Austria, unde ORF emitea SDTV-T digital in probe anul asta. Pot sa spun ca imaginea era extraordinara la rezolutie similara cu cea analogica. Acuma cum pot prinde PROTV HD, ca nu am antena exterioara? Stau in Militari, pe la Gorjului, e departe de centru.
Oarece idei?

Doar daca receptorul tau e HD.(Mpeg 4)....cea ce nu cred ca e !

#20
nirolf00

nirolf00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.01.2006

View Postbest, on Nov 30 2006, 08:03, said:

Salut, si multumesc!
Sunt din Bucuresti, am incercat, i-am dat sa scaneze automat, si...nimic


Eu am un dvd player cu DVB T si am prins canalul 54 (738 MHz - Bucuresti) in conditiile urmatoare : antena exterioara telescopica (1m) cam la 45 grd, setare pe "manual search", "country" Franta , frecvente de cautare 7300 pina la 7400 cu "band with " de 8 MHz. Prinde cele 5 posturi TV alocate canalului 54....Succes!

#21
catalin1paul

catalin1paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2005
Buna dimineata/ziua/seara
Am cumparat zilele astea o antena DVB-T/DAB de exterior. Inca nu am reusit sa o montez, dar am facut cateva probe in casa... rezultatul... doar canalul 30 cu semnal 100%. Pe canalul 54 sta 1-2 sec. dupa care trece mai departe.
Intrebarea mea este: acest tip de antena mai trebuie orientata/directionata (reglata) catre emitator?
Partea proasta este ca, eu stau intr-un bloc cu 10 etaje la parter... si ce este si mai rau... am vedere catre N-NE.
si inca ceva,
ce fel de sumator am nevoie pentru a insuma semnalul de la antena DVB-T + cablu, pentru a putea intra cu un singur cablu de semnal in TV, iar pe viitor DVB-T+sat?
Attached File  DA_5000_DM_digiality__060523_1_.pdf   734.49K   220 downloads

#22
hakuna_matata73

hakuna_matata73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2006

View Postenderlabs, on Dec 4 2006, 14:37, said:

Doar daca receptorul tau e HD.(Mpeg 4)....cea ce nu cred ca e !

Ce treaba are HD cu MPEG4? Din cite stiu emisia digitala (SD sau HD) se face in MPEG2, mai nou in MPEG4. Daca receptorul e in stare sa receptioneze semnalul, atunci e chestie de codecul folosit. Stii mai multe? Lumineaza-ma, te rog.

#23
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcatalin1paul, on Dec 11 2006, 08:18, said:

Buna dimineata/ziua/seara
Am cumparat zilele astea o antena DVB-T/DAB de exterior. Inca nu am reusit sa o montez, dar am facut cateva probe in casa... rezultatul... doar canalul 30 cu semnal 100%. Pe canalul 54 sta 1-2 sec. dupa care trece mai departe.
Intrebarea mea este: acest tip de antena mai trebuie orientata/directionata (reglata) catre emitator?
Partea proasta este ca, eu stau intr-un bloc cu 10 etaje la parter... si ce este si mai rau... am vedere catre N-NE.
si inca ceva,
ce fel de sumator am nevoie pentru a insuma semnalul de la antena DVB-T + cablu, pentru a putea intra cu un singur cablu de semnal in TV, iar pe viitor DVB-T+sat?
Attachment attachment

Ce fel de receiver(tuner) ai ? La ce cuplezi antena ?

#24
catalin1paul

catalin1paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2005

View Postenderlabs, on Dec 13 2006, 13:13, said:

Ce fel de receiver(tuner) ai ? La ce cuplezi antena ?

DVB-T-ul este incorporat in Tv (Sony Bravia)
Problema cu antena am rezolvato, ramane partea cu insumarea semnalului de la antena si de la Astral...

#25
i93mcc

i93mcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.03.2005
Am avut posibilitatea sa testez un WOXTER X-Div 675 DBVT MPEG-4/DVD Player with DVB-T Tuner.
Sunt super incintat de el.
Prinde toate cele 5 posturi din Bucuresti , radio nimic , am inteles ca nu emite nimeni radio digital , am vazut si teletextul pe tvr.
Singurele mici probleme sa zicem ca sunt pe partea de divx , nu am testat foarte mult , mergeau divx-urile , dar nu stia de diacritice si era cam mica subtitrarea.
Dar ca tuner digital eu sunt incintat de el.
Antena am folosit cea mai varza chestie cu 2 craci , cablu era facut praf la antena aia.

#26
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posthakuna_matata73, on Dec 12 2006, 17:52, said:

Ce treaba are HD cu MPEG4? Din cite stiu emisia digitala (SD sau HD) se face in MPEG2, mai nou in MPEG4. Daca receptorul e in stare sa receptioneze semnalul, atunci e chestie de codecul folosit. Stii mai multe? Lumineaza-ma, te rog.

Romania a adoptat standardul european de emisie digitala terrestra DVB-T - mai raspandit (mai exista un standard american si unul japonez care se bat care sa cucereasca cat mai multe tari). Acesta inseamna mpeg2 pentru canalele gratuite si mpeg4 pentru cele pay-tv si de inalta definitie.

Fiind lacome de debit in emisie, programele HD se compreseaza in mpeg pentru a ocupa mai putin spatiu pe un canal analogic. Deci, emisia terrestra in HD se face exclusiv in mpeg4. Numai pe satelit exista canale HD in mpeg2.

In magazine/internet exista de vanzare atat decodoare mpeg2 cat si mpeg4/HD.

Edited by RMC Info, 27 December 2006 - 15:12.


#27
i93mcc

i93mcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.03.2005
Vesti nu prea bune.
Se pare ca Protv nu mai emite in Bucuresti cel putin pentru dvb-t , emite HDTV , chestie care se prinde cu STB(set tup box).
Daca mai are cineva alte informatii e binevenit cu ele.

#28
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006
[ http://www.ixixstore.com/Immagini/Prodotti/PDXXUSBTV2/3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-am achizitionat acest tv tuner DVB la 70€ din Italia. Vine in pachet cu o telecomanda si software-ul Cyberlink PowerCinema 4. In Roma receptionam aproape 30 de canale digitale, in Brasov nimic. :(
Ce ma nemultumeste la tunerul asta este semnalul analogic (prin cablu RCS), care se vede la o calitate destul de slaba, si semnalul audio este mono, chiar daca optiunea stereo este selectata, si canale care emit in stereo exista pe cablu.

Edited by GABBO, 31 January 2007 - 12:09.


#29
messeriasu

messeriasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2007
Salutare!

Mi-am luat un tuner hibrid Leadtek DV2000-H
Aici gasiti informatii despre el. Sint din Bucuresti si am cablu de la Astral. Intrebarea mea este: Cum pot sa accesez posturile digitale cu el?!

Pe analog merge SUPERB.

Multzam.

Edited by messeriasu, 22 March 2007 - 21:03.


#30
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.05.2005

View Postmesseriasu, on Mar 22 2007, 21:02, said:

Salutare!

Mi-am luat un tuner hibrid Leadtek DV2000-H
Aici gasiti informatii despre el. Sint din Bucuresti si am cablu de la Astral. Intrebarea mea este: Cum pot sa accesez posturile digitale cu el?!

Pe analog merge SUPERB.

Multzam.
http://forum.softped...howtopic=194057

#31
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Esti sigur ca ai tu pe cablu canale TV in stereofonie? Zi-mi si mie cum le transmite in analogic operatorul tau de cablu?

Edited by RMC Info, 29 March 2007 - 13:41.


#32
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Am tot citi si nu am inteles mare lucru. E vina mea. Intrebarea ar fi: unde gasesc un tuner digital stand alone pentru a viziona pe TV LCD-UL meu tot ce se emite digital (PROTV HD, etc) in BUCURESTI? Chiar nu gasesc niiciunde?

Edited by badmania98, 14 April 2007 - 09:18.


#33
burli

burli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.04.2005
poti gasi  aici

#34
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Si asta ar vedea si Protv HD ?

#35
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
apropo de pro tv hd

cate ore emite pe zi? care sunt filmele in hd?. Pe site-ul lor nu am gasit nik?

Si oare cand au de gand sa il bage si pe satelit

#36
burli

burli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.04.2005
eu din pacate nu am televizor asa performant , la protv hd se aude la mine nu se si vede, in schimb celelalte se vad ok mai putin prima care nu emite inca

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate