Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

sa fie oare pe bune

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
http://www.adevarulo...rticle_id=47384

ce parere aveti?
sa fie oare pe bune?

eu cred ca ma incadrez in criteriile lor, si sa fiu sincer decat sa dau 20-30K euroi pe un apartament intr-un bloc construit acum 15-20 de ani (care peste 10 o sa aiba rujeola de bile rosii) prefer sa ridic o casuta (sper ca in aceeasi bani) dupa cum vrea muschiul eu.
sper sa nu fie pb mari (multzi $) la utilitati.


a inceput deja cineva "procedura"?
aveti idee unde trebuie sa depun cererea?

#2
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Da este "pe bune" insa:

- terenul este in concesiune iar tu nu vei putea vinde casa daca hotarasti sa te muti;
- nu cred ca locatiile sunt avantajoase;
- eu una as studia foarte bine contractul!!!!! Si daca este implicat ANL-ul nici nu m-as baga .....hehe :D

20-30k €? pentru o casa? mi se pare putin....... asa cum am citit eu toate autorizatiile necesare sunt in sarcina beneficiarului: plan de urbanism, apa si gaze (ma gandesc ca desi numesc ei teren intravilan, ma indoiesc ca are toate utilitatiile) si gandeste-te ca trebuie sa faci totul intr-un AN!

Legea s-a pus in vigoare pe 9 iulie anul curent..cred ca mai ai de asteptat 2 luni sa "identifice" ei terenurile .....hahahhaha! .......asta e o alta lege data pentru ei ca sa obtina terenurile acum gratis si pe urma probabil sa le cumpere la un pret de nimic!

Oricum BAFTA!:D

P.s. Nu trebuie sa te descurajezi de ceea ce am zis eu, SCUZE! ..cred ca merita totusi sa intrebi la Primarie care sunt aceste terenuri!

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Nu stiu de voi dragii mei, dar eu m-am dus precum un animal cu coarne si am pus act peste act si cu ele'n protzap m-am prezentat la Primaria mea iubita (in spetza sect. 6). Asta acum vreo 1-2 saptamani...
Ieri mi-a venit raspunsul :D
Nici o surpriza acolo, dar mi-a fost mila de hartia pe care am irosit-o... Primaria sectorului 6 nu are terenuri pentru a pune in practica legea cu pricina...
Sfatul meu este sa incercati totusi, dar sa vedeti si ce pile puteti pune in functiune... Oricum, in Bucuresti sunt slabe sperantze de asa ceva :D
Dar ce draq ne mai mira... Inca o mare mare mare mare aberatzie de-a lu' Bombonelu' (si acum o sa ma trezesc calcat de o masina neagra :D )

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Joanne
Da este "pe bune" insa:

- terenul este in concesiune iar tu nu vei putea vinde casa daca hotarasti sa te muti;
- nu cred ca locatiile sunt avantajoase;
- eu una as studia foarte bine contractul!!!!! Si daca este implicat ANL-ul nici nu m-as baga .....hehe :D

20-30k €? pentru o casa? mi se pare putin....... asa cum am citit eu toate autorizatiile necesare sunt in sarcina beneficiarului: plan de urbanism, apa si gaze (ma gandesc ca desi numesc ei teren intravilan, ma indoiesc ca are toate utilitatiile) si gandeste-te ca trebuie sa faci totul intr-un AN!  

Legea s-a pus in vigoare pe 9 iulie anul curent..cred ca mai ai de asteptat 2 luni sa "identifice" ei terenurile .....hahahhaha! .......asta e o alta lege data pentru ei ca sa obtina terenurile acum gratis si pe urma probabil sa le cumpere la un pret de nimic!

Oricum BAFTA!:D

P.s. Nu trebuie sa te descurajezi de ceea ce am zis eu, SCUZE! ..cred ca merita totusi sa intrebi la Primarie care sunt aceste terenuri!

daca iese treaba nu prea cred ca o sa vreau sa ma mut,
locatie avantajoasa - sper ca macar sa existe
nu are nici o treaba ANL-ul
in cel mult un an trebuie sa INCEPI constructia (eu traduc asta prin turnarea fundatiei)
habar nu am cat costa sa faci o casa, dar oricum nu ma gandesc la cine stie ce palat si sper ca ptr ceva de genu P+1 (3-4 camere) sa ma incadrez in bani.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ares
Nu stiu de voi dragii mei, dar eu m-am dus precum un animal cu coarne si am pus act peste act si cu ele'n protzap m-am prezentat la Primaria mea iubita (in spetza sect. 6). Asta acum vreo 1-2 saptamani...
Ieri mi-a venit raspunsul :D
Nici o surpriza acolo, dar mi-a fost mila de hartia pe care am irosit-o... Primaria sectorului 6 nu are terenuri pentru a pune in practica legea cu pricina...  
Sfatul meu este sa incercati totusi, dar sa vedeti si ce pile puteti pune in functiune... Oricum, in Bucuresti sunt slabe sperantze de asa ceva :D
Dar ce draq ne mai mira... Inca o mare mare mare mare aberatzie de-a lu' Bombonelu' (si acum o sa ma trezesc calcat de o masina neagra :D )

ce anume acte ai bagat la dosar?
si unde le-ai predat (ce compartiment)?

#6
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Am facut un dosar - cerere, declaratie pe proprie raspundere (cate una pentru fiecare parinte), copie dupa BI si certificatul de nastere (poate am uitat ceva, dar  in mare asta era contzinutul).
Dosaru minune l-am depus la registratura unde mi s-a dat un fel de bon de ordine... Asta a fost tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate