Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

O camera noua

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Trece timpul si vine vremea unei schimbari. La fel se intampla si in cazul meu... Vreau sa ma descotoresc de deja-pensionatul meu Panasonic M9000 si sa cumpar ceva mai bun. Trecerea de la semnalul analog la cel digital ma aduce intr-o mica dilema, eu neavand prea multe contacte cu cel din urma (decat un numar mic de "handycamuri"). Astfel apelez la cunostintele voastre pentru a-mi face o anumita impresie si pentru a lua o decizie cat mai buna. Un prieten ma sfatuia sa ma interesez de un Sony HDR-FX1, vorbindu-mi despre HDV si despre faptul ca e o camera "de viitor". Ce parere aveti ? Isi merita camera aceasta banii sau trebuie sa optez pentru altceva ?
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

P.S: Camera respectiva va fi folosita pentru filmari la ocazii festive contra cost.

#2
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

View PostWizzBizz, on Jul 25 2006, 11:04, said:

Trece timpul si vine vremea unei schimbari. La fel se intampla si in cazul meu... Vreau sa ma descotoresc de deja-pensionatul meu Panasonic M9000 si sa cumpar ceva mai bun. Trecerea de la semnalul analog la cel digital ma aduce intr-o mica dilema, eu neavand prea multe contacte cu cel din urma (decat un numar mic de "handycamuri"). Astfel apelez la cunostintele voastre pentru a-mi face o anumita impresie si pentru a lua o decizie cat mai buna. Un prieten ma sfatuia sa ma interesez de un Sony HDR-FX1, vorbindu-mi despre HDV si despre faptul ca e o camera "de viitor". Ce parere aveti ? Isi merita camera aceasta banii sau trebuie sa optez pentru altceva ?
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

P.S: Camera respectiva va fi folosita pentru filmari la ocazii festive contra cost.
se spune pe aici ca HDR-FX1 e cea mai proasta alegere , cea mai nereusita camera din acest an de la Sony . :ermm: si ca o camera reusita este xv2100 dar nu se mai fabrica .

#3
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Pai si ce recomandare mi-ai face ? Crezi ca as mai avea unde sa gasesc un VX 2100 ? Si de ce HDR-FX1 e considerata o camera asa de nereusita ?

#4
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

View PostWizzBizz, on Jul 25 2006, 12:51, said:

Pai si ce recomandare mi-ai face ? Crezi ca as mai avea unde sa gasesc un VX 2100 ? Si de ce HDR-FX1 e considerata o camera asa de nereusita ?
eu ti-as recomanda vx 2100 din cate am citit pe forum,dar sunt incepator si nu am pus inca mana pe asa ceva,ma depaseste .s-a discutat pe aceasta tema. vezi VX 2100 vs. HDR-FX1

#5
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostWizzBizz, on Jul 25 2006, 12:51, said:

Crezi ca as mai avea unde sa gasesc un VX 2100 ?
Aici.

#6
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

View PostWizzBizz, on Jul 25 2006, 11:04, said:

Trece timpul si vine vremea unei schimbari. La fel se intampla si in cazul meu... Vreau sa ma descotoresc de deja-pensionatul meu Panasonic M9000 si sa cumpar ceva mai bun. Trecerea de la semnalul analog la cel digital ma aduce intr-o mica dilema, eu neavand prea multe contacte cu cel din urma (decat un numar mic de "handycamuri"). Astfel apelez la cunostintele voastre pentru a-mi face o anumita impresie si pentru a lua o decizie cat mai buna. Un prieten ma sfatuia sa ma interesez de un Sony HDR-FX1, vorbindu-mi despre HDV si despre faptul ca e o camera "de viitor". Ce parere aveti ? Isi merita camera aceasta banii sau trebuie sa optez pentru altceva ?
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

P.S: Camera respectiva va fi folosita pentru filmari la ocazii festive contra cost.

Eu zic sa-ti iei totusi FX1...gasesti aici www.globalmediapro.com camera costa 3045$ la care se adauga 8% care inseamna taxa vamala ceea ce inseamna 3288,6$ si daca nu exista factura se taxeaza cu 8% din 480$ cu cat este listata o camera video digitala in vama.
Firma este din New Zeeland dar are si o filiala prin Lithuania si camera daca vine din spatiul EU nu se percep taxe vamale.
Si plata se poate face si prin cont IBAN prin transfer bancar direct iar livrarea este asigurata de DHL door by door.

Attached Files

  • Attached File  sony.jpg   148.73K   61 downloads


#7
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Neconsiderandu-ma un cameraman in adevaratul sens al cuvantului profi, as vrea sa-mi subliniez alegerea printr-o camera Sony VX2100. Am citit numeroasele posturi de pe threadurile recomandate de voi si am ajuns la concluzia ca pentru filmarile facute de mine (dupa cum spuneam mai sus, ocazii festive pe bani si cateva trageri si pe la prieteni), VX-ul s-ar incadra mai bine. In continuare as vrea sa stiu daca investitia ar fi una buna, si daca DA, ce accesorii ati mai recomanda sa cumpar ? Iar o ultima intrebare ar fi ce model de casete m-ati indruma sa folosesc si una le-as putea gasi ? Multumiri

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Obligatoriu, un acumulator NP-F970(are o autonomie de filmare de peste sase ore, cu LCD-ul activ).

#9
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

View PostWizzBizz, on Jul 25 2006, 16:52, said:

Neconsiderandu-ma un cameraman in adevaratul sens al cuvantului profi, as vrea sa-mi subliniez alegerea printr-o camera Sony VX2100. Am citit numeroasele posturi de pe threadurile recomandate de voi si am ajuns la concluzia ca pentru filmarile facute de mine (dupa cum spuneam mai sus, ocazii festive pe bani si cateva trageri si pe la prieteni), VX-ul s-ar incadra mai bine. In continuare as vrea sa stiu daca investitia ar fi una buna, si daca DA, ce accesorii ati mai recomanda sa cumpar ? Iar o ultima intrebare ar fi ce model de casete m-ati indruma sa folosesc si una le-as putea gasi ? Multumiri
eu iti sugerez sa-ti iei accesorii cat te tine buzunarul de aici : http://www.studiopro.ro/  ^_^

View Postnexland, on Jul 25 2006, 17:48, said:

Obligatoriu, un acumulator NP-F970(are o autonomie de filmare de peste sase ore, cu LCD-ul activ).
cat ajunge un asemenea acumulator ?

#10
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postslacker608, on Jul 25 2006, 17:53, said:

cat ajunge un asemenea acumulator ?
150 - 170 $.

#11
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
mdea.. a ajuns vx`ul sa bata fx1. poate asa este pe acest forum dar in realitate lucrurile nu stau asa. vx`ul este mai bun doar la lumina slaba, in rest totul pt fx1.

#12
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
nu e suficient?

#13
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
cand ma gandesc la culori, contrast, 16:9 nativ, rezolutie CLAR CA NU! nu prea au fost situatii in care sa tin gain`ul la 18 ci maxim 15.

Edited by deimos, 25 July 2006 - 21:04.


#14
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
hmmm......rezolutie in SD...adica 720x576? (3 :4 sau 16:9)

#15
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
eu zic sa continuam pe vx2100 vs fx1 daca doriti... :)

daca nu, spuneti-i omului ce accesorii mai are nevoie... :)

Un trepied, ceva lumini ai deja ?

#16
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Un lucru care chiar m-ar interesa ar fi o sursa de lumina care sa se monteze propriu-zis pe camera si as dori sa stiu daca aceasta lumina are alimentarea ei proprie sau isi trage energia din acumulatorul camerei. Iar pentru acumulatori, va rog daca puteti sa-mi dati un link direct spre un produs anume (preferabil la o firma autohtona). Am cautat ce am cautat pe site-ul StudioPro dar nu am gasit ce trebuia (poate nu stiu prea bine ce exact trebuie sa caut).

#17
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Lasa-i pe aia de la StudioPro si arunca o privire aici.

Edited by nexland, 25 July 2006 - 22:22.


#18
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
da. rezolutie SD. una este cand tragi HD, editezi HD apoi conversie SD:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate