Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Apeluri anonime

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
:) Stai mey si lasa si tuh onul sa citeasca ce am scris noi sa mai treaca pe forum si daca poate presupun ca ne va ajuta si pe noi! :drac:

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Hi hi... stiti voi, pe de-o parte, informatia costa... (ce nu costa nu e informatie... e dezinformare) pe de alta parte, informatia inseamna putere... cine vrea sa dea puterea din mana ? Eu nu stiu pe nimeni...  :cool:

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Lasati omul in pace...
Vreti sa ramana fara serviciu?
La salariile din RTC... e mai mare pacatul!

#22
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu personal cred ca este o mare abureala toata treaba asta. Poate ca era un bug in soft-ul din centrala or smthg faptul ca unii spun ca au vazut numerele ascunse pe telefon. In mod logic, centrala ar trebui sa nu trimita numarul. Iar daca totusi ar ajunge pe telefon, atunci sunt 100% convins ca ar fi fost flash-uri peste tot, pentru ca este o chestie de 15 minute pentru cineva care stie asm bine. Si sunt foarte sigur ca exista multi oameni care se joaca prin flash-urile telefoanelor. Chiar am vazut pe undeva niste jocuri facute (Tetris, parca).

Asa ca, adunand toate supozitiile mele, cred ca nu se poate.
Bineinteles, sunt doar niste presupuneri, asa ca nu ma injurati :)

#23
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Uite care e treaba oameni buni.Eu nu ma ocup personal de asa ceva din mai multe motive.Unul dintre ele este ca nu sunt un programator asa de bun incit sa ma descurc la asa ceva.Dar am un prieten care este student in Bucuresti (el este din Bacau),care se ocupa.A reusit sa dezasambleze unele softuri si sa le modifice.Printre altele, modificarile facute de el in softul unor telefoane (unul dintre ele era un Nokia 6210),faceau sa se vada orice numar cu exceptia unor numere din RTC care aveau ascuns ID-ul din centrala.Insa i-mi rezerv dreptul de a nu ajuta pe nimeni din voi in aceasta problema.Doritorilor le recomand sa treaca pe la caminele din regie si nu as fi surprins sa gaseasca acolo ajutorul de care au nevoie.

#24
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Bine, te cred pe cuvant :). Tot nu o sa fiu convins, pana cand nu vad asta.
Si, apropos de ilegalitati, nu stiu ce lege ar incalca publicarea continutului unui flash modificat pe un site ce ofera hosting gratuit, si folosing un proxy anonim :)
Aici nu se pune neaparat problema ca 'ai nevoie', cei care au nevoie probabil ca au tot ce le trebuie. Aici se pune problema la modul 'ma enerveaza un .... si vreau sa aflu cine e'. Cel putin pentru mine.

#25
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Eu nu inteleg de ce ii tot maninca pe unii sa afle nr de telefon al celor care vor sa aiba un nr de telefon privat. Raspundeti fratilor la apel si asa aflati cine suna!
In USA multi operatori inca nu ofera Caller ID pt simplu motiv ca, clientii nu
cer asa ceva.Insa pt unii cartelisti din Ro e vorba de "neam prost" care nu stiu ce-i ala "right to privacy. "
    Culmea culmilor a fost cind am sunat un amic in Ro pe Orange, folosind VoIP care nu furnizeaza caller ID. Surprinzator, a inceput sa se rasteasca la nimeni ca citez "ca de ce bai smechere, iti ascunzi numaru', te-ai facut american acum, nu vrei sa stiu de unde suni." Tzaran de tzaran. Spuneti-mi
ca n-am dreptate :(

#26
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ai si tu dreptate. Dar mai este un punct de vedere : Vreau sa il trezesc si eu din somn pe dobitocul care m-a sunat la 3 dimineata. Nu crezi ca e dreptul meu ?
Apropos de dreptul la intimitate, consider ca si a alege cu cine vrei sa vorbesti la telefon intra tot aici.

#27
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Sa nu va faceti iluzii ca daca un apel nu are caller ID nu poate fi identificat.Toate centralele au o baza de date unde este tinuta evidenta fiecarui apel.Acea baza de date este folosita de obicei pentru contorizarea apelulurilor dar daca este necesar poate fi folosita si pentru identificarea unor apeluri.Deci,daca va deranjaza cineva cu apeluri,se face un demers pe cai legale la operator si gata.

#28
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
SI inca ceva? Ce sa ii fac eu idiotului care ma suna... i raspund si dupa'aia incepe sa ma injure? Sa-i varbesc si eu la fel?... Nu ca asta ar insemna sa ma cobor la nivelul lui. Asa ca macar vad si eu cine ma suna sau pe cine am suparat de ma suna ca sa ma injure nuh???

#29
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Eu am intrebat la Orage la Serviciul Clineti si a zis ca ei nu stiu cina ma suna pe mine.... stiu doar pe cine sun eu ca sa ma poata taxa. Si pe cai legale mi-a zis aia de acolo ca nu pot face nimik decat daca as stii numarul respectiv si atunci procura de la politie ma duc la ei si aflu cine e si ami departe cred ca treaba politiei..... cel putin asa mi-a zis una de la Serviciul Clienti

#30
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Iar pentru moartea,inchide si tu telefonul noaptea si ai grija sa activezi mesageria vocala.Asa vei fi sigur ca il vei dezvata pe ela sa te mai deranjeze.

#31
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Ba da se poate.Dar este putin mai complicat si nu se baga.Motivul este simplu.Daca apelantul este de la alt operator de telefonie,atunci apelul intra pe unul din trunchiurile de legatura intre operatori.Iar mai departe trebuie ca operatorul de la care a plecat apelul sa i-si verifice si el baza de date.Asta cere timp si conlucrare a doi sau mai multi operatori, si din acest motiv de cele mai multe ori nu se ajunge aici decit la cererea expresa a politiei, SRI sau STS.De aia te-au si trimis la politie.Mai pe romaneste s-au spalat pe maini.

#32
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Mdea.... dar iti dai seama ca daca te duci la politie si le spui ca te deranjeaza cineva cu apeluri anonime...ce o sa zica aia? Nici nu-mi pot imagina ca te vor ajuta...  Daca eram parlamentar ceva deputat poate... dar asa  :degetele:  :degetele:  :degetele:

#33
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by Antaris
Iar pentru moartea,inchide si tu telefonul noaptea si ai grija sa activezi mesageria vocala.Asa vei fi sigur ca il vei dezvata pe ela sa te mai deranjeze.

Si tu ai intr-un fel dreptate. Dar totusi, daca e un telefon important ?
Am deviat de la subiect un pic. Problema mea este ca eu consider ca ar trebui sa am dreptul de a sti cine ma suna, iar operatorii ar trebui sa iti ofere informatia asta. Si eu am sunat la Connex si am intrebat, si la fel au spus : reclamatie la politie.

#34
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
A beneficia de Caller ID nu este un drept ci un serviciu gratuit mai Moarteo.
Nu era mai bine daca operatorul la care tu esti abonat nu ar fi furnizat
CLIP si CLIR?

#35
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Cred ca era mai bine pana la urma. Ar fi fost egalitate si fraternitate :). Macar stiai o treaba.
Acum serios, dupa mine, a suna pe cineva, inseamna a ciocani la usa. Si nu prea mi-ar conveni sa imi ciocaneasca vreun mascat la usa :)

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
La Romtelecom Caller ID nu e gratuit...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate