Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Seria Dune

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#127
MobbDeep

MobbDeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.04.2011
Cu riscul de a fi linsat de ultrasii "Dune" , cartea asta nu e cam puerila pentru a mai fi citita la 17 ani? Intrebare inofensiva,as vrea sa cumpar cartea (primul volum) dar nu sunt foarte hotarat, n-am citit SF-uri niciodata.
Am incercat sa citesc o recenzie si deja am prins un spoiler pe acolo. Imi place ideea de planeta desertica, la fel ca-n Mad Max

#128
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cred ca ntrebarea e la misto, asa ca raspund adevat.
Daca ai 17 ani si eziti sa o citesti si te bazezi pe ce ai zis altii, te pot intreba daca si la femei te iei dupa ce zic alti? Adica nu ii lasi sa o incerce si sa iti povestesca daca afost pe gustul lor.....
Milioane si cele mai ale dreaculu respectoase scuze moi daca am gresit..
Haleu, tineretul tarii...
Mai bine YES.

#129
MobbDeep

MobbDeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.04.2011
Eu eram foarte serios,adica ma gandesc sa nu fie ceva de genu lecturile copilariei. Sa zicem ca aceeasi parere o am si despre cartea stapanul inelelor,si de aceea mi'e ca ar putea sa nu-mi placa.

Edited by MobbDeep, 01 June 2011 - 19:54.


#130
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

 MobbDeep, on 1st June 2011, 20:54, said:

Eu eram foarte serios,adica ma gandesc sa nu fie ceva de genu lecturile copilariei. Sa zicem ca aceeasi parere o am si despre cartea stapanul inelelor,si de aceea mi'e ca ar putea sa nu-mi placa.

Nu este gen Stapanul Inelelor.

Este o serie de carti deosebita ca si Fundatia.

Exista persoane care nu gusta genul SF. Poti sa-l incerci.
Incepe cu un Soarele Gol, Germenul Andromeda, poate Regii Nisipurilor.

Probabil ca am mostenit gustul pentru citit de la ai mei parinti care au adunat cumparat si incropit o biblioteca de apartament cu vreo 3000 carti. Pe vremea aia nu se publica in RO tipul de literatura "Sandra Brown" si de aceea acel tip de carti lipsesc din biblioteca. Citesc ceva aproape in fiecare seara.

Alegerea unei carti pentru citit nu se face dupa "critici". Citeste seria Dune si o sa-ti placa daca iti place sa citesti carti in general.

In Dune SF-ul este doar un pretext de a prezenta o lume/societate alternativa. Pe masura ce avansezi in volumele din serie o sa vezi ca lectura devine din ce in ce mai greoaie si se departeaza de genul SF.

O carte deosebita pe care am recitit-o cu placere a fost Luntrea Sublima de Victor Kernbach. Un subiect simplu in aparenta se dezvolta in mod surprinzator.

Lecturi placute,

#131
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

 gabicen, on 3rd June 2011, 19:19, said:

O carte deosebita pe care am recitit-o cu placere a fost Luntrea Sublima de Victor Kernbach. Un subiect simplu in aparenta se dezvolta in mod surprinzator.

Subscriu. Cartea aia e geniala.

#132
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Un pic cam tarziu (vreo 4 ani prea tarziu) imi spun si eu parerea:

Dune este cea mai buna carte SF pe care am citit-o vreodata - iar cele 5 sequeluri originale nu-s nici ele mult mai prejos.

Ce scrie fiul lui Frank, Brian Herbert, este cam ce ar fi metadona pentru drogatii in ultima faza - daca nu mai ai ce citi scris de Frank merge si Brian.
Un plus pentru Hunters of Dune si Sandworms of Dune, care au dus ciclul pana la capat, chit ca sunt slabute. Aici se vede lipsa mainii maestrului - atata timp cat Brian s-a limitat la a scrie prequeluri apropiate de perioada in care este scris Dune 1 si inter-queluri (o exista cuvantul asta?), totul a mers binisor - omul avea un punct de plecare si unul de final clar definite de Frank Herbert si o scotea la capat. Cand s-a aventurat mult in trecut (vezi trilogia Jidahului Butlerian) sau a continuat seria originala, a intrat pe teren necunoscut si a cam dat chix - personajele secundare nu-s bine creionate, apar in capitolul 3 ca sa moara in capitolul 5, unele personaje care par principale sunt de umplutura, etc etc.

Asta nu schimba cu nimic faptul ca Dune este fenomenala. Chiar m-a facut sa cumpar Dreamer of Dune, biografia lui Frank Herbert scrisa de Brian Herbert. Trecand peste faptul ca as fi preferat o autobiografie (vise, tata, vise) si ca a trebuit sa o cumpar si US (nu exista o versiune UK), am aflat multe lucruri interesante de acolo.

#133
Dr_Liet_Kynes

Dr_Liet_Kynes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2011
Buna dimineata!... :P

Observ ca sunteti cu totii fani ai "Sagai Nisipurilor", cum am "patentat-o" mai demult... :)  Bineee... :P
Acum, ma intreb daca nu ati dori sa si participati la dispute pe marginea "Dune"! :D  Dar, ce-i drept, va propun sa facem asta intr-un cadru mai... *nisat*, cum ar fi un grup creat de mine prin martie a.c., si care, destul de surprinzator, beneficiaza deja de aportul diatribic al catorva personalitati scriitoricesti - publicistice si mediatice veritabile, si anume aici:


http://www.facebook....69924126388251/


Lauda de sine? :)  D-voastra decideti! :D


Va multumim, ca membri ai grupului, in mod *anticipat*! :)

#134
srg123

srg123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2011
Salut,

Se zvonea ceva anul trecut prin octombrie despre aparitia in romana a Sandworms. Lansarea era la Gaudeamus 20011. Editia de vara s-a incheiat. Am intrat la Millenium Press pe site si n-am vazut-o. Mai sunt noutati?

#135
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Ca orice SF care se respecta, seria Dune trateaza intr-un mod foarte profund natura umana. Frank Herbert a fost genial.

#136
amaretta

amaretta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.08.2012
M-am ferit o perioada de Dune tocmai datorita laudelor.. (bine, si a marimii, gandindu-ma ca n-o s-apuc eu s-o termin. N-am prea multa rabdare), dar s-a dovedit a fi... grozava. Este atat de complexa ca nu ai cum sa nu gasesti un aspect interesant in ea. Oglinda a societatii si a transformarilor ei politice, economice, religioase. M-a fascinat modul foarte coerent in care F.H. a descris construirea miturilor si a legendelor care pot sta la baza unei religii, cum se naste acel messia si ce schimbari produce la nivel mental. Asta fiind o bucatica din tot ce inseamna seria.

De fapt sunt la a patra carte. Mi-am propus sa termin seria in vara asta. :D Si vara si Dune sunt destul de lungi.

Dar vreau sa-i intreb pe cei care au vazut si ecranizarea lui Lynch, cum li s-a parut, si daca au vazut-o dupa sau inainte de a citi cartea.

Ah.... cat despre a citi Dune la x varsta, n-are legatura. Ba cred ca trebuie sa treaca putina experienta de viata pentru a o intelege si mai bine si pentru a te bucura de mai multe subteme ale cartii. SF-ul nu e literatura de tineret, si nici cei care citesc SF nu sunt niste infantili.

#137
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Nici o ecranizare nu e la nivelul cartii, totusi, nu pot sa spun ca nu mi-au placut. David Lynch are un stil mai aparte. Varianta lui mi-a placut cel mai mult(chiar daca, dpvd al actiunii nu e atat de detaliata), distributia a fost interesanta. Cred ca depinde la ce te astepti

#138
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dune original sau Jihadd-ul, greu de zis care e mai buna.

#139
Kiki13

Kiki13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.02.2009
Pentru cine este interesat, Millennium Books nu se simte prea bine din punct de vedere financiar și nu mai are drepturile pentru urmările la Dune, iar tirajele de până acum sunt probabil epuizate. Editura Nemira se gândea să le reia și să publice și Hunters și Sandworms, dar încă nu pare să se fi hotărât. Poate că dacă cititorii ar pune întrebări la Nemira, i-ar ajuta să se decidă.
lucifer76, mă bucur că ți-a plăcut Jihadul.
Traducătoarea (doar pentru urmări, eram prea tânără în '92, când au apărut originalele lui Frank Herbert)

#140
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Kiki13, on 24 februarie 2013 - 22:12, said:

Traducătoarea (doar pentru urmări, eram prea tânără în '92, când au apărut originalele lui Frank Herbert)
Cum adica, TU le-ai tradus? Posted Image

#141
Kiki13

Kiki13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.02.2009
Da. Pe cărți (în afară de Casa Atreides, care are o istorie mai aventuroasă), apar împreună cu soțul meu, care este mai vechi în breaslă și care a făcut „revizia” după mine. Eu eram la primele traduceri serioase, dar îmi place să cred că a muncit din ce în ce mai puțin pe măsură ce avansam.
Ultima replică de-aici era cam veche, și nu mă așteptam să-mi mai citească cineva răspunsul. Îmi pare bine că mai este cineva interesat de Dune. Motivele, trebuie să recunosc, sunt un pic egoiste: mai întâi, mi-a plăcut să traduc Dune și, după șase cărămizi, ajunsese să meargă destul de ușor, așa că, dacă Nemira ar continua, ar fi niște bani obținuți fără atât de multă osteneală; în al doilea rând, dacă ar relua Casele și Jihadul, fiind altă editură, ar trebui să plătească din nou traducerea, măcar la jumătate de tarif, așa cum obișnuiește Nemira la reeditări. Așa că, serios, dacă vreți Dune mai departe, întrebați pe blogul Nemirei, poate se hotărăsc să le publice.
lucifer76, văd că ești din Iași. Vreo legătură cu cenaclul Quasar?

#142
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

Da.
Uau, deci tu esti Cristina? Nu credeam ca o sa dau vreodata peste cineva care si-a batut capul ca sa imi faca mie o bucurie, lecturarea seriei Dune. Care a fost prima serie citita de mine. Inaintea Fundatiei lui Asimov. Felicitari pentru munca depusa, si la mai multe SF-uri.

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

în afară de Casa Atreides
Repet, Casele si Preludiul mi s-au parut chiar mai interesante ca seria originara. Poate pentru ca mi-au raspuns la multe intrebari.

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

dacă Nemira ar continua
Tot respectul si pentru Nemira, cea mai calitativa editura, ca continut. Tritonicul m-a dezamagit recent, m-am "chinuit" sa citesc Harrison M. John - Lumina. Descrierea frumoasa, continutul greu de digerat. De Nova Swing nici nu vreau sa ma mai apuc.

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

Așa că, serios, dacă vreți Dune mai departe,
Cine e pasionat, deja le are :). Dar serios, daca ar mai aparea vreo editie delux, m-ar tenta. Coperti cartonate, hartie de calitate. Copertile la primele Dune din anii `90 erau slabe, si daca erau citite de cativa "disperati" se cunostea. Ce astept eu de la Nemira este Naked God, primelele carti din serie au fost extraordinare, si mor dupa continuare. Am varianta engleza, dar nu pot sa citesc la fel de rapid, si mi-e frica ca se pierde farmecul.

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

lucifer76, văd că ești din Iași. Vreo legătură cu cenaclul Quasar?
Nu cred.

#143
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 lucifer76, on 26 februarie 2013 - 06:49, said:

Am varianta engleza, dar nu pot sa citesc la fel de rapid, si mi-e frica ca se pierde farmecul.
Părerea mea e că, cărțile originale (in engleză) au mai mult farmec, asta pentru cine cunoaște engleza suficient de bine. Eu am citit seria Dune (a lui Herbert) în română și apoi am citit primele 3 (Dune, Dune Messiah, Children of Dune) în engleză. Nici nu am încercat să citesc cărțile Dune scrise de ceilalți autori.

Trebuie să mă apuc să citesc God Emperor of Dune, că a fost preferata mea. :)

#144
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

 Kiki13, on 26 februarie 2013 - 03:09, said:

Vreo legătură cu cenaclul Quasar?
Mai exista cenaclul Quasar in Iasi? Tre sa investigez.

Kiki, am citit cartile Dune publicate de Nemira acum multi ani, m-au captivat si pt ca erau traduse bine, ceea nu pot spune de traducerile mai noi, in special Polirom "exceleaza" la capitolul asta. Acum vad ca Nemira a decis sa republice unele carti, printre care si Dune, tradus de Ion Doru Brana, dar pretul e nesimtit, exista alternative pe site-urile gen okazii.
Acum citesc Silmarillion publicat de Rao, nu am retinut cine traduce, e f bun dar exagereaza cu limbajul de tip arhaic, probabil e de vina si stilul original al cartii. Prefer opera lui Asimov, e mult mai aproape de uman fara sa fie siropos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate