Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sa inchidem balconul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005
Salutare

Am un apartament de 2 camere cu 2 balcoane.
Balcoanele sun deja inchise cu cornier si geam de 4mm sus (pest 80 cm de la baza balconului) si jos sunt inchise cu geam cu insertie de sarma ( nu stiu cum se numeste) , deci iarna destul de frig, vara destul de cald.

Vreau sa inchid unul dintre balcoane : sa daram tot pana la planseu (flex, geamuri sparte , ... ) si sa fac alt balcon de la zero.

Dimensiuni :  partile laterale 2 bucati (latime 120cm X 240 cm inaltime) + 2 bucati continuare in fata de latime-100cm X inaltime-240cm - restul se inchide cu termopan

Intrebarile:
1. sa inchid cu BCA + termopan
2. sa inchid cu rigips (exerior,interior) + vata de sticla + termopan


Exista firme care sa faca asa ceva de la daramat tot pana la construit tot? cam cat ar costa?

multumesc anticipat pt ajutor si idei

Edited by gelusi, 15 July 2006 - 10:22.


#2
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006

 gelusi, on Jul 15 2006, 11:20, said:

Salutare

Am un apartament de 2 camere cu 2 balcoane.
Balcoanele sun deja inchise cu cornier si geam de 4mm sus (pest 80 cm de la baza balconului) si jos sunt inchise cu geam cu insertie de sarma ( nu stiu cum se numeste) , deci iarna destul de frig, vara destul de cald.

Vreau sa inchid unul dintre balcoane : sa daram tot pana la planseu (flex, geamuri sparte , ... ) si sa fac alt balcon de la zero.

Dimensiuni :  partile laterale 2 bucati (latime 120cm X 240 cm inaltime) + 2 bucati continuare in fata de latime-100cm X inaltime-240cm - restul se inchide cu termopan

Intrebarile:
1. sa inchid cu BCA + termopan
2. sa inchid cu rigips (exerior,interior) + vata de sticla + termopan
Exista firme care sa faca asa ceva de la daramat tot pana la construit tot? cam cat ar costa?

multumesc anticipat pt ajutor si idei

Rigips pe exterior nu merge. Din proprie experienta iti zic asa : Zidul sa fie din BCA, pe interior pui vata + rigips iar pe exterior tencuiala ( sunt tot felul de tencuieli de exterior la saculet ) iar dupa ce ai terminat de zidarit chemi firma de termopane face masuratori, astepti 2-3 saptamani si o sa-ti monteze geamurile si gata. Vezi ca prima data trebuie montate ramele de la geam si apoi facut pervazul din rigips apoi pui geamurile. ( geamurile sa fie ultimele sa nu le murdaresti )

Sfat util la termopan : sa nu fie cu garnitura neagra !!!  sau fie cu garnitura gri !

:peacefingers:

#3
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

 lokoman, on Jul 15 2006, 11:29, said:

Rigips pe exterior nu merge. Din proprie experienta iti zic asa : Zidul sa fie din BCA, pe interior pui vata + rigips iar pe exterior tencuiala ( sunt tot felul de tencuieli de exterior la saculet ) iar dupa ce ai terminat de zidarit chemi firma de termopane face masuratori, astepti 2-3 saptamani si o sa-ti monteze geamurile si gata. Vezi ca prima data trebuie montate ramele de la geam si apoi facut pervazul din rigips apoi pui geamurile. ( geamurile sa fie ultimele sa nu le murdaresti )

Sfat util la termopan : sa nu fie cu garnitura neagra !!!  sau fie cu garnitura gri !

:peacefingers:

mercic pentru raspuns

am inteles ce ai spus si o sa tin cont , DAR cred ca mi-ar fi mai usor cu o firma ca ... eu stau la etajul 3 din 3 si meseria mea e de Administrator de Sistem , asa ca nu stiu daca o sa fiu instare sa fac singur :)

am tot cautat pe net dar nici o firma - parca au intrat in pamant ....

#4
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006
evident ca o sa apelezi la o firma doara nu o sa te apuci sa-ti cuperi tu sculele de munca  :D  Fa urmatoarea miscare : mergi la firma de termopane si spune ce vrei sa faci si ii intrebi daca nu cumva iti recomanda zidari sau nu au ei sau cine stie... nu cauta pe net ca nu gasesti nimic.  Nea` gigi zidaru nu are site sau cel putin  nu-i actualizat  :D.

Vezi ca : parca trebuie ceva aprobari de pe la administrator, bla bla intreaba-l pe el ce si cum si
si apropo : firma de termopane se alege pe baza unei recomandari a unui prieten/ruda etc ca e foarte periculos sa risti niste bani si tamplaria sa fie stramba. eu am usa din termopan la balcon si daca sunt deschise geamurile la balcon si bate vantu se misca perdeaua asa inchidere proasta are usa jos asa ca ai grija mare pentru ca mai nou toti au firma de termopane si toti monteaza centrale, a devanit un fel de sport national  :D

#5
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

 lokoman, on Jul 15 2006, 11:29, said:

Rigips pe exterior nu merge. Din proprie experienta iti zic asa : Zidul sa fie din BCA, pe interior pui vata + rigips iar pe exterior tencuiala ( sunt tot felul de tencuieli de exterior la saculet ) iar dupa ce ai terminat de zidarit chemi firma de termopane face masuratori, astepti 2-3 saptamani si o sa-ti monteze geamurile si gata. Vezi ca prima data trebuie montate ramele de la geam si apoi facut pervazul din rigips apoi pui geamurile. ( geamurile sa fie ultimele sa nu le murdaresti )

Sfat util la termopan : sa nu fie cu garnitura neagra !!!  sau fie cu garnitura gri !

:peacefingers:

mercic pentru raspuns

am inteles ce ai spus si o sa tin cont , DAR cred ca mi-ar fi mai usor cu o firma ca ... eu stau la etajul 3 din 3 si meseria mea e de Administrator de Sistem , asa ca nu stiu daca o sa fiu instare sa fac singur :)

am tot cautat pe net dar nici o firma - parca au intrat in pamant ....

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 gelusi, on Jul 15 2006, 11:58, said:

mercic pentru raspuns

am inteles ce ai spus si o sa tin cont , DAR cred ca mi-ar fi mai usor cu o firma ca ... eu stau la etajul 3 din 3 si meseria mea e de Administrator de Sistem , asa ca nu stiu daca o sa fiu instare sa fac singur :)

am tot cautat pe net dar nici o firma - parca au intrat in pamant ....

Sau pui termopan de jos pana sus, fara nici un fel de zidarie... eventual in partea de jos poti sa pui sticla ornamentala crizet sau screen (modelu ala cu patratele de alea mici, de la departare pare sticla sablata).
Avantaju ar fi ca scapi de zidari si jeg.. si cred ca la pret tot acolo iesi, pentru ca manopera o platesti doar la o singura echipa, adica la cei cu termopanele.
Si arata mult mai bine si din afara si din interior!

P.s. Brasov, Colina, C14 suna cunoscut?

Edited by Berti, 15 July 2006 - 11:13.


#7
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

 Berti, on Jul 15 2006, 12:10, said:

Sau pui termopan de jos pana sus, fara nici un fel de zidarie... eventual in partea de jos poti sa pui sticla ornamentala crizet sau screen (modelu ala cu patratele de alea mici, de la departare pare sticla sablata).
Avantaju ar fi ca scapi de zidari si jeg.. si cred ca la pret tot acolo iesi, pentru ca manopera o platesti doar la o singura echipa, adica la cei cu termopanele.
Si arata mult mai bine si din afara si din interior!

P.s. Brasov, Colina, C14 suna cunoscut?


1. m-am gandit la varianta cu termopan de sus pana jos dar cum ramane cu frigul sau caldura? am o fetita de 2 ani si ... e cam riscant

Offtopic
2. exact-> brasov - colina -P14 - cam 607

tu ?

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare  :w00t:
C14/404, aveam net de la tine prin 2001, poate ma stii !?
Vezi site-u din profilu meu, cativa cunoscuti sigur gasesti p-acolo!

Sa revenim ontopic...

Din punct de vedere al izolarii termice e clar ca un perete din BCA izolat pe exterior cu polistiren e mult mai bun decat un geam termopan, dar la etaju 3 e mai greu de realizat. Trebuie zidit, izolat cu polistiren, tencuit, vopsit la o culoare asemanatoare cu restul blocului. Pe cand geamu l-ai fixat, umplut cu spuma, si tencuit "spalet" pe interior si gata.

Ce nu am inteles eu, tu vrei sa scoti geamu de la camera? Din moment ce ai pus problema de temperatura. Daca da! Atunci trebuie sa te gandesti si la izolarea planseului, daca vecinul de sub tine are balcon deschis... risti sa se formeze condes sub parchet/mocheta in zona respectiva.

#9
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 lokoman, on Jul 15 2006, 11:29, said:

Sfat util la termopan : sa nu fie cu garnitura neagra !!!  sau fie cu garnitura gri !

:peacefingers:
:D - buna gluma , culoarea garniturii confera calitate !
eu am vazut doar la deceuninck garnitura gri , asta inseamna ca trocal, rehau, salamander, veka sunt mai proaste?

ontopic: eu am inchis 2 balcoane, am procedat in felul urmator.
cumparat BCA grosime  10cm - 2 metrii cubi - 500 ron . (in jur de 4 ron o bucata).
am pastrat de la balconul vechi benzile de fier verticale (am dat doar jos balustrada de fier) si am zidit intre ele BCA-urile - am pastrat panourile de beton exterioare existente , subtiri de vreo 1cm - din considerente estetice (ma rog, nu eu am facut toate astea, meseriasii). daca ai vreun perete intreg pe care vrei sa-l zidesti (eu am avut) e recomandat sa intaresti cu fier beton de 8 intre bca-uri.

peste BCA-urile zidita, in partea superioara (unde incep ferestrele), se face cofrag si se toarna o centura (beton de 4-5cm) . apoi am izolat bca-urile si marginea superioara a panourilor subtiri de beton cu polistiren expandat  de densitate 17kg / metru cub , 2cm grosime - swisspor. am analizat si metoda rigips + vata minerala dar ocupa mult prea mult spatiu.

stau la ultimul etaj asa ca am izolat si plafonul in balcon si camere (nu in bai si bucatarie - se face condens) cu polistiren de 2cm - desi placa este destul de groasa.


inca ceva: eu nu am facut cu o firma ci cu o echipa de meseriashi, recomandati de un prieten. o firma iti ia cam 50% in plus - chestia cu "daca pui cu firma ai garantie" e relativa...
pe mine mp de zidit + gletuit + vopsit m-a costat 150.000 iar unde a fost termosistem 40.000 in plus la mp.

Edited by Mar, 15 July 2006 - 16:53.


#10
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
am analizat si eu varianta termopan de sus pana jos. se poate ori cu sticla peste tot sau panel jos + sticla sus.
varianta asta pica, are un prieten de-al meu asa si acum ii pare rau ca nu a zidit.
suprafata vitrata este mare -> izolare termica slaba.

#11
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006

 Mar, on Jul 15 2006, 17:48, said:

:D - buna gluma , culoarea garniturii confera calitate !
eu am vazut doar la deceuninck garnitura gri , asta inseamna ca trocal, rehau, salamander, veka sunt mai proaste?

toate firmele pot sa-ti puna garnituri gri dar nu pun ca-s mai scumpe. Problema la garniturile negre e ca se coc foarte usor pe exterior din cauza soarelui si la stergere lasa urme negre peste tot, practic se intinde negreala pe tocuri daca le stergi.  Chiar nu glumesc, am si negre si gri si iti spun sincer ca, calitativ vorbind alea gri sunt superioare.

#12
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

 Mar, on Jul 15 2006, 18:02, said:

am analizat si eu varianta termopan de sus pana jos. se poate ori cu sticla peste tot sau panel jos + sticla sus.
varianta asta pica, are un prieten de-al meu asa si acum ii pare rau ca nu a zidit.
suprafata vitrata este mare -> izolare termica slaba.
Dar daca partea superioara a balconului este Wais materialul acela alb,cum am mai vazut la cateva balcoane,izolarea este mai buna decat geam termopan?

#13
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Adm.de sistem-gelusi,
la intr. 1: poti înlocui geamurile cu insertie cu sârmă de care vorbesti, cu rame de termopan în interiorul cărora se aplică panel weiss (adică vitrare cu weiss). Simplu, estetic, curat si usor de intretinut, bun izolator si nu in ultimul rând ieftin. Fac pariu că fetita de 2 ani va avea zona predilectă de joacă chiar în preajma acestora.   :bicycle:

la intr. 2: dacă vei opta pt rigips, în timp vei plânge de milă si pt deranj si pt timp si pt banii irositi. În mod clar NU rigips. Acesta s-ar preta eventual numai la interior, la peretii portanti, etc.

Acum, garnitură neagră sau gri. Există si garnituri negre de calitate care sterse cu nădejde de gospodar zelos vor lăsa oricum urme pe cârpă. Garnitura gri mai au si profilele Schneider (turcabre!) în care sunt extrudate direct, avantaj fabricant: reduce din timpul cu manopera. Dar dacă ulterior doresti să le schimbi, oha!  Cea gri îsi va pierde prima elasticitatea. La aspectul cu îmbătrânirea  există varianta înlocuire. Cele negre sunt tratate din fabricatie cu un lubrifiant, ajută la manevrabilitate si le prelungesc durata de v; iar dacă totuși se întâmplă în primii 3 ani, este free. Nu este nici un impediment. Ea oricum tb aplicătă în contra, altfel se strânge, iar la imbinare lasă luft.

Eu astept din partea beneficiarului obiectii serioase gen Al sau PVC / 3 sau 4 camere / sticla LowE sau clară / 4-16-4 sau 6-14-4/ deschideri / ieftin sau de calitate.

Ca bonus, pt lokoman, că a fost binevoitor, mă ofer eu să-i servisez usa cea cu pb.
By the way, din ce localitate sunteti? Nimic nu egalează o privire la fata locului!   ;)

#14
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005
mercic la toata lumea  pt raspunsuri

1.  Mar - poate imi dai si mie pe mail ([email protected]) un nr de telefon de la meseriasii aia ai tai - asta daca sunt in bucuresti

2. Embrionul - stau in : Bucuresti - Sector6 - Militari (la Apusului zona Rosu) - str. Piscul Crasani 6 bl. P14

#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
gelusi,
perfect! Si ai mei tot în zona aceea locuiesc, am copilărit, mi-am luat scoala acolo (198). Cunosc zona încă de pe vremea când LaculM nu era, poate doar un firicel de apă, trecând printr-un cartier, acum demolat, iar Rosu când era împânzit de hârtoape. Amintiri de suflet.

Pt acestea ti-as oferi cea mai optimă sugestie și o o reducere de pret...asta si dacă-mi promiti că nu mă mai embrionesti. ;)

#16
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 bittek, on Jul 15 2006, 22:59, said:

Dar daca partea superioara a balconului este Wais materialul acela alb,cum am mai vazut la cateva balcoane,izolarea este mai buna decat geam termopan?
nu am vazut nicaieri asa ceva, nu stiu.

niciodata izolarea cu panel nu se poate compara cu bca de 10cm zidit + termosistem din polistiren expandat de 2 cm grosime pe interior. ganditi-va ca panelul respectiv este un un fel de polistiren extrudat de 2cm bagat intre 2 placi de 2 mm de plastic. intradevar e mult mai usor de realizat metoda cu panelul dar din punct de vedere al izolari e clar ca nu se poate compara cu cea a zidului.

acum sa facem si un calcul de bani:
1mp de bca 10cm grosime =  25ron
ciment pentru 1mp zidarie + nisip + var = 3 ron
1 mp polistiren expandat de 2cm (2 placi) = 4 ron
adeziv polistiren pt. un mp = 4 ron
1mp plasa fibra de sticla = 1.4 ron
glet + vopsea lavabila pentru 1mp = 2 ron
manopera pentru 1mp = 15 ron

aproximativ 55 ron / mp . mai punem 20% - sa zicem ca gasiti manopera mai scumpa (mie mi-au calculat pretul asta la o lucrare mai mare deci probabil am iesit mai bine aici ) sau materiale mai scumpe (desi la materiale ma indoiesc, eu nu am alergat dupa preturi, am luat de unde am gasit) ajugem la 66 ron pret / mp
nu stiu preturile la panel + profil termopan dar cred ca nici cu cel mai slab profil nu gasesti mp sub 130 ron / mp pe piata - deci dublu

Edited by Mar, 16 July 2006 - 17:05.


#17
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
despre meseriasi: stau in pitesti deci nu cred ca te pot ajuta

#18
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

 euribiontuL, on Jul 16 2006, 14:30, said:

gelusi,
perfect! Si ai mei tot în zona aceea locuiesc, am copilărit, mi-am luat scoala acolo (198). Cunosc zona încă de pe vremea când LaculM nu era, poate doar un firicel de apă, trecând printr-un cartier, acum demolat, iar Rosu când era împânzit de hârtoape. Amintiri de suflet.

Pt acestea ti-as oferi cea mai optimă sugestie și o o reducere de pret...asta si dacă-mi promiti că nu mă mai embrionesti. ;)

scuze pentru greseala - trezit dupa o nunta pana la 7 dimineata :)

sa vedem cum facem atunci - pe mine ma intereseaza cat se poate de repede - mail: [email protected]

done


 Mar, on Jul 16 2006, 18:03, said:

nu am vazut nicaieri asa ceva, nu stiu.

niciodata izolarea cu panel nu se poate compara cu bca de 10cm zidit + termosistem din polistiren expandat de 2 cm grosime pe interior. ganditi-va ca panelul respectiv este un un fel de polistiren extrudat de 2cm bagat intre 2 placi de 2 mm de plastic. intradevar e mult mai usor de realizat metoda cu panelul dar din punct de vedere al izolari e clar ca nu se poate compara cu cea a zidului.

acum sa facem si un calcul de bani:
1mp de bca 10cm grosime =  25ron
ciment pentru 1mp zidarie + nisip + var = 3 ron
1 mp polistiren expandat de 2cm (2 placi) = 4 ron
adeziv polistiren pt. un mp = 4 ron
1mp plasa fibra de sticla = 1.4 ron
glet + vopsea lavabila pentru 1mp = 2 ron
manopera pentru 1mp = 15 ron

aproximativ 55 ron / mp . mai punem 20% - sa zicem ca gasiti manopera mai scumpa (mie mi-au calculat pretul asta la o lucrare mai mare deci probabil am iesit mai bine aici ) sau materiale mai scumpe (desi la materiale ma indoiesc, eu nu am alergat dupa preturi, am luat de unde am gasit) ajugem la 66 ron pret / mp
nu stiu preturile la panel + profil termopan dar cred ca nici cu cel mai slab profil nu gasesti mp sub 130 ron / mp pe piata - deci dublu

multumesc mult Mar pentru preturi si restul - acum  stiu cum o sa discut cu euribiontuL la pret :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate