Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Salut

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Salut. Am un Punto 1.2 16v. In general totul functioneaza perfect, insa cateodata cand opresc de ex. la semafor motorul opreste, fara insa sa dea semne de solicitare (cum de ex. se intampla cand "uiti" sa scoti din viteza). Oprirea motorui se produce absolut lin. Dupa astfel de manifestari indicatorul de bord al EOBD ramane aprins. cu 2-3 restarturi a motorului de obicei se rezolva, dar nu tot timpul. Acum in weekend am fost pe transfagarasan. A inceput sa ma dispere. De cate ori opream (sambata, la urcare), se oprea motorul. Ieri si azi nu a mai facut figuri. Care ar putea sa fie cauza?
Masina nu o am de mult timp. A propos, inainte sa-i schimb uleiul (am bagat Texaco 5w-40), nu am observat sa apara "problema". Oare ar putea sa fie asta cauza?

Vreau sa merg la service, insa pentru inceput as vrea sa aud si alte pareri.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDrug, on Jul 17 2006, 16:38, said:

Salut. Am un Punto 1.2 16v. In general totul functioneaza perfect, insa cateodata cand opresc de ex. la semafor motorul opreste, fara insa sa dea semne de solicitare (cum de ex. se intampla cand "uiti" sa scoti din viteza). Oprirea motorui se produce absolut lin. Dupa astfel de manifestari indicatorul de bord al EOBD ramane aprins. cu 2-3 restarturi a motorului de obicei se rezolva, dar nu tot timpul. Acum in weekend am fost pe transfagarasan. A inceput sa ma dispere. De cate ori opream (sambata, la urcare), se oprea motorul. Ieri si azi nu a mai facut figuri. Care ar putea sa fie cauza?
Masina nu o am de mult timp. A propos, inainte sa-i schimb uleiul (am bagat Texaco 5w-40), nu am observat sa apara "problema". Oare ar putea sa fie asta cauza?

Vreau sa merg la service, insa pentru inceput as vrea sa aud si alte pareri.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Cel mai probabil e o problema cu aerul care intra in carburator/motor, asta se intampla la decelerari (frane) atunci cand scade cantitatea de aer care in mod normal era introdusa in motor si prin presiunea exercitata de masina in mers. S-ar putea ca motorul sa nu fie in stare sa isi traga destul aer (o garnitura rupta etc).

Nu ti se tureaza motorul in relanti (asta daca ai alimentare controlata electronic)?

#3
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
In relante are 700 ture. Merge ok, nu se ineaca. Doar la frane bruste si cu motor neincalzit pana la capat se intampla sa opreasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate