Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sa inchidem balconul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostMar, on Jul 16 2006, 18:03, said:

niciodata izolarea cu panel nu se poate compara cu bca de 10cm zidit + termosistem din polistiren expandat de 2 cm grosime pe interior. ganditi-va ca panelul respectiv este un un fel de polistiren extrudat de 2cm bagat intre 2 placi de 2 mm de plastic. intradevar e mult mai usor de realizat metoda cu panelul dar din punct de vedere al izolari e clar ca nu se poate compara cu cea a zidului...

mar, ce spui tu este întocmai, nu tb să scapi din vedre că este vorba totusi de un spatiu precum si utilitate precis denumite: balcon. Si pt stiinta ta exista si (cum spui) termosistem din polistiren expandat de 2cm băgat între 2 plăci dar de Al. Ceea ce s-ar traduce prin securitate, rezistentă, izolatie dar si pret sporit.

mult lui gelusi pt încredere si pt precizarea in ce priveste nick-ul.  :bye:

#20
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PosteuribiontuL, on Jul 17 2006, 00:00, said:

mar, ce spui tu este întocmai, nu tb să scapi din vedre că este vorba totusi de un spatiu precum si utilitate precis denumite: balcon. Si pt stiinta ta exista si (cum spui) termosistem din polistiren expandat de 2cm băgat între 2 plăci dar de Al. Ceea ce s-ar traduce prin securitate, rezistentă, izolatie dar si pret sporit.

mult lui gelusi pt încredere si pt precizarea in ce priveste nick-ul.  :bye:
pai daca ceea ce spun eu e intocmai nu inteleg ce imi scapa din vedere?
ceea ce am scris eu se rezuma intr-o singura fraza: zidul ofera confort termic sporit fata de profil AL/PVC + panel si este cel putin de 2 ori mai ieftin.
aceasta fraza se aplica si in cazul panelului cu aluminiu.

singurele avantaje pe care le vad eu la panel fata de zid sunt: grosime mai mica si aspect mai frumos - chestii relative totusi , si zidul meu arata foarte bine iar faptul ca imi "fura" 10 cm din balcon nu ma deranjeaza deloc

Edited by Mar, 17 July 2006 - 00:24.


#21
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005

View PostMar, on Jul 16 2006, 18:03, said:

nu am vazut nicaieri asa ceva, nu stiu.

niciodata izolarea cu panel nu se poate compara cu bca de 10cm zidit + termosistem din polistiren expandat de 2 cm grosime pe interior. ganditi-va ca panelul respectiv este un un fel de polistiren extrudat de 2cm bagat intre 2 placi de 2 mm de plastic. intradevar e mult mai usor de realizat metoda cu panelul dar din punct de vedere al izolari e clar ca nu se poate compara cu cea a zidului.

acum sa facem si un calcul de bani:
1mp de bca 10cm grosime =  25ron
ciment pentru 1mp zidarie + nisip + var = 3 ron
1 mp polistiren expandat de 2cm (2 placi) = 4 ron
adeziv polistiren pt. un mp = 4 ron
1mp plasa fibra de sticla = 1.4 ron
glet + vopsea lavabila pentru 1mp = 2 ron
manopera pentru 1mp = 15 ron

aproximativ 55 ron / mp . mai punem 20% - sa zicem ca gasiti manopera mai scumpa (mie mi-au calculat pretul asta la o lucrare mai mare deci probabil am iesit mai bine aici ) sau materiale mai scumpe (desi la materiale ma indoiesc, eu nu am alergat dupa preturi, am luat de unde am gasit) ajugem la 66 ron pret / mp
nu stiu preturile la panel + profil termopan dar cred ca nici cu cel mai slab profil nu gasesti mp sub 130 ron / mp pe piata - deci dublu


Nu stiu daca este un calcul corect deorece pentru 1.5 mp de zid din BCA spre exemplu nu poti cumpara de la magazin 125g ciment, 25ml var lavabil etc. De aceea cred ca trebuie calculat putin altfel. Scuze daca m-am bagat ca musca.....

#22
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postsorinpertescu, on Jul 17 2006, 08:24, said:

Nu stiu daca este un calcul corect deorece pentru 1.5 mp de zid din BCA spre exemplu nu poti cumpara de la magazin 125g ciment, 25ml var lavabil etc. De aceea cred ca trebuie calculat putin altfel. Scuze daca m-am bagat ca musca.....
este foarte corect calculul.

tu particularizezi pentru un balcon cu zid de de 1.5mp (exista asa ceva? poate cateva din cele stil loja) - oricum nu te astepta la dimensiunea asta sa gasesti manopera 22.5 ron. materiale se gasesc si la cantitati mici: ciment la 2kg, lavabila la 1l etc

in acest subiect e vorba de 1 balcon cu parti laterale (deci nu stil loja) la care s-au dat si dimensiuni. din ce vad eu partea zidita o sa fie in jur de 7mp.

la mine pt 2 balcoane au fost 16mp de zid.

Edited by Mar, 17 July 2006 - 11:15.


#23
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005

View PosteuribiontuL, on Jul 16 2006, 02:11, said:

Eu astept din partea beneficiarului obiectii serioase gen Al sau PVC / 3 sau 4 camere / sticla LowE sau clară / 4-16-4 sau 6-14-4/ deschideri / ieftin sau de calitate.
Salutare,
E cam dupa mult timp dar incerc si te intreb...
Am ap. cu 3 camere orientate toate catre est si vreau sa imi pun tamplarie pvc...eu zic ca la 3 camere low-e 4-16-4 e suficient.
Ce parere aveti de http://www.almaterm.ro/promotie.html ?
Sa iau de la ei?
Ce e cu sistemul de cleme pe care ei il dau asa de revolutionar?
Multumesc!

#24
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Ca sa nu mai deschid alt topic, o sa scriu si eu aici ....

Vreau sa-mi inchid si eu balconul cu geam (fara zid jos) iar dimensiunile sunt de 4.3 x 2.5m. Problema mea este ca aproape toate firmele la care am fost mi-au zis ca nu se poate face asa mare, ca ar trebui facut din doua bucati (unii n-au zis nimic, dar ma gandesc ca poate "domnisoara" ce mi-a calculat oferta nu cunostea detalii din astea).

Deci, intrebarea mea ar fi: e adevarat?  :D Chiar nu se poate face un geam asa mare? (Explicatiile primite au fost ca "masina de taiat nu stie sa masoare la dimensiunea aia" sau ca "exista ceva standarde si ca un singur geam nu poate sa aiba mai mult de 6m2, ca nu ar fi garantat la un vant mai puternic...".

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Da, exista limite, in functie de grosime, greutate, unelte si chiar aspecte practice (transport, manipulare la fata locului). Treaba cu vintul e foarte adevarata.

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Am citit randurile de mai sus pentru ca vreau sa inchid 2 balcoane cu varianta panel jos - sticla sus.

Totusi nu pot sa nu remarc multitudinea de termeni fantasmagorici folositi cu atata marinimie:  "termosistem",  "zidul ofera confort termic sporit", etc.
Oare chiar va simitit bine cand folositi acesti termeni ?
Sunteti mai macho cand va ridicati de la PC ?

Nu va este mai simplu sa spuneti: "izolatie" si ca "zidul izoleaza mai bine" ???
Incercati sa folositi cuvinte simple, nu va incurcati in tot felul de termeni care nu prea au legatura cu tehnica.
Marketingul comerciantilor foloseste tot felul de termeni fistichii, dar de multe ori sunt gresiti.

Unii de pe aici mai au tangente cu domeniile tehnice (mai predau, mai proiecteaza) si s-ar putea sa rada de voi (nu sunt neaparat eu unul dintre ei).

#27
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
Eu am patit o chestie !
Am avut balcon inchis cu cornier si sticla .....partea de jos a balconului era din placi de beton, pe interior vopsite cu vopseape baza de ulei .
Am decis sa inchidem cu termopan pana la partea de unde incepea consola de beton ....si ca o completare pentru a izola si mai mult ....am dublat partea de beton de jos cu bca de 10cm, gletuit si varuit apoi .La un moment dat pe suprafata bca a inceput sa apara o zona mai decolorata si apoi o exfoliere ca un puf alb.......tot curat de atunci si bca tot lucreaza ........inca nu stiu ce sa fac ???!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate