Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Seria Dune

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#145
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum cateva zile, a mai aparut o editura SF-ista, Paladin. S-au lansat cu Asimov si Clarke. Un pic dezamagit totusi, daca vroiau sa rupa gura targului, scoteau ceva nou.

#146
Kiki13

Kiki13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.02.2009
La unele dintre ele, traducerile sunt noi, la celelalte sunt revizuite. Eu traduc acum pentru ei de la zero Helliconia lui Aldiss (n-am citit traducerea mai veche a primelor două volume, dar am auzit că nu-i prea grozavă), și de data asta vom ajunge și la volumul 3, poate chiar până la sfârșitul anului. Sigur că cei mai mulți cititori nu se uită la asemenea „subtilități”, dar la noi au fost îngropați niște autori excelenți din cauza unor traduceri proaste. Nu vreau să spun că traducerile vechi sunt neapărat proaste, dimpotrivă, treaba se făcea temeinic în anii '70-'80, dar și limba, și tehnologia au mai evoluat de atunci, și au început să sune cam prăfuit. Cred că merită să încerci. Sunt și noutăți, cum ar fi Cioburi de onoare de Lois McMaster Bujold. Și se pregătesc și altele. Am informații „din interior” Posted Image (nu că ar fi nevoie, editura își anunță intențiile; dacă vrei să afli noutăți, încearcă să vizitezi din când în când site-ul editurii sau revista Galileo Online). De pildă, Gene Wolfe. Dacă ai citit cumva cele patru volume din Cartea Soarelui Nou apărute la editura Leda, știi că scrie superb. Dacă nu, ți le recomand cu căldură.

P.S.: Cartea Soarelui Nou n-am tradus-o eu, așa că nu pot fi acuzată de reclamă.

#147
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKiki13, on 26 februarie 2013 - 20:52, said:

Eu traduc acum pentru ei de la zero Helliconia lui Aldiss (n-am citit traducerea mai veche a primelor două volume, dar am auzit că nu-i prea grozavă), și de data asta vom ajunge și la volumul 3, poate chiar până la sfârșitul anului.
Helliconia am citit-o imediat ce a aparut, dar din nefericire nu am achizitionat-o atunci. Vorbes doar de cele 2 volume aparute. Am umblat mult dupa ea, si abia acum 2 ani am reusit sa o recitesc. Aldiss e un scriitor extraordinar, mi-a placut si Sera.

View PostKiki13, on 26 februarie 2013 - 20:52, said:

Dacă ai citit cumva cele patru volume din Cartea Soarelui Nou apărute la editura Leda, știi că scrie superb. Dacă nu, ți le recomand cu căldură.
Am reusit sa citesc doar primul volum, desi le am pe undeva pe toate. Daca ziua ar avea 50 de ore ... Abia am terminat de citit Orcii lui  Stan Nicholls, pentru care am rupt fiecare minutel din timpul liber.

#148
Kiki13

Kiki13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.02.2009
Știu cum e, și eu sunt prea ocupată să traduc cărțile, nu mai am timp să le și citesc Posted Image.

#149
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Acum citesc Mitago (aka Mythago Wood) de Robert Holdstock, tot de la Paladin. Din cate stiu, si asta e o traducere noua - si una pe care o asteptam de ceva vreme.
Cred ca ne-am indepartat binisor de seria Dune :P

#150
Kiki13

Kiki13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.02.2009
Pe 23 și 24 martie are loc târgul de carte SF & F „Final Frontier”, pe strada Doamnei nr. 9, vizavi de Banca Națională. Pentru cei interesați, e deschis între orele 10 și 18. Paladin, Nemira și Millennium Books anunță noutăți. Și reduceri Posted Image. Amănunte pe site-ul târgului: http://finalfrontier.ro/

#151
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKiki13, on 26 februarie 2013 - 21:03, said:

Sunt și noutăți, cum ar fi Cioburi de onoare de Lois McMaster Bujold.
Interesanta, gen space opera, dar nu extraordinara.

#152
Paul_Victor

Paul_Victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.03.2013
Dune este excelenta, desi mi se pare mai mult fantasy decat SF propriu-zis.

#153
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostPaul_Victor, on 24 martie 2013 - 09:24, said:

Dune este excelenta, desi mi se pare mai mult fantasy decat SF propriu-zis.
Din câte-mi amintesc, genul fantasy se deosebea de de SF prin magie, eroi, monstrii cu puteri supraomenesti etc.
Cred că e puțin cam forțată catalogarea seriei Dune drept fantasy.  Se poate spune că Tiranu' era un monstru cu puteri supraomenesti , Shai-Hulud iarăși un posibil personaj al romanelor fantastice, dar cu toate acestea acțiunea seriei ar putea fi posibilă în realitate (foarte puțin probabil, dar totuși posibil). Calatoria inter-planetară, planete-deșert, oameni capabili de preștiință, simbioza dintre viermi si oameni nu sunt lucruri chiar atât de ieșite din comun, iar într-un viitor mult prea îndepărtat cine știe. (Preștiința ar putea fi o știință asa cum e descrisă de Asimov sub denumirea de „psihoistorie”, simbioza ar putea fi văzută sub forma unui transplant etc).
De cealaltă parte, în zona fantasy, avem animale vorbitoare, bătrânei care aruncă foc dintr-un toiag, zei care pot controla fenomenele naturale etc.
Este, așadar, o diferentă destul de mare între Narnia si Dune, motiv pentru care cred că totuși Dune stă mai bine sub umbrela SF-ului decât a Fantasy-ului (nu neg totuși că are elemente fantasy, dupa cum am și spus mai sus).

Era un citat care aparținea lui Rod Serling și care spunea că „science fiction, the improbable made possible; fantasy, the impossible made probable”. Cam aceta-i motivul pentru care Dune e SF si nu Fantasy :)

#154
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Post[ady], on 29 martie 2013 - 01:02, said:


Din câte-mi amintesc, genul fantasy se deosebea de de SF prin magie, eroi, monstrii cu puteri supraomenesti etc.
Cred că e puțin cam forțată catalogarea seriei Dune drept fantasy.  Se poate spune că Tiranu' era un monstru cu puteri supraomenesti , Shai-Hulud iarăși un posibil personaj al romanelor fantastice, dar cu toate acestea acțiunea seriei ar putea fi posibilă în realitate (foarte puțin probabil, dar totuși posibil). Calatoria inter-planetară, planete-deșert, oameni capabili de preștiință, simbioza dintre viermi si oameni nu sunt lucruri chiar atât de ieșite din comun, iar într-un viitor mult prea îndepărtat cine știe. (Preștiința ar putea fi o știință asa cum e descrisă de Asimov sub denumirea de „psihoistorie”, simbioza ar putea fi văzută sub forma unui transplant etc).
De cealaltă parte, în zona fantasy, avem animale vorbitoare, bătrânei care aruncă foc dintr-un toiag, zei care pot controla fenomenele naturale etc.
Este, așadar, o diferentă destul de mare între Narnia si Dune, motiv pentru care cred că totuși Dune stă mai bine sub umbrela SF-ului decât a Fantasy-ului (nu neg totuși că are elemente fantasy, dupa cum am și spus mai sus).

Era un citat care aparținea lui Rod Serling și care spunea că „science fiction, the improbable made possible; fantasy, the impossible made probable”. Cam aceta-i motivul pentru care Dune e SF si nu Fantasy

Dune este mai debraba un Politic Fiction. Ma rog se plaseaza intr0un viitor indepartat cu "alte" posbilitati.
Insa cartea se invarte injurul politicii " deiferite metode de impilare si scopil impilarii.
Harkonenii  sunt de moda veche - satisfacerea propriilor capricii.
Atreizii au un cod al onoarei .. impilarea lor  urmareste realizarea unei alte societati. Tiranul Leto II accepta o soarta  groaznica ( renunta la umanitatea sa "fizica" ramand cu toate impulsurile ei ) pentru Poteca de Aur , adica supravietuirea omenirii . Dar umanitea reziduala il "leaga" de Duncan pe care il recreaza si il recreaza sub forma de ghola).
SI printre "golurile" naratiunii se strecoara multe intrebari.
Na de pilda - pe Arakis a fots o vreme cand exista apa libera. Viermii (adica primul lor vector) au tranformat planeta in cel mai uscat desert din Universul Uman. Intrebare me a" voerii sunt origianri de pe Arakis? Sunt reazultayul unei evouluii arkiene sau ????
Sau : ce a provocata jihadul butlerian ? Scuze nu ma luati cu Cartea Brundurilor samd care sunt  cam conventionale , un mod de a scoate bani a fiului lui Frank Herbert.

Si nu pot sa nu remarc ironia finala, din ultimele 2 volume.
Universul Aterid a devenit un univers Idaho. Nu Imparatul Zeu Leto II isi transmite genele (nu mai poate  data fiind transformarea sa) ci il foloseste pe Duncan Idaho ca "armasar" milenar. Astfel ca din vol 4 tot ordinul Bene Gesserit, INoaratele Matres si multe alte persoane au genele Shenei. Care a fots maritatacu Duncan Idaho. Care a avut si mul;time de alti copii (de presuspus si cu stranepoatele satanepoatelor sale) caci era adoratul Pastravareselor tomp de peste 3000 de ani. SI dupa moatrea Imparatului Zeu puterea ptr scurt timp a fots preluata de Idaho.
Oropnia suorema ca acest Idaho .. adica ghol;a Idaho nu este chiar stramosul onorat, dimpotriva

Oricum ... as fi foate curios daca gerbet a avut un "caiet" al Dunelor... Cum zic cartea este politica. Si plina de afrimatii subtile .. sunt foarte curiis ce a crezut el despre vermurile pe care le-a trait (pricum sa ne amintim ca  Dune a aparut in 63 ... o perioada extrem de "interesanta" )

#155
danspiridon69

danspiridon69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017

View PostMobbDeep, on 01 iunie 2011 - 19:54, said:

Eu eram foarte serios,adica ma gandesc sa nu fie ceva de genu lecturile copilariei. Sa zicem ca aceeasi parere o am si despre cartea stapanul inelelor,si de aceea mi'e ca ar putea sa nu-mi placa.

Nu ti-as recomanda sa citesti Dune acum. E o opera prea complexa pentru un neinitiat. Daca vrei sa patrunzi in universul SF, as recomanda lecturi mai usoare. As recomanda sa incerci Beleaiev, Vladimir Colin, Manzatu, Clarke si Asimov. Daca ai ocazia, ai putea incerca almanahul Anticipatia.

View PostGhita_Bizonu, on 19 mai 2017 - 19:44, said:



Dune este mai debraba un Politic Fiction. Ma rog se plaseaza intr0un viitor indepartat cu "alte" posbilitati.
Insa cartea se invarte injurul politicii " deiferite metode de impilare si scopil impilarii.
Harkonenii  sunt de moda veche - satisfacerea propriilor capricii.
Atreizii au un cod al onoarei .. impilarea lor  urmareste realizarea unei alte societati. Tiranul Leto II accepta o soarta  groaznica ( renunta la umanitatea sa "fizica" ramand cu toate impulsurile ei ) pentru Poteca de Aur , adica supravietuirea omenirii . Dar umanitea reziduala il "leaga" de Duncan pe care il recreaza si il recreaza sub forma de ghola).
SI printre "golurile" naratiunii se strecoara multe intrebari.
Na de pilda - pe Arakis a fots o vreme cand exista apa libera. Viermii (adica primul lor vector) au tranformat planeta in cel mai uscat desert din Universul Uman. Intrebare me a" voerii sunt origianri de pe Arakis? Sunt reazultayul unei evouluii arkiene sau ????
Sau : ce a provocata jihadul butlerian ? Scuze nu ma luati cu Cartea Brundurilor samd care sunt  cam conventionale , un mod de a scoate bani a fiului lui Frank Herbert.

Si nu pot sa nu remarc ironia finala, din ultimele 2 volume.
Universul Aterid a devenit un univers Idaho. Nu Imparatul Zeu Leto II isi transmite genele (nu mai poate  data fiind transformarea sa) ci il foloseste pe Duncan Idaho ca "armasar" milenar. Astfel ca din vol 4 tot ordinul Bene Gesserit, INoaratele Matres si multe alte persoane au genele Shenei. Care a fots maritatacu Duncan Idaho. Care a avut si mul;time de alti copii (de presuspus si cu stranepoatele satanepoatelor sale) caci era adoratul Pastravareselor tomp de peste 3000 de ani. SI dupa moatrea Imparatului Zeu puterea ptr scurt timp a fots preluata de Idaho.
Oropnia suorema ca acest Idaho .. adica ghol;a Idaho nu este chiar stramosul onorat, dimpotriva

Oricum ... as fi foate curios daca gerbet a avut un "caiet" al Dunelor... Cum zic cartea este politica. Si plina de afrimatii subtile .. sunt foarte curiis ce a crezut el despre vermurile pe care le-a trait (pricum sa ne amintim ca  Dune a aparut in 63 ... o perioada extrem de "interesanta" )

View Postdanspiridon69, on 21 iunie 2017 - 11:13, said:



Nu ti-as recomanda sa citesti Dune acum. E o opera prea complexa pentru un neinitiat. Daca vrei sa patrunzi in universul SF, as recomanda lecturi mai usoare. As recomanda sa incerci Beleaiev, Vladimir Colin, Manzatu, Clarke si Asimov. Daca ai ocazia, ai putea incerca almanahul Anticipatia.

View PostGhita_Bizonu, on 19 mai 2017 - 19:44, said:



Dune este mai debraba un Politic Fiction. Ma rog se plaseaza intr0un viitor indepartat cu "alte" posbilitati.
Insa cartea se invarte injurul politicii " deiferite metode de impilare si scopil impilarii.
Harkonenii  sunt de moda veche - satisfacerea propriilor capricii.
Atreizii au un cod al onoarei .. impilarea lor  urmareste realizarea unei alte societati. Tiranul Leto II accepta o soarta  groaznica ( renunta la umanitatea sa "fizica" ramand cu toate impulsurile ei ) pentru Poteca de Aur , adica supravietuirea omenirii . Dar umanitea reziduala il "leaga" de Duncan pe care il recreaza si il recreaza sub forma de ghola).
SI printre "golurile" naratiunii se strecoara multe intrebari.
Na de pilda - pe Arakis a fots o vreme cand exista apa libera. Viermii (adica primul lor vector) au tranformat planeta in cel mai uscat desert din Universul Uman. Intrebare me a" voerii sunt origianri de pe Arakis? Sunt reazultayul unei evouluii arkiene sau ????
Sau : ce a provocata jihadul butlerian ? Scuze nu ma luati cu Cartea Brundurilor samd care sunt  cam conventionale , un mod de a scoate bani a fiului lui Frank Herbert.

Si nu pot sa nu remarc ironia finala, din ultimele 2 volume.
Universul Aterid a devenit un univers Idaho. Nu Imparatul Zeu Leto II isi transmite genele (nu mai poate  data fiind transformarea sa) ci il foloseste pe Duncan Idaho ca "armasar" milenar. Astfel ca din vol 4 tot ordinul Bene Gesserit, INoaratele Matres si multe alte persoane au genele Shenei. Care a fots maritatacu Duncan Idaho. Care a avut si mul;time de alti copii (de presuspus si cu stranepoatele satanepoatelor sale) caci era adoratul Pastravareselor tomp de peste 3000 de ani. SI dupa moatrea Imparatului Zeu puterea ptr scurt timp a fots preluata de Idaho.
Oropnia suorema ca acest Idaho .. adica ghol;a Idaho nu este chiar stramosul onorat, dimpotriva

Oricum ... as fi foate curios daca gerbet a avut un "caiet" al Dunelor... Cum zic cartea este politica. Si plina de afrimatii subtile .. sunt foarte curiis ce a crezut el despre vermurile pe care le-a trait (pricum sa ne amintim ca  Dune a aparut in 63 ... o perioada extrem de "interesanta" )

In opinia mea, Poteca de aur initiata de Leto nu este pentru supravietuire , cit pentru a readuce dorinta omenirii de a-si alege propriul drum si exercitarea free will. De a inabusi spiritul de turma, comportamentul de oaie.

#156
danspiridon69

danspiridon69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017

View PostDr_Liet_Kynes, on 13 august 2011 - 04:20, said:

Buna dimineata!... :P

Observ ca sunteti cu totii fani ai "Sagai Nisipurilor", cum am "patentat-o" mai demult... :)  Bineee... :P
Acum, ma intreb daca nu ati dori sa si participati la dispute pe marginea "Dune"! :D  Dar, ce-i drept, va propun sa facem asta intr-un cadru mai... *nisat*, cum ar fi un grup creat de mine prin martie a.c., si care, destul de surprinzator, beneficiaza deja de aportul diatribic al catorva personalitati scriitoricesti - publicistice si mediatice veritabile, si anume aici:


http://www.facebook....69924126388251/


Lauda de sine? :)  D-voastra decideti! :D


Va multumim, ca membri ai grupului, in mod *anticipat*! :)

Buna ziua! Am aplicat si eu pentru a ma alatura grupului dumneavoastra. Sunt interesat nu de polemica, cit de diferite opinii asupra universului Dune, explicarea unor aspecte poate nu tocmai clare samd. Credeti ca as putea avea un raspuns pozitiv privind aplicatia? Multumesc

View Postamaretta, on 04 august 2012 - 21:50, said:

M-am ferit o perioada de Dune tocmai datorita laudelor.. (bine, si a marimii, gandindu-ma ca n-o s-apuc eu s-o termin. N-am prea multa rabdare), dar s-a dovedit a fi... grozava. Este atat de complexa ca nu ai cum sa nu gasesti un aspect interesant in ea. Oglinda a societatii si a transformarilor ei politice, economice, religioase. M-a fascinat modul foarte coerent in care F.H. a descris construirea miturilor si a legendelor care pot sta la baza unei religii, cum se naste acel messia si ce schimbari produce la nivel mental. Asta fiind o bucatica din tot ce inseamna seria.

De fapt sunt la a patra carte. Mi-am propus sa termin seria in vara asta. :D Si vara si Dune sunt destul de lungi.

Dar vreau sa-i intreb pe cei care au vazut si ecranizarea lui Lynch, cum li s-a parut, si daca au vazut-o dupa sau inainte de a citi cartea.

Ah.... cat despre a citi Dune la x varsta, n-are legatura. Ba cred ca trebuie sa treaca putina experienta de viata pentru a o intelege si mai bine si pentru a te bucura de mai multe subteme ale cartii. SF-ul nu e literatura de tineret, si nici cei care citesc SF nu sunt niste infantili.


#157
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Ghita_Bizonu
viermii de nisip puteau popula orice planeta cu o singura conditie: ca un vierme adult sa moara/dezmembreze in apropierea unei ape.

#158
danspiridon69

danspiridon69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017
Cred ca tocmai complexitatea relatiilor interumane,misticismul religios si extremismul fac opera lui Herbert sa nu fie foarte usor de digerat. Am citit Dune de 5 ori cap coada si inca mi se pare ca ar fi lucruri noi de aflat, de asimilat nuante. De aceea nu recomand opera pentru neinitiati.

#159
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
E aceeasi poveste:
terrani, zergi si protossi
crestini, musulmani si atei
europa/rusi, arabi si us
atreizi, fremeni si corrino

oameni simpli vs oameni avansati (modificati genetic) vs masini

Edited by arg, 22 June 2017 - 10:58.


#160
danspiridon69

danspiridon69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017
Jedi si Sith. Good vs evil. Dar e si despre manipulare dusa la rang de arta.

#161
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanspiridon69, on 22 iunie 2017 - 11:23, said:

Jedi si Sith. Good vs evil. Dar e si despre manipulare dusa la rang de arta.
no,
imperiul vs oameni si extraterestri simpli vs jedi + sith

desi nu se vede tot timpul peste tot sunt 3 parti, regula e simpla: "doi se bat si al treilea castiga" sau piatră, hârtie, foarfecă

Edited by arg, 22 June 2017 - 11:29.


#162
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postarg, on 22 iunie 2017 - 10:26, said:

@Ghita_Bizonu
viermii de nisip puteau popula orice planeta cu o singura conditie: ca un vierme adult sa moara/dezmembreze in apropierea unei ape.

Viermii de nisip puteau popula price  planeta cu conditia sa fi fpts ADUSI.

Bene Gesseritul si Dsipersia au facut un nuimar neprecizat de noi planete Dune . Ma rg au esuta de multe pri dar   ..

Insa ramane problema Dunei : Liet-Kynes primul planetoiog imperial interesat de Dune decopera ca a fotys o vreme cadn pe Dune esista apa libera.. apoi apar viermii... Deci ... viermii sunt rodul unei evolutii locale sau sunt de import? Daca sunt adusi .. cand? de cine ?

Dune este cartea unui uniovers namrginit in care price este posbil asa ca baunda in trebari nu in raspunsuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate