Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Folosirea nr de telefon de catre altcineva

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Este posibil ca altcineva sa se foloseasca de numarul meu de telefon , adica sa sune pe cineva si sa apara numarul meu la persoana respectiva ca si cum as fi sunat eu ?  :huh:

#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Am patit ceva de genul asta acum 4 ani. Eram sunat de foarte multe persoane care imi ziceau ca au vorbit pe numarul asta cu cateva minute inainte. Plus ca de multe ori se suna la mine ca mi-se dea comenzi de paine. Toate persoanele care le-am intrebat mi-au spus numarul corect care l-au format si de o persoana de undeva din Cluj care detine numarul. Cu creditul de pe cartela nu am avut probleme. Foarte ciudat oricum. Am remediat problema cand am vandut telefonul cu tot cu cartela. Ciao. B)

Edited by apollo_expert, 14 July 2006 - 23:34.


#3
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Trebuie sa zic ca e o mare tampenie daca inca mai este posibil asa ceva ..nu este admisibil  :cursing:
Sora-mea a fost sunata de un individ ce aparea cu numarul fratelui meu .. si el era langa noi evident ..cu telefonu in mana sa se uite daca nu cumva s-a format din greseala sau ceva .. :death:
Asta e o faza demna de filme cu prosti  :cursing:  :death:

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Evident a fost o eroare de soft in telefonul surorii tale...

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pot fi urmatoarele variante:
FreeMan_FX
Telefonul surioarei tale are probleme cu faptul ca unui numar de telefon ataseaza o locatie gresita din agenda.
Stiu ca s-a discutat pe aici, pe forum despre faptul ca anumite telefoane, cele mai vechi in special, odata cu noua numerotatie, ce a fost introdusa acum cativa ani buni in urma, au avut probleme prin faptul ca introducerea celei de-a 10-a cifre. Putin probabil ca sora ta sa aiba un telefon vechi, ceea ce, in acest caz, duce la o singura concluzie... softul telefonului este cauza acestor incurcaturi.
apollo_expert
Persoanele care te sunau atunci aveau numarul corect, numarul tau corect, dar probabil ca numarul tau semana, printr-o mica diferenta, probabil a unei cifre sau o combinatie dintre numarul tau si numarul la care trebuia sa sune, asadar, acele persoane se prea poate ca din start sa-si fi notat gresit numarul de telefon, astfel incat ceea ce auveau in final notat, era varianta de numar ce o aveai tu.

#6
cyder

cyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.12.2001
acum 1-2 saptamani, tatal meu a fost sunat de un individ, care sunase dupa ce a primit un apel de pe nr lui.. problema este ca tatal meu a avut telefonul inchis (in weekend) si nu prea avea cum sa sune sau sa primeasca apeluri...

#7
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Are un Siemens CF62 (SW-Version 11 , SW-Date: 2004-05-19) ..sa fie softul prea vechi ? <_<

#8
ZareL

ZareL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2005
adormise centralista :)))
Eu am patit sa am alta problema. Aveam 2 ab de dialog si la cnx. Era probleme cu reteau la Dialog si am pus cnx-ul. Asta mergea bine si am dat un beep pe nr de dialog. Cand a sunat am ramas ca la fotograf. Suna o cartela care era in mana mea. Culmea era sa raspunda cineva.
Au mai fost probleme la Cosmote cu cele 2000 min mai dadea naspa centrala nr. :coolspeak:

Stiu cazuri cand s-au activat 2 abonamente (din zone diferite) cu acelasi numar de telefon.

Edited by ZareL, 15 July 2006 - 12:34.


#9
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Sau poate va suna cineva cu numar spoof-at. :)

#10
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 djadi21, on Jul 15 2006, 20:19, said:

Sau poate va suna cineva cu numar spoof-at. :)



si cam cum s-ar face asta...sau mai bine zis cum crezi tu ca se face asta ?/?? :naughty:

#11
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
era acum 2-3 ani un site de pe care trimiteai sms-uri gratuite nelimitate. www.rbk.com.uk/sms sau ceva de genul.
puteai trimite mesaje in numele altcuiva . tu puneai numarul care ii va aparea . aparea perfect. aveai voie sa scrii 160 de caractere,iar sms-urile nu contineau reclama  . am facut si eu cateva farse  :notangel: .
poate mai sunt si acum astfel de site-uri.

#12
cristianiosub

cristianiosub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.07.2006
Deci...situatia prezentata este caz voice IP .este folosita de toate retele de telefonie mobila.Ex:
un abonat al WindTelecom di italia ,ca sa sune in romania plateste integral convorbirea conf. planului tarifar international.Wind telecom ca sa nu mai plateasca  taxa de interconectare fol (de obicei skype) un program care a fost conceput intial pt com prin voce intre PC-uri .=>in momentul in care un abonat wind suna in rom destinatarului ii va aparea o alta identitate dintr-o retea romaneasca de telef. mobila ,=>in loc sa plateasca wind (cu toate ca de la italian a luat banii),vor plati utilizatori din retea romaneasca din vodafone,orange,cosmote ,un apel national ,urmand sa fie restituit (de firma din rom)creditul sau scazut costul facturii.Asa se explica acest "ciudat" fenomen si disparitiile creditului sau oscilatia costului suplimentar de la abonamente.
P.S. nu afecteaza pe nimeni cu nimik (dak te prinzi la timp     :)    ).=>jmekerie jidaneasca facuta cu cap!!!

#13
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005

 cristianiosub, on Jul 16 2006, 04:15, said:

Deci...situatia prezentata este caz voice IP .este folosita de toate retele de telefonie mobila.Ex:
un abonat al WindTelecom di italia ,ca sa sune in romania plateste integral convorbirea conf. planului tarifar international.Wind telecom ca sa nu mai plateasca  taxa de interconectare fol (de obicei skype) un program care a fost conceput intial pt com prin voce intre PC-uri .=>in momentul in care un abonat wind suna in rom destinatarului ii va aparea o alta identitate dintr-o retea romaneasca de telef. mobila ,=>in loc sa plateasca wind (cu toate ca de la italian a luat banii),vor plati utilizatori din retea romaneasca din vodafone,orange,cosmote ,un apel national ,urmand sa fie restituit (de firma din rom)creditul sau scazut costul facturii.Asa se explica acest "ciudat" fenomen si disparitiile creditului sau oscilatia costului suplimentar de la abonamente.
P.S. nu afecteaza pe nimeni cu nimik (dak te prinzi la timp     :)    ).=>jmekerie jidaneasca facuta cu cap!!!
Ceva de genul asta mi s-a intamplat si mie. M-a sunat cineva din Italia si nu am putut raspunde atunci. Apelul era de pe numarul lui, nr de Italia. Dupa cateva minute m-a sunat din nou si a aparut un nr de Vodafone (eu fiind pe Vodafone). La inceput nu mi-am dat seama, dar dupa aceea a fost clar ca e asa cum zici si tu. Oricum, eu nu ma gandeam ca si firmele mari de telefonie mobila recurg la astfel de modalitati, ci doar firmele mici, cele care dau cartele de international. Poate au chiar intelegeri cu operatorii nostrii.

#14
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 Ciubex, on Jul 15 2006, 02:25, said:

Pot fi urmatoarele variante:
apollo_expert
Persoanele care te sunau atunci aveau numarul corect, numarul tau corect, dar probabil ca numarul tau semana, printr-o mica diferenta, probabil a unei cifre sau o combinatie dintre numarul tau si numarul la care trebuia sa sune, asadar, acele persoane se prea poate ca din start sa-si fi notat gresit numarul de telefon, astfel incat ceea ce auveau in final notat, era varianta de numar ce o aveai tu.
Care ar fi sansa sa zicem cam 20 de persoane sa fi inteles numarul de telefon gresit si mai ales sa zica ca au vorbit acum cateva momente pe numarul respectiv. Ar fi prea de tot. Erau persoane care se jurau ca au sunat pe numarul meu si ca au vorbit cu persoana respectiva. Nu stiu dar a fost foarte ciudat. Ciao. B)

#15
Leninn

Leninn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.07.2005

 ' date='Jul 16 2006, 03:15, on Jul 16 2006, 03:15, said:

Deci...situatia prezentata este caz voice IP .este folosita de toate retele de telefonie mobila.Ex:
un abonat al WindTelecom di italia ,ca sa sune in romania plateste integral convorbirea conf. planului tarifar international.Wind telecom ca sa nu mai plateasca  taxa de interconectare fol (de obicei skype) un program care a fost conceput intial pt com prin voce intre PC-uri .=>in momentul in care un abonat wind suna in rom destinatarului ii va aparea o alta identitate dintr-o retea romaneasca de telef. mobila ,=>in loc sa plateasca wind (cu toate ca de la italian a luat banii),vor plati utilizatori din retea romaneasca din vodafone,orange,cosmote ,un apel national ,urmand sa fie restituit (de firma din rom)creditul sau scazut costul facturii.Asa se explica acest "ciudat" fenomen si disparitiile creditului sau oscilatia costului suplimentar de la abonamente.
P.S. nu afecteaza pe nimeni cu nimik (dak te prinzi la timp     :)    ).=>jmekerie jidaneasca facuta cu cap!!!

intr-o oarecare masura mi se intampla si mie acelasi lucru. folosesc servicul wind telecom italia si cand imi sun prietena in tara nu ii apare intotdeauna nr meu, ci numar ascuns desi eu nu o sun cu nr ascuns :mellow:  sa fie aceeasi problema pe care a explicat-o cristianiosub? acelasi lucru se intampla si cand dau beep-uri. intr-o oarecare masura e deranjant lucrul asta.

#16
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
si mie imi apare nr de romania cand ma suna cineva din canada  :huh:

#17
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 slacker608, on Jul 17 2006, 02:16, said:

si mie imi apare nr de romania cand ma suna cineva din canada  :huh:

pe ce retea este acel numar care apare?
este cumva din reteaua in care esti si tu ?

#18
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 bogdancri, on Jul 17 2006, 02:19, said:

pe ce retea este acel numar care apare?
este cumva din reteaua in care esti si tu ?
sunt pe orange. numar de orange.
data viitoare cand am sa fiu sunat notez numarul si o sa-l postez aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate