Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Folosirea nr de telefon de catre altcineva

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Am fost sunat din Franta de pe o retea ieftina (cred ca e voip) si mi-a aparut numar de rds (acelasi numar de mai multe ori intr-o seara). Dupa care nu a aparut decit numar de Franta sau identitate ascunsa. Ciudat.

#20
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

sunt pe orange. numar de orange.
data viitoare cand am sa fiu sunat notez numarul si o sa-l postez aici .

Pt ca cei care termina traficul in Romania nu au interconectare cu operatorii mobili si folosesc cartele preplatite sau abonamente.
Ilegal de altfel

#21
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 xoo, on Jul 20 2006, 02:15, said:

Pt ca cei care termina traficul in Romania nu au interconectare cu operatorii mobili si folosesc cartele preplatite sau abonamente.
Ilegal de altfel

eu nu am nimic cu ei . mi se pare corect ceea ce fac. atata timp cat exista skype-ul si alte programe voip.odata cu aceste ilegalitati scad si preturile la convorbiri internationale .  ^_^

#22
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 slacker608, on Jul 20 2006, 04:45, said:

eu nu am nimic cu ei . mi se pare corect ceea ce fac. atata timp cat exista skype-ul si alte programe voip.odata cu aceste ilegalitati scad si preturile la convorbiri internationale .  ^_^

Si platitorii de impozite ce fac ? Daca incepem toti care ne pricepem cat de cat sa terminam apeluri unde se ajunge?
Nu e normal ce se intampla....

Edited by bogdancri, 20 July 2006 - 03:59.


#23
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
De telefoane mobile clonate n-ati auzit pina acum? Pe vremea NMT a existat un mare scandal legat de telefoanele clonate ~ acelasi nr de telefon pe terminale diferite, unul legitim si restul fraudate.
Vedeti aici un articol din India Times:
http://infotech.indi...show/986766.cms

Edited by Masterboy, 20 July 2006 - 04:24.


#24
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

 Masterboy, on Jul 20 2006, 05:17, said:

De telefoane mobile clonate n-ati auzit pina acum? Pe vremea NMT a existat un mare scandal legat de telefoanele clonate ~ acelasi nr de telefon pe terminale diferite, unul legitim si restul fraudate.
Vedeti aici un articol din India Times:
http://infotech.indi...show/986766.cms
iar amestecam borcanele...  :nonobad:

skype din cate stiu termina legal apelurile, de asta si au tarife foarte mari pt romania de ex

#25
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Pe mine ma tot suna cineva si ma intreaba daca sa cumpere euro multi, si eu zic da! :rolleyes:

#26
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Netmaster Communications (aia ce au si SmartCall-ul) se da de zor in judecata cu Orange si Vodafone pt ca Orange si Vodafone nu-i lasa sa termine apeluri originare din strainatate catre retelelor lor.

Si ca sa fiu clar:

Cand suna cineva din strainatate catre Orange/Vodafone, Orange si Vodafone se ocupa de preluarea apelului si taxarea lui.

Netmaster Communications vrea ca si ei sa aiba voie 'sa conduca' apeluri venite din strainatate spre Orange/Vodafone.

Cand vedeti cate un numar aiurea de Connex/Orange cand va suna cineva din strainatate, nu e mare magie, ci doar unii din Romania ce comit o ilegalitate terminand apeluri in Orange/Connex.

Cam asta e secretul.

Prin asta se vede destul de evident si ce servicii de calitate au cei de la Wind (pe care-i lauda atat de multi) cand vine vorba de interconectari si apeluri internationale.

#27
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Eu cand primesc apeluri din Anglia, deobicei imi apare numar cu +44..., dar exista si cazuri cand nu mai apare acel numar, apare cu numar ascuns, sau un numar de vodafone ro, culmea e ca atunci cand apare numar de romania se aude mult mai prost, si il invit pe interlocutor sa opreasca apelul si sa sune din nou, sperand ca apelul se va ruta corect.

#28
SickOfItAll

SickOfItAll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.11.2006

 FreeMan_FX, on Jul 15 2006, 11:58, said:

Are un Siemens CF62 (SW-Version 11 , SW-Date: 2004-05-19) ..sa fie softul prea vechi ? <_<


ai siemens , si asta spune tot  :deadtongue:

#29
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003

 sorente, on Jul 24 2006, 22:28, said:

Eu cand primesc apeluri din Anglia, deobicei imi apare numar cu +44..., dar exista si cazuri cand nu mai apare acel numar, apare cu numar ascuns, sau un numar de vodafone ro, culmea e ca atunci cand apare numar de romania se aude mult mai prost, si il invit pe interlocutor sa opreasca apelul si sa sune din nou, sperand ca apelul se va ruta corect.

Daca suna de pe mobil atunci este o mare porcarie si ar fi bine sa il sfatuiesti pe amicul tau sa faca plingere la operatorul lui de mobil (dupa experienta mea cred ca vodafone),pentru ca amicul tau plateste o convorbire plus ceva servicii(CLIP,CLIR) si primeste un amarit de VOIP fara nici un serviciu.
Asta este una din problemele mari ale mele cu vodafone cind sotia este in roaming.(abonament orange ro. bussines si trafic intens - peste 100 minute zilnic)
Am invatat-o sa aleaga manual reteaua si in celalalte retele nu am patit pina acum prob de genul asta.(convorbirile se aud bine si vin cu CLIP,CLIR)
Asa se diferentiaza unii operatori de altii.
De exemplu din USA de pe t-mobile intotdeauna am avut legatura normala.In schimb de pe fix intra apelul te miri pe unde si se auzea vorba cuiva "ca ceaiul".

#30
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Se poate suna cu alt numar legal  si fara nici o problema  http://spoofcard.com/faq.asp Asta e doar un exemplu. Probabil ca exista mai multi

#31
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
O chestie foarte asemanatoare mi s-a intamplat si mie! Iata cum a inceput toata porcaria asta!Primesc intr-o seara un bip de la un numar necunoscut! Ii dau inapoi bip si primesc un telefon, bun zic eu raspund, cand colo imi zice ca nu stiu cine e el, si ca l-am injurat, l-am amenintat, dar era inexplicabil deoarece eu am fost intr-o zona fara acoperire si pe deasupra telefonul stins si cartela de voda pusa in portofel, in acea zona folosind un alt operator pentru ca el avea semnal acolo. Eu ii spun clar ca nu l-am sunat eu, si ca il rog frumos daca imi poate spune numarul dupa care a primit mesajele (pe langa faptul ca l-a sunat, a trimis si vreo 15 mjs), el imi spune frumos exact numarul meu de telefon! Imi cer scuze, inca odata spunandu-i ca nu am fost eu acela care l-am sunat!
A doua zi dimineata ii sun pe cei de la voda sa vad daca pot sa-mi spuna ce apeluri au fost efectuate dupa numarul meu.Abia dupa vreo 5-6 incercari, vorbind cu diferiti operatori de la *, am gasit pe cineva amabil care mi-a promis ca ma suna inapoi sa-mi spuna mai multe detalii.Ii multumesc, si astept, si astept, si astept, ...., dupa vreo 2-3 ore ii sun inapoi, am retinut numele respectivului operator si o rog pe domnisoara care mi-a raspuns sa ma transfere la respectivul. Bun ma transfera si il intreb daca imi poate spune ce voiam, iar de colo cu stupoare am auzit, pai domnule v-am sunat acuma 2 ore! Eu ii spun ca nu am primit nici un apel, si ca pot jura ca nu mi-a sunat telefonul nici macar odata. Bun il rog sa-mi trimita mail cu datele respective, plus l-am rugat daca poate, si ca ii sunt recunoscator sa-mi spuna si de unde au fost efectuate acele apeluri. Eu deja lipsit de nadejde ca mai ales ultima parte nu mi-o vor trimite (cea cu zona de unde s-a efectuat apelurile respective), plec la plimbare resemnat si pe seara cand ma intorc, imi verific casuta de mail, si surpriza, de data asta am primit un mail, dar nu cu obisnuita adresa a vodafonului, si cu o adresa privata, banuiesc a respectivului domn (caci este un domn pentru lucrurile care le-a facut), cu stupoare ma uit, in acel desfasurator ii pot spune, exact numarul meu si exact perioda in care am fost plecat la munte, apelrui de vreo 30-45 minute bucata, in total vreo 15-20 apeluri. Apoi cu bucurie am vazut ca era si zona de unde am fost sunat, mai precis o localitate din judetul Brasov. Apoi zic ia sa fac o proba sa-mi scot SIM-ul din tel si sa ma sun. Bun zis si facut, am sunat dupa orange pe numarul meu de voda, tot cu mare surpriza am vazut ca suna, zic eu poate o sa si raspunda cineva si intradevar a si raspuns, in primele secunde dupa ce a raspuns era uimit, m-am uitat la telefon sa vad daca am format din numarul, asa era, il intreb si pe celalalt cu acelasi numar, daca imi poate spune numarul lui, si mi l-a spus intocmai cum il aveam eu, si nu e chestie de incurcat cifre, etc, ca e complicat numarul meu. il intreb de cat timp are numarul asta si el imi spune ca de vreo 1-2 saptamani, iar eu il am si in prezent de vreo 4-5 ani.Bun, inchid convorbirea cu respectivul, totul fiind inregistrat, si sun inapoi la voda le trimit pe mail inregistrarea telefonica, si a ramas ca rezolva ei situatia si ca ma suna inapoi sa imi spuna ce au facut.Dupa 1-2 ore primesc inapoi telefon si imi spun ca intradevar mai este cineva in Romania care are acelasi numar, si ca pentru greseala imi acorda 50 minute nationale in luna respectiva, plus ca i-au dat deja respectivului un alt numar.Deci totul este posibil in Romania!Ma intreb oare cum au dat respecrtivului alt numar, fara sa mi se atribuie si mie noul numar al lui, ca doar aveam numere identice!

#32
cristicalian

cristicalian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2007
voi ca voi, dar eu , ca acum un an de zile, eram "sunat" de 3-4 ori pe zi de pe nr meu... deci exact nr cartelei pe care o aveam in tel, ma suna, taxam, imi disparea din credit... incercam sa vb, ma auzeam pe mine, cu ecou... nu stiu ce se intamplase, dar oricum... am rezolvat prblema... ca la o sapt dupa ce a inceput toata faza asta... mi s-a furat tel... :D halal problema rezolvata... :D

#33
armandchiran

armandchiran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.12.2006
aceasta este o smecherie facuta de cei care cunosc...sunt prea putini care cunosc....sunatul cu fake number e foarte simpla numai prin tastarea anumitor coduri pe tel,sau chiar numai a unui singur cod.
problema care apare la mai multi,fiind treaba cu afisarea numarului corect,atunci cand suna cineva din strainatate...toata vina o poarta semnalul transmis.Nu e nimic altceva,decat semnalul ,unda...care se leaga in aceasta conexiune...
pe mine cand ma suna cineva din strainatate,mai exact italia,deseori imi apare Unknow number....alteori imi apare nr de vodafone,altori de orange....dar...asta este numai si numai de la semnal.
Face-ti un test : cand va suna cineva din strainatate..si nu-l auziti bine,chiar daca voi sunte-ti in raza buna de semnal,intrerupeti convorbirea,si reluati-o iar...veti vedea ca se aude mai rapid,si mult mai clar ca inainte.Si poate la a 2 a conexiune apare numarul exact....
multa bafta

#34
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
eu as fi cumparat cartela/abonamentul de la respectivul. :) i-as fi facut o oferta foarte tentanta

#35
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 armandchiran, on Mar 5 2007, 05:17, said:

problema care apare la mai multi,fiind treaba cu afisarea numarului corect,atunci cand suna cineva din strainatate...toata vina o poarta semnalul transmis.Nu e nimic altceva,decat semnalul ,unda...care se leaga in aceasta conexiune...
pe mine cand ma suna cineva din strainatate,mai exact italia,deseori imi apare Unknow number....alteori imi apare nr de vodafone,altori de orange....dar...asta este numai si numai de la semnal.
Face-ti un test : cand va suna cineva din strainatate..si nu-l auziti bine,chiar daca voi sunte-ti in raza buna de semnal,intrerupeti convorbirea,si reluati-o iar...veti vedea ca se aude mai rapid,si mult mai clar ca inainte.Si poate la a 2 a conexiune apare numarul exact....
multa bafta
Ce spui tu e altceva.
Sunt convorbiri pe voip care ajung aiurea in tara, cumva nelegal. Ala din strainatate suna in romania, apelul vine prin voip pana undeva in romania la o firma care-l varsa mai departe in retea de pe unul din numerele firmei respective. De aia vezi nr de vodafone, orange sau numar ascuns. Daca pers respectiva nu te-ar suna de pe cartele ciudate ai vedea numarul apelantului (numar de italia in cazul tau).

#36
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Nu e adevărat, eu am sunat odată euroweb pe UPC și a apărut un număr de Oradea cu 03594*****! Dacă sunam pe numărul acela era inexistent, iar fenomenul nu s-a repetat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate