Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Apeluri anonime

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
pnflorin

pnflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.08.2003
decat la ISDN :)

#38
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Eu unu nu raspund la numerele pe care nu le cunosc. Iti dai seama ca daca ma suna unu la care apare apel anonim, nici macar nu ma sinchisesc.

Ahh, si daca ma suna noaptea, bag cartela intr-un telefon alcatel si il pun sa respinga tate apelurile de la numerele care nu le am in agenda.

bye

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003
Si mai frumos, bagi o mesagerie dinaia profesionala, de noapte, sa raspunda instant :cool:

#40
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Sau alta "faza" interesanta la mesagerie: inregistrati sunetul telefonului cand "suna".... adik sunetul cand suna pana sa raspunda cineva la telefon si sunetul ala il puneti ca mesaj la mesageria vocala... asa ca ala suna si cand va raspunde mesageria.... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)  :drac:

#41
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
da' eu am caller-id la telefonu' fix, si vad toate numerele. inclusiv interurbane/internationale si pe acelea mobile care sunt 'invizibile' :-)  nu am avut nici-un caz in care numarul sa nu fie detectat, deci presupun ca caller-info se transmite intotdeauna.

deja am prins unii smekery care credeau ca erau anonimi. ;)   si mai fac dreptate prin aceea ca daca imi suna cineva si pune receptoru'  - sun inapoi si fac tot aceeasi :D

la Moldtelecomu' nostru acest serviciu se numeste CLIP, cineva din voi a scris despre aceasta mai sus...

nu stiam ca e posibil sa vezi si pe mobil. am nokia3310, va rog sa ma PM'uiti si pe mine daca se descopera ceva

#42
telefoane

telefoane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.08.2003
Citez Romtelecom-ul:

"Institutiile abilitate care primesc frecvent apeluri de urgenta pot primi o categorie speciala CLIRIGN prin care se transmit datele de identificare ale abonatului chemator (functia CLIP) chiar daca acesta initiaza un apel cu optiunea CLIR activata. Acest serviciu este implementat in centralele ALCATEL, SIEMENS, ERICSSON AXE 10"

Intrebarea se pune:
1 - daca eu platesc serviciul CLIR A permanent, si institutiile abilitate imi vad numarul ... nu e ceva de raportat la protectia consumatorului?
2 - mafia o fi abilitata?
3 - suslik-luna ... din ce organizatie faci tu parte mama? se mai primesc inscrieri?

#43
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
dupa cite stiu eu CLIR e gratuit.

doar CLIP se plateste.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003
Deci afisarea numarului apelantului se plateste, transmiterea lui sau restrictionarea e gratuita.

Offtopik:
Daca vreti carte telefoane 2004 gratuita si actualizata am gasit la www.free-soft.ro

#45
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Eu mi-am pus telefonul pe auto-answer ... si dupa 20-30 de apeluri, s-a incheiat povestea.

Nu ii mai ardea la cartelar sa dea bipuri.

#46
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
o chestie si mai faina, cu un ericsson redirectionezi catre casuta in caz de ocupat, si fac lista cu primirea apelurilor si gata. Restul se refuza. -> in casuta. E super, ca interlocutorul aude jumatate de "ton apel" in  casca si nu se asteapta la casuta.

#47
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
Chiar ma intreb, Identitatea apelantului se opreste in centrala, sau din softul telefonului ?  .... De ce va intreb. Am sunat la #31#*222 si domnisoara de-acolo mi-a vazut numarul.

Daca acolo la ei se poate, oare nu exista ceva aparatura sa vezi numarul apelantului?

#48
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@ONeill Ai citit tot de la inceputul thread-ului????

#49
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Si eu tot spun ca CENTRALA nu permite ca id-ul sa adjunga pe mobilul celui apelat si ca se opreste in centrala.In cazul acesta, nici un soft din lume nu va ajuta..
Centrala "vede" numarul dar nu-l ami da mai departe. Cat despre *222, astia vad tot, chiar si cine te-a sunat cu nr ascuns dar nu se poate sa vanda confidentialitatea clientului :D

#50
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
care centrala? centrala celui care initiaza sau, dupa caz, centrala celui care primeste apelul, daca e din alta retea?
Spun asta pentru ca in centrala retelei in care se termina convorbirea trebuie sa ajunga apelul cu numar deoarece traficul intre operatori se plateste si respectivul apel va fi charged intre operatori.
de aceea inclin sa cred ca e la nivel de telefon. Cred ...

#51
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Eu cred, cum a spus si Andrei Cioaca, ca aceasta ascundere a identitatii se face printr-un flag, prin software-ul telefonului. Insa sunt o droaie de patcheri ptr. Siemens-uri. De ce n-au reusit ei sa scoata ascunderea identitatii ? Sau poate nu i-a interesat... who knows??? Am sa fac un topic pe gsm-multifund.de si sa intreb daca se poate face.

#52
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
nu te mai chinui.
tine de centrala. la inceputurile telefoniei ca sa poti suna cu #31# trebuia sa suni la rel clienti sa iti activeze ascunderea id-ului referentul de acolo.
concluzia o trageti voi

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003
---
Eu cred, cum a spus si Andrei Cioaca, ca aceasta ascundere a identitatii se face printr-un flag, prin software-ul telefonului.
---

Asa se face, pe flaguri. Am vazut nokia 5110 modificat, cu ce, nu stiu exact dar afisa orice numar ascuns atunci cand exista... la vremea aia era o revelatie, eram in connex si sunam la ala ascuns si ma intreba de ce l-am sunat :) Dupa ce am fost la el am vazut minunea... trebuie sa stii sa programezi procesoarele telefoanelor, informatii rare... centrala oricum trimite tot...

Cand primeai telefoane externe care nu trimiteau id din principiu ca nu aveau... atunci nu afisa nimic.

#54
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
@ro-tunning: centrala celui care initiaza apelul ascuns.Logic, nu? Telefonul "cere" ca apelul sa fie ascuns, ajunge in centrala de unde este redirectionat fara ID. Si daca e fara, nu va ajuta nici un soft.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate