Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

amenda transport in comun

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
mife

mife

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2006
Sotul meu a primit o amenda pe transportul in comun din Arad (a mers fara bilet ca se inchisese casa de bilete). Nu a platit-o in 15 zile ca a doua zi a plecat din oras.
Acum a venit procesul verbal acasa.
Noi locuim in Bucuresti. Ce se intampla in cazul acesta? Cum o mai putem plati?

#2
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 mife, on Jul 25 2006, 10:35, said:

Sotul meu a primit o amenda pe transportul in comun din Arad (a mers fara bilet ca se inchisese casa de bilete). Nu a platit-o in 15 zile ca a doua zi a plecat din oras.
Acum a venit procesul verbal acasa.
Noi locuim in Bucuresti. Ce se intampla in cazul acesta? Cum o mai putem plati?

Luati legatura cu regia de transport din Arad si cu siguranta veti obtine un numar de cont unde sa puteti vira banii de aici, din Bucuresti.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se poate plati la ratb in Bucuresti, urmand ca apoi sa trimita ei numarul de inregistrare al chitantei la Arad, sa confirme ca plata a fost facuta!
Neaparat sa va faceti o copie dupa chitanta!!!

#4
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Am un prieten din Suceava student la Cluj care in 2 ani a luat cateva zeci de amenzi pe mijloacele de transport. Au venit si acasa dar nu a platit nici una. Cam un an mai tarziu trebuia sa isi scoata nu stiu ce cazier in care cica ar aparea si amenzile (cazierul financiar parca) si surpriza....nimic. Tipa de acolo i-a zis ca astea care nu se dau de politie nu prea se contabilizeaza si ca in 2 ani se prescriu oricum. Ca sa te forteze sa platesti aia de la Arad trebuie sa te dea in judecata. Asa ca....in locul tau nu as plati mai ales ca nu a fost vina sotului  ca nu avea bilet.

#5
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 ripper, on Jul 25 2006, 11:04, said:

Se poate plati la ratb in Bucuresti, urmand ca apoi sa trimita ei numarul de inregistrare al chitantei la Arad, sa confirme ca plata a fost facuta!
Neaparat sa va faceti o copie dupa chitanta!!!
sunt regii independente ..nu are legatura cea din bucuresti cu regia din arad....

#6
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Am si eu amenzi neplatite la RATT Timisoara.Nici nu am semnat procesele verbele si mi le-au trimis acasa.Mai greu a fost sa le explic la ai mei ca nu are rost sa le platesc si de ce mergeam fara bilet.Odata am avut ceva provleme pe tren si a chemat nasu Politia Transporturi si mi-a explicat politaiul ca o sa imi puna nasu o amenda pe care daca vreau pot sa nu o platesc ca nu se intampla nimic.Pana la urma am scapat fara.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pai si cand platiti impozitul la casa si etc nu va trag aia de maneca sa le dati banii??
Ca asa era odata cand mergeam si eu fara belet :D.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu se intampla absolut nimic. dupa 2 ani se prescriu, daca ti-a vent procesul verbal acasa, cel mai probabil o sa-ti mai vina vreo instiintare epste un an doi...daca mai vine inainte sa se prescrie.
din moment ce procesul verbal de constatare s-a facut dupa producerea evenimentului, il puteti arunca linistiti la gunoi si DACA, in cazul IPOTETIC in care mai primiti vreo instiintare, spuneti ca n-a ajuns la voi procesul verbal, din vina psotei. si se rezolva totul

#9
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Hai sa intreb si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic. Am luat in iarna in Azuga amenda de 250.000 de la Politia Comunitara. Am uitat de ea, nu am platit-o pana acum. Ce se intampla?  Vine pe impozitul de casa sau ce?

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 mynameismada, on Jul 26 2006, 18:41, said:

Hai sa intreb si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic. Am luat in iarna in Azuga amenda de 250.000 de la Politia Comunitara. Am uitat de ea, nu am platit-o pana acum. Ce se intampla?  Vine pe impozitul de casa sau ce?

Nu-mi spune, te-au prins statand cu picioarele pe banca... si eu am luat una sapt trecuta tot de la comunitari, dar in Ploiesti! :angry:

#11
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
nu semnati procesele verbale...nu cred ca va pot obliga, atunci vor cauta martori, prostii...asa sa faceti si pe drum cand va ia radarul si de cele mai multe ori o sa scapati cu avertisment...

#12
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
ma dadeam cu "obiecte improvizate" pe partia de ski. Deci referitor la intrebare mea? Nimeni?

#13
mife

mife

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2006

 MATRIXU, on Jul 26 2006, 15:36, said:

Pai si cand platiti impozitul la casa si etc nu va trag aia de maneca sa le dati banii??
Ca asa era odata cand mergeam si eu fara belet :D.

Instiintarile se trimit cu recomandare. Asa am luat plasa si am primit-o :blush:

#14
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 mynameismada, on Jul 26 2006, 18:41, said:

Hai sa intreb si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic. Am luat in iarna in Azuga amenda de 250.000 de la Politia Comunitara. Am uitat de ea, nu am platit-o pana acum. Ce se intampla?  Vine pe impozitul de casa sau ce?
Astea de la politie, da.
Chiar daca e de la comunitari.
@bocacio junior:Nu mai induce in eroare lumea.daca poti sa-i ajuti cu un sfat, nu spunindu-le prostii.  :nonobad:

 mife, on Jul 25 2006, 10:35, said:

Sotul meu a primit o amenda pe transportul in comun din Arad (a mers fara bilet ca se inchisese casa de bilete). Nu a platit-o in 15 zile ca a doua zi a plecat din oras.
Acum a venit procesul verbal acasa.
Noi locuim in Bucuresti. Ce se intampla in cazul acesta? Cum o mai putem plati?
Nu o platiti.Nu au ce sa va faca.
mai ales de la transport in comun  :D

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
dimineata am luat amenda ratb pentru ca aveam cardul expirat ( "tinusem eu minte" ca expira pe 27 si de fapt era 17, chitanta e la facultate la decontat,cardul nu-l validez niciodata, asa ca...ghinion).  nu m-a pus sa semnez nimic , n-am stat sa ma tocmesc cu el ca ma grabeam la examen si mi-a dat o...chestie pe care scrie "constatare" RATB Serviciul Comercial-Marketing  :blink: bla-bla ( bine, nici nu m-a interesat prea tare ce scrie el acolo si pe ce, recunosc, vina mea).
Dupa examen m-am dus ca omul cu simt civic sa o platesc....si am aflat ca n-am cum s-o platesc ca nenea ala nu a pus data pe ea :|

Asta inseamna ca fac ce cu hirtia aia?

Edited by rox, 18 June 2007 - 14:33.


#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
O bagi undeva si tragi apa. :lol:

Sorry, nu m-am putut abtine.

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
m-am gindit si la asta da' pare scortoasa hirtia si mi-e ca se infunda .
alte solutii?

#18
finalone

finalone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 24.01.2007

 rox, on Jun 18 2007, 16:03, said:

m-am gindit si la asta da' pare scortoasa hirtia si mi-e ca se infunda .
alte solutii?
o pierzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate