Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Folosirea nr de telefon de catre altcineva

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

View Postroșu, on Mar 5 2007, 14:31, said:

Nu e adevărat, eu am sunat odată euroweb pe UPC și a apărut un număr de Oradea cu 03594*****! Dacă sunam pe numărul acela era inexistent, iar fenomenul nu s-a repetat!

pai nu vorbim de aceleasi lucruri.
Standardele de securitate aplicabile pe GSM sunt una, ce se intampla pe VoIP e cu totul altceva. Pot sa trimit apeluri de oriunde cu ce identitate vreau eu ( si nu numai asta, dar despre asta vorbim acum, aici)... Ce-ti apare tie pe telefon e o identitate virtuala, n trebuie neaparat sa corespunda unei conexiuni fizice, ca de aia e IP...
Asta e si una din marile probleme pe VoIP, identificarea celui care te apeleaza... prietenii stiu de ce.

:)

#38
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

View Postmihai20005, on Jan 19 2007, 15:07, said:

O chestie foarte asemanatoare mi s-a intamplat si mie! Iata cum a inceput toata porcaria asta!Primesc intr-o seara un bip de la un numar necunoscut! Ii dau inapoi bip si primesc un telefon, bun zic eu raspund, cand colo imi zice ca nu stiu cine e el, si ca l-am injurat, l-am amenintat, dar era inexplicabil deoarece eu am fost intr-o zona fara acoperire si pe deasupra telefonul stins si cartela de voda pusa in portofel, in acea zona folosind un alt operator pentru ca el avea semnal acolo. Eu ii spun clar ca nu l-am sunat eu, si ca il rog frumos daca imi poate spune numarul dupa care a primit mesajele (pe langa faptul ca l-a sunat, a trimis si vreo 15 mjs), el imi spune frumos exact numarul meu de telefon! Imi cer scuze, inca odata spunandu-i ca nu am fost eu acela care l-am sunat!
A doua zi dimineata ii sun pe cei de la voda sa vad daca pot sa-mi spuna ce apeluri au fost efectuate dupa numarul meu.Abia dupa vreo 5-6 incercari, vorbind cu diferiti operatori de la *, am gasit pe cineva amabil care mi-a promis ca ma suna inapoi sa-mi spuna mai multe detalii.Ii multumesc, si astept, si astept, si astept, ...., dupa vreo 2-3 ore ii sun inapoi, am retinut numele respectivului operator si o rog pe domnisoara care mi-a raspuns sa ma transfere la respectivul. Bun ma transfera si il intreb daca imi poate spune ce voiam, iar de colo cu stupoare am auzit, pai domnule v-am sunat acuma 2 ore! Eu ii spun ca nu am primit nici un apel, si ca pot jura ca nu mi-a sunat telefonul nici macar odata. Bun il rog sa-mi trimita mail cu datele respective, plus l-am rugat daca poate, si ca ii sunt recunoscator sa-mi spuna si de unde au fost efectuate acele apeluri. Eu deja lipsit de nadejde ca mai ales ultima parte nu mi-o vor trimite (cea cu zona de unde s-a efectuat apelurile respective), plec la plimbare resemnat si pe seara cand ma intorc, imi verific casuta de mail, si surpriza, de data asta am primit un mail, dar nu cu obisnuita adresa a vodafonului, si cu o adresa privata, banuiesc a respectivului domn (caci este un domn pentru lucrurile care le-a facut), cu stupoare ma uit, in acel desfasurator ii pot spune, exact numarul meu si exact perioda in care am fost plecat la munte, apelrui de vreo 30-45 minute bucata, in total vreo 15-20 apeluri. Apoi cu bucurie am vazut ca era si zona de unde am fost sunat, mai precis o localitate din judetul Brasov. Apoi zic ia sa fac o proba sa-mi scot SIM-ul din tel si sa ma sun. Bun zis si facut, am sunat dupa orange pe numarul meu de voda, tot cu mare surpriza am vazut ca suna, zic eu poate o sa si raspunda cineva si intradevar a si raspuns, in primele secunde dupa ce a raspuns era uimit, m-am uitat la telefon sa vad daca am format din numarul, asa era, il intreb si pe celalalt cu acelasi numar, daca imi poate spune numarul lui, si mi l-a spus intocmai cum il aveam eu, si nu e chestie de incurcat cifre, etc, ca e complicat numarul meu. il intreb de cat timp are numarul asta si el imi spune ca de vreo 1-2 saptamani, iar eu il am si in prezent de vreo 4-5 ani.Bun, inchid convorbirea cu respectivul, totul fiind inregistrat, si sun inapoi la voda le trimit pe mail inregistrarea telefonica, si a ramas ca rezolva ei situatia si ca ma suna inapoi sa imi spuna ce au facut.Dupa 1-2 ore primesc inapoi telefon si imi spun ca intradevar mai este cineva in Romania care are acelasi numar, si ca pentru greseala imi acorda 50 minute nationale in luna respectiva, plus ca i-au dat deja respectivului un alt numar.Deci totul este posibil in Romania!Ma intreb oare cum au dat respecrtivului alt numar, fara sa mi se atribuie si mie noul numar al lui, ca doar aveam numere identice!
este acelasi efect ca in cazul clonarii de SIM... se intampla... desi inseamna ca ce e la ei in AuC... ca la mine in bucatarie ...  :D

#39
Danieltimex

Danieltimex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2014
O ciudatenie de genul asta am patit si eu. Sun din Afganistan pe a mea iubita, dupa cateva tonuri de apel, s-a auzit putin mai ciudat. Imi raspunde o alta persoana de gen feminin, imi cer scuze si inchid. Sun din nou, aceeasi persoana imi raspunde. Dupa cateva   minute incerc din nou. De data asta imi raspunde un tip care ma intreba de una Olimpia. In acelasi timp, a mea iubita primise apel de la mine, numai ca in loc sa fiu eu la telefon era o tipa. Eu vorbeam cu o persoana, ea cu alta, in timp ce era taxat apelul meu catre ea. Bineinteles ca nu m-a crezut ca este o problema de retea si ma tot intreba cine a sunat-o de pe nr meu. Cum e posibil asa ceva? A mai patit cineva?

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da mai ales la apelurile intercalate via voip se întâmpla.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate