Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

HOTEL CISMIGIU

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
carmishor

carmishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.06.2005
Ma plimbam ieri pe Bdul Regina Elisabeta, tocmai veneam din parc si nu stiu exact ce, dar ceva m-a determinat sa ma opresc in fata hotelului cismigiu pentru cateva momente... I-am analizat arhitectura, am incercat sa aruc o privire inauntru... si imi doream foarte mult sa il vad cum arata el "in vremurile lui bune"...
Mi-am amintit si de melodia aia de la Vama Veche...

Era o crapatura in unul din fostele geamuri ale hotelului, undeva in dreptul berariei Gambrinus si am putut sa ma uit putin inauntru... Fascinant... Cred ca era totusi un hotel frumos la incputul sec XX cand a fost construit... Am inteles ca a functionat ca hotel pina in 1990 si apoi a devenit caminul Facultatii de Teatru si Cinematografie.

... Ma rog, ideea e ca hotelul asta are ceva deosebit in el... il stiu de mult si eu ca si voi, dar probabil ca foarte putini oameni s-au oprit cum m-am oprit eu ieri sa se uite mai bine la el, la ce a fost si la ce a ajuns. Suntem mult prea ocupati ca sa mai bagam de seama ca sunt in jurul nostru povesti vechi si fascinante.

Ce vroiam eu sa va rog, acum ca am deschis un nou topic, in cazul in care il citeste cineva, cineva care sa stie mai multe intamplator, il rog sa imi povesteasca si mie mai multe din povestea Hotelului Cismigiu si apoi al noului camin "catacomba" al facultatii de teatru si cinematografie... Poate aveti si poze... Internetul e destul de sumar in ceea ce priveste Hotelul Cismigiu, observ ca paginile de net sunt incarcate cu melodia lui Chirila... la greu!

:peacefingers:  Poop ppl! O zi buna tuturor!

#2
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Am gasit: Link 1 si Link 2.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
din pacate nu merg pozele la al doilea si la primu nu prea e info... beraria e oricum foarte fain amplasat. poate o sa-l restaureze careva.

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Da, il restaureaza - o societate spaniola (Hercesa), care-l va transforma in imobil de apartamente. Ma indoiesc ca vor pastra beraria Gambrinus... :huh:

#5
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Da de ce nu il restaureaza ca hotel?

#6
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Acolo nu cumva a murit o studenta in lift? Ceva in genul ca a plecat liftul cu usile deschise si a prins-o intre cadre... nu? Parca asta se spune in versurile melodiei Vama V.

#7
carmishor

carmishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.06.2005

 StGermain, on Jul 16 2006, 20:25, said:

Acolo nu cumva a murit o studenta in lift? Ceva in genul ca a plecat liftul cu usile deschise si a prins-o intre cadre... nu? Parca asta se spune in versurile melodiei Vama V.

Eu am citit pe net aseara ca a murit o fata in casa liftului, ca ar fi cazut in gol si ca a murit dupa cateva ore din cauza ca nu i-a acordat nimeni ingrijiri medicale... Totusi, as vrea sa aflu mai multe... Totul pare scos dintr-un film cu f f multa imaginatie... partea nasoala e ca e reala povestea.

#8
WULFY

WULFY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.05.2007

 carmishor, on Jul 16 2006, 20:34, said:

Eu am citit pe net aseara ca a murit o fata in casa liftului, ca ar fi cazut in gol si ca a murit dupa cateva ore din cauza ca nu i-a acordat nimeni ingrijiri medicale... Totusi, as vrea sa aflu mai multe... Totul pare scos dintr-un film cu f f multa imaginatie... partea nasoala e ca e reala povestea.



E adevarata povestea,din pacate nu prea gasesti mare lucru pe net referitor la "Hotelul Cismigiu"a fost la tv un documentar prin anul 99 despre hotelul Cismigiu

#9
WULFY

WULFY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.05.2007
am gasit ceva sper sa va poata ajuta http://www.evz.ro/ar...hp?artid=270568

#10
nimicdeosebit

nimicdeosebit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2008
Am gasit forum-ul asta cautand informatii despre Hotel Cismigiu. Ieri am  aflat ca acum cativa ani au locuit niste satanisti acolo, o grupare condusa sa un anume "Gandacul". Si ma intrebam daca este adevarat. Aveti idee de asa ceva?

#11
IOvoievoada

IOvoievoada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2008

 nimicdeosebit, on Apr 14 2008, 22:32, said:

Am gasit forum-ul asta cautand informatii despre Hotel Cismigiu. Ieri am  aflat ca acum cativa ani au locuit niste satanisti acolo, o grupare condusa sa un anume "Gandacul". Si ma intrebam daca este adevarat. Aveti idee de asa ceva?

Nu...n-am auzit despre asha ceva, dar dupa cum arata hotelul, se prea poate. Oricum, daca arunci o privire in interior, se vede k a tzinut drept adabost pt cine stie ce drogati. Tu de unde ai auzit?
Nu stiu ce m-a apucat, da de cateva luni incoace sunt foarte preocupata de Hotel Cismigiu, Teatrul de Vara si mai ales de accidentul, cu fata care a murit in casa liftului intr-o seara de iarna, cum spune Tudor Chirila.
am gasit si eu ieri un site care pare destul de interesant!;)  http://www.campusqv....rticol.php?id=1

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Iata ca, la peste doi ani de cind Hercesa zicea ca lucrarile vor dura 2 ani, inca nu s-a facut nimic! Cu exceptia unor bannere pe fatada, care anunta ca Hercesa face si drege... Sper ca e doar o incurcatura birocratica, nu o lipsa de fonduri, si ca il vor renova pina la urma.

#13
IOvoievoada

IOvoievoada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2008

 nimicdeosebit, on Apr 14 2008, 22:32, said:

Am gasit forum-ul asta cautand informatii despre Hotel Cismigiu. Ieri am  aflat ca acum cativa ani au locuit niste satanisti acolo, o grupare condusa sa un anume "Gandacul". Si ma intrebam daca este adevarat. Aveti idee de asa ceva?


Am aflat despre "secta de satanisti" si despre "conducatorul suprem, Gandacul"!=))=)) am 2 colege care il cunosc...nu e altceva decat un nebun de vreo 22 de ani care se crede vampir si pe jumatate varcolac...se crede satanist si isi mai petrece timpul prin hotel cismigiu! am si o poza cu el...si filmuletze pe youtube! Nu conduce nici o secta...ar vrea el:> si e inofensiv! A cerut-o in casatorie pe o colega=))=))
pacat ca nu pot sa umploadez poza:(

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Un emo drogat care se cred varcolac. Asta ne mai lipsea din bucuresti.
Dati-l la Otv sau la Mircea radu :coolspeak:

#15
maritim

maritim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.12.2007

 IOvoievoada, on Jun 4 2008, 21:51, said:

Am aflat despre "secta de satanisti" si despre "conducatorul suprem, Gandacul"!=))=)) am 2 colege care il cunosc...nu e altceva decat un nebun de vreo 22 de ani care se crede vampir si pe jumatate varcolac...se crede satanist si isi mai petrece timpul prin hotel cismigiu! am si o poza cu el...si filmuletze pe youtube! Nu conduce nici o secta...ar vrea el:> si e inofensiv! A cerut-o in casatorie pe o colega=))=))
pacat ca nu pot sa umploadez poza:(
Da-ne linkurile la filmuletele de pe youtube  :) . Romania nu mai surprinde pe nimeni  :huh: .

Edited by maritim, 04 June 2008 - 23:37.


#16
IOvoievoada

IOvoievoada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2008
Astea sunt!:) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnA3g_EbDaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
El...marele satanis!:)) nu e nimic de speriat:-j ba chiar penibil!

#17
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 IOvoievoada, on Jun 5 2008, 22:47, said:

Astea sunt!:) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnA3g_EbDaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
El...marele satanis!:)) nu e nimic de speriat:-j ba chiar penibil!

Hahahaha. Super comic. :lol:
Sigur nu e facut la misto? :lol:

Ce infect. hahaha

#18
maritim

maritim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.12.2007

 IOvoievoada, on Jun 5 2008, 22:47, said:

Astea sunt!:) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnA3g_EbDaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
El...marele satanis!:)) nu e nimic de speriat:-j ba chiar penibil!
:mellow: No coment ! Romania Rullez ... ! :mellow:

Edited by maritim, 05 June 2008 - 22:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate