Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

amenda transport in comun

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View PostBanKaruL, on 10th June 2009, 01:55, said:

Daca nu platesti amenda o sa t-i se prescrie in 2 ani, iar daca vrei sa faci vreo tranzactie pe/de pe numele tau , atunci o sa trebuiasca sa o platesti.

Despre gramatică nu mai am ce să comentez; s-a spus deja tot ce era de spus.
Despre fondul problemei, privind acel pretins termen de prescripție de doi ani, ar fi fost util să se indice și un temei legal.
Pentru cei care nu au timp și chef de astfel de discuții dar vor să afle cum stau lucrurile, termenul de prescripție pentru răspunderea contravențională nu este de doi ani. S-a mai discutat, pe aria juridică, aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=550486.

#74
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Gata cu jignirile ca incep sa dau suspendari si avertismente!!!



Suspendări și avertismente pot fi "acordate" și de alții în afară de moderatori, sau supermoderatori? :huh:

#75
BanKaruL

BanKaruL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.06.2009

View PostC.F.S., on 10th June 2009, 18:10, said:

Gata cu jignirile ca incep sa dau suspendari si avertismente!!!


Suspendari si avertismente merita aia care au inceput cu jignirile ...daca eu asa stiu ce scriu, ce-i doare pe ei la ***** ? sa stea linistiti in banca lor !

#76
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostBanKaruL, on 11th June 2009, 17:02, said:

Suspendari si avertismente merita aia care au inceput cu jignirile ...daca eu asa stiu ce scriu, ce-i doare pe ei la ***** ? sa stea linistiti in banca lor !

vai ce urat vorbesti :lol:

#77
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Si inapoi la topic (sau nu chiar), am citit mai sus ca poti circula cu un abonament pe toate linile comune. Se aplica chestia asta si in Brasov? Unde pot citi si eu asta (un site oficial care sa inspire incredere)? Daca am inteles bine, si de exemplu am abonament pe autobuzul 5 ma pot urca in 17, 28, 14, 15, 31, 1 (si ce alte autobuze mai au linie comuna) atata timp cat raman si pe traseul autobuzului 5 nu?

Edited by ThunderSS, 12 June 2009 - 19:40.


#78
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View PostThunderSS, on 12th June 2009, 20:40, said:

Si inapoi la topic (sau nu chiar), am citit mai sus ca poti circula cu un abonament pe toate linile comune. Se aplica chestia asta si in Brasov? Unde pot citi si eu asta (un site oficial care sa inspire incredere)? Daca am inteles bine, si de exemplu am abonament pe autobuzul 5 ma pot urca in 17, 28, 14, 15, 31, 1 (si ce alte autobuze mai au linie comuna) atata timp cat raman si pe traseul autobuzului 5 nu?


asa e in Bucuresti.nu vad de ce ar fi diferit in Brasov

#79
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Daca ma prinde contoloru si refuz sa ma legitimez ce poate sa-mi faca ?

#80
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa te ia de mana si sa te duca la sectia de politie pentru identificare
avantaj: daca esti iute de picior, poti sa o zbughesti la prima ocazie favorabila
dezavantaj: riscul sa intri  sub rotile unei masini e mare, si atunci ai si mai multe belele :)

#81
EroticaXP

EroticaXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.11.2005
Dragi tovarasi, sa va dau eu niste lectii folositoare. Sunt constantean si cred ca nu exista in alt oras din tara cu controlori mai nesimtiti si mai tupeisti ca la mine in urbe. Incepand de la a pune mana pe compostor dupa ce se inchid usile si a se lua de pensionari ca nu si'au reinnoit un c***t de carton pe care oricum il primesc gratis de la iubitul nostru primar, pana la a buzunari copii mai naivi si a fi dispusi sa trateze niscavai alte rezolvari la cap de linie.

Dupa cum s'a mai spus, aveti in vedere urmatoarele:

1) Legitimatia controlorului. Este nula si neavenita daca nu are legitimatie de servici insotita de poza cu stampila suprapusa. Altfel eram si eu controlor pana acum.
2) Foaia de parcurs. Trebuie purtata de controlor pe parcursul exercitiului muncii. Altfel e simplu trecator care a scapat de la munca si sta langa tine pe scaun. Deja legitimatia fara foaie de parcurs isi pierde efectul.
3) Te legitimezi doar la Gardieni Publici, Jandarmi, Politie Comunitara/Locala, Politie, cadrelor MI si MApN, ofiterilor din cadrul SRI si SIE. In afara de acestia mai sunt prevazute in lege alte organe care te pot legitima iar printre acestea NU SE AFLA CONTROLORII. Legitimarea se face oferind organului care a cerut legitimarea orice document valabil (Buletin/CarteIdentitate/CarteAlegator/PermisConducere). Daca organul abilitat nu iti cere legitimarea nu te legitima ca prostul la controlor pentru ca un organ abilitat sta trei scaune mai incolo.
4) Controlorii nu au voie sa te retina sub nici o forma. Se numeste sechestrare si este prevazuta de Codul Penal. Controlorii au voie totusi sa te dea jos la prima deoarece mijlocul de trasport este proprietatea privata a intreprinderii de transport in comun si te afli ilegal pe acea proprietate. Treaba cu datul jos e discutabila dar in linii mari cam are voie.
5) Perchezitia este efectuata in mod legal de aceleasi persoane care au drept de legitimare. Orice perchezitie efectuata de alte persoane se poate cataloga ca furt sau tentativa de furt si se poate actiona la LEGITIMA APARARE in consecinta.
6) Daca totusi faceti greseala sa oferiti datele controlorilor aveti mai multe metode prin care puteti anula procesul verbal. Orice proces verbal in temeiul legii trebuie sa contina o rubrica numita Obiectii/Obiectiuni. Acolo puteti sa va expuneti telegrafic parerea vizavi de anumite aspecte. Puteti declara daca aveti martori ca ati fost incurajat sa acordati foloase necuvenite, respectiv spaga, sau ca organul de control mirosea puternic a alcool. Sunt curios ce controlor are tupeul sa predea acel proces verbal sefului de tura.
7) La orice proces verbal se cere semnatura dumneavoastra. In cazul neacordarii acestei semnaturi procesul verbal are valoare daca este consimtit de catre un martor. Matori nu pot fi alti controlori (asta e cam abuz in serviciu si regula e valabila si la organele de ordine) ci o persoana terta independenta de situatie care a fost de fata la efectuarea controlului.
8) La o eventuala primire a unui proces verbal prin posta care contine datele dumneavoastra si considerati ca acesta a fost intocmit abuziv sesizati rapid organele de politie sub pretextul de fals si uz de fals. Fie datele dumneavoastra au fost folosite in fals de catre controlori sau de catre o alta persoana pe baza unei facturi furate din posta sau a documentelor de acelasi tip care pot fi usor instrainate.

In Constanta nu pot sa zic ca nu exista un transport in comun la anumite standarde asa ca recomand ca in general daca nu va permiteti financiar un abonament pe toate liniile luati un abonament pe o linie sau doua (mai ales daca beneficiati de reducere de student sau orice alta reducere), sau compostati biletul o data la doua calatorii. Faptul ca o calatorie costa cat costa nu este vina regiei de transport, dar totusi tineti minte ca transportul in comun NU ESTE GRATUIT. El trebuie intretinut, angajatii trebuie platiti, iar noi trebuie macar dupa posibilitati sa facem un pas catre civilizatie. Nu as composta intotdeauna dar ma simt maimuta lui Darwin daca nu as composta deloc. Sper ca acest ghid sa va fie de folos pentru litigiile urmatoare.

Edited by EroticaXP, 25 June 2009 - 07:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate